Narty w Courmayeur, trasy, wyciągi, co zwiedzić, jak dojechać, noclegi

Tagi , , , , , , , , , ,

Courmayeur otoczone spektakularną przyrodą zaprasza miłośników gór i zapierających dech w piersiach widoków. Zachwyca krajobrazami, mnogością ośrodków narciarskich i doskonałych szlaków. Ale czy warto wybrać się do Courmayeur także latem?

Kempingi Włochy
Kempingi Włochy
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co zobaczyć w Courmayeur?

Courmayeur leży na wysokości ponad 1000 m n.p.m. w Dolinie Aosty i znane jest jako zimowy kurort turystyczny w Alpach. Jest również chętnie odwiedzany latem. Jest to jednocześnie ostatnie miasto przed wjazdem do Francji. Na jego terytorium znajduje się najwyższy szczyt Alp, Mont Blanc, który rozsławił Courmayeur na cały świat. Samo miasto ma starożytne korzenie, które zachowało w swojej tradycji i kulturze. W tym właśnie miejscu historia łączy się ze sportem, tworząc wyjątkowy związek przyciągający z roku na rok coraz więcej odwiedzających. Głównym zabytkiem Courmayeur jest przede wszystkim jego historyczne centrum mające eleganckie sklepy, warsztaty rzemieślnicze, bary, restauracje i kluby.

Atrakcje – kościoły, sanktuaria

Nie można też nie wspomnieć o kościele św. Pantaleone, który jest przykładem architektury sakralnej w mieście. Jest to główne miejsce kultu katolickiego w Courmayeur, sięgające swymi początkami do 1700 roku. Wewnątrz kościoła można zobaczyć polichromowany witraż przedstawiający San Pantaleona. Znajduje się tu także kilka ołtarzy poświęconych Madonnie Różańcowej, San Giuseppe, Santa Ricie i Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Zobaczymy tu również zabytkowe organy.

Równie uświęconym miejscem jest sanktuarium Notre-Dame de Guerison. Zimą świątynia jest nieosiągalna, więc można ją odwiedzić wyłącznie późną wiosną i latem. Wewnątrz sanktuarium można zobaczyć wiele darów, w większości od turystów pieszych i alpinistów, którzy uniknęli niebezpieczeństwa podczas próby wejścia na Mont Blanc lub przekroczenia przełęczy.

W samym centrum znajduje się też Muzeum Alpejskie Duca degli Abruzzi mające w swych zasobach dokumenty i relikwie pozwalające zrozumieć górę i przybliżyć historię przewodników alpejskich. Na parterze tego muzeum wystawione są książeczki zmarłych przewodników. W zbiorach muzeum znajdują się m.in. buty używane przez królową Małgorzatę w wyprawie na Spitzbergen w 1904 roku.

Ciekawym miejscem jest położona nieopodal wioska Dolonne leżąca dokładnie u podnóża góry Chetif. Niegdyś ulokowana w pobliżu kopalń stała się obecnie ważnym ośrodkiem turystycznym, który zachowuje typowy wiejski klimat. Prócz świeżego powietrza zachęca obecnością starożytnych artefaktów, takich jak place, umywalnie, fontanny i charakterystyczne dla tego miejsca zadaszone drewniane przejścia.

Szlaki turystyczne w okolicach Courmayeur należą do jednych z bardziej majestatycznych we Włoszech. Jednym z takich miejsc jest m.in. dolina Val Veny położona na zachód od miasta, u podnóża masywu Mant Blanc. To spokojne miejsce umożliwia spacery i organizowanie wycieczek pośród okolicznych rozległych terenów z najlepszym widokiem na Alpy.

Trasy i wyciągi narciarskie

Courmayeur Mont Blanc to niezwykłe miejsce, w którym dominuje sport. W sezonie zimowym alpinizm jest tu górą, z licznymi trasami trekkingowo-alpinistycznymi. Znajduje się tu wiele stoków, dla każdego rodzaju narciarzy od początkujących po ekspertów, od snowboardzistów po entuzjastów telemarku. Warto spróbować też skialpinizmu, czyli połączenia wycieczek narciarskich i wspinaczki.

Dla narciarzy poza trasami istnieją zjazdy na lodowcu Toula i z Vallee Blanche, który przecina lodowiec Mer de Glace. Jednak największe wrażenie robi kolejka linowa, która wspina się na wysokość aż 3466 m n.p.m. Kabina wisząca obraca się sama, aby spotęgować piękny panoramiczny widok zapierający dech w piersiach. Obejmuje ona aż trzy stacje od 1 do 300 metrów w Courmayeur- The Valley do wysokości 2173 metrów w Pavillon- The Mountain. A następnie na ostatni szczyt Punta Helbronner- The Skyponad 3000 m n.p.m.

Stoki narciarskie są właśnie tym elementem, który najbardziej przyciąga miłośników sportów zimowych do Courmayeur. Ciągną się one na ponad 190 km tras z kilkoma ośrodkami narciarskimi obsługiwanymi przez 53 wyciągi narciarskie. Do ośrodków o najlepszej opinii i z najdłuższymi trasami należą m.in. Espace San Bernardo- La Rosiere z aż 152 km tras oraz najwyżej położony- Mont Blanc- Courmayeur z trasami sięgającymi aż 3466 m n.p.m. Sezon zimowy w Alpach zaczyna się zazwyczaj od początku grudnia i trwa nawet do końca maja.

Czy warto jechać latem do Courmayeur?

Latem można wyruszyć na zdobycie góry Chetif znajdującej się w Alpach Grande Sassiere i Rutor z widokiem na Courmayeur. Nadaje się doskonale na piesze wycieczki i wspinaczki. Posiada kilka tras do wyboru m.in. od Plan Checrouit i Pre de Pascal lub Via Ferrara, do której można dotrzeć w pobliżu Courba Dzeleuna.

Miejscem, które olśniewa właśnie latem w okolicy jest alpejski Ogród Botaniczny Saussurea będący najwyżej położonym w Europie. Został założony w 1984 roku na powierzchni 7 000 m2, mieszcząc w sobie najpiękniejszą florę Mont Blanc. To idealne miejsce dla miłośników gór i botaniki, również egzemplarzy roślin z całego świata. Ogród składa się z dwóch części. Na jednej znajdują się naturalne środowiska, a na drugiej sztuczne skały z gatunkami podzielonymi według pochodzenia geograficznego.

Ile kosztuje kolejka na Mont Blanc Chamonix-Courmayeur?

Kolejka linowa na Mont Blanc obejmuje wjazd na trzy wysokości. Kolejka ma obracające się kabiny, a cena poszczególnych wjazdów jest zróżnicowana. Przykładowo koszt przejazdu kolejką linową w obie strony z Courmayeur do Punta Helbronner wynosi 55 €, a z Courmayeur do Pavilonu i znów do miasta 25 €. W ofercie rodzinnej dwoje dorosłych i dwoje dzieci w wieku od 8 do 17 lat w obie strony to 170 €. Opłata za psa to 7 €. Można też wjechać na wybraną wysokość jedynie w jedną stronę i zjechać jedną z wybranych tras na nartach. Koszt wjazdu z miasta do Punta Helbronner zmniejszy się wtedy do 42 € od osoby, a do Pavilonu do 19 €. Natomiast z Pavilonu do Punta Helbronner to koszt 29 €.

Bilety obejmują również wstęp na wystawę kryształów, w które obfituje masyw Mont Blanc. W górnej stacji znajduje się również restauracja oraz duża sala z oknami i ekranami multimedialnymi. Umożliwia to wirtualną podróż na pobliskie szczyty oraz poznamy historię ich podbojów.

Na stacji pośredniej Pavillon du Mont Fretyy znajduje się restauracja, sala konferencyjna, strefa handlowa oraz laboratorium z przestrzenią promocyjną Cave du Mont Blanc, oferującą wina musujące produkowane w winnicach na wysokości 1200 m n.p.m. Obok stacji Skyway Mont Bianco latem warto odwiedzić wspomniany już wcześniej alpejski ogród Saussurea, do którego wstęp wliczony jest w cenę kolejki linowej.

Atrakcje dla dzieci w Courmayeur i okolicy

Courmayeur to miejsce uwielbiane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Oprócz zimowego szaleństwa na białym puchu można odnaleźć w okolicy wiele ciekawych zajęć i atrakcji dostępnych w różnych porach roku. Przykładowo w samym centrum miasta znajduje się zielona oaza- Park Bollino położony tuż obok ratusza. Możemy tu doskonale wypocząć, jak w każdym innym parku, jednak tu dodatkowo możemy podziwiać piękny szczyt. Jest to również miejsce idealne dla dzieci i spędzenie kilku godzina rozrywki na placu zabaw.

Wśród ciekawszych atrakcji dla dzieci miasto oferuje m.in. miejską salę zabaw Il grillo parlante, oraz mini kluby zlokalizowane na stokach w tym też Baby Snow Park, w którym jest możliwość skorzystania z bobslejów, karuzel i różnego rodzaju gier.

Latem i jesienią okolica obfituje w wiele możliwości spacerów i wycieczek w tym tę zwaną La Via del Vino, zlokalizowana pośrodku winnic w wiosce Morgex. Inną opcją jest wycieczka, również rowerowa, zaczynająca się w Dolinie Arpy, która prowadzi przez las i w pobliże starych kopalń. Szczególnie jesienią, gdy liście przebarwią się na złoty kolor warto wybrać się na spacer po bokach Val Ferret, która jest małą ścieżką biegnącą wzdłuż rzeki. Jednak gdy dzieci będą chciały większej zabawy najlepiej wybrać park rozrywki Pre-Saint-Didier, który pozostaje otwarty przez większość zimy.

Gdzie zjeść w Courmayeur?

W poszukiwaniu najbardziej autentycznych włoskich smaków i lokalnej kuchni warto wybrać się do Petit Royal przy Via Roma znajdującej się w jednym z historycznych hoteli w mieście. Prowadzona jest przez Paolo Griffa uważanego za jednego z najlepszych, młodych szefów kuchni we Włoszech. Oferuje wizjonerską kuchnię lokalną, ale wyniesioną na niespotykany poziom.

W samym sercu miasta przy Via Marconi odnaleźć można też Pierre Alexis 1877, biorącą swoją nazwę od starożytnej ulicy w pobliżu centrum. Szef kuchni Stefano Marchetto oferuje krótkie i sezonowe menu, które jest często aktualizowane.

Jeśli jednak poszukujemy nieco odmiennych smaków, niekończenie z Włoch, to najlepiej odwiedzić restaurację The Canteen znajdującą się we wnętrzu hotelu Shatush. Specjalizuje się w meksykańskiej kuchni z aperitifem i niedzielnym brunchem, wpisując się idealnie w potrzeby najbardziej wymagających gości.

Top 3 najlepszych hoteli w Courmayeur

Niemal każdy hotel w Courmayeur będzie znakomitym wyborem ze względu na widok Alp i szczytu Mont Blanc. Wśród trzech najlepszych obiektów znajduje się jednak pięciogwiazdkowy Grand Hotel Courmayeur Mont Blanc przy Strada Grand Ru. Największym atutem tego miejsca jest wspaniały panoramiczny widok na góry, który potęgują przeszklone ściany i ogromne okna. W obiekcie odnaleźć można doskonałą restaurację La Fourchette z kuchnią włoską, kawiarnię, bar, ogród z tarasem i miejscem na ognisko. Kupimy tu także karnety narciarskie. Goście mogą też skorzystać z zaplecza odnowy biologicznej w tym łaźni parowej, wanny z hydromasażem i zabiegów spa.

Grand Hotel Royal E Golf przy Via Roma to malowniczo położony ośrodek w pięciogwiazdkowym standardzie. Oferuje widok na szczyt Mont Blanc z zewnętrznego basenu z podgrzewaną wodą. Hotel dysponuje też dostępem do restauracji z kuchnią włoską, baru, ogrodu ze słonecznym tarasem i centrum biznesowego. Dla większego relaksu można też skorzystać z zaplecza odnowy biologicznej. Mamy tu szereg masaży całego ciała, łaźnię turecką, zajęcia fitness i solarium.

Ostatnią propozycją w zestawieniu najlepszych obiektów noclegowych w Courmayeur, chociaż wcale nie gorszą od poprzednich, jest Le Massif- The Leading Hotels of the World. Dysponuje aż dwiema restauracjami z kuchnią włoską w tym Le Chetif i Cervo Rosoo oraz barem. Goście mogą też skorzystać z różnego rodzaju zajęć rekreacyjnych, sali zabaw dla dzieci, zaplecza odnowy biologicznej, centrum fitness i sauny.

Jak dojechać do miasta i gdzie parkować?

Courmayeur jest dobrze skomunikowane z północno-zachodnimi Włochami. Mont Blanc Tunnel to jeden z symboli podróżowania w regionie Doliny Aosty. Mający długość 11,6 km łączy region Francji z Włochami, takie miasta jak Lyon oddalone są jedynie o 240 km, a szwajcarska Genewa o zaledwie 100 km. Wybierając jako środek transportu właśnie samochód i jadąc od strony Francji, należy wybrać autostradę A40, a następnie trzymać się tej drogi aż do momentu gdy przechodzi w N205. Jadąc dalej do Chamonix i przez wspomniany tunel, trzeba przejechać na włoską stronę góry i dalej SS36 do samego Courmayeur. Wyjeżdżając od włoskiej strony z takich miast jak Turyn czy Mediolan, najlepszym wyjściem jest kierowanie się autostradą A5. Jedziemy nią aż do zjazdu Courmayeur.

Do Courmayeur można dotrzeć także pociągiem zarówno z Włoch jak i Francji, łącząc niewielkie odcinki jazdy autobusem. Pasażerowie z Włoch podróżując przykładowo z Turynu, muszą wyruszyć linią do Aosta, gdzie należy przesiąść się na linię Aosta- Didier. Stacja połączona jest z Courmayeur autobusem sprzężonym z wszystkimi pociągami. Natomiast z Francji, a dokładniej z Annecy, Bellegarde, Genewy i Lozanny do stacji St Gervais Fayet- le muszą przesiąść się na linię Mont Blanc Express prowadzącą do Chamonix a stamtąd należy przesiąść się do autobusu do Courmayeur.

Parkowanie w mieście

Parkowanie w Courmayeur w okresach szczytu sezonu zimowego nie należy do najłatwiejszych. Najlepiej jest zostawić samochód na hotelowym parkingu i poruszać się po mieście pieszo. Jednak gdy zechcemy wybrać się na zwiedzanie miasta własnym autem, jest kilka miejsc, w których można zaparkować, np. na Piazzale Monte Bianco w stawce od 1,50 € do 3 €, z pierwszą bezpłatną godziną postoju, ale maksymalnie 15 € za dobę. Kolejny parking znajduje się przy Viale Monte Bianco z pierwszymi 30 minutami bezpłatnego parkowania, ze stawką od 1 € do 2 € za godzinę i maksymalnie 20 € za dobę. Ostatnim miejscem jest parking Tzan de Bla ze stawką 1 € za godzinę i maksymalnie 8 € za dobę postoju.

Poprzedni

Romantyczne Portofino – luksusowe hotele

Cinque Terre – luksusowe hotele

Następny

Dodaj komentarz