Livigno nazywane jest także Piccolo Tibet – Mały Tybet, ze względu na swoje położenie na wysokości 1816 m.n.p.m. Dodatkowo jest to najbardziej słoneczny kurort w całych Alpach. Livigno leży na skraju dwóch parków narodowych: włoskiego Stelvio i szwajcarskiego Engadin. Obfite opady śniegu w zimie są jednym z głównych powodów, dla którego przyjeżdżają tu miłośnicy białego szaleństwa z Europy i z całego świata. Biel puchu śnieżnego pokrywa całą dolinę, przez co staje się ona zimowym rajem. Sezon narciarski zaczyna się tutaj znacznie wcześniej i kończy zdecydowanie później niż w wielu innych narciarskich kurortach. Trwa on od listopada do maja. Narty w Livigno to coś dla miłośników zimowego szaleństwa, którzy mogą cieszyć się narciarstwem i snowboardem w dzień i w nocy.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Livigno – trochę historii
Do roku 1965 Livigno było niezbyt znaczącą wioską alpejską, która ze względu na swoje położenie przez około dziewięć miesięcy w roku była praktycznie odcięta od reszty świata. Jedyną drogą dojazdową była górska droga, która prowadziła od miasta Bormio, przez przełęcz Passo del Foscagno na wysokości 2291 m. n.p.m. Zimą droga ta była zamykana z uwagi na niebezpieczne warunki atmosferyczne. Powodowało to, że mieszkańcy mogli tylko przez 3 miesiące w roku swobodnie podróżować. Natomiast przez większą część roku musieli sobie oni samodzielnie radzić i zadbać o wyżywienie, opiekę medyczną i zdrowie. Lato i wakacje wykorzystywano wówczas na gromadzenie zapasów spożywczych oraz przygotowywanie się do śnieżnej, mroźnej oraz długiej zimy.
Problemy mieszkańców Livigno zauważył sam Napoleon w 1805 roku. Wówczas ustanowił tutaj strefę bezcłową. Miało to na celu zachęcenie mieszkańców do pozostania w Livigno i czerpania zysków z handlu. Co więcej, strategiczne położenie miejscowości Livigno sprawiło, że Bonapartemu szczególnie zależało, aby miasto się nie wyludniło, a co za tym idzie, aby podtrzymać wpływy samej Lombardii w tej części Europy.
W 1965 roku firma energetyczna ze Szwajcarii – Engadiner Kraftwerke AG wybudowała wąski tunel techniczny, którym miały kursować ciężkie pojazdy do budowy zapory wodnej Punt dal Gall. Kilka lat później po zakończeniu budowy zapory Punt dal Gall, tunel przejął ruch samochodowy. Co ważne, uruchomienie tunelu Munt la Schera było momentem przełomowym dla Livigno. Od tego momentu miejscowość stała się dostępna przez cały rok, a co najważniejsze była dostępna także w zimie. Po otwarciu tunelu ruszyły pierwsze inwestycje turystyczne. Wytyczono wówczas trasy narciarskie, zbudowano kolejki gondolowe, orczykowe i krzesełkowe. Mieszkańcy Livigno zaczęli wynajmować pokoje w swoich domach, powstawały pensjonaty, a później również resorty i luksusowe hotele. Dodatkowo rozwinęła się również strefa bezcłowa, która dostępna jest przez cały rok.
Narty w Livigno – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie
Livigno, czyli Mały Tybet Włoch, ze względu na suchy i zimny klimat, jest jednym z najważniejszych centrów narciarskich w całych Alpach. Długa na 14 kilometrów dolina leży pomiędzy szwajcarską doliną Engadin oraz włoską doliną Alta Valtellina. Ośrodek narciarski w Livigno oferuje około 115 km tras oraz 33 wyciągi. Do tego należy doliczyć 40 km tras biegowych. Wszystkie te dane wskazują, dlaczego Livigno jest jednym z ulubionych przez naszych rodaków ośrodków narciarskich w całych Włoszech.
Narciarze mają do dyspozycji 2 rodzaje skipassów. Pierwszy z nich to „Livigno” i jak sama nazwa wskazuje, uprawnia on do korzystania z wszystkich wyciągów tylko w tym jednym ośrodku. Drugą opcją jest skipass „Alta Valtellina”, który pozwala na szusowanie w Bormio, S. Caterina, Validentro i w S. Colombano. Narciarze mogą skorzystać także z oferty Skipass Free, który obowiązuje przed okresem Bożego Narodzenia oraz na zakończenie sezonu narciarskiego w kwietniu, oraz w maju.
W Livigno wyznaczono łącznie 12 trudnych tras, które zostały oznaczone kolorem czarnym. Wyznaczone są one tylko dla doświadczonych narciarzy. Najdłuższa z tras i najwyżej położona jest trasa „Scoiattolo„. Początek trasy leży na wysokości 2700 m.n.p.m. Zjazd tą trasą nawet dla bardzo doświadczonych narciarzy jest prawdziwym wyzwaniem. Średnio doświadczeni miłośnicy narciarstwa mają do dyspozycji 37 tras w kolorze czerwonym o długości do 2,6 km. Natomiast dla początkujących narciarzy wyznaczono 29 łatwych tras.
Trasy narciarskie wyznaczono na zboczach po obu stronach doliny. Z kolei największy ich wybór znajduje się na zboczach szczytów Vetta Blesaccia oraz Carosello. Leżący po przeciwnej stronie szczyt Monte della Neve jest po prostu mekką miłośników białego puchu i szaleństwa. Natomiast sama miejscowość Livigno ze swoimi typowymi dla tego alpejskiego regionu drewnianymi domami zwanymi Baita jest bardzo urokliwa.
Kiedy rozpoczyna się sezon na narty w Livigno?
Ze względu na położenie geograficzne Livigno w regionie zimy obfituje w duże opady śniegu. Dlatego też na trasach panują bardzo dobre warunki narciarskie, natomiast sezon trwa od końca listopada nawet do początku maja.
Narty w Livigno – ceny karnetów
Ceny karnetów w Livigno zależą od długości czasu trwania wykupionego karnetu. Można wybierać pomiędzy karnetami porannymi, wieczornymi, całodziennymi oraz kilkudniowymi. Karnety kilkudniowe to najczęściej wybierana opcja wśród narciarzy, którzy planują szusowanie w Livigno. Warto wiedzieć, że niski sezon trwa od początku sezonu do 25 grudnia i w okresie od 7 stycznia oraz od 18 marca do końca sezonu. Natomiast sezon normalny trwa od 29 stycznia do 18 marca. Zakupu skipassu można dokonać online, jak i w kasach przy wyciągach.
Bilety poranne (do 13:00): 38 euro os.dorosła, 19 euro dziecko
Popołudniowe (od 12:30): 38 euro os.dorosła, 19 euro dziecko
Bilety całodzienne: 52 euro os.dorosła, 26 euro dziecko
Bilet 2- dniowy: 101 euro os.dorosła, 50,50 euro dziecko
Opcja 5- dniowa: 245 euro os.dorosła, 122,50 euro dziecko
Bilet 7- dniowy: 287 euro os.dorosła, 143,50 euro dziecko
Opcja 10- dniowa: 344 euro os.dorosła, 172 euro dziecko
Bilet 7- dniowy: 417 euro os.dorosła, 208,50 euro dziecko
Lato w Livigno – czy warto? Popularne szlaki turystyczne
Wbrew pozorom miejscowość Livigno to nie tylko zimowy kurort. Pięknie jest tutaj także późną wiosną i latem. Podczas wakacji jest to malowniczo położona wioska alpejska z równo przystrzyżoną trawą oraz typowo górską zabudową. W Livigno na co dzień żyje około 5 tysięcy osób. Czas wakacji to okres, kiedy przyjeżdżają tutaj turyści, którzy chcą odpocząć w ciszy, pospacerować po górskich szlakach oraz pooddychać górskim powietrzem. W Livigno latem można jeździć po doskonale przygotowanych trasach rowerowych. Wytyczono oraz dobrze oznaczono także trasy do trekkingu.
Kilometry alpejskich tras trekkingowych i spacerowych można odkryć wokół Livigno, natomiast jedne z najpiękniejszych są na górze Carosello 3000. Mamy do dyspozycji począwszy od płaskich i łatwych ścieżek w cieniu lasu, po trasy na wysokości, z których można podziwiać malowniczą panoramę doliny. Każdy może tutaj odnaleźć trasę odpowiadającą jego oczekiwanemu stopniowi trudności. Natomiast trudy związane z pokonywaniem różnic poziomów wysokości rekompensują przepiękne widoki na Alpy.
Narty w Livigno – gdzie zjeść?
W Livigno działają dziesiątki restauracji, które serwują regionalną kuchnię. Jest to połączenie kuchni włoskiej z kuchnią szwajcarską oraz austriacką. Są to alpejskie dania – niezwykle apetyczne i sycące. Może i są one cięższe i bardziej sycące niż dania typowej kuchni włoskiej, ale zawsze są świeże i przygotowywane z lokalnych produktów. Warto również spróbować drinka o nazwie bombardino. Jest to podawany na ciepło napój alkoholowy, zawierający: whisky, ajerkoniak, czasami brandy lub rum, kawa oraz bita śmietana.
Spędzając urlop w Livigno, warto spróbować typowej alpejskiej kuchni, która charakteryzuje się bogactwem smaków. W miejscowości warto udać się do Ristorante Bellavista(Via Saroch, 425, 23030 Livigno), gdzie można spróbować różnego rodzaju pizz oraz dań typowo alpejskich. Warto odwiedzić także Ristorante Cervo(Via Sant’Antoni, 74, 23030 Livigno), gdzie serwowane są standardowo pizze, kilka rodzajów włoskich past oraz rozgrzewające i pożywne zupy.
Livigno hotele
Miejscowość Livigno posiada bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturę hotelowo-noclegową. W zależności od budżetu i czasu trwania wypoczynku, bez większego problemu można tutaj znaleźć pokoje w pensjonatach oraz apartamenty w hotelach w przystępnych cenach.
Hotel Alpina
Hotel Alpina (Via Bondi 15, 23041 Livigno) oferuje przestronne pokoje, które są urządzone w typowo alpejskim stylu. Ich główne wyposażenie obejmuje łazienkę, telewizor z dostępem do kanałów telewizji satelitarnej, bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu. Niektóre pokoje dysponują także widokiem na góry. Hotel Alpina posiada także elegancką restaurację, która serwuje dania kuchni alpejskiej oraz posiada prywatną piwniczkę, w której można skosztować ponad 200 gatunków win. Hotel ten leży w centrum Livigno, około 150 metrów od wyciągów narciarskich oraz tras biegowych. Restauracje i puby znajdują się zaledwie kilka metrów od obiektu.
Hotel Alpina udostępnia także przechowalnię oraz wypożyczalnię sprzętu narciarskiego. W recepcji dostępne są również zniżki do wypożyczalni rowerów, salonu piękności oraz do sklepu ze sprzętem narciarskim. Na terenie Hotelu Alpina znajduje się również darmowy parking dla Gości. Dotarcie spacerem do przystanku darmowego autobusu dla narciarzy zajmuje kilka minut. Ceny za pokój w Hotelu Alpina zaczynają się od 700 zł do 1700 zł za apartament w sezonie wakacyjnym oraz do kilku tysięcy złotych za apartament w zimie.
Alexander Charme Hotel
Alexander Charme Hotel (Via Freita 103, 23041 Livigno), leży w malowniczej okolicy. Pokoje w tym hotelu wyposażone są w telewizor, łazienkę wyposażoną w zestaw kosmetyków oraz suszarkę do włosów i minibar. Goście mogą w nich również korzystać z darmowego WiFi. Hotel Alexander Charme oferuje również bezpłatny wstęp do centrum fitness oraz na kryty basen. Nieopodal hotelu znajduje się przystanek bezpłatnego autobusu dla narciarzy. Można nim dojechać do centrum Livigno oraz do wyciągów narciarskich w ośrodkach narciarskich Mottolino, oraz Carousel 3000.
Codziennie rano Hotel Alexander Charme serwuje śniadania w formie bufetu. W restauracji podawane są także dania kuchni śródziemnomorskiej i międzynarodowej, oraz starannie dobrane do dania wina. Jezioro Livigno znajduje się około 5 minut jazdy samochodem od hotelu. Natomiast odległość od miejscowości Bormio wynosi około 35 km. Ceny za pokój w Hotel Alexander Charme zaczynają się od 660 zł do 3300 zł za apartament w sezonie wakacyjnym oraz do kilku tysięcy złotych za apartament w sezonie zimowym.
Eco & Wellness Boutique Hotel Sonne
Eco & Wellness Boutique Hotel Sonne (Via Plan 151/C, 23041 Livigno)położony jest w centrum Livigno, kilka kroków od wyciągu narciarskiego Tagliede i 300 metrów od resortu narciarskiego Mottolino. Pokoje w hotelu są przestronne, wyposażone w łazienkę i minibar. Goście mogą także korzystać za darmo z Internetu oraz z centrum odnowy biologicznej oferującego między innymi: sauny, łaźnię turecką oraz basen do terapii Kneippa.
Tuż obok Eco & Wellness Boutique Hotel Sonne znajduje się szkoła narciarska. Codziennie rano w restauracji hotelowej serwowane jest śniadanie w formie bufetu. Natomiast późnym popołudniem Goście mogą delektować się drinkami, koktajlami oraz ekologicznymi sokami lub winem, a także słodkimi przysmakami i lokalnymi produktami. Ceny za pokój w Eco & Wellness Boutique Hotel Sonne zaczynają się od 1400 zł za apartament w sezonie wakacyjnym oraz do kilkudziesięciu tysięcy złotych za apartament w sezonie zimowym.
Narty w Livigno – jak dojechać do Livigno?
Do miejscowości Livigno w sezonie zimowym można dojechać od strony Szwajcarii. Należy wówczas kierować się na Innsbruck (Austria), następnie autostradą nr A12 w kierunku Szwajcarii. Warto pamiętać, że podróżując austriackimi autostradami, jesteśmy zobligowani do posiadania winiety. Następnie z autostrady nr A12 zjeżdżamy w kierunku miejscowości Prutz (drogą nr 27) i dojeżdżamy do granicy ze Szwajcarią. Po przekroczeniu granicy należy kierować się w stronę Scuol, a następnie na Zernez. Potem należy kierować się na drogę numer 28 oraz tunel Munt la Schera.
Jak dojechać z Bergamo do Livigno?
Najszybciej i najwygodniej dojechać z Bergamo do Livigno samochodem. Długość trasy wynosi 186 km. Jest to typowa alpejska droga bez szczególnych trudności. Poza tym są dwa możliwe warianty: przez Bormio lub przez Sankt Moritz. Szybsza jest opcja dojazdu przez Sankt Moritz. Oczywiście zimą, jak wszędzie na górskich drogach, trzeba się liczyć z ewentualnymi opadami śniegu i ze związanym z tym możliwym przedłużeniem czasu podróży.
Jaka odległość dzieli Livigno od Zurichu?
Pomiędzy Livigno a Zurychem jest około 206,5 km w zależności od wybranej trasy przejazdu.
Jak dojechać z Mediolanu do Livigno?
Z Livigno do Mediolanu jest około 213 km przez Statale 36 del Lago di Como i dello Spluga.
Jak dolecieć do Livigno?
Najlepsze i najszybsze loty z Polski do Livigno odbywają się do Mediolanu, Bergamo oraz Zurychu. Na lotniskach w tych miastach można skorzystać z wypożyczalni samochodów. Alternatywą jest też transport autobusowy i kolejowy.
Tunel Munt La Schera
Tunel Munt La Schera prowadzący do Livigno to jeden z najdroższych tuneli w całej Europie. Posiada on tylko jeden pas ruchu. Na próżno szukać w tunelu budek telefonicznych, systemów bezpieczeństwa, oświetlenia ledowego czy innych elektronicznych udogodnień znanych z europejskich tuneli. Do Livigno prowadzą także jeszcze 2 inne drogi, w tym 1 od strony Włoch, ale zazwyczaj są one zamknięte w zimie.
Podróżując z Polski, należy zaplanować podróż, aby w sobotę trafić o odpowiedniej godzinie na wjazd do tunelu. W innym wypadku konieczny będzie postój godzinny na parkingu przed tunelem. Co ważne, w sezonie zimowym, jeśli planujemy podróż w sobotę, warto nastawić się na korki oraz duży ruch. Livigno jest bardzo obleganym kierunkiem nie tylko wśród Polaków.
Obowiązkowo należy także okazać ważny dokument tożsamości (paszport lub dowód osobisty). Łańcuchy śniegowe są obligatoryjne, a ich brak podczas kontroli, może znacznie uniemożliwić dalszą podróż (nie dotyczy to aut z napędem 4×4). Opłaty za przejazd tunelem Munt La Schera są tylko w euro lub frankach szwajcarskich, można zapłacić gotówką lub kartą kredytową (uwaga: nie kartą płatniczą!).
Zimą w soboty tunel jest otwarty zgodnie z rozkładem:
00:00 – 06:00 ruch wahadłowy
06:00 – 09:00 tylko dla wyjeżdżających z Livigno
09:00 – 10:00 tunel całkowicie zamknięty
10:00 – 18:00 tylko dla wjeżdżających do miejscowości Livigno
18:00 – 00:00 ruch wahadłowy
W pozostałe dni przez 24 h na dobę odbywa się ruch wahadłowy. Koszt przejazdu dla auta do 9 pasażerów bez przyczepy (bilet w 2 strony): sobota: 50 CHF, w pozostałe dni: 42 CHF. Dane techniczne tunelu Munt La Schera: długość 3,5 km, wysokość max.: do 3,60 m, szerokość max.: do 2,55 m. Jak widać, jest to dość klaustrofobiczny tunel.
Narty w Livigno – jak ominąć tunel do Livigno?
Latem oraz podczas wakacji, ale tylko i wyłącznie wtedy, do miejscowości można dojechać od strony miasta Bormio. Trasa prowadzi górską drogą przez malowniczą przełęcz Passo del Foscagno 2291 m. n.p.m. Można także do Livigno dojechać od szwajcarskiej strony z miejscowości Poschiavo przez inną przełęcz Forcola di Livigno 2315 m. n.p.m. W sezonie zimowym na wiele miesięcy drogie te są całkowicie zamknięte.
Autor: Magdalena Łydka