Narty w Val di Sole – zaplanuj samodzielną podróż

Tagi , , , , , ,

Val di Sole – czyli Dolina Słońca – w północnych Włoszech obejmuje obszar około 610 km² w regionie Trydent-Górna Adyga. Za sprawą otaczających ją trzech masywów górskich: Adamello-Presanella, Dolomity Brenta i Ortler-Cevedal, dolina stanowi idealne miejsce na zimowe wakacje. Zwłaszcza że jest to największy ośrodek narciarski w całym regonie Trydentu.

Chociaż Dolina Słońca to wymarzone miejsce na wypoczynek zimą, warto również odwiedzić ten rejon wiosną lub latem. Val di Sole obejmuje dolinę rzeki Noce, a także jej dopływy – Val di Peio i Val di Rabbi – dzięki czemu trasy turystyczne w tym rejonie należą do niezwykle pięknych. Tak rozległy obszar posiada także swoje tajemnice, np. sama nazwa Dolina Słońca nie pochodzi od słowa słońce. Historycy zakładają, że źródłem nazwy jest celtyckie bóstwo wody Sulisa, bezpośrednio związane z wodami termalnymi w Val di Rabbi, co tylko dodatkowo zachęca do osobistego sprawdzenia tej teorii.

Kempingi Włochy
Kempingi Włochy
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Którędy do Val do Sole?

Wybierając podróż własnym autem w kierunku Val di Sole, musimy liczyć się z całodzienną wyprawą. Wyruszając z Krakowa mamy do wyboru trzy warianty podróży:

  1. Najkrótsza, ale nie najszybsza trasa wiedzie przez Czechy, Austrię i Włochy. Przejazd nią zajmie nam około 13 godzin i 25 minut, gdyż do pokonania mamy 1113 km.
  2. Najszybsza trasa ma 1161 km długości, a przejazd nią zajmie nam około 13 godzin. Droga poprowadzi nas przez Czechy, Austrię, Niemcy i Włochy.
  3. Ostatnia opcja jest zdecydowanie najdłuższa, bo liczy sobie aż 1301 km. Przejazd zajmie nam około 14 godzin i 37 minut, przez Czechy, Niemcy, Włochy.

Wszystkie czasy podawane są bez postojów, dlatego trzeba się liczyć z tym, że realny czas podróży może być większy. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że powyższe trasy obejmują drogi płatne – podróż bezpłatnymi trasami wydłuża czas jazdy do około 18 godzin. Niezależnie od obranego wariantu drogi, niewątpliwym plusem podróży własnym samochodem jest możliwość bezpośredniego dostania się z punktu A do punktu B.

Jak sprawa wygląda z samolotem?

Najszybszy lot, jaki na tę chwilę możemy znaleźć zajmie nam około 2 godzin bez przesiadek, jeżeli wsiądziemy na pokład samolotu w Warszawie. Nieco dłużej będziemy podróżować z Krakowa – w tym wypadku czeka nas jedna przesiadka, a lot zajmie nam od 2 godzin i 30 minut do 4 godzin.

Naszym celem będzie lotnisko w Weronie, które znajduje się około 170 kilometrów od Val di Sole. Podróż pociągiem np. do miejscowości Marileva zajmie nam od około 3 godzin i 20 minut do 4 godzin i 20 minut. Pociąg złapiemy na stacji Verona Porta Nuova. W trakcie podróży czekają nas dwie przesiadki: w Mezzocorona i Croviana. Można też oszczędzić sobie czas i wynająć samochód, wtedy podróż zajmie około 2 godzin.

Pociągiem do Marilevy?

Z Krakowa do Marilevy kursują 4 pociągi. Najszybszy dowiezie nas na miejsce po około 1 dniu i 11 godzinach, najwolniejszemu zajmie to około 3 dni i 23 godziny. Przedstawiona alternatywa dla samochodu czy samolotu nie wygląda zbyt dobrze. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę ilość przesiadek, których będzie od 4 do 5, w zależności od wybranej trasy.

Krótki przewodnik po pogodzie w Val di Sole

Fanów białego szaleństwa oczywiście najbardziej zainteresuje aura w okresie zimowym, czyli grudzień, styczeń oraz luty. Dolina Słońca słynie jako największy ośrodek narciarski w regionie Trydent, dlatego też, gdy brakuje śniegu, armatki śnieżne pracują cały czas. O brak białego puchu nie musimy się więc martwić. Mimo wszystko jazda po naturalnym śniegu jest znacznie przyjemniejsza niż po sztucznym, dlatego warto pomyśleć nad zimowym urlopem w styczniu lub w lutym. Podczas tych miesięcy śnieg pada częściej niż w grudniu, natomiast temperatura w tym okresie plasuje się od -1°C do -8°C. Deszcz może pojawić się przez maksymalnie 7 dni, a całkowita ilość opadów nie powinna przekroczyć 44 mm.

Okres wiosenny w Val di Sole – marzec-maj – nie należy do najcieplejszych. W marcu termometry wciąż mogą wskazać -4°C. W kwietniu najniższa możliwa temperatura to 0°C, natomiast w maju możemy liczyć na wahania od 3°C do nawet 13°C. Trzeba się też liczyć z opadami deszczu, który w maju może występować nawet przez 22 dni.

Najcieplejszym miesiącem w Dolinie Słońca jest zdecydowanie lipiec, kiedy to temperatura waha się od 9°C do 20°C. W sierpniu już jest zimniej średnio o jeden stopień Celsjusza. Jedynym problemem jest deszcz, który w lipcu może pojawić się aż przez 24 dni, w sierpniu przez 22, natomiast w czerwcu przez 23.

Jesień przynosi w Dolinie Słońca nieznacznie oziębienie: wrzesień (od 6°C do 15°C), październik (od 2°C do 10°C) i listopad (od -2°C do 5°C). Maleje za to ilość dni deszczowych, aż w listopadzie będzie ich zaledwie 9, więc jeśli preferujemy niższe temperatury oraz małe ryzyko deszczu, ten miesiąc będzie idealny na zakończenie wakacji.

Dolina Słońca zimą – gdzie znajdziemy najlepsze trasy narciarskie i snowboardowe?

Folgarida i Marilleva to dwie najsłynniejsze miejscowości pod względem warunków narciarskich w Val di Sole. Pierwsza znajduje się na wysokości 1300 m n.p.m., druga zaś na wysokości 1400 m n.p.m. Dlatego warto wziąć ze sobą łańcuchy na opony, jeśli wybieramy się w te rejony własnym samochodem. Obie miejscowości łączy sieć wyciągów.

Czego możemy się spodziewać po stokach w Folgarida-Marilleva?

Okolica oferuje 62 km łącznej długości tras narciarskich, które są oświetlone również wieczorami. Do wyboru mamy aż 32 trasy o różnym stopniu trudności – 8 km trudnych „czarnych” tras, 30 km „czerwonych” stoków o średnim poziomie trudności i 24 km łatwych odcinków, oznaczonych kolorem niebieskim. Do Val di Sole może wybrać się każdy miłośnik sportów zimowych, bez względu na doświadczenie – wszyscy znajdą tu coś dla siebie.

Poszukujący wyzwań mogą udać się na Nera Di Folgardia, czyli najtrudniejszą trasę o długości 1 850 metrów. Stok w tym miejscu ma szerokość 35 metrów, a różnica wysokości na całej trasie wynosi około 550 metrów. Nera Di Folgardia zapewni wszystkim śmiałkom niesamowite widoki oraz odpowiedni poziom adrenaliny.

Warto też dodać kilka słów o przygotowanej infrastrukturze. Znajdziemy tutaj 26 szybkich i nowoczesnych wyciągów, 14 wyciągów krzesełkowych oraz 5 orczykowych, co zapewni szybki oraz łatwy dostęp do każdej z tras.

Skipassy w regionie Folgarida-Marilleva – rodzaje i ceny

W regionie Folgarida-Marilleva występują 3 rodzaje skipassów:

  1. Skipass podstawowy, czyli „Folgarida Marilleva”. Jego posiadacz, zgodnie z nazwą, może poruszać się po trasach dostępnych na stokach Folgaridy i Marillevy.
  2. Skipass rozszerzony o nazwie „Skiarea Campiglio Dolomiti di Brenta” dodaje do tras w wersji podstawowej stoki Madonna di Campiglio, Pinzolo i Pejo. Z czego warto pamiętać, że są one połączone z Folgaridą i Marillevą siecią wyciągów i tras, co daje nam łącznie 150 km tras narciarskich.
  3. Skipass rozszerzony „Superskirama” uprawnia posiadacza do przemieszczania się po następujących stokach: Ponte di Legno-Tonale-Presena, Monte Bondone, Andalo-Fai della, Paganella, Folgaria-Lavarone, Folgarida, Marilleva, Madonna di Campiglio, Pinzolo i Pejo. Łącznie jest to blisko 300 km tras narciarskich.

Jak to wygląda cenowo?

Wszystko zależy od okresu, w jakim planujemy wakacje. Sezon w regionie Folgarida-Marilleva zaczyna się od 22.12 i trwa do 6.01, po czym jest kontynuowany od 23.01 do 14.03. Warto pamiętać, że bilety z okazji Bożego Narodzenia są droższe niż normalne karnety. Sezon niski, który różni się pod względem cen, rozpoczyna się wraz z otwarciem stoków i trwa do 21.12, obejmuje okres od 7.01 do 22.01 i od 15.03 do zamknięcia stoków. Jeśli więc chcemy nieco zaoszczędzić, należy zaplanować urlop w okresie sezonu niskiego.

Ceny za 6-dniowy skipass wyglądają następująco:

  1. Skipass podstawowy, czyli „Folgarida Marilleva”. W sezonie 238 euro. okres Bożego Narodzenia to koszt 246 euro. W sezonie niskim 210 euro.
  2. Skipass rozszerzony „Superskirama”. W sezonie 312 euro. w Boże Narodzenie 316 euro. a w sezonie niskim 278 euro.
  3. Skipass rozszerzony widniejący pod nazwą „Skiarea Campiglio Dolomiti di Brenta”. W sezonie 298 euro. W sezonie niskim 265 euro.

Ceny Skipassów mogą ulec zmianie.

Val di Sole latem

Val di Sole to przede wszystkim górskie szlaki w przepięknych Dolomitach, dlatego przyjeżdżając tutaj latem, trzeba być przygotowanym na dużą ilość aktywności fizycznej. Głównymi atrakcjami regionu są Park Narodowy Stelvio i Park Przyrody Adamello Brenta. W ramach zwiedzania tych terenów organizowane są spływy kajakowe, jazda na rowerach górskich oraz nordic walking, również z przewodnikiem. Dodatkowo jazda konna jest tutaj dość popularnym sportem. W okolicy jest też sporo ofert agroturystycznych z bogatą ofertą sportową oraz możliwością zapoznania się ze zwierzętami obecnymi na farmie, co z pewnością będzie nie lada atrakcją dla dzieci, a to wszystko w otoczeniu wspaniałej scenerii. Dolomity, Dolomity i jeszcze raz Dolomity!

TOP 5 najlepszych hoteli w regionie Doliny Słońca

Residence & Wellness 3MILA

Obiekt znajduje się jest miejscowości Peio Fonti i swoim gościom zapewnia pokoje z prywatnymi balkonami i łazienką. Dostępna jest także część wypoczynkowa z telewizorem z dostępem do kanałów satelitarnych, kuchnia oraz jadalnia. Ponadto goście mogą także korzystać z całodobowej recepcji i bezpłatnego Wi-Fi na terenie całego obiektu. Dla zmotoryzowanych dostępny jest prywatny darmowy parking. Śniadanie podawane jest w wersji kontynentalnej, włoskiej, angielskiej, irlandzkiej, a także bezglutenowej. Obiekt posiada również taras, spa i centrum odnowy biologicznej. Miejscowość Madonna di Campiglio oraz położone tam stoki narciarskie oddalone są o 36 km.

Hotel Arcangelo

Hotel Arcangelo znajduje się w miejscowości Pellizzano, blisko takich ośrodków narciarskich jak Folgarida-Marilleva i Madonna di Campiglio. Dojechać można do nich specjalnym bezpłatnym autobusem dla narciarzy. Wszystkie pokoje posiadają balkon z widokiem na miasto, a także telewizor i prywatną łazienką z suszarką do włosów. Śniadanie jest serwowane w formie bufetu i obejmuje też potrawy słodkie. Ponadto hotel zapewnia swoim gościom dostęp do tarasu, bezpłatną saunę, basen, spa, centrum odnowy biologicznej, bar oraz hotelową restaurację. Bezpłatny parking publiczny znajduje się tuż przy hotelu. Z Wi-Fi można korzystać na terenie recepcji.

Hotel Monroc

Hotel Monroc znajduje się w miejscowości Commezzadura, w odległości 100 metrów od wyciągu narciarskiego Daolasa–Val Mastellina. W każdym pokoju jest telewizor kanałami satelitarnymi oraz łazienka z niezbędnymi kosmetykami i akcesoriami. Widok na góry z okna jest darmowym, aczkolwiek bardzo miłym dodatkiem. Hotel zapewnia swoim gościom także bezpłatny prywatny parking, przechowalnię sprzętu narciarskiego oraz dostęp do Wi-Fi na terenie całego obiektu. Za dodatkową opłatą goście mogą korzystać z usług spa i centrum odnowy biologicznej. Śniadanie podawane jest w formie bufetu w wersji kontynentalnej, włoskiej oraz bezglutenowej. W razie nagłego głodu hotel posiada także własną restaurację i bar. Dużym atutem jest też fakt, że do obiektu można zjechać na nartach.

Sporthotel Rosatti

Znajduje się on w miasteczku Dimaro. Od stoku Madonna di Campiglio oddalony jest o 20 km. Obiekt zapewnia swoim gościom dźwiękoszczelne pokoje. Są one wyposażone w telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych, balkon z ładnym widokiem i prywatną łazienkę z suszarką do włosów. Niektóre pokoje są dodatkowo wyposażone w kuchenkę oraz wannę z hydromasażem. Jeśli nam zabraknie takiej wanny w kwaterze, to warto pamiętać, że hotel zapewnia dostęp do wanny z hydromasażem na świeżym powietrzu, krytego basenu oraz centrum odnowy biologicznej.

Zmotoryzowanych gości ucieszy bezpłatny zadaszony parking znajdujący się zaledwie 150 metrów od budynku hotelu. Do tego dochodzi jeszcze bezpłatne Wi-Fi, możliwość skorzystania z tarasu, baru lub restauracji, specjalizującej się w kuchni międzynarodowej oraz zagranicznych winach. Śniadanie jest podawane w formie bufetu w stylu kontynentalnym, włoskim i bezglutenowym na bazie lokalnych produktów. W okresie zimowym hotel udostępnia przechowalnię sprzętu narciarskiego, który można wypożyczyć na miejscu. Oferowany jest również bezpłatny transfer do ośrodka narciarskiego Folgarida-Marilleva.

Chalet Val Di Rabbi

Ciekawą atrakcją może być też pobyt w obiekcie Chalet Val Di Rabbi, który mieści się w zabudowaniach gospodarskich z XVIII wieku w miejscowości Rabbi. Na gości czekają pokoje w stylu alpejskim z bezpłatnym dostępem do Wi-Fi oraz prywatną łazienką wyposażoną w wannę z hydromasażem. Dodatkowo każda z kwater posiada telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych, poduszki z pianki memory oraz widokiem na Alpy.

W okresie zimowym hotel zapewnia dostęp do ogrzewanej przechowalni sprzętu narciarskiego i bezpłatny prywatny autobus dla narciarzy. Goście mogą także korzystać z bezpłatnego parkingu przy hotelu. Śniadanie podawane jest w formie bufetu w wersji włoskiej z domowymi ciastami, boczkiem i serami. Na terenie obiektu funkcjonuje też bar oraz hotelowa restauracja specjalizująca się w kuchni tyrolskiej na bazie miejscowych produktów z dodatkiem win. Przy dobrej pogodzie posiłki możemy zjeść na tarasie. Istnieje także możliwość zamawiania suchego prowiantu na lunch.

Możemy przyjechać tu ze zwierzętami. W ogrodzie znajduje się specjalna wydzielona strefa dla psów. W ogrodzie mieści się także plac zabaw i miejsce na piknik. Na terenie hotelu znajduje się sklepik, gdzie kupimy lokalne produkty. Goście mogą także korzystać ze zniżek w okolicznych zamkach i muzeach. Chalet Val Di Rabbi zapewnia także bezpłatny transfer do wyciągów narciarskich Daolasa i dworca kolejowego Malè.

Poprzedni

Cinque Terre – luksusowe hotele

Półwysep Gargano – miejsce na włoskie wakacje

Następny

Dodaj komentarz