Noli – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, zwiedzanie

Tagi , , , , , ,

Noli to niewielka gmina i miejscowość we włoskim regionie Liguria. Dawniej, w dokumentach Noli figurowało jako samodzielne miasto-państwo. Jednak obecnie to jedna z najważniejszych miejscowości włoskiej Riwiery. Jeśli wybierasz się do Ligurii, to koniecznie musisz odwiedzić ten region! Oto krótki przewodnik.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co zwiedzić w Noli? – muzea, atrakcje, zabytki

Noli to niewielkie miasteczko, które na co dzień zamieszkiwane jest przez około 2,5 tysiąca osób. Znajdziesz tu jedne z najpiękniejszych plaż włoskiej Riwiery jak np. Fisherman’s Beach. Oprócz malowniczych plaż możesz podziwiać sporo zabytków i atrakcji. Do najważniejszych można zaliczyć:

  • Castello di Monte Ursino – ten wyjątkowy zamek znajduje się na wzgórzu, jedynie kilka minut od ścisłego centrum Noli. Jest to historyczna forteca obronna, którą koniecznie musisz zwiedzić. Z jej dziedzińca roztacza się panoramiczny widok na Morze Liguryjskie.
  • Wieża Czarownic – Tower of Witches to tajemnicza „wieża czarownic”, który również znajduje się na obrzeżach miasta. Z ruinami tej budowli związanych jest wiele legend. Mieszkańcy Noli z pewnością chętnie Ci o nich opowiedzą!
  • Kościół św. Paragoriusza – to jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych w Noli. Jest to świątynia wzniesiona w surowym, gotyckim stylu. W jej wnętrzu możesz podziwiać bogato zdobiony ołtarz.
Aerial view of Monte Ursino Castle in the old village of Noli on the Italian Riviera. Noli, Ligury, Italy
Widok z lotu ptaka na zamek Monte Ursino w starej wiosce Noli na Riwierze Włoskiej. Noli, Ligury, Włochy, licencja: shutterstock/By EyesTravelling

Nie zapomnij udać się do centrum, a także na plaże, gdzie zwykle gromadzi się najwięcej turystów.

Gdzie zaparkować?

Niestety nie znajdziesz tu parkingów długoterminowych. Jeśli więc planujesz dłuższy postój, to koniecznie sprawdź, które obiekty noclegowe oferują Ci parking. Jeśli zaś chodzi o parkingi krótkoterminowe, to masz je zarówno w ścisłym centrum, jak i na obrzeżach miasteczka. Możesz na nich pozostawić samochód na maksymalnie 2-3 godziny. Parkingi w Noli wydzielone są przy pomocy białych lub niebieskich linii. Pamiętaj, że wszystkie są płatne.

Kiedy jechać? – klimat, pogoda i temperatura w ciągu roku

Noli znajduje się w strefie klimatu umiarkowanie ciepłego. Lata są tam dość długie oraz upalne, z kolei zimy są krótkie i łagodne. W sezonie letnim możesz spodziewać się nawet 26 – 27 stopni Celsjusza i sporadycznych opadów. Zimą zaś temperatury spadają do około 5-6 stopni Celsjusza, a także pojawiają się obfite opady deszczu i niekiedy także śniegu. Podsumowując, najlepszą porą na odwiedzenie Noli jest sezon letni. Wówczas możesz korzystać z pięknej, słonecznej pogody.

Aerial view of Noli, a beautiful small village in Liguria, north Italy. Drone photography of the Ligurian coast, province of Savona, near Spotorno and Bergeggi. Birds eye of Capo Noli and Monte Ursino
Noli, prowincja Savona, w pobliżu Spotorno i Bergeggi. Ptasie oko Capo Noli i Monte Ursino, licencja: shutterstock/By SergioBechis

Gdzie zjeść w Noli? – rekomendowane lokale gastronomiczne

Do najczęściej rekomendowanych obiektów gastronomicznych zaliczają się:

  • Baianita Restaurant – jest to klasyczna, włoska restauracja, specjalizująca się w regionalnej kuchni;
  • Ponte Antico – to prestiżowy lokal gastronomiczny z kuchnią włoską;
  • Ristorante Dal Pucci – to tania restauracja z dobrym, włoskim jedzeniem.

Możesz się wybrać także do licznych barów.

Noli, Italy -  the Castle of Monte Ursino (detail)
Noli, Włochy – Zamek Monte Ursino (fragment), licencja: shutterstock/By MatteoProvendola

TOP 3 noclegi w Noli w przystępnej cenie

Baza noclegowa w Noli również jest świetnie przygotowana i zaadoptowana na potrzeby turystów. Jeśli zależy Ci na tanim i dobrym noclegu, wówczas możesz zatrzymać się w:

  • Locanda Ca de Rusitta – to niewielki pensjonat około 4 kilometry od centrum Noli. Zatrzymasz się w nim za około 470 złotych za noc, dla jednej osoby;
  • Bella Luminella – to również pensjonat, zarządzany przez prywatnego gospodarza. Znajduje się on kilometr od ścisłego centrum Noli, blisko plaży. Za noc zapłacisz w nim około 600 złotych, dla jednej osoby;
  • La Vita e Bella – Noli – to niewielki hotel oddalony 3 kilometry od centrum miasta i 2 kilometry od plaży. Za noc w nim zapłacisz około 550 złotych, dla jednej osoby.

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Ligurii i Genui

Poprzedni

Monforte d’Alba – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Ragusa – przewodnik, co zobaczyć i zwiedzić, noclegi, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz