Nus – przewodnik, co zobaczyć i zwiedzić, noclegi, atrakcje

Tagi , , , , , ,

W północno-zachodnim rejonie Włoch leży urokliwa kraina niezwykle atrakcyjna turystycznie. To Dolina Aosty, otoczona zielonymi wzgórzami i wysokimi szczytami Alp. Wśród wielu miejsc wartych odwiedzenia w celach wakacyjnych wyróżnia się tutaj miasteczko Nus. Ten krótki przewodnik podpowie Ci co warto tam zobaczyć, gdzie przenocować i zjeść.  

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co można zwiedzić na miejscu?

Prawda jest taka, że już samo miasteczko i jego otoczenie nadaje się idealnie na pocztówkę z wakacji. Rejon alpejski to wiele zielonych i skalistych wzgórz (czasami malowniczo przysłoniętych nisko wiszącymi chmurami) oraz takich właśnie osad charakteryzujących się historyczną zabudową. na kilka miejsc warto jednak zwrócić szczególną uwagę, właśnie z turystycznego punktu widzenia.

Nus posiada swój własny średniowieczny zamek. To Castello di Pilato (Pałac Piłata), który położony jest wzdłuż równie zabytkowej, starożytnej drogi Via Francigena. Całość założenia powstawała przez kilka stuleci, zainicjowana już w XII wieku. Mieszkali tutaj ówcześni panowie feudalni. Nazwa zamku wywodzi się od legendy, według której przebywał w pobliżu miasta Nus rzymski prokurator Poncjusz Piłat, gdzie został zesłany przez cesarza Kaligulę. Podstawą do tego mitu założycielskiego twierdzy miało być odnalezienie rzymskich monet wśród ruin zamczyska. Pan Samochodzik miałby tutaj używanie…     

Ciekawym turystycznie miejscem jest Muzeum Carlo Tassi, który był tutaj w XX  wieku lokalnym kowalem i spawaczem. W dużym ogrodzie otaczającym jego dom stworzył on wyjątkową ekspozycję, na którą składają się historyczne przedmioty pochodzące z recyklingu, a także prawdziwe antyki (zbroje, kasy fiskalne, rowery i drewniane meble). Na fotki instagramowe idealnie nadają się tutejsze krasnale ogrodowe.   

Miejscowi bardzo zachęcają do odwiedzin w Obserwatorium Astronomicznym Saint-Barthelemy. Miejsce zostało wybrane nie bez kozery – okazuje się, że właśnie w nad miasteczkiem Nus można przez blisko 300 dni w roku obserwować w pełni rozgwieżdżone niebo. Na centralnym tarasie Obserwatorium jest do dyspozycji turystów teleskop, przez który można podziwiać konstelacje kilku planet. ktoś kto zawita tutaj pod koniec roku zostanie oczarowany widokami planety Wenus, natomiast miesiące letnie są świetnym wyborem do „polowania” na Arktura „Strażnika Niedźwiedzi” i gwiazdę Wega. Do Obserwatorium ruszają cykliczne wycieczki z Nus, a obiekt znajduje się 15 kilometrów dalej na wysokości 1600 metrów n.p.m. 

Gdzie zjeść coś dobrego w Nus? 

Wśród restauracji wyróżnia się z pewnością The Farmhouse Nus. Zgodnie z nazwą można tutaj spróbować dań lokalnych, takich z których słynie alpejska kuchnia. W menu między innymi aromatyczne gulasze i kremowe dania z ziemniaków. Serwuje się tutaj także lokalny alkohol – grappę.  

Zachwalają miejscowi jedzenie w lokalu o nazwie Maisson Roset. Jadalnia urządzona jest w antycznym stylu, a na talerzach tez lokalne przysmaki – delikatna wędlina motsetta oraz sycąca polenta z serem i mięsem.  

A jako, że Włochy bez dobrego wina są jak spaghetti bez sosu, to w miejscowości Nus czeka na turystów profesjonalna winiarnia Wine Note. W tutejszej restauracji można degustować trunki, do dyspozycji gości jest ogródek.   

TOP 3 hotele i noclegi w Nus w przystępnej cenie

Na sam początek prawdziwy hit cenowy, ale i miejsce uwielbiane przez turystów. Za jedyne 250 złotych (możliwe zniżki poza sezonem!) przespać się można w HostHello Nus. W gratisie otrzymuje się piękny widok na góry. Śpi się na piętrowych łózkach w koedukacyjnych pokojach – ciekawe przeżycie. 

Wyjątkowo lubiany jest także obiekt Suite vacanze Chabloz nel cuore della Valle d’Aosta. Za tą długą nazwą kryją się apartamenty położone zaledwie 200 metrów od centrum miasta Nus. Jest tutaj ogród i bezpłatny prywatny parking. Cena to 800 złotych za noc. 

A jeżeli ktoś szuka naprawdę wysokiego standardu to odpocznie w klimatyzowanych apartamentach domu wakacyjnego La Sellerie. Wartością dodaną jest poza świetnym wyposażeniem pokoi także plac zabaw dla dzieci. Cena to 1620 złotych za nocleg. 

Jaka pogoda w Nus i kiedy jechać?

Przede wszystkim latem jest chłodniej niż w Polsce. To przecież rejon Alp, a Dolina Aosty leży w strefie klimatu kontynentalnego chłodnego. Niskie temperatury (takie koło minus 5 za dnia) są tutaj obecne miedzy grudniem i marcem. W najcieplejszym miesiącu roku, czyli lipcu, słupki dochodzą do zaledwie 16 stopni. Wybór terminu wyjazdu warto wybrać do rodzaju aktywności, jakie chcemy praktykować w Nus. Narty we Włoszech najlepiej wychodzą oczywiście zimą, a lato jest odpowiednie na zwiedzanie lokalnych atrakcji. 

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk

Poprzedni

Cingoli – przewodnik, co zobaczyć i zwiedzić, noclegi, atrakcje

Cividale del Friuli — przewodnik, co zobaczyć i zwiedzić, noclegi

Następny

Dodaj komentarz