Odkryj Quartieri Spagnoli: Niezwykła mieszanka kultury i historii

Tagi , , , , , ,

Quartieri Spagnoli – Dzielnica Hiszpańska w Neapolu przez wiele lat była uznawana za miejsce, którego należy unikać, ponieważ jest to jedno z najbardziej niebezpiecznych obszarów tego miasta. W ostatnich latach Quartieri Spagnoli stało się jedną z głównych atrakcji turystycznych Neapolu. Znajdziesz tu wiele wąskich uliczek, ubrań wiszących na słońcu nad głowami, małych włoskich restauracyjek i kawiarni, które najlepiej prezentują prawdziwy Neapol i Neapolitańczyków. Co warto zobaczyć w Quartieri Spagnoli w Neapolu?

Kempingi Włochy
Kempingi Włochy
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Quartieri Spagnoli – mieszanka kultury i historii hiszpańskiej dzielnicy Neapolu

Położona w pobliżu historycznego centrum Neapolu, hiszpańska dzielnica powstała w XVI wieku. Początkowo był to obszar, na którym stacjonowali hiszpańscy żołnierze podczas okupacji. Było to też miejsce niebezpieczne, gdzie kwitła przestępczość i prostytucja. Obecnie hiszpańska dzielnica obejmuje: San Ferdinando, Avvocata oraz Montecalvario.

Quartieri Spagnoli w Neapolu – co warto zobaczyć w tej kolorowej dzielnicy?

Targ Pignasecca

Kilka kroków od Via Toledo znajduje się targ na świeżym powietrzu Pignasecca. Nazwa Pignasecca pochodzi od „suchej sosny”. Legenda głosi, że około 1500 roku w tym miejscu znajdował się las sosnowy. Targ Pignasecca prezentuje typowy obraz Neapolu, w którym można podziwiać liczne stragany z rybami, owocami, warzywami, nabiałem, słodyczami, pamiątkami, a także z odzieżą i akcesoriami domowymi. Targ znajduje się w Montecalvario, w samym sercu hiszpańskiej dzielnicy. Jest to również doskonała opcja, aby spróbować ulicznego jedzenia produkowanego w Neapolu.

Kolorowe murale

Spacerując wśród wąskich uliczek tej hiszpańskiej dzielnicy z pewnością zobaczysz serię murali, które opowiadają współczesną i dawną historię Neapolu. Jest to swego rodzaju galeria sztuki na świeżym powietrzu. „Vicolo di Totò” to nowa nazwa Via Portacarrese, gdzie wielu artystów namalowało dzieła poświęcone Totò i innym wielkim neapolitańskim artystom. Oczywiście nie brakuje także murali poświęconych Diego Armando Maradonie.

Kościół Sant’Anna di Palazzo

Piękny kościół Sant’Anna di Palazzo zbudowano, aby uczcić zwycięstwo w bitwie morskiej pod Lepanto z flotą armii osmańskiej w 1571 roku. Kościół, który można dziś zwiedzać, bardzo różni się od pierwotnego kościoła Sant’Anna. Ten został zburzony w 1964 roku po licznych zniszczeniach spowodowanych bombardowaniami podczas II wojny światowej. Pierwotny budynek kościoła był świadkiem kilku ważnych wydarzeń historycznych, w tym chrztu malarza Luca Giordano oraz ślubu rewolucjonistki Eleonory Pimentel Fonseca. Wewnątrz kościoła można podziwiać stiukowe dekoracje z XVII wieku. Jest tam także piękny ołtarz główny, który został zaprojektowany przez Domenico Antonio Vaccaro w 1729 roku.

Kościół Santa Maria della Mercede a Montecalvario

Świątynia Santa Maria della Mercede a Montecalvario to jeden z piękniejszych kościołów w Neapolu, który położony jest przy Largo Montecalvario. Kościół zbudowano w 1560 roku. W 1677 roku świątynię powiększono i przebudowano w typowym barokowym stylu. Kościół powstał na planie krzyża greckiego, z pojedynczą nawą oraz sklepieniem kolebkowym. W absydzie znajduje się ładny ołtarz przedstawiający Niepokalaną Madonnę, który stworzył Cosimo Fanzago.

Pedamentina

Z Quartieri Spagnoli można dotrzeć do Certosa di San Martino przez system schodów zwanych Pedamentina. Ponad 400 stopni pozwala dotrzeć na wzgórze Vomero i podziwiać jedną z najpiękniejszych panoram Neapolu. Droga Pedamentina powstała w XIV wieku, aby umożliwić robotnikom transport materiałów niezbędnych do budowy Certosa di San Martino. Wejście może i jest nieco męczące, ale warto pokonać te schody, aby zobaczyć wyjątkowy widok na Zatokę Neapolitańską.

Jak dojechać do Quartieri Spagnoli w Neapolu?

Quartiere Spagnoli znajduje się na zachód od Via Toledo, w historycznym centrum Neapolu, w odległości krótkiego spaceru od portu oraz głównego dworca kolejowego. Do dzielnicy Quartiere Spagnoli najlepiej dojechać metrem nr 1 i wysiąść na przystanku Toledo. Możesz tu także przyjechać samochodem, jednak zaparkuj poza dzielnicą i kontynuuj zwiedzanie pieszo.

Sprawdź również wpis o Museo San Domenico Maggiore w Neapolu!

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

TOP 5 najpiękniejszych miasteczek Toskanii

Wynajem samochodu w Bergamo

Następny

Dodaj komentarz