Ogród Boboli we Florencji – co warto wiedzieć, bilety, zwiedzanie

Tagi , , , , , , , ,

Florencja, jedno z najpiękniejszych miast na całym świecie, cieszy nas swoim unikatowym, naturalnym pięknem, jak również niepowtarzalnym klimatem. Jednym z najbardziej fascynujących miejsc jest Ogród Boboli we Florencji. To park, który co roku przyciąga ogromną ilość miłośników obcowania z naturą, ciszy i spokoju. Poznajmy jego historię, ciekawostki, jak również najważniejsze informacje.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie się znajduje Ogród Boboli we Florencji?

Giardino di Boboli to oryginalna, włoska nazwa Ogrodu Boboli. Położony jest we Florencji. Zajmuje powierzchnię prawie 11 hektarów. W związku z tym jest największym parkiem w mieście. Zarówno przez Włochów, jak i również przez turystów z całego świata, używany jest za jeden z najpiękniejszych na całym globie. Dokładna lokalizacja parku to florenckie Palazzo Pitti. Ogród Boboli okala renesansowy pałac, który położony jest nad południowym brzegiem rzeki Arno. Co więcej, ogród znajduję się na wzgórzu, jako jeden z nielicznych, włoskich ogrodów.

Ogród Boboli – historia i ciekawostki

Jeśli chodzi o najpiękniejsze ogrody we Florencji, nie można pominąć historii Ogrodu Boboli. Został on założony w 1549 roku przez Kosmę I Medyceusza, dla żony Eleonory Toledańskiej. Nie był dostępny dla wszystkich. Dopiero  ponad 200 lat później, w 1766 roku został otwarty do użytku publicznego. Od tego czasu codziennie gości wszystkich miłośników natury, dzieci, jak również osoby, które uwielbiają cieszyć się aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu. 

Nad projektem ogrodu pracowało wielu, różnorodnych specjalistów. Do najbardziej znaczących nazwisk zaliczyć należy Giorgio Vasari i Bernardo Buontalenti, jak również Bartolomeo Ammanati. Jednak za głównego projektanta uznać należy Niccolo Tribolo.

Jedną z ciekawostek jest fakt, że ogród Boboli zasilany jest w wodę z rzeki Arno, nad którą jest położony. W tym celu zainstalowany został specjalny kanał zasilający. Dzięki niemu woda trafia wprost do ogrodu, dbając o odpowiednie nawodnienie różnych gatunków roślin przez cały rok. Kolejną ciekawostką jest fakt, że do wzniesienia mieszczącego się w parku amfiteatru, użyto materiałów z wyburzonego kamieniołomu, który znajdował się w tym w tym samym miejscu. 

Ogród Boboli – zwiedzanie

Ogród Boboli otaczający renesansowy pałac został zaprojektowany w klasycznym, włoskim stylu. W związku z tym, przechadzając się alejami słynnego parku, będziemy mogli napotkać niezliczoną ilość rzeźb, oczek wodnych, sadzawek, jak również niezwykle reprezentacyjnych, okazałych fontann. Nic więc dziwnego, że zwiedzanie parku to idealna forma dla relaksu, komfortowego wypoczynku, który pozwoli nam oderwać się od trosk dnia codziennego. Na terenie całego parku odnaleźć można aż 180 rzeźb, które przypominają swoim wizerunkiem mityczne postacie. Zwiedzanie ogrodu to także nie lada gratka dla miłośników przyrody. Na terenie parku bez trudu uda nam się odnaleźć niespotykane w całych Włoszech różnorodne odmiany drzew i krzewów.

Będąc w ogrodzie Boboli, należy z całą pewnością zwiedzić amfiteatr, który znajduje się w samym centrum. Na szczególną uwagę zasługuje także grota Buontalenti czy fontanna zwana Bachusikiem. Chcąc odwiedzić wszystkie najciekawsze miejsca, z całą pewnością nie można minąć Ogrodu Rycerskiego z krzewami różanymi, jak również fontanny Neptuna.

Na terenie parku bez obaw można rozkładać koce i urządzać piknik. Jest to więc doskonała propozycja, by odpocząć po długim, wyczerpującym spacerze alejkami parku. 

Ogród Boboli – Ceny biletów i godziny otwarcia

Ogród Boboli jest oblegany przez ogromną ilość turystów. Nic więc dziwnego, że takie kwestie jak jego godziny otwarcia czy zakup biletów są priorytetem. Chcąc odwiedzić park, musimy wygospodarować czas pomiędzy ósmą rano, a osiemnastą wieczorem. Cenną wskazówką jest fakt, że park jest niezwykle rozległy. By móc bez pośpiechu, z całkowitym spokojem obejrzeć wszystkie dostępne atrakcje, z całą pewnością warto wybrać się do parku od wczesnych godzin porannych. Jeśli wybierzemy się do miejsca na jakieś dwie godziny przed zamknięciem, wówczas może okazać się, że nie zdążymy zobaczyć wszystkiego.

Cena biletu do ogrodu Boboli to koszt mniej więcej 72 złote od osoby. Co ważne, bilet uprawnia także do wstępu na teren Muzeum Porcelany, dostęp do wystaw czasowych, jak również wstęp do Ogrodu Bardini. Co więcej, dodatkowym, niezwykle korzystnym rozwiązaniem jest, zakupienia biletów do Ogrodu Boboli za pośrednictwem strony internetowej https://www.tiqets.com/pl/florencja-atrakcje-c71854/ogrody-boboli-bez-kolejki-bilety-p974202/. Takie rozwiązanie sprawia, że bez trudu uda nam się dostać wymarzone bilety uprawniające do wstępu na teren ogrodu, bez konieczności spędzania czasu w długiej kolejce. 

Pragniesz poznać Florencję od strony jej fauny i flory? Uwielbiasz obcować z naturą, a klasyczny, włoskich styl wzbudza w Tobie podziw? A może szukasz doskonałego miejsca dla przyjemnie spędzonego czasu w gronie dzieci i całej rodziny? Ogród Boboli we Florencji to miejsce stworzone na miarę Twoich potrzeb. 

Autor: Magdalena Krzykawska

Poprzedni

Plan wycieczki po Włoszech – od Alp po Sycylię

Florencja nocą: rozrywkowe atrakcje miasta, lokale, bary

Następny

Dodaj komentarz