Olbia to dzikie i górzyste krajobrazy, piękne centrum z deptakiem i zabytkowymi budowlami i malownicze wybrzeże pokryte piaszczystymi plażami. Panuje tu przyjemny śródziemnomorski klimat, a słońce świeci przez 300 dni w roku. Wszystko to sprawia, że miasto jest świetnym kierunkiem na wakacje z rodziną lub urlop we dwoje. Jak zaplanować zwiedzanie miasta, aby zobaczyć wszystkie jego atrakcje?
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Olbia — brama do Sardynii
Olbia to nadmorskie miasto, które często bywa nazywane bramą do Sardynii. Można się tu dostać dwa sposoby – drogą morską oraz powietrzną. Lotnisko Olbia-Costa Smeralda jest jednym z trzech na wyspie. Jest oddalone jedynie 4 kilometry od centrum miasta i obsługuje loty krajowe oraz międzynarodowe. W porcie morskim cumuje mnóstwo statków pasażerskich, głównie tych przypływających z kontynentalnej części kraju, między innymi z Genui, Livorno czy Lazio.
Miasto jest jednym z największych na Sardynii, pod względem powierzchni zajmuje drugie miejsce. Jest położone na północy wyspy przy samym brzegu morza i słynie z piaszczystych plaż, a także pięknego Starego Miasta. Nazwa miasta pochodzi od greckiego „olbios”, co oznacza „szcześliwy”. W starożytności Olbia była fenicką osadą i grecką kolonią, w czasach rzymskich stała się ważnym ośrodkiem handlowym. Dziś nie bez powodu jest jednym z głównych ośrodków turystycznych na wyspie. Miasto samo w sobie jest atrakcyjne, ale najpiękniejsze jest jego zabytkowe centrum. Labirynt klimatycznych uliczek, kolorowe kamienice i długa, nadmorska promenada z widokiem na ogromny port morski. Linia brzegowa Olbii to z kolei mozaika urokliwych zatoczek oraz piaszczystych plaż otoczonych bujną roślinnością. Wzdłuż wybrzeża co chwilę można natknąć się na plaże pokryte piaskiem, które oblewają błękitne wody Morza Tyrreńskiego. Dodatkową atrakcją poza plażowaniem i zwiedzaniem zabytków miasta mogą być rejsy wzdłuż wybrzeża, w pobliżu znajduje się wiele pięknych miejsc.
Co warto zwiedzić w Olbii?
Największą atrakcją architektoniczną miasta jest zabytkowa romańska Basilica di San Simplicio z niewielką dzwonnicą i absydą ozdobioną freskami. Kamienna świątynia powstała na przełomie XI i XII wieku i jest najstarszą budowlą chrześcijańską na wyspie. Bazylika stoi na wzgórzu w samym centrum miasta. Sąsiaduje z rozległym parkiem Fausto Noce, w którym można odpocząć w cieniu drzew. W podziemiach bazyliki stworzono ciekawe muzeum historii Necropoli San Simplicio, można w nim obejrzeć pozostałości dawnej nekropolii.
Kolejnym charakterystycznym punktem w Olbii jest malownicza nadmorska promenada Lungomare di Olbia ze ścieżką spacerową, a także drogą rowerową. To idealnie miejsce na rodzinny spacer lub przechadzkę o zachodzie słońca. Wzdłuż promenady znajduje się mnóstwo lokali gastronomicznych, kawiarni i sklepów z pamiątkami oraz stoisk z rękodziełem i lokalnymi przysmakami.
Nieopodal, w sąsiedztwie portu mieści się Museo Archeologico di Olbia. Narodowe Muzeum Archeologiczne jest czynne od środy do niedzieli, a jego zwiedzanie jest bezpłatne. Można w nim podziwiać znaleziska archeologiczne pochodzące z terenów miasta i wraki statków. Po wizycie w muzeum warto wybrać się pobliski diabelski młyn Ruota Panoramica, z góry można podziwiać panoramę miasta.
Kilka kilometrów od centrum znajduje się Tomba dei Giganti Su Mont’e S’Abe, czyli tajemniczy, kamienny Grobowiec Olbrzymów. Nieopodal jest święta studnia Pozzo Sacro di Sa Testa. To pamiątki po cywilizacji nuragijskiej, która zamieszkiwała te tereny w czasach starożytnych. Na szczycie klifu na obrzeżach miasta stoją pozostałości Castello di Pedres, czyli kamiennego fortu pochodzącego z czasów średniowiecza. Budowla powstała w połowie XIII wieku i w czasach swojej świetności pełniła funkcje obronne, dziś ruiny są świetnym punktem widokowym, z którego roztaczają się wspaniałe widoki na miasto i wybrzeże.
Imprezy kulturalne
Zarówno w sezonie wakacyjnym, jak i poza nim na terenie miasta odbywa się wiele interesujących imprez kulturalnych i rozrywkowych. Można dzięki nim bliżej poznać historię i kulturę miasta oraz spróbować wielu lokalnych specjałów. Pod koniec kwietnia podczas Sagra della Sardegna ulice miasta zamieniają się w targ, na którym można skosztować tradycyjnej sardyńskiej kuchni, obejrzeć wystawy rękodzieła oraz wziąć udział w warsztatach rzemiosła.
Na początku maja odbywa się Festa di San SImplicjo, czyli obchody dnia patrona miasta z muzyką i występami zespołów folklorystycznych. Równolegle organizowane jest kilkudniowe święto Sagra delle Cozze, podczas którego na terenie miejskiego parku można spróbować świeżych małż, z których słynie miasto i najlepszych win regionu (lokalne wino to Vermentino). Koniec czerwca to Festa del Gusto, czyli święto wina i jedzenia. Zaraz po nim odbywają się obchody Festa Della Madonna del Mare e di San Giovanni Battista z uroczystą procesją, pokazami ognia i festiwalem rybny. Pod koniec lipca podczas festiwalu filmowego Tavolara można odwiedzić kino plenerowe i obejrzeć najlepsze filmy włoskiego kina.
Olbia – najpiękniejsze plaże
Większą część wybrzeża w pobliżu Starego Miasta zajmuje zatoka z portem, więc miejsc do plażowania trzeba szukać poza centrum, na obrzeżach miasta i w sąsiednich miejscowościach. Najpopularniejszą plażą w okolicy Olbii jest Le Vecchie Saline leżąca około 10 kilometrów na wschód od miasta. Długi i szeroki pas wybrzeża jest pokryty jasnym piaskiem i otoczony dziką przyrodą. Zejście do morza jest łagodne, a dno przy brzegu płytkie i płaskie, więc można wybrać się tu całą rodziną.
Zaraz obok jest zielony półwysep Capo Ceraso, a na nim spokojne plaże Spiaggia Li Cuncheddi i Spiaggia Bella, nieco dalej Spiaggia Su Sarrale otoczona charakterystycznymi skałami oraz małe plaże Spiaggia Poltu Manzu, Spiaggia Laura i Spiaggia Poltu Casu — wszystkie piaszczyste i kameralne. Nieco bliżej, na północ od centrum miasta są spokojne, piaszczyste plaże Spiaggia Pittulongu, Spiaggia Lo Squalo oraz Spiaggia del Pellicano i Spiaggia Bados.
Tuż za granicami miasta znajduje się luksusowe wybrzeże Costa Smeralda, nazywane Szmaragdowym Wybrzeżem. Wzdłuż wybrzeża można odnaleźć wiele piaszczystych plaż. Te najpiękniejsze to Spiaggia del Principe, Spiaggia del Grande Pevero, Spiaggia di Liscia Ruja i Spiaggia di Capriccioli.
Olbia jest też doskonałą bazą wypadową do zwiedzania wschodniego i północnego wybrzeża oraz centrum Sardynii i okolicznych wysp. Na uwagę zasługuje przede wszystkim, pobliski archipelag wysp. Archipelago di la Maddalena składa się z niewielkich, bezludnych wysepek z kameralnymi, niezatłoczonymi plażami. Warto wybrać się także na sąsiednią wyspę Tavolara. Jej centralnym punktem jest szczyt o wysokości 500 metrów n.p.m., a dookoła znajduje się kilka niewielkich plaż.
Przeczytaj także: Piękne plaże Włoch – TOP 50
Najlepsze restauracje w Olbii
Jedną z wielu zalet Sardynii jest smaczna kuchnia, aby skosztować oryginalnych lokalnych potraw, najlepiej wybrać się do jednej z miejscowych restauracji. Poniżej lista tych najlepiej ocenianych:
- Anticas Licanzias Bistrò – rodzinna restauracja z wnętrzem w rustykalnym stylu, domową kuchnią i dużym wyborem win (adres: Via Tigellio 12, Olbia),
- Trattoria Il Gambero – przytulna knajpka specjalizująca się w daniach z owocami morza (adres: Via la Marmora, 6/A, Olbia),
- Dulchemente – niewielka restauracja w centrum miasta z eleganckim wnętrzem i menu ze wszystkimi popularnymi daniami kuchni włoskiej (adres: Via R. Papandrea 10, Olbia),
- Trattoria da Leo e Lina – mała, rodzinna restauracja na uboczu serwująca świeże, domowe dania (adres: Via Sarcidano 7, Olbia),
- Pizzeria Dadino – niepozorny lokal z doskonałą pizzą neapolitańską, owocami morza, a także najpopularnijeszymi daniami włoskiej kuchni (adres: Via Goffredo Mameli 50, Olbia),
- Terra Nostra Trattoria Pizzeria – włoska restauracja w pobliżu promenady serwująca typowe dania kuchni włoskiej w oryginalnym wydaniu (adres: Via Regina Elena, Olbia),
- Piperita Patty – nadmorska restauracja z widokiem na port oraz prostą i smaczną włoską kuchnią (adres: Via Giuseppe Garibaldi 56, Olbia),
- Il Mattacchione – przestronny lokal z tarasem i menu z daniami kuchni śródziemnomorskiej (adres: Via Copenaghen 82, Olbia),
- Trattoria La Vecchia Olbia – knajpka ze smaczną domową kuchnią. W menu można znaleźć wszystkie popularne dania kuchni sardyńskiej, tradycyjne desery i lokalne wina (adres: Corso Vittorio Veneto 70a, Olbia),
- Kelos Restaurant – mała restauracja ukryta w bocznej uliczce Aldo Moro. W menu tradycyjna włoska kuchnia w nowoczesnym wydaniu (adres: Via della Stampa 11, Olbia).
Olbia – jak poruszać się po mieście?
Najprzyjemniejszym sposobem na zwiedzanie Olbii jest skorzystanie z własnych nóg. Spokojny spacer pozwala na poznanie wszystkich zakątków miasta. Niestety wiele okolicznych atrakcji jest oddalonych od centrum, podobnie jak część najładniejszych plaż. Na szczęście w Olbii funkcjonuje sprawna komunikacja miejska, która ułatwia poruszanie się po mieście. Umożliwia także dotarcie na peryferie, bilet kosztuje jedynie kilka euro. Na plaże oraz do nadmorskich atrakcji można się również dostać z pomocą małych promów turystycznych. Odpływają one z miejskiego portu (np. Insula Felix – Gulf of Olbia boat tour). Ciekawą opcją zwiedzania miasta jest wycieczka tuk-tukiem. Małe, elektryczne taksówki nazywane są też rikszami i są bardzo popularnym środkiem transportu na Sardynii.
Dla osób ceniących sobie wygodę istnieje możliwość wynajęcia samochodu. Najprostszym sposobem jest skorzystanie z oferty jednej z kilkunastu wypożyczalni znajdujących się na terenie lotniska. Kolejnym sposobem na wygodne zwiedzanie miasta jest wypożyczenie skutera lub roweru. Wiele tutejszych pensjonatów udostępnia swoim gościom taką opcję, ale w mieście funkcjonuje też kilka samodzielnych wypożyczalni. Jednym z takich miejsc jest Bike4more – Rent & Tours, czyli wypożyczalnia działająca na terenie ogromnego, zielonego resortu GeoVillage Sport and Wellness Resort (adres: Marina di Cugnana, Olbia). Poza wypożyczeniem jednośladu można tutaj skorzystać z oferty wycieczek z przewodnikiem.
Noclegi: TOP 5 najlepszych hoteli w Olbii
Wraz ze wzrostem popularności Sardynii jako wakacyjnego kurortu rozrasta się baza hotelowa nadmorskich miejscowości. Urlop w Olbii mozna spędzić w jednym z luksusowych hoteli, w apartamencie lub rodzinnym pensjonacie, wybór jest naprawdę ogromny. Poniżej lista najlepszych hoteli w mieście:
L’Essenza Hotel – nowoczesny, czterogwiazdkowy hotel usytuowany w samym centrum miasta. Swoim gościom oferuje wygodne, klimatyzowane pokoje oraz słoneczny taras z widokiem na miasto. Jedna noc w dwuosobowym pokoju to koszt od 400 do 800 złotych (adres: Via Amerigo Vespucci 8, Olbia).
Grand Hotel President – elegancki, czterogwiazdkowy hotel stojący naprzeciwko portu turystycznego w pobliżu dzielnicy handlowej. Do dyspozycji gości jest bar, restauracja serwująca dania kuchni lokalnej, włoskiej i międzynarodowej oraz panoramiczny taras z widokiem na miasto. Aby spędzić tutaj noc, trzeba się liczyć z wydatkiem od 500 do nawet 2000 złotych, w zależności od terminu pobytu (adres: Via Principe Umberto 39, Olbia).
Hotel Panorama – czterogwiazdkowy hotel położony w najpopularniejszej dzielnicy handlowej Olbii. Na miejscu znajduje się luksusowe centrum odnowy biologicznej i centrum fitness. Na dachu jest duży taras z imponującym widokiem na Stare Miasto. Jedna noc w dwuosobowym apartamencie kosztuje od 400 do nawet 4000 złotych, cena różni się w zależności od sezonu i rodzaju pokoju (adres: Via Giuseppe Mazzini 7, Olbia).
Kkult Boutique Hotel & Spa – czterogwiazdkowy hotel butikowy w centrum z nowoczesnym wystrojem, klimatyzowanymi pokojami i centrum spa z basenem. W sezonie wakacyjnym za noc w dwuosobowym pokoju trzeba tu zapłacić około 1000-1200 złotych, poza sezonem jest nieco taniej (adres: Piazza Regina Margherita 13/a, Olbia).
La Locanda Del Conte Mameli – przytulny, czterogwiazdkowy hotel z restauracją, rodzinnymi apartamentami i widokiem na miasto. Jednodniowy pobyt w dwuosobowym pokoju to koszt od 500 do 2000 złotych, w zależności od terminu pobytu i rodzaju noclegu (adres: Via Delle Terme 8, Olbia).