Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Orvieto – historyczne miasto regionu Umbria
Orvieto jest jednym z najpiękniejszych i najważniejszych miasteczek we włoskim regionie Umbria. Powodem jest zapierająca dech w piersiach lokalizacja, zostało ono bowiem wybudowane na wulkanicznym wzgórzu. Wąskie, kamienne uliczki wiją się gęsto na jego szczyt, prowadząc aż do XIV-wiecznej katedry Duomo. Jest to jeden z bardziej imponujących zabytków w tej części Włoch. Papież Leon XIII powiedział, że „w dniu Sądu Ostatecznego katedra z Orvieto uniesie się do nieba na skrzydłach swego piękna”. Trzeba zobaczyć ją na własne oczy! Oprócz tego sam region Umbrii również zasługuje na uwagę – a to za sprawą ogromnych terenów leśnych i malowniczych krajobrazów nazywany jest zielonymi płucami Włoch.
Cud eucharystyczny w Bolsenie i Orvieto
Orvieto jest jednym z najczęstszych punktów na mapie Włoch podczas pielgrzymek. Wszystko za sprawą cudu eucharystycznego, który miał miejsce w 1263 roku. Właśnie wtedy pielgrzymujący do Rzymu ksiądz Piotr z Pragi zatrzymał się w Bolsenie z zamiarem odprawienia mszy świętej przy grobie św. Krystyny. W jej trakcie jedna z hostii zaczęła krwawić w jego rękach, spływając wprost na białe płótno korporału. Ksiądz Piotr zadrżał i stracił przytomność, a świadkowie cudu stłoczyli się wokół ołtarza. Ich oczom ukazał się korporał z kilkunastoma śladami krwi Chrystusa, tworzącymi jego podobiznę. Hostia zachowała postać chleba.
W tym samym czasie w Orvieto przebywał papież Urban VI, który poinformowany o tym zdarzeniu, szybko wysłał na miejsce swoich teologów. Potwierdzili oni prawdziwość zdarzenia i wyruszyli w drogę powrotną do Orvieto. Ojciec Święty, który wyszedł im naprzeciw, wziął korporał z hostią do rąk i ukazał licznie zgromadzonym wiernym. To właśnie to zdarzenie uznajemy za początek odprawiania procesji Bożego Ciała.
Podróż do regionu Umbria – praktyczne informacje
- Czas lokalny – nie ma różnicy w stosunku do polskiego czasu letniego i zimowego.
- Dokumenty – wiza nie jest wymagana, do przekroczenia granicy wystarczy ważny dowód osobisty lub paszport.
- Waluta – obowiązująca waluta to euro.
- Podatek turystyczny – jest obowiązkowy i pobierany bezpośrednio na rachunek hotelu. Im bardziej luksusowy hotel, tym podatek jest wyższy. Zwolnione z tego podatku są dzieci do lat 10.
- Lokalne zwyczaje – we Włoszech nie jest mile widziane odwiedzanie kościołów w krótkich spodniach lub spódniczce, czy też z odkrytymi ramionami. Wybierając się do Orvieto latem, warto zaopatrzyć się w długie, przewiewne spódnice oraz apaszki, którymi można się okryć.
Jak dojechać do Orvieto z Polski?
Planując podróż do Orvieto z Polski, możemy zdecydować się na przejazd połączeniem autostradowym. Najwygodniejsze z nich prowadzi przez Czechy i Austrię, w których należy wykupić winiety. Kiedy będziemy już we Włoszech, zapłacimy natomiast za liczbę przejechanych kilometrów. Licząc od bramek autostradowych znajdujących się w Tarvisio (granica włosko-austriacka) do zjazdu z autostrady w Orvieto dystans wynosi nieco ponad 600 km. Do przejechania w jedną stronę z Warszawy do Orvieto będziemy mieć około 1700 km. Wyruszając z południa Polski, przykładowo z okolic Krakowa, trasa zamknie się w granicy 1500 km.
Drugą możliwością jest wykupienie tanich lotów u takich przewoźników jak Ryanair czy Wizzair. Lotniska znajdujące się w sąsiedztwie Orvieto to port lotniczy Perugia-San Egidio (PEG), port lotniczy Rzym-Fiumicino (FCO) oraz port lotniczy Rzym-Ciampino (CIA). Trzecia propozycja to rozpoczęcie naszej podróży od przylotu do Rzymu oraz przeznaczenie odrobiny czasu na zwiedzenie centrum stolicy Włoch, czy też odwiedzenie pobliskiego Watykanu.
Jak dojechać do Orvieto z Rzymu?
Orvieto i Rzym posiadają bardzo dobre połączenie kolejowe, które może zdecydowanie ułatwić nam podróż pomiędzy tymi dwoma miastami. Do Orvieto możemy dojechać za pomocą szybkich pociągów Intercity lub pociągów regionalnych. Zdecydowana większość z nich kursuje bezpośrednio do Orvieto. Niektóre kursy wiążą się z przesiadką w miejscowości Orte. Podróż do Orvieto z Rzymu zajmie nam około 1,5 godziny. Podróżując samochodem, możemy dostać się do Orvieto z Rzymu za pomocą autostrady A1, a trasę pokonamy w podobnym czasie, co podczas podróży pociągiem.
Gdzie zaparkować w Orvieto? Lista parkingów
- Parking Via Roma – usytuowany w północnej części miasta duży, zadaszony parking
- Piazza Marconi – posiada wiele miejsc parkingowych przeznaczonych zarówno dla gości, jak i mieszkańców. Należy wziąć pod uwagę oznakowania kolorystyczne i parkować jedynie w niebieskich miejscach.
- Parking Piazza Cahen – jest to połączenie parkingu bezpłatnego i płatnego. Płatne miejsca dla gości to wydatek rzędu 1,50 euro (ceny mogą ulec zmianie).
- Parking Campo della fiera – prawdopodobnie to największy i najwygodniejszy parking. Położony jest na zachód od miasta Orvieto, niedaleko Quartiere Medievale (Dzielnicy Średniowiecza). Z parkingu do miasta dostaniemy się za pomocą schodów ruchomych, klatki schodowej lub bezpośredniej windy.
Najlepsza pogoda na wycieczkę do Orvieto
Orvieto leży w klimacie śródziemnomorskim, dzięki czemu lata są ciepłe, a temperatura w zimie jest umiarkowana. Średnia temperatura roczna wynosi 20 st. C. Opady roczne sięgają granicy 485 mm. W ciągu całego roku przez około 206 dni jest sucho, przy jednoczesnej wilgotności powietrza na poziomie niespełna 70%. Najkorzystniejsza pogoda na zaplanowanie podróży do Orvieto przypada na okres od maja aż do października. W tym czasie opadów jest stosunkowo niewiele, natomiast temperatura powietrza waha się średnio od 20, aż do 31 st. C.
Najcieplejsze miesiące to oczywiście lipiec i sierpień, kiedy możemy liczyć na największe upały przekraczające próg 30 st. C. W czerwcu i wrześniu spotkamy się z temperaturą na poziomie około 25 st. C. Maj i październik zapewnią nam wciąż przyjemną i korzystną do zwiedzania temperaturę wynoszącą nieco ponad 20 st. C. Najzimniej jest w okresie od grudnia do lutego, kiedy temperatura sięga około 10 st. C.
Gdzie spać? Agroturystyka w Orvieto
W Orvieto i okolicach agroturystyka jest niezwykle popularnym rozwiązaniem noclegowym. Nic dziwnego, niesie ona bowiem za sobą wiele korzyści. To idealna okazja do poznania kultury oraz historii regionu Umbria. Jednocześnie będziemy mogli skosztować lokalnych trunków i tradycyjnych potraw, wypić wino prosto z beczki czy nawet zakupić dla siebie kilka butelek. Wieczorem natomiast warto wybrać się na spacer lub wycieczkę rowerową po okolicznych wiejskich dróżkach. Agroturystyka we Włoszech bez wątpienia pozwala swoim gościom na prawdziwy relaks i odetchnięcie od tłumów oraz zgiełku dużych miast.
Polecane gospodarstwa agroturystyczne dla par to Agriturismo Borgo Pirolino, Agriturismo Cioccoleta i Agriturismo Podere Pescara. Rodziny z dziećmi odwiedzające region Orvieto mogą zatrzymać się w Locanda Orvieto Agriturismo, Agriturismo Cioccoleta i Agriturismo Borgo Pirolino.
TOP3 najbardziej luksusowych hoteli w Orvieto – ranking Booking.com
W miejscowości Orvieto oprócz szerokiego wyboru gospodarstw agroturystycznych znajdziemy również luksusowe hotele z dużą liczbą udogodnień przeznaczonych dla gości.
Hotel Palazzo Piccolomini – czterogwiazdkowy hotel zlokalizowany w samym sercu Orvieto. Jego wystrój łączy w sobie elementy renesansowe, średniowieczne i etruskie, co czyni wnętrza wyjątkowymi. Codziennie w bufecie serwowane są obfite i różnorodne śniadania kontynentalne. Dodatkowo obiekt oferuje gościom również bezpłatny dostęp do internetu, prywatny parking, czytelnię, elegancki bar oraz salę konferencyjną.
La Sorgente – obiekt oferujący pokoje z pięknym widokiem na pobliskie jezioro Laghetto di Suganu. Romantyczne wnętrza z marmurowymi podłogami wyposażone są w drewniane meble. Do dyspozycji gości pozostaje basen z leżakami i ogród. Odległość od centrum Orvieto wynosi około 6 km.
Hotel Aquila Bianca – znajduje się w centrum Orvieto, niedaleko średniowiecznego kościoła Sant’Andrea. Pokoje wyposażone zostały w dostęp do Internetu, telewizor i minibar, niektóre dodatkowo posiadają balkon. Śniadanie serwowane jest w XIX-wiecznej sali balowej z żyrandolem i zdobionym sufitem.
Co zwiedzić Orvieto? Lista obowiązkowych punktów!
Katedra w Orvieto bez wątpienia uchodzi za najważniejszy zabytek miasta. Jest jego wizytówką i jednocześnie najpiękniejszą świątynią w całym regionie Umbria. Budowa katedry Duomo trwała około 300 lat, a jej bogato zdobiona fasada zapiera dech w piersiach. Będąc tutaj, trzeba to zobaczyć! Deptak Via del Duomo znajdujący się w pobliżu to główna ulica spacerowa w tej części miasta. Właśnie tutaj znajdziemy mnóstwo sklepów z lokalnymi produktami oraz pamiątkami, warto zatem wybrać się tędy na spacer z dziećmi. Studnia św. Patryka znajduje się w zachodniej części miasta. Została ona wykuta w wulkanicznej skale i liczy ponad 60 metrów głębokości. Zaprojektował ją w XVI wieku sam Leonardo da Vinci.
Przepiękny taras widokowy skąd możemy podziwiać wzgórza Umbrii, znajduje się na końcu ulicy Piazza Malcorini. Z kolei świetną atrakcją zarówno dla dzieci, jak i rodziców, będzie wycieczka z przewodnikiem po podziemnych schronach i tunelach miasta. Możemy zapisać się na nią w biurze turystycznym znajdującym się w centrum. Historyczne tunele wybudowane zostały przez papieża oraz mieszkańców i miały być zabezpieczeniem w wypadku oblężenia miasta.
Region Umbria i typowe dla niego dania
Jeżeli zastanawiacie się, z jakich dań najczęściej złożone jest menu w regionie Umbria, spieszymy z odpowiedzią!
- Pasta al tartufo – długi makaron podawany z sosem truflowym.
- Pasta alla Norcina – makaron spotykany w dwóch wariantach: w wersji z kiełbasą i ricottą lub w wersji z czarną truflą.
- Crostini al paté di fegatini – grzanki z pasztetem.
- Angello scottaditto – zgrilowana jagnięcina doprawiona aromatycznymi ziołami.
- Panzarella – połączenie czerstwego chleba, świeżych pomidorów, bazylii i czerwonej cebuli.
Restauracje w Orvieto serwujące świetną włoską kuchnię to między innymi Osteria Del Grillo, Da Gregorio czy też Enoteca Al Duomo. Szukając tanich, przyjaznych knajpek warto zajrzeć do Mezza Luna, La Bottega del Mastro Norcino i La Mora.