Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci i Bazylika Santa Maria delle Grazie – co musisz o nich wiedzieć?

Tagi , , , , , , ,

Jeśli w najbliższym czasie planujesz wizytę w Mediolanie, to z pewnością przygotowujesz dla siebie listę miejsc i atrakcji, które koniecznie musisz zobaczyć. Mediolan to miasto znane przede wszystkim jako stolica mody, ale znajdziesz tu też liczne zabytki. Wielu turystów, chce również zobaczyć słynny obraz „Ostatnia Wieczerza”. To światowe dzieło sztuki, wykonane przez słynnego artystę, jakim był Leonardo da Vinci. Znajduje się ono w bazylice Santa Maria delle Grazie. Sprawdźmy więc, co jeszcze warto wiedzieć!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ostatnia Wieczerza – zarys historyczny

Ostatnia Wieczerza to obraz, o którym z pewnością nie raz już słyszałeś. Jest to dzieło światowej klasy, które wyszło spod pędzla wielkiego artysty, jakim był Leonardo da Vinci. O tym artyście można powiedzieć wiele, jednak jedno jest pewne – był to człowiek wielu talentów. Słynny obraz, który obecnie zdobi ściany bazyliki Santa Maria delle Grazie powstał w latach 1495 – 1498. Leonardo przez trzy lata pracował nad tym dziełem. Wymiary arcydzieła to 460 cm x 880 cm. Ciekawostką jest fakt, że praca nad Ostatnią Wieczerzą, była dla da Vinci eksperymentem. Zastanawiasz się dlaczego? Otóż podczas wykonywania obrazu zrezygnował on z charakterystycznych dla siebie technik malarskich. Dawniej malarz posługiwał się techniką al fresco. To arcydzieło było namalowane inaczej. Artysta zdecydował się malować na suchym tynku, co nie sprawia, że obraz jest typowym freskiem.

Church of Santa Maria delle Grazie, Milan, Italy, home of the famous "Cenacolo" from Leonardo da Vinci.
Church of Santa Maria delle Grazie, Milan, Italy, home of the famous "Cenacolo" from Leonardo da Vinci., licencja: shutterstock/By Luciano Mortula – LGM

Bazylika Santa Maria delle Grazie – opis i historia

Santa Maria delle Grazie to jeden z najpopularniejszych obiektów sakralnych w Mediolanie. Zgodnie ze źródłami, prace nad budową tego monumentalnego kościoła rozpoczęły się w latach 80 XV wieku. Oczywiście budowa kościoła przeciągała się w czasie, a bazylika została po raz pierwszy otwarta dopiero w latach 90. To właśnie w tej świątyni znajduje się fresk „Ostatnia Wieczerza” autorstwa Leonardo da Vinci. Jednocześnie sama bazylika Sant Maria delle Grazie zasługuje na sporą uwagę. Wyróżnia się ona wyjątkowo długim, trójnawowym korpusem i pokaźnych rozmiarów kopułą. Co ciekawe, to właśnie wokół niej został zorganizowany niewielki taras widokowy, a sama kopuła została zwieńczona niewielką latarnią.

Historia tej bazyliki jest jednak wyjątkowo burzliwa. Podczas sierpniowego bombardowania, które miało miejsce w 1943 roku, kościół został poważnie uszkodzony. Co więcej, ściana, na której znajdował się słynny fresk, również została zdewastowana. Jednak dzięki wysiłkom architektów i budowniczych każdy element kościoła i arcydzieła znajdującego się na jego ścianie udało się zrekonstruować.

Gdzie znajduje się fresk Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci?

Zgodnie z tym, co już zostało wspomniane, fresk Leonarda da Vinci – Ostatnia Wieczerza, znajduje się w bazylice Santa Maria delle Grazie w Mediolanie. Sam obiekt sakralny znajdziesz w centrum miasta. Możesz dotrzeć tu pieszo, ale także i komunikacją miejską – w okolicy jest wiele przystanków. Fresk artysty znajdziesz dokładnie w reflektarzu – czyli w jadalni – która znajduje się w klasztorze dominikanów. Wejście jest możliwe tylko po wcześniejszej rezerwacji.

Godziny otwarcia Bazyliki Santa Maria delle Grazie

Bazylika Santa Maria delle Grazie, w której znajduje się dzieło Ostatnia Wieczerza otwarta, jest dla zwiedzających w określonych godzinach przez sześć dni w tygodniu. Pamiętaj jednak, że wejście i zwiedzanie jest możliwe tylko w niewielkich grupach – maksymalnie 25 – 30 osób. Co więcej, zwiedzający mają jedynie 15 minut, by zapoznać się z freskiem przez niewielkie okienko. Godziny otwarcia obowiązujące od wtorku do soboty to 8:15 – 19:00. Pamiętaj, że ostatnie wejście jest o godzinie 18:45. Z kolei w niedzielę bazylika jest udostępniona dla turystów od godziny 14:00 do godziny 19:00. Pamiętaj, że przed samym wejściem czeka Cię kontrola bezpieczeństwa, więc musisz się pojawić na miejscu co najmniej 15 minut wcześniej.

Church Holy Mary of Grace ( Santa Maria delle Grazie ) , Milan - Italy
Kościół Świętej Marii Łaski (Santa Maria delle Grazie), Mediolan – Włochy, licencja: shutterstock/By oneinchpunch

Ostatnia Wieczerza – bilety

Jeśli planujesz zwiedzenie bazyliki Santa Maria delle Grazie, a także zobaczenie fresku Ostatnia Wieczerza, wówczas musisz dokonać wcześniejszej rezerwacji. Oznacza to, że musisz kupić bilet wstępu. W przypadku osób dorosłych koszt wynosi 15 euro. Z kolei ze zniżki mogą skorzystać turyści w przedziale wiekowym od 15 do 25 lat. Wówczas za bilet wstępu zapłaci się jedynie 2 euro. Dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia mogą wejść do środka całkowicie za darmo. Zakupu biletu możesz dokonać w kasie biletowej – znajduje się ona przy wejściu do bazyliki, ale także możesz skorzystać z możliwości zakupu wejściówek online.

 Last Supper G6da488667 1280
Ostatnia Wieczerza, obraz

Ostatnia Wieczerza – zorganizowane wycieczki

Wspomniane już zostało, że turyści najczęściej wchodzą do klasztoru w niewielkich grupach i mają jedynie 15 minut na zapoznanie się z arcydziełem Leonardo da Vinci. Często więc organizowanie takiej wycieczki na „własną rękę” może zakończyć się sporym niepowodzeniem lub wyjątkowo długim czasem oczekiwania. Wobec tego, jeśli chcesz sobie nieco „ułatwić” zwiedzanie, to możesz zdecydować się na skorzystanie ze zorganizowanych wycieczek, które możesz znaleźć np. na getyourguide.pl. Dzięki temu zaoszczędzisz swój cenny czas, a także niepotrzebne nerwy. To agent zadba o to, byś na czas dostał bilet wstępu, a także, by zebrać odpowiednią ilość osób, które mogą zostać wprowadzone do wnętrza bazyliki. Co więcej, zorganizowane wycieczki często w swoim programie zakładają również inne atrakcje jak np. pieszy spacer po centrum, który pozwoli Ci jeszcze więcej zwiedzić i zobaczyć. Takiej wycieczki przez długi czas nie będziesz mógł zapomnieć!

Czytaj także:

Pinakoteka Brera w Mediolanie – bilety, zwiedzanie, kolekcja

Kościół świętego Maurycego w Mediolanie – najważniejsze informacje

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Wenecja w Mediolanie, czyli spacerem po dzielnicy Navigli

Plac świętego Marka (Piazza San Marco) w Wenecji – zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz