Pałac Dożów (Palazzo Ducale) w Wenecji – zwiedzanie, historia, bilety

Tagi , , , , , , ,

Wenecja to jedno z najpopularniejszych miast we Włoszech. Z uwagi na swój charakterystyczny styli i wyjątkową lokalizację, miejscowość ta przyciąga nieskończenie wiele turystów. Wenecja jest uznawana za idealne miasto na romantyczne i pełne przygód wyjazdy, jednak nie tylko. Jeśli się tam wybierasz, to koniecznie musisz zobaczyć Pałac Dożów ( Palazzo Ducale). Poznajmy go lepiej.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pałac Dożów w Wenecji – zarys historyczny, ciekawostki

Pałac Dożów w Wenecji jest jedną z najsłynniejszych, gotyckich budowli w mieście. To właśnie on był siedzibą dawnych władców i zarządców, choć w początkowym okresie swojego istnienia budowla ta spełniała funkcję czysto obronną. Zgodnie ze źródłami Pałac ten miał powstać na miejscu dawnego, bizantyjskiego zamku w 814 roku. Niemniej jednak został on całkowicie zniszczona przez pożar. Oczywiście zamek regularnie odbudowywano, a spory wkład w to miał Doża Sebastian Ziani. To właśnie on zmienił rozkład pomieszczeń. Niestety, w roku 1483 zamek został nawiedzony przez kolejny pożar, a następnie ponownie został odbudowany przez architekta Antonia Rizzo – odpowiedzialnego również za projekt słynnych Schodów Gigantów. Zamek zyskał całkowicie nowy design – statuy Marsa, Neptuna, a także renesansowy dziedziniec. Obecnie w Pałacu Dożów w Wenecji znajduje się Museo dell’Opera.

Gdzie znajduje się Pałac Dożów w Wenecji, jak dotrzeć?

Pałac Dożów w Wenecji znajduje się we wschodniej części miasta, a dokładniej tuż nad brzegiem morza. Tak naprawdę do tego pałacu możesz dostać się na kilka sposobów. Przede wszystkim możesz wybrać się na romantyczny spacer niewielkimi, wąskimi uliczkami Wenecji. Kierując się cały czas w stronę portu San Marco – San Zaccaria „E”, dotrzesz na miejsce. Pałac ten znajduje się w okolicy słynnej Bazyliki Świętego Marka. Drugim sposobem na dotarcie do Pałacu Dożów jest wodny autobus. Jak z pewnością możesz się domyślić, w Wenecji to właśnie ten środek transportu jest jednym z najpopularniejszych. Docelowym przystankiem możesz być dla Ciebie albo San Marco – San Zaccaria „E” lub Fermata S. Marco. Oba przystanki znajdują się w bezpośredniej bliskości Pałacu Dożów.

Venice landmark, view from sea of Piazza San Marco or st Mark square, Campanile and Ducale or Doge Palace. Italy, Europe.
widok z morza na Piazza San Marco lub plac Świętego Marka, Campanile i Ducale lub Pałac Dożów. Włochy, Europa., licencja: shutterstock/By StevanZZ

Pałac Dożów – architektura i wnętrza

Pałac Dożów to budowla trzykondygnacyjna. Głównym punktem jest dziedziniec, który został zaprojektowany w stylu renesansowym. Co ciekawe, dziedziniec jest otoczony murami zamku jedynie z trzech strony. Od strony północnej jest on bowiem zamknięty Bazyliką Świętego Marka. To, co wyróżnia Pałac Dożów to również niesamowite arkadowe loggie – znajdziesz je głównie na pierwszym piętrze. Zwróć jednak większą uwagę na same wnętrza, jakie znajdują się w pałacu, a szczególnie na płyty ozdobne, które wykonane są z dwukolorowego kamienia.

The Doge's Palace, Venice, Italy
Pałac Dożów, Wenecja, Włochy, licencja: shutterstock/By

Dodatkowo musisz koniecznie przyjrzeć się z blisko płaskorzeźbom. Znajdziesz je wkomponowane w elewację, pomiędzy oknami. Nawiązują one do wystroju architektonicznego Porta della Carta. Cały Pałac Dożów zwieńczony jest fenomenalną attyką. Koniecznie musisz także zwrócić uwagę na Most Westchnień. To właśnie on łączy jedno ze skrzydeł pałacu z budynkiem więziennym. Ciekawym elementem architektonicznym tego pałacu jest także fryz Sali del Maggior Consiglio, który posiada portrety 76 dożów.

Czytaj także: Bazylika świętego Marka w Wenecji – zwiedzanie, co warto wiedzieć?

Zwiedzanie Pałacu Dożów w Wenecji

Zwiedzanie Pałacu Dożów w Wenecji nie jest zbyt skomplikowane. Powinieneś oczywiście zacząć od renesansowego dziedzińca, skąd możesz dostać się do różnorodnych pomieszczeń. Pamiętaj jednak, że najważniejszym elementem całego pałacu jest Museo dell’ Opera. To właśnie w nim znajdziesz aż 42 oryginalne kapitele pochodzące z arkad. Pochodzą one z Pałacu Dożów i zostały zgromadzone podczas renowacji całego obiektu. Kolejno udaj się również do poszczególnych pomieszczeń pałacowych jak np. pomieszczenie Veronesego czy Jacopo Tintoretto. Są one całkowicie udostępnione dla zwiedzających.

Pałac Dożów – bilety, godziny otwarcia

Obiekt ten jest czynny od poniedziałku do niedzieli, czyli przez 7 dni w tygodniu, działa od godziny 9 do godziny 19 w poniedziałek, wtorek, środę i niedziele. Z kolei w czwartek, piątek i sobotę możesz go zwiedzać aż do godziny 23:00. Musisz mieć na uwadze także to, że wejście do pałacu odbywa się jedynie z ważnym biletem. Będzie kosztował około 150 – 200 złotych lub więcej, w zależności od tego, na jaką opcję się zdecydujesz.

Doge's Palace in Venice, Italy
Pałac Dożów, Wenecja, Włochy, licencja: shutterstock/By Ivan Sgualdini

Czytaj także: Dzwonnica św. Marka w Wenecji (Campanile di San Marco)

Zwiedzanie Pałacu Dożów z przewodnikiem

Zwiedzanie Pałacu Dożów z przewodnikiem może być dla Ciebie znacznie korzystniejszym rozwiązaniem. Na stronie tiqets.com znajdziesz różnorodne opcje zwiedzania. Możesz np. zdecydować się na pominięcie całej kolejki i szybkie wejście lub możesz połączyć zwiedzanie pałacu z kościołami chóralnymi i Muzeum św. Marka. Dzięki temu za pomocą jednego biletu będziesz mieć możliwość zwiedzenia znacznie więcej, a doświadczony przewodnik zadba o to, byś mógł zapoznać się z historycznymi faktami.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Bazylika świętego Marka w Wenecji – zwiedzanie, co warto wiedzieć?

Bazylika Świętego Ambrożego w Mediolanie – zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz