Palazzo Como – zwiedzanie, historia, co warto wiedzieć?

Tagi , , , , , , ,

Neapol, to jedno z tych miast we Włoszech, które kojarzy dosłownie każdy. Zazwyczaj jest ono utożsamiane z ruinami Pompei oraz wciąż aktywnym wulkanem Wezuwiusz. Jednocześnie miasto to może zaoferować Ci znacznie więcej „perełek”, jeśli tylko będziesz chciał je bliżej poznać. Jeśli zamierzasz spędzić w Neapolu nieco dłuższą chwilę, wówczas koniecznie udaj się do Palazzo Como. Co musisz o tym miejscu wiedzieć i jako możesz się do niego dostać?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Palazzo Como – historia, ciekawostki

Palazzo Como to obecnie siedziba muzeum Gaetano Filagieri. Jest to monumentalny budynek, którego architektura nawiązuje do okresu renesansu. Tak naprawdę do dziś dzień nie są znane okoliczności i przyczyny, dla których podjęto decyzję o budowie Palazzo Como. Jednocześnie pierwsze wzmianki o jego istnieniu pojawiają się w roku 1404, kiedy miał on stać się własnością Giovanniego Como i jego rodziny. Wówczas Giovanni stał się właścicielem nie tylko budynku, ale także i przylegającego do niego ogrodu. Zaplanował on prace dotyczące rozbudowy obiektu, które miały swój początek w 1464 roku. Jednak nie szły one po myśli właściciela.

Mimo wszystko na przestrzeni kolejnych lat budynek przeszedł przez znaczące zmiany i udoskonalenia. Palazzo Como został wzbogacony pokaźnym salonem, przestronnymi oknami, a także fontanną, która stanęła na środku ogrodu. W wyniku zmian społecznych rodzina Como stawała się coraz biedniejsza i nie była w stanie utrzymać monumentalnego obiektu mieszkalnego. W następnych latach pałac przechodził z rąk do rąk kolejnych właścicieli, a w okresie od 1815 do 1820 roku funkcjonowała w nim fabryka piwa. Kilkaset lat później podjęto decyzje o odbudowie popadającego w ruinę pałacyku. Stał się on siedzibą zbiorów dzieł sztuki Gaetano Filagieri. Choć obecnie możesz podziwiać tylko cześć zbiorów – pozostałe spłonęły w pożarze – to jednak miejsce warte jest odwiedzenia!

Palazzo Como – gdzie się znajduje, jak dojechać?

Palazzo Como znajduje się przy via Duomo, blisko centrum Neapolu. Dojechać tam możesz samochodem, taksówką i komunikacją miejską – przystanek Umberto I. Jeśli zaś chcesz dostać się tam na piechotę, to poruszaj się w kierunku północnym od neapolitańskiej mariny na wybrzeżu.

Palazzo Como – zwiedzanie

Palazzo Como to muzeum, w którym możesz podziwiać kolekcję dzieł sztuki zgromadzoną przez Filagieriego. Oprócz tego znajdują się tam również ekspozycje złożone z antycznych monet, broni czy szat szlacheckich. Z pewnością najbardziej okazałą kolekcją jest ta, która składa się z książek, które Filagieri zgromadził w XIX wieku. W Palazzo Como możesz także podziwiać dzieła innych, znanych malarzy jak np. Francesco Jerace czy Lorenzo Vaccaro. Pamiętaj jednak, by szczególną uwagę zwrócić na zewnętrzną architekturę budynku. Ten antyczny pałac jest najlepszym przykładem na nurt renesansu. Mimo wielu renowacji i prac dalej zachował on swój pierwotny wygląd i formę, co z pewnością powinno Cię zainteresować. Pałac ten jest miejscem, którego nie możesz pominąć podczas zwiedzania Neapolu.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Pamiątki z Rzymu – co najlepiej kupić i przywieźć?

Zwiedzanie Florencji rowerem: Odkryj miasto na dwóch kółkach

Następny

Dodaj komentarz