Palazzo Vecchio (Pałac Stary) we Florencji

Tagi , , , , ,

Stary Pałac, Palazzo Vecchio, jest jednym z najbardziej cenionych zabytków Florencji. Usytuowany pośrodku najbardziej charakterystycznego placu – Piazza della Signoria – pałac należy do najbardziej symbolicznych budowli w mieście. Ale pomnik to nie tylko repozytorium wielowiekowej nostalgii; służy również jako aktywna siedziba władz lokalnych. Tak, to tutaj podejmowane są wszystkie najważniejsze decyzje we Florencji.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia Palazzo Vecchio

Palazzo Vecchio został zbudowany w ostatnich latach 1299-1314 na mocy dekretu gminy Florencja. Został po mistrzowsku wykonany przez Arnolfo di Cambio, uznanego architekta i rzeźbiarza swoich czasów.

Cosimo I de’ Medici, pierwszy Wielki Książę Toskanii, przeniósł swoją siedzibę z Palazzo Medici Riccardi do Palazzo Vecchio już w 1540 roku. A potem wystroił go, zamieniając w naprawdę bujne mieszkanie dla panów Medyceuszy. Ale dopiero około ćwierć wieku później Cosimo przeniósł swoją bazę do Palazzo Pitti, a Palazzo Vecchio stał się centrum dowodzenia wszystkimi operacjami rządowymi.

Co warto zobaczyć w Palazzo Vecchio?

Pałac ma długą i znakomitą przeszłość – nic dziwnego, że zarówno turyści, jak i tubylcy bardzo go cenią. Przejdź się po jego komnatach, a stanie się jasne, dlaczego jest tak popularnym miejscem dla wielbicieli estetyki.

Sala dei Cinquecento

Sala dei Cinquecento, czyli Sala Pięciuset, to najbardziej rozległa przestrzeń w całym pałacu. Zadanie to powierzono artyście Simonowi del Pollaiolo przez Gonfaloniere Piera Soderiniego. Ta komnata stała się miejscem spotkań szanowanej Rady Pięciuset, znaczącej frakcji rządzącej w czasach Republiki Florenckiej.

Nie można przegapić wspaniałych fresków Giorgio Vasariego zdobiących ściany tej sali. Reprezentujące słynne zwycięstwa Florencji nad Pizą i Sieną, dzieła te są uważa się za arcydzieła same w sobie – a mianowicie „Bitwa pod Marciano” i „Zdobycie Sieny”. Rzeczywiście, będziesz zachwycony, gdy tylko na nie spojrzysz.

Studiolo Franciszka I

Wielki książę Toskanii, Franciszek I Medyceusz, miał specjalną kryjówkę – Studiolo Francisco I. To urocza mała przestrzeń ze wspaniałymi dziełami sztuki autorstwa najbardziej uznanych mistrzów. Mowa o freskach i rzeźbach Vasariego, Bronzino i Ammannatiego. Łatwo zrozumieć, dlaczego to mini studio stało się tak legendarne.

Dzieła sztuki

Palazzo Vecchio to prawdziwe arcydzieło sztuki. Znajdują się w nim nie tylko dzieła takich tytanów, jak Michał Anioł, Donatello i Verrocchio, ale komnata Lilies zawiera kultowy posąg „Geniusz Zwycięstwa” autorstwa samego wielkiego Michała Anioła. A w pokoju Herkulesa można znaleźć „Herkulesa i centaura” Bandinellego. Nic dziwnego, że tak wielu przybywa, aby zobaczyć ten wspaniały pałac.

Apartamenty prywatne

Wielki książę Cosimo I de’ Medici i jego żona Eleonora di Toledo mieli zestaw pomieszczeń mieszkalnych, które były po prostu spektakularne. Przestrzenie te były wypełnione budzącymi podziw malowidłami ściennymi oraz meblami z epoki, które pozwalają nam zajrzeć do życia Medyceuszy. To było jak kapsuła czasu dla królewskich gustów i stylu życia!

Wieża Arnolfo

Wieża Arnolfo to gigantyczna, niepowtarzalna część Palazzo Vecchio. To niesamowity punkt obserwacyjny, z którego można podziwiać panoramę Florencji i wszystkiego, co ją otacza. Wejście na te 400 stopni nie jest łatwe, ale zapierający dech w piersiach widok na szczycie wynagradza wszystko.

Kaplica Eleonory

Doskonałe piękno definiuje Kaplicę Eleonory – prywatne sanktuarium modlitwy stworzone przez Eleonorę di Toledo. Ściany zdobią freski Agnolo Bronzino przedstawiające ważne momenty z życia Mojżesza i Jana Chrzciciela. Ta skromna, ale oszałamiająco udekorowana kaplica budzi podziw u wszystkich, którzy wchodzą.

Sala Mappamondo

W obrębie murów Palazzo Vecchio XVI-wiecznego włoskiego pałacu znajduje się Pokój Mappamondo – czyli Sala Globów. W tym pokoju znajdują się dwa gigantyczne globusy używane do nauczania geografii w czasach jej świetności. A jakby tego było mało, służył również jako dom dla wielu rzadkich i cennych dzieł sztuki i nauki należących do Wielkiego Księcia.

Zwiedzanie Bazyliki Santa Croce

Bazylika Santa Croce lub „Bazylika Świętego Krzyża” to kultowy punkt orientacyjny Florencji. Eksploracja serwisu obfituje w niezapomniane niespodzianki. Oto niektóre z atrakcji, których nie można przegapić podczas wizyty:

Kaplice

Bazylika Santa Croce szczyci się mnóstwem kaplic, z których każda ma swoją własną, niepowtarzalną historię do opowiedzenia. Klejnotami koronnymi w tej grupie są prawdopodobnie Kaplica Bardi, Kaplica Peruzzi i Kaplica Baroncelli – są one pomalowane freskami Giotta i jego uczniów, odgrywającymi opowieści o świętości.

Grobowce

Bazylika Santa Croce jest znana na całym świecie z przechowywania uświęconych grobowców niektórych niezwykłych Włochów. Pomyśl o Michelangelo, Galileo Galilei, Machiavellym i Rossinim. Każdy pomnik jest dziełem sztuki, które przypomina znakomitą historię Włoch.

Płaskorzeźba Zwiastowania

Jeśli wejdziesz do bazyliki Santa Croce, znajdziesz tam jedno dzieło sztuki, które sprawi, że twoje serce zabije mocniej. Donatello wykonał płaskorzeźbę Zwiastowania ze złoconego wapienia na południową ścianę nawy – jest wręcz urzekająca. Ta jedna rzeźba jest prawdopodobnie jego najwybitniejszym dziełem sztuki.

Muzeum dell’Opera di Santa Croce

Zajrzyj do bazyliki Santa Croce, a znajdziesz absolutną obfitość wspaniałych dzieł sztuki. Museum dell’Opera di Santa Croce jest pełne rzeźb, obrazów, gobelinów i nie tylko — każde z nich jest oknem na historię. Widzowie mogą w pełni zrozumieć znaczenie tej witryny, zagłębiając się w te artefakty.

Klasztor

Tuż obok bazyliki stoi klasztor franciszkanów. Jeśli masz szczęście odwiedzić, jest to świetna okazja, aby przyjrzeć się z bliska, jak ci mnisi żyją i pracują od wieków.

Piazza Santa Croce

Przy wejściu do bazyliki Santa Croce znajduje się emblematyczny plac – Piazza Santa Croce. Jest to jedno z najważniejszych miejsc we Florencji, szczycące się starymi budynkami i spokojną atmosferą, co czyni go idealnym miejscem do podziwiania bazyliki.

Bilety i godziny zwiedzania Bazyliki Santa Croce

Godziny otwarcia

Odwiedzający mogą zwiedzać wspaniałą bazylikę Santa Croce każdego dnia tygodnia — jest ona otwarta dla zwiedzających przez całą dobę!

Od kwietnia do października zwiedzający bazylikę znajdą ją otwartą od 9:30 do 17:30. Jednak w chłodniejszych miesiącach od listopada do marca drzwi zamykają się o 16:00, a ostatnie wejście o 15:30.

Inaczej jest w przypadku bazyliki w niedziele i święta – otwiera się je nieco później niż zwykle. Przeważnie o 14:00, kiedy prawdopodobnie odbywa się Msza św. Przed podróżą najlepiej sprawdzić godziny otwarcia na oficjalnej stronie bazyliki.

Bilety

Uzyskanie dostępu do kompleksu bazyliki Santa Croce można uzyskać na dwa sposoby — kupując bilet na miejscu w kasie biletowej lub online za pośrednictwem ich oficjalnej strony internetowej. Opłata za wstęp zapewni Ci dostęp do bazyliki, klasztoru, kaplic i muzeum. Kup bilety już teraz pod tym linkiem

Ceny biletów mogą wahać się w obie strony, ale normalny bilet kosztuje 9 €. Istnieją możliwości dla osób takich jak studenci, osoby starsze i bywalcy imprez, aby uzyskać mniejsze fundusze. Małe dzieci poniżej 11 roku życia są zazwyczaj w stanie wślizgnąć się bez żadnych kosztów.

Kiedy robi się tłoczno, bilet online może być twoim najlepszym przyjacielem. Pozwoli ci to skrócić kolejkę w kasie biletowej i zaoszczędzić czas – to duży plus w okresach szczytu urlopowego.

Zobacz również nasz tekst o bazylice Santo Spirito we Florencji!

Najlepsze hotele w Florencji

Poprzedni

Kościół San Lorenzo Maggiore w Neapolu – zwiedzanie

Smaki Florencji – co i gdzie warto zjeść we Florencji?

Następny

Dodaj komentarz