Wakacje w Palermo – wszystko, co trzeba wiedzieć przed podróżą!

Tagi , , , , , , ,

Włochy dla wielu podróżnych z naszego kraju od zawsze stanowiły atrakcyjny kierunek podróży. Nic więc dziwnego, że tak wielu turystów z naszego kraju wybiera właśnie słoneczną Italię. Jednocześnie Włochy to również malownicza Sycylia. Jest to jedna z największych włoskich wysp na Morzu Śródziemnym. Wyspa ta oferuje nie tylko prawdziwie tropikalny klimat, ale także i niezwykle ciekawe oraz atrakcyjne miejsca. Jednym z nich jest bez wątpienia największa metropolia na Sycylii i jej stolica zarazem, czyli rozrywkowe Palermo. Miasto to zamieszkuje około 700 tysięcy mieszkańców. W sezonie turystycznym jednak bardzo ciężko znaleźć, chociażby jedno wolne miejsce w hotelu czy restauracji. Wobec tego, jeśli planujemy wakacje w słonecznym i głośnym Palermo, to ten przewodnik może się nam przydać.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Palermo?

Palermo to jedna z większych metropolii, jaka znajduje się na Sycylii. Miasto to znajduje się w jej północno-zachodniej części. Zajmuje ono powierzchnię ponad 160 kilometrów kwadratowych, a zamieszkuje go około 700 tysięcy mieszkańców. Jednocześnie sam obszar metropolitalny liczy sobie ponad 1 milion mieszkańców. Warto wiedzieć, że podczas II wojny światowej Palermo zostało praktycznie doszczętnie zniszczone. Odbudowa miasta trwała wiele lat, a już w 1968 roku, Palermo stawiło czoła potężnemu trzęsieniu ziemi. Niemniej jednak obecnie miasto zostało całkowicie odbudowane, a pozostałości po burzliwej historii stanowią jego największą atrakcję. Nic więc dziwnego, że to właśnie z tego powodu turyści tak chętnie ściągają do miasta i co najważniejsze, spędzają w nim niezapomniane wakacje.

Przeczytaj również: Wakacje na Sycylii – co warto zobaczyć?

Jak dostać się z Polski do Palermo?

Turyści, którzy zaplanowali sobie wymarzone wczasy w Palermo, z pewnością nie będą mieli problemu z tym, by się do niego dostać. Linie lotnicze takie jak:

 • Ryanair;
 • WizzAir;
 • LOT.

Obsługują stałe połączenia lotnicze do Palermo. Wobec tego turyści mogą się zdecydować na podróż z lotniska:

 • Warszawa- zarówno lotnisko Warszawa-Modlin, jak i lotnisko Warszawa-Okęcie;
 • Gdańsk- z portu lotniczego im. Lecha Wałęsy;
 • Poznań- z lotniska Poznań- Ławica;
 • Katowice- z lotniska Katowice-Pyrzowice;
 • Karków- z lotniska Kraków-Balice.

Jak więc widać, możliwości podróżowania do Palermo jest całkiem sporo. Niemniej jednak turyści powinni pamiętać o tym, że o wiele lepiej jest dokonać rezerwacji biletu lotniczego z dość dużym wyprzedzeniem. Wówczas będą oni mogli liczyć na najbardziej przystępne ceny i dogodne terminy. Zdarza się bowiem, że im bliżej danego terminu lotu, tym wyższe ceny oferuje dany przewoźnik. Rezerwując więc bilety z dużym zapasem czasu, możemy zarówno załapać się na najlepsze ceny.

Jak dostać się z lotniska do centrum Palermo?

Lotnisko w Palermo jest oddalone około 30 kilometrów od ścisłego centrum miasta. Niemniej jednak turyści z pewnością nie będą mieli większych problemów z tym, by dostać się do centrum Palermo. Najprostszym sposobem oczywiście może okazać się przejazd taksówką. Warto jednak wiedzieć, że będzie to jednocześnie jedna z najbardziej kosztownych możliwości transportu. Turyści mogą jednak skorzystać z:

 • wypożyczanego samochodu- wówczas cała podróż zajmie turystom około 30 minut. Z lotniska do centrum Palermo prowadzi jedna, dość prosta droga E90. 
 • komunikacji miejskiej- z lotniska w Palermo do centrum miasta odjeżdża autobus oznaczony jako Autoservizi Salemi oraz Prestia e Comande, a także pociąg REG. Cała podróż może jednak zająć około godziny.

Co zwiedzić w Palermo? – najważniejsze miejsca i zabytki

Palermo to jedna z największych metropolii na Sycylii. Zwykle miasto to kojarzy się przede wszystkim ze świetnie rozwiniętą bazą rozrywkową. Nie da się bowiem ukryć, że w Palermo nie brakuje nocnych klubów, a także plażowych imprez. Niemniej jednak Palermo nie rozczaruje także i tych turystów, którzy chcą zwiedzić zabytki i całą masę ciekawych miejsc. Tak naprawdę, Palermo ma ogromnie bogatą i jednocześnie niezwykle burzliwą historię. Można znaleźć wiele jej śladów i pozostałości, poświęcając co najmniej jeden dzień na dokładne zwiedzanie miasta. Jakich zabytków i atrakcji turyści nie mogą więc pominąć?

Porta Nouva

jest to jeden z tych punktów miasta, od którego warto rozpocząć jego całe zwiedzanie. Porta Nuova to nic innego jak Nowa Brama, która wedle źródeł powstała już w XVI wieku. Brama ta powstała w celu upamiętnienia zwycięstwa Karola V nad tureckim najeźdźcą. Brama ta została w XVII wieku gruntownie przebudowana. To właśnie wtedy zyskała sobie ona charakterystycznego orła wraz z rozwiniętymi skrzydłami. Co więcej, umieszczono na niej cztery symbole, które miały symbolizować pokonanych w bitwie Arabów.

Palazzo dei Normanni

Jest to nic innego jak Pałac Normanów, który stanowi prawdziwą wizytówkę miasta. Do tego kompleksu pałacowego przylega bezpośrednio wspomniana już brama Porta Nuova. Palazzo dei Normanni powstał w XI wieku na bazie zniszczonej twierdzy arabskiej. W XVI wieku został on przebudowany i to właśnie tej przebudowie zawdzięcza on swój obecny wygląd.

Katedra w Palermo

To jedna z piękniejszych budowli świeckich, jaka powstała w Palermo. Świątynia ta jest swoistą mieszanką styli, choć w XII wieku, świątynia ta reprezentowała głównie styl romański. Niemniej jednak na przestrzeni lat stale ją odnawiano i dobudowywano do niej kolejne kopuły. To właśnie tym zmianom świątynia ta zawdzięcza swój niezwykle oryginalny wygląd.

Muzeum Diecezjalne

To muzeum zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie katedry. Można w nim podziwiać niezwykle ciekawe artefakty związane z sakralnym światem.

Chiesa del Santissimo Salvatore

Jest to kościół świętego Salwatora. Pozwala on podziwiać malownicze, barokowe wnętrze. Sama budowla została wzniesiona w XVIII wieku. W trakcie wojny kościół ten był całkowicie zniszczony przez liczne bombardowania. Niemniej jednak udało się go odbudować i sprawić, by na nowo zachwycał on podróżnych.

Quattro Canti

Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych placów w Palermo. Krzyżuje się na nim najstarsza ulica miasta- Via Maqueda. Plac ten powstał na początku XVII wieku na kształcie ośmioboku.

Chiesa San Giuseppe dei Teatini

Jest to kościół, który znajduje się bezpośrednio przy placu Quattro Canti. W jego wnętrzu można podziwiać malownicze, średniowieczne freski, a także sufitowe malowidła. Co jest jednak najważniejsze, do środka można wejść całkowicie za darmo, co nie jest częstą praktyką w Palermo.

Komunikacja miejska w Palermo – jak poruszać się po mieście?

Po Palermo najlepiej poruszać się oczywiście komunikacją miejską i z pewnością wielu turystów się z tym zgodzi. Okazuje się bowiem, że miasto jest niezwykle zatłoczone i zakorkowane, a to oznacza, że poruszanie się po nim własnym autem może być niezwykle czasochłonne. Wobec tego komunikacja miejska staje się jednym z najlepszych rozwiązań. W Palermo połączenia obsługiwane są przez autobusy AMAT.

W centrum jeżdżą głównie mniejsze busy, a od niedawna funkcjonują także cztery linie tramwajowe. Bilety podróżni mogą kupić w kioskach, które dodatkowo oznaczone są literą T lub nawet bezpośrednio u kierowcy. Warto jednak mieć na uwadze to, że bilet, który zostanie zakupiony u kierowcy, z reguły będzie o wiele droższy. Trasy i rozkłady jazdy można sprawdzić bezpośrednio na stronie głównego przewoźnika. Co więcej, warto również zdecydować się na konkretne rozwiązania w zakresie biletów. Często o wiele lepszą alternatywą okaże się zakupienie biletu na 10 przejazdów niż bezpośrednio za każdym razem podczas przejazdu.

Najpiękniejsze plaże w Palermo – na których najlepiej jest wypoczywać?

Palermo zlokalizowane jest na północno-zachodnim wybrzeżu Sycylii. Wobec tego oczywistym jest fakt, że w mieście będziemy mogli cieszyć się prawdziwym bogactwem plaż. Oczywiście warto zauważyć, że nawet najmniejsza plaża w sezonie turystycznym zapełnia się po brzegi. Jednocześnie, warto dowiedzieć się, które z plaż w Palermo uważane są za najpiękniejsze. Otóż zaliczamy do nich:

 • Spiaggia Mondello– to chyba jedna z najpopularniejszych i jednocześnie najpiękniejszych plaż w całym Palermo. Jest to miejsce szczególnie często odwiedzane przez tych turystów, którzy uwielbiają plaże komercyjne, z ogromną ilością udogodnień i atrakcji. Spiaggia Mondello zaprasza wszystkich miłośników słonecznych kąpieli, a także i amatorów sportów wodnych. Jest to w całości plaża piaszczysta, która jest idealnie przystosowana do potrzeb turystów. Znajdują się tam liczne bary, prysznice i toalety. 
 • Lido Eolo– to plaża, która znajduje się w Cefalu, czyli możliwie najbliższym sąsiedztwie Palermo. Jest to piękna i niezwykle intymna plaża. Znajduje się ona poniekąd schowana za sosnowym zagajnikiem, dzięki czemu panuje na niej wyjątkowo prywatna i spokojna atmosfera. Plaża Lido Eolo jest plażą piaszczystą. W porównaniu do Spiaggia Mondello nie ma na niej aż tak wielu udogodnień. Znajdują się tam jednak licznie toalety i prysznice. Niemniej jednak warto zauważyć, że sam dojazd na plażę Lido Eolo jest nieco bardziej utrudniony. Okazuje się bowiem, że parking znajduje się około 500 metrów od samej plaży, a by na nią dotrzeć, trzeba przedrzeć się przez wspomniany już zagajnik. Jednocześnie plaża Lido Eolo jest uważana za jedną z najpiękniejszych, więc z pewnością warto się nieco wysilić, by się na nią dostać.

Gdzie spać w Palermo? – TOP3 najlepsze noclegi w mieście!

Palermo to miasto, a raczej największa metropolia oraz stolica Sycylii. Tak naprawdę, to właśnie tam skupia się większość bazy noclegowej oraz gastronomicznej miasta. Turyści, którzy zdecydują się właśnie w Palermo spędzić swoje wakacje, absolutnie nie muszą obawiać się o brak odpowiedniego miejsca noclegowego. W Palermo bowiem można znaleźć wszystkie rodzaje obiektów noclegowych i dopasować je idealnie do swoich potrzeb oraz wymagań. Jednocześnie na te TOP3 obiekty noclegowe w Palermo warto zwrócić szczególną uwagę:

Grand Hotel Wagner

Jest to pięciogwiazdkowy obiekt noclegowy w Palermo. Jest on zaaranżowany w nieco bardziej średniowiecznym stylu. Jednocześnie jego największą zaletą może być lokalizacja. Hotel ten znajduje się bowiem jedynie 350 metrów od ścisłego centrum miasta. Dysponuje on basenem, gabinetami masażu, a także jaccuzzi. Hotel oferuje również dostęp do restauracji oraz do baru, który serwuje ekskluzywną, włoską kuchnię. Z pewnością pobyt w tym hotelu na długo zapada turystom w pamięć.

Grand Hotel Et Des Palmes

To również obiekt noclegowy w Palermo, który został odznaczony pięcioma gwiazdkami. Znajduje się on jedynie 400 metrów od ścisłego centrum miasta, w bardzo dobrze skomunikowanej dzielnicy. W hotelu na gości czekają luksusowe i nowoczesne pokoje, a także cały szereg innych udogodnień. W hotelu goście mają również zapewniony dostęp do basenu oraz łaźni parowych. Grand Hotel Et Des Palmes z pewnością gwarantuje wypoczynek w najbardziej luksusowym stylu.

Rocco Forte Willa Igiea

To kolejny pięciogwiazdkowy obiekt noclegowy w Palermo. Jest to hotel zaaranżowany w całkowicie nowoczesnym stylu. Wyróżnia się on prestiżem i luksusem. Jest to niezwykle mocno oblegany obiekt noclegowy w Palermo. Oferuje on dostęp do basenu, łaźni parowych, a także i SPA. Co więcej, goście mogą również korzystać z restauracji i baru, który serwuje głównie specjalności kuchni włoskiej.

Gdzie można dobrze zjeść w Palermo? Najlepsze restauracje w mieście!

Palermo to miasto, które może pochwalić się świetnie rozwiniętą bazę gastronomiczną. Oto jedne, z najlepszych restauracji w mieście, w których warto się zatrzymać:

 • Taverna Dei Canti- to restauracja w centrum Palermo. Oferuje ona głównie dania kuchni włoskiej i sycylijskiej. Weganie i wegetarianie są w niej oczywiście mile widziani.
 • Ristorante La Galleria– to jedna z bardziej ekskluzywnych restauracji w Palermo. Ceny w niej są co prawda wysokie, jednak każde z dań jest niezwykle estetyczne i smakowite. Restauracja zaprasza również wegan oraz wegetarian.
 • Ristorante Quattro Mani- to również jedna z lepszych restauracji w Palermo. Serwuje ona głównie dania kuchni sycylijskiej i włoskiej. Weganie i wegetarianie mogą korzystać ze specjalnego menu.

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Taormina, czyli must see w podróży po Sycylii

Włoska przygoda w Agrigento

Następny

Dodaj komentarz