Palmanova – zwiedzanie, atrakcje, jak dojechać, noclegi

Tagi , , ,

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie leży i z czego słynie Palmanova?

Palmanova to niewielkich rozmiarów włoskie miasteczko, położone w prowincji Udine na północy Włoch. Miejscowość jest oddalona o 50 kilometrów od Triestu, natomiast odległość, jaka dzieli Palmanovę od największego miasta w okolicy – Wenecji – wynosi około 100 kilometrów. Przez specjalistów w dziedzinie historii architektury i sztuki, miejscowość jest określana mianem miasta idealnego, ze względu na swój gwiaździsty kształt, wszechobecną symetrię i dokładnie zaplanowany układ uliczek. Położenie w bliskości Morza Adriatyckiego i Słowenii sprawia, że Palmanova jest odwiedzana przez setki turystów rocznie. Przybywają tu zarówno podróżujący z Europy Środkowo-Wschodniej, jak i mieszkańcy Włoch, zwiedzający mniej znane regiony swojego kraju.

Historia Palmanovy sięga czasów renesansu, kiedy to zgodnie z poleceniem władz weneckich powstała miejscowość, która miała reprezentować estetyczno-utopijne wyobrażenie miasta idealnego. Cecha charakterystyczną tego rodzaju miejscowości jest narzucenie z góry rozwiązań architektonicznych, bez skonfrontowania ich z rzeczywistymi potrzebami mieszkańców. To właśnie nieskazitelna estetyka sprawiła, że miasteczko stało się słynne na całą Europę. Na początku XIX wieku miasteczko znalazło się pod panowaniem francuskim. Za sprawą Napoleona Bonaparte, zafascynowanego pięknem Palmanovy, nastąpiła rozbudowa murów obronnych miasta, które swój ostateczny, zachowany do dzisiaj kształt zawdzięczają właśnie temu przywódcy.

Samolot, pociąg, samochód – jak dojechać do Palmanovy?

Palmanova jest niewielkim miasteczkiem liczącym zaledwie 6 000 mieszkańców. Najbliższe porty lotnicze znajdują się w Udine, Wenecji oraz w Trieście. Najbliżej Palmanovy, w odległości 22 kilometrów położone jest ostatnie z wymienionych lotnisk, które umiejscowione jest w pobliżu miejscowości Monfalcone. Lotnisko w Udine oddalone jest o niecałe 30 kilometrów, natomiast wenecki port lotniczy znajduje się 100 kilometrów od miasteczka.

Z każdego z wymienionych lotnisk do Palmanovy możliwy jest dogodny transport za pomocą środków komunikacji publicznej. Z portu lotniczego w Trieście można dostać się do Palmanovy w zaledwie w 40 minut, korzystając z pociągu kursującego na tej trasie. Około godziny zajmuje podróż z lotniska w Udine. W tym przypadku niezbędna jest jedna przesiadka z autobusu do pociągu na stacji kolejowej w Udine. Dłuższa podróż czeka turystów lądujących na lotnisku w Wenecji. W takim przypadku konieczna jest podróż pociągiem do Monfalcone lub Udine, a następnie przesiadka w linię kolejową zmierzającą do Palmanovy.

Każde większe lotnisko oferuje również osobom przylatującym opcję wynajęcia samochodu, który znacząco ułatwia poruszanie się pomiędzy najpiękniejszymi włoskimi miasteczkami.

Najlepsze atrakcje turystyczne w Palmanovie, czyli co warto zobaczyć na miejscu

Centralnym punktem miejscowości jest heksagonalny plac Piazza Grande. To właśnie z tego miejsca w stronę murów miejskich odchodzą ulice, tworzące charakterystyczny gwiaździsty kształt Palmanovy. Przy Piazza Grande znajdziemy też ratusz i katedrę, pochodzące z XVII wieku. Kolejną atrakcją Palmanovy są trzy bramy prowadzące do miasta. Porta Udine znajduje się w północno-zachodniej części i zgodnie ze swoją nazwą wyznacza drogę wiodącą do Udine. Natomiast Porta Cividale to brama północno-wschodnia, na powierzchni której można znaleźć bogate zdobienia w kształcie lwów. Ostatnia z nich, Porta Aquileia, to najstarsza brama pochodząca z 1598 roku, udekorowana inskrypcjami herbów szlacheckich mieszkańców miasta. Wartym uwagi miejscem jest Museo Storico Militare, czyli historyczne muzeum wojskowe, w którym zwiedzający mogą podziwiać autentyczne stroje i bronie z minionych epok.

Gdzie zjeść w Palmanovie, czyli najlepsze restauracje w okolicy

Niezbędnym elementem każdej podróży jest poznawanie regionalnej kuchni. Jak przystało na każde włoskie miasteczko, w Palmanovie znajdziemy wiele dobrych i regionalnych restauracji. Szczególnie „Il Melograno” jest wartym polecenia miejscem, w którym można spróbować klasycznych propozycji z kuchni włoskiej. Turyści mogą znaleźć tam makarony, pizzę oraz owoce morze, które szczególnie warto przynajmniej raz skosztować w tym regionie Włoch. Kolejnym miejscem, do którego zdecydowanie warto się wybrać, jest restauracja „Al Gambero”, w której warte polecenia są neapolitańskie i kampańskie odmiany uwielbianych przez wszystkich włoskich dań.

W Palmanovie znajdują się również restauracje specjalizujące się w kuchni wegetariańskiej i wegańskiej. Przykładem takiego miejsca jest Trattoria Il Quadrifoglio. Każde z wyżej wymienionych miejsc jest gwarantem doskonałego jedzenia, które utwierdzi nawet najbardziej sceptycznie nastawionego turystę w przekonaniu, że włoski klimat jest jednym z najpiękniejszych na świecie.

Atrakcje dla najmłodszych

Miejscowość Palmanova oferuje również liczne atrakcje, które przypadną do gustu nawet najmłodszym uczestnikom wyjazdu. Na terenie miasteczka znajdują się uwielbiane przez dzieci obiekty zielone. Wokół murów miasta rozciąga się park, który jest idealnym miejscem do wielogodzinnych spacerów, zabaw oraz do obcowania z lokalną fauną i florą.

W odległości 2 kilometrów od centrum można znaleźć klub jeździecki Circolo Ippico di Palmanova, umożliwiający jazdę konną dla mniej lub bardziej zaawansowanych osób. Ta niekonwencjonalna atrakcja jest świetnym sposobem włączenia w turystykę dzieci, które będą zachwycone możliwością obcowania z takimi pięknymi zwierzętami, jakimi są konie i kuce.

Gdzie zaparkować na terenie Palmanovy?

Palmanova jest niewielką miejscowością, która charakteryzuje się historyczną zabudową ścisłego centrum. Dla podróżujących, którzy zdecydują się na przyjazd własnym lub wynajętym samochodem najlepszą opcją będzie pozostawienie samochodu poza murami miasta, na tzw. parchreggio. Są to parkingu publiczne, które można znaleźć na kilku ulicach (np. Via Vallaresso lub Via Scamozzi). Niewielkie odległości w Palmanovie umożliwiają przejście na drugą stronę miasta w kilkanaście minut. Dzięki temu nie ma potrzeby poruszania się samochodem po samym miasteczku i bez problemu można pozostawić samochód poza centrum.

Najczęściej polecane hotele w Palmanovie

Palmanova, mimo swoich niewielkich rozmiarów posiada doskonale rozwiniętą bazę hotelową. Wynika to z faktu, że turystyka stanowi dla mieszkańców jeden z głównych sposobów dochodu. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ ta urokliwa miejscowość wydaje się doskonale wpasowywać w klimat małych włoskich miasteczek, który wielu z nas kojarzy z filmów lub książek. Do Palmanovy przyjeżdża co roku niezliczona liczba turystów, którzy sprawiają, że populacja miejscowości w trakcie sezonu znacząco się podnosi.

Na trzecim miejscu najlepszych miejsc noclegowych w Palmanovie znalazł się pensjonat Camere Delfini. Obiekt ten oferuje śniadanie wliczone w cenę, bezpłatny parking i świetne usytuowanie przy ulicy Bandiera Moro. Inną wartą polecenia bazą noclegową jest hotel Albergo Commercio, zlokalizowany przy ulicy Borgio Cividale. Klienci obiektu mogą korzystać z bezpłatnego połączenia WiFi, śniadań serwowanych na miejscu oraz w pełni wyposażonych pokoi. Hotel Ai Dogi, czyli najlepiej oceniany przez podróżujących obiekt, jest usytuowany w samym centrum Palmanovy przy Piazza Grande. Trzygwiazdkowy hotel jest doskonałą bazą wypadową na zwiedzanie całego miasta, dzięki swojej dobrej lokalizacji. Obiekt oferuje pokoje, które posiadają zapierający dech w piersiach widok na plac główny. Zapewnia także możliwość wypożyczenia rowerów i zwiedzenia miejscowości na jednośladach. Dodatkowo w hotelu Ai Dogi goście mogą skorzystać ze śniadania oferowanego w postaci bufetu, a także z mieszczącej się w ośrodku restauracji z regionalnymi daniami.

Wycieczki po palmanova

Poprzedni

Wakacje w Grado – atrakcje, jak dojechać, noclegi, plaże

Najlepsze plaże w Cinque Terre

Następny

Dodaj komentarz