Park Narodowy Toskania Archipelago, zwiedzanie, co wiedzieć

, Tagi , , , , ,

Cuda przyrodnicze Toskanii, krainy położonej w środkowych Włoszech, potrafią olśnić i przyprawić o istny zawrót głowy. Archipelag Toskański to jedno z najbardziej fascynujących miejsc, gdzie zgubna działalność cywilizacyjna człowieka jeszcze na szczęście nie dotarła i nie zniszczyła skarbów przyrody. Według starej rzymskiej legendy, bogini Wenus nosiła na sobie naszyjnik z klejnotów, a kiedy pękł, wówczas siedem pereł wpadło do morza i to właśnie z nich narodziło się siedem pięknych wysp tworzących dzisiaj Park Narodowy Toskania Archipelago. Wszyscy, którzy uwielbiają obserwować duże ssaki morskie, przechadzać się po dziewiczych terenach i pławić w krystalicznie czystym morzu, powinni koniecznie odwiedzić to miejsce. Pomóc może poniższy mini przewodnik, w którym wyjaśniamy, co należy wiedzieć o samym Parku i jak ułożyć sobie najlepiej plan zwiedzania.   

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Siedem wysp pełnych cudów

Te siedem wysp to oczywiście uproszczenie. Cały archipelag składa się bowiem z kilkudziesięciu większych i pomniejszych formacji skalnych i ziemnych, a jego łączna powierzchnia wynosi ponad 700 kilometrów kwadratowych. Z geograficznego punktu widzenia teren wysepek ma długość 166 i szerokość 56 kilometrów. Centrum znajduje się na największej wyspie Elbie z głównym miastem portowym Portoferraio. Tutaj też znajduje się największe w okolicy wzniesienie – góra Monte Capanne wynosząca się na wysokość 1019 metrów n.p.m.

Faktycznie te siedem wysp (Elba, Giglio, Capraia, Montecristo, Pianosa, Giannutri i Gorgona) stanowi większość powierzchni archipelagu. Podziwiać można na nich rozmaite  ciekawe naleciałości skalne, cuda natury i przyrody, a mieszkańcy uprawiają winorośl i oliwki. Klimat śródziemnomorski sprawia, że lata są tutaj ciepłe i raczej suche, a zimy łagodne. Miejsce zatem można śmiało odwiedzać o każdej porze roku. Klimat sprzyja też proliferacji niezwykle bujnej i zróżnicowanej flory, a także różnych gatunków fauny i zwierząt morskich. Całość jest objęta ochroną w ramach Parku Narodowego od roku 1996.   

Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Archipelagu Toskańskiego?

Jest w czym wybierać, a żeby zobaczyć wszystko, z pewnością jeden dzień nie wystarczy. To, co przede wszystkim rzuca się w oczy, to różnorodność przyrodnicza tego urokliwego skrawka na Ziemi. Wśród wielu roślin wymienić można żółte jałowce wydzielające zapach podobny do miodu i lawendy, a także dekoracyjne bugenwille i tamaryszki, które były uprawiane tutaj od wieków i drzewiej wspominane w wierszach, jako te co to „opierają się wiatrom i słonawej wodzie”.  

Poza florą również i fauna znajduje tutaj bogatą reprezentację. Podczas najkrótszego nawet spaceru można spotkać kolorowe motyle, pięknie muzykujące świerszcze, szybko przemykające między głazami jaszczurki i gekony. W bardziej zielonych fragmentach Parku natkniemy się na dzikie króliki i kuny oraz słynnego dzika z Maremmy, który swego czasu sporo kłopotów przysporzył mieszkańcom rolniczej Elby. Szczęściarze będą mogli podziwiać mewę Audouina, niezwykle rzadkiego ptaka, który zresztą jest symbolem Parku. Ten największy w Europie chroniony obszar morski charakteryzuje się też dużą ilością miejsc lęgowych żółwi morskich.

Archipelag Toskanii charakteryzuje się również niezwykłą różnorodnością minerałów. Na wyspie Elbie, której historia jest nierozerwalnie związana z kopalniami żelaza, można zwiedzić podziemną kopalnię Ginevro. To tutaj mityczni Argonauci mieli poszukiwać złotego runa… Do lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku na wysepce Giglio istniała również kopalnia pirytu. Dziś można zobaczyć jedynie pozostałości po platformach i pylon kolejki linowej, która służyła do załadunku rudy na statki.

Wyspa Elba jak wiadomo jest też związana z historia słynnego Napoleona, ale już w czasach etruskich kwitło tutaj życie. Miłośnicy historii za pewne będą urzeczeni widokiem starych willi i zameczków. Na miejscu można również wypożyczyć rowery i spędzić cały dzień w kontakcie z nienaruszoną prawie przez człowieka naturą.  

Inne działalności, jakie można podjąć na terenie Parku

Poza samym zwiedzaniem, można na terenie Parku Narodowego Toskania Archipelago czynnie wypoczywać. Przede wszystkim okoliczne wzgórza i wzniesienia zachęcają do trekkingu. Na terenie Parku mamy świetnie zorganizowane zaplecze trekkingowe, a trasy są niezwykle atrakcyjne pod względem przyrodniczym. 

Dla tych, którzy wolą jednak wodę od gór, Park jest znakomitym miejscem do nurkowania i snorkelingu. Istnieje również możliwość zorganizowania spływów kajakowych oraz rejsów żaglówkami. Wszystko to łączy się nierozerwalnie z podziwianiem świata morskiego. Latem, dzięki ogromnej obecności planktonu w wodach, można obserwować wielkie walenie oraz delfiny i kaszaloty. Rzadkością są koniki morskie, ale jeśli nam dopisze szczęście…   

Po wszelkie szczegółowe informacje można się zwracać do dwóch punktów obsługi klienta oraz biura turystycznego, które znajdują się na wyspie Giglio. Dodajmy jeszcze, że dopłynięcie promem na archipelag to koszt około 30 Euro, a dodatkowo należy zapłacić 6 euro za wejście na chronione tereny Parku. Do kilku miejsc można wejść tylko z przewodnikiem. 

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk

Poprzedni

Lotnisko Florencja Peretola – jak dojechać do centrum Florencji?

Bazylika Św Pawła za Murami – zwiedzanie, godziny otwarcia

Następny

Dodaj komentarz