Parma – jednodniowa wycieczka, zwiedzanie, atrakcje

Tagi , , , ,

Parma we Włoszech to jedno z pięknych miast, jakie warto umieścić na swojej liście miejsc do zobaczenia. Zachwyca nie tylko wyglądem, ale także klimatem, jaki panuje na ulicach czy w restauracjach. W przeciwieństwie do większości innych włoskich miast w Parmie spotka nas więcej przestrzeni, wielkie aleje i parki. To właśnie one sprawiają, że Parma zdecydowanie wyróżnia się spośród innych miejsc we Włoszech i jest często wybierana jako ulubiona destynacja turystyczna. Miasto to położone jest pomiędzy Mediolanem a Bolonią, na północno-wschodnim krańcu Włoch. Poza tym można rzec, że Parma to stolica włoskiej kuchni. Tutejsze przysmaki, tj. prosciutto lub parmigiano to rarytasy, których nie powinno zabraknąć w menu podczas wycieczki po tym mieście, bowiem Parma jest ich niewątpliwą ojczyzną. 

Kempingi Włochy
Kempingi Włochy
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Parma – co powinieneś zwiedzić?

Parma położona w regionie Emilia-Romania oferuje turystom wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Wśród nich są zarówno zabytkowe katedry, jak i urokliwe place:

Katedra w Parmie (Duomo di Parma) 

To miejsce liczy sobie już ponad 900 lat. Katedra znajduje się w samym sercu miasta, na Piazza del Duomo. Katedra w Parmie to synonim sztuki i historii w połączeniu z sakralnym urokiem tego miejsca. Uznawana jest ona za jeden z najlepszych przykładów sztuki romańskiej we Włoszech. Zachwyt wzbudzają freski, ozdobne łuki oraz ogromna dzwonnica o wysokości 65 metrów. Znajdziemy tam romańskie płaskorzeźby Antelamiego oraz zachwycające XVI-wieczne freski Antonio da Correggio.

Baptysterium w Parmie (Battistero di Parma)

Baptysterium jest symbolem przejścia od stylu romańskiego do gotyku, nazywane jest także Skarbem Parmy. Jest ono pokryte marmurem werońskim, a kształt murów przypomina ośmiokąt. Budowla zdecydowanie wyróżnia się swoją wysokością spośród sąsiadujących budynków. Freski i marmurowe posągi umieszczone wewnątrz baptysterium zachwycają równie mocno jak jej wygląd zewnętrzny. Na samym szczycie sufitu znajdują się freski postaci religijnych, a niżej można oglądać posągi ważnych Włochów.

Parma – Teatr Farnese

To przykład drewnianego teatru, który używany jest po dzień dzisiejszy. W 1600 roku, kiedy powstał, zyskał miano największego teatru na świecie, gdyż mieścił ok. 4500 gości. Po zniszczeniach, jakie nabył podczas II wojny światowej, został odrestaurowany i ponownie otwarty w 1962 roku. Surowe drewno, z którego wybudowany został teatr, nie jest niczym ozdobione, co dodaje mu uroku i sprawia, że wyróżnia się spośród innych tego typu budowli.

Plac Garibaldiego (Piazza Garibaldi)

Przed placem stoi posąg wykonany z brązu przedstawiający Giuseppe Garibaldiego, który odegrał ważną rolę w zjednoczeniu państwa. To świetne miejsce na odpoczynek, w pobliżu znajdują się liczne restauracje i sklepy. Plac otoczony jest wieloma budowlami, m.in. Palazzo del Governatore, Comune Di Parma oraz kościołem św. Pawła Apostoła.

Sanktuarium Santa Maria della Steccata

W bazylice tej znajduje się obraz św. Jana Chrzciciela, a także cudowna figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Jest to miejsce odwiedzane przez tysiące pielgrzymów, których zachwyca także bogato zdobione freskami wnętrze kościoła. Przyjeżdżają tu z modlitwą, a na dowód wdzięczności za udzielone łaski przynoszą dziękczynne wota umieszczane na bocznym panelu obrazu Matki Boskiej. W sanktuarium znajduje się także wielki fresk, który przedstawia Koronację Marii ze Świętymi wykonany przez Michała Anioła.

Pałac Pilotta (Palazzo della Pilotta)

Pałac Pilotta to wielki budynek wykonany z cegły, którego budowę rozpoczęto w 1583 roku i nie skończono do dziś. Mieści się w nim Biblioteca Palatina, teatr, narodowe muzea oraz Galleria Nazionale, która mieści dzieła m.in. Madonna del San Girolamo i Madonna della Scodella, a także wielu innych, a także rysunek Leonarda da Vinci. Dziedziniec Pałacu Pilotta zdecydowanie imponuje wielkością.

Park Ducale (Parco Ducale)

Najbardziej rozległy park w Parmie, mieszczący się obok Palazzo della Pilotta, który urzeka swoim pięknem niejednego turystę. Sposób jego zaprojektowania oraz estetyka tego miejsca robi imponujące wrażenie. W parku znaleźć można piękny zbiornik wodny, który otacza cudowną Fontannę del Trianon. Pałac Ducale, zwany także Pałacem Książęcym, znajdujący się obok, obecnie jest siedzibą włoskich karabinierów.

Jakie restauracje warto odwiedzić w Parmie we Włoszech?

Czymże byłaby wizyta w Parmie bez próbowania lokalnych przysmaków? Koniecznie trzeba wypróbować szynkę parmeńską oraz ser parmezan, bo to właśnie stąd pochodzą te wyroby. Warto zajrzeć do lokalu położonego w samym centrum Parmy, a mianowicie La Forchetta, gdzie dostać możemy lokalne potrawy w eleganckiej formie. Najstarszą zaś restauracją znajdującą się w Parmie jest La Filoma, która działa od 1915 roku. Jadał w niej wielokrotnie sam Charlie Chaplin. Posiada ona charakterystyczny klasyczny wystrój oraz wyjątkową atmosferę. W Parmie warto wypróbować także lokalnych potraw na bazie makaronu serwowanych także w innych klimatycznych knajpkach, np. Trattoria Corrieri lub Trattoria del Tribunale. 

Jak zaplanować zwiedzanie Parmy we Włoszech w jeden dzień?

Zwiedzenie Parmy w jeden dzień jest jak najbardziej możliwe, urok miasteczka z pewnością zdąży zachwycić turystów podczas tak krótkiej wycieczki. Aby dotrzeć do najbardziej ciekawych miejsc, warto przyjrzeć się poniższej propozycji zwiedzania, dzięki której żaden z zabytków nam nie umknie. Najlepszą porą na odwiedzenie tej części Włoch jest środek lub początek lata, gdyż ryzyko opadów oraz dokuczliwych upałów jest wtedy najmniejsze.

Pierwszym najważniejszym elementem do zwiedzenia jest parmeńska katedra na Piazza del Duomo, w samym centrum miasta. Wstęp do niej jest bezpłatny. Zaraz za katedrą znajduje się Baptysterium, z którego przejść można bezpośrednio do placu Garibaldiego – głównej części miasta, na którym podziwiać można miejscowy ratusz oraz Pałac Gubernatora (czasowo udostępniany dla turystów na czas wystaw). Sto metrów dalej od głównego placu znajdziemy Pałac Pilotta oraz Galerię Narodową i Narodowe Muzeum Archeologiczne. Zaraz obok stoi wiekowy Teatr Farnese. W samym centrum Parmy położony jest także park Ducale, gdzie można przespacerować się wokół jeziora oraz klimatyczny park Cytadela. Jednodniowe zwiedzanie można zakończyć wizytą w bazylice, jaką odwiedzają tysiące pielgrzymów, a mianowicie odwiedzeniem Bazyliki Santa Maria della Steccata. Nie można też podczas wycieczki zapomnieć o zajściu do lokalnych knajpek w celu wypróbowania parmeńskich przysmaków.

Jak dostać się do Parmy we Włoszech z Bolonii?

Podróżując do Parmy, najwygodniej będzie skorzystać z lotniska w Bolonii. Komunikacja między lotniskiem a miastem jest zaplanowana z myślą o turystach, dlatego z łatwością można dojechać z Bolonii do Parmy zarówno autobusem, pociągiem, jak i taksówką. Do przemierzenia między miastami jest około 100 km. Czas podróży pociągiem to około godzina jazdy.

Parma urzeka nie tylko swoimi zabytkami, ale także kuchnią i klimatem. Warto zostać tu więcej niż jeden dzień, aby w pełni poznać zwyczaje panujące w mieście. Po jednodniowym pobycie w mieście z pewnością będziemy chcieli powrócić do Parmy ponownie.

Wycieczki po bolonia

Poprzedni

Jednodniowa wycieczka do Ferrary, zwiedzanie, atrakcje

Wakacje w Palermo, zwiedzanie, hotele, plaże

Następny

Dodaj komentarz