Włoskie miasteczko Perugia, leży pomiędzy Jeziorem Trazymeńskim – Lago Trasimeno a rzeką Tyber – Tevere. Jest ono również stolicą regionu Umbria. Ze względu na wyjątkowe położenie miasta oraz sieć komunikacyjną, Perugia jest doskonałym miejscem do zwiedzania regionu Umbria, w tym Asyżu.
Perugia to wciąż niezbyt popularne oraz mało znane (szczególnie wśród Polaków) włoskie miasto. W przeszłości było to miasto o dość wysokiej randze, ponieważ rezydowali tutaj papieże. Co więcej, odbywały się w Perugii konklawe i czterech papieży spoczywa właśnie w tym mieście.
Miasto Perugia jest umbryjską, być może i nie tylko, stolicą czekolady. Miasto słynie głównie z czekolady o nazwie Perugina, której jedną z postaci są tabliczki o wyjątkowo „całuśnej” nazwie Bacci, czyli całus. Warto odwiedzić to miasto, szczególnie podczas corocznych festiwali czekolady. Co więcej, festiwal czekolady to niezwykła atrakcja szczególnie dla dzieci. W tym czasie można zwiedzać fabrykę czekolady oraz degustować wszystkich jej czekoladowych wyrobów. Nie tylko miłośnicy czekolady powinni odwiedzić Perrugię. W mieście tym odbywa się również latem festiwal jazzowy o nazwie Umbria Jazz.
Warto wiedzieć, że w średniowieczu miasto Perugia było prężnym ośrodkiem sztuki. Dzięki temu Perugia posiada wiele zabytków, jednak nie jest oblegana przez turystów, co zdecydowanie jest wielkim atutem. Jest to również miasto rodzinne wybitnego malarza oraz nauczyciela Rafaela – Pietro Perugino.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Historia miasta Perugia
Najstarsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą już z 310 r. p.n.e. Później wspomina się o miejscowości w związku z oblężeniem Gotów, a następnie Longobardów. Z kolei w IX wieku, Perugia weszła w skład Państwa Kościelnego. W mieście 4-krotnie, w latach 1124 – 1294, odbywało się konklawe. Wybrano tu papieży: Honoriusza II, Honoriusza IV, Celestyna V oraz Klemensa V.
W XV wieku w Perugii rządy sprawowała ceniona rodzina Baglionich, niestety była ona skłócona z papiestwem. Dwóch członków rodziny Baglionich zamordowano, natomiast w 1534 roku Perugię zdobyły wojska papieskie. Kilka lat później rozpoczęła się budowa górującej nad Perugią cytadeli Rocca Paolina.
Podczas kampanii Napoleona, wojska francuskie opanowały miasto i zrabowali wiele dzieł sztuki. Z kolei w XIX wieku, Perugię nawiedzały trzęsienia ziemi. W 1849 roku Perugia została zajęta przez Austriaków, a po kilkunastu latach, stała się częścią Zjednoczonych Włoch.
Perugia co warto zobaczyć?
Odkrywanie atrakcji Perugii ułatwia podział miasta na kilka stref i kolorów: Regione Porta Sole (biały), Rione Porta Susanna (niebieski), Rione Porta Eburnea (zielony), Rione Porta San Pietro (żółty), Rione Porta San’ Angelo (czerwony). Aby ułatwić zwiedzanie miasta, na chodnikach umieszczono strzałki w odpowiednim kolorze i zamontowano tabliczki informacyjne o kolejnych zabytkach. Warto przed rozpoczęciem zwiedzania pobrać mapę wszystkich szlaków z punktu informacji turystycznej, ponieważ potem pozostają tylko tabliczki oraz strzałki. Punkt informacji turystycznej znajduje się na Piazza Matteoti 18.
Rocca Paolina
Rocca Paolina to twierdza zbudowana w latach 1540-1543, na prośbę papieża Pawła III. Co ciekawe, do 1860 roku twierdza stanowiła symbol władzy papieskiej. Aby zbudować Rocca Paolina, zburzono okoliczne domy, wieże, kościoły oraz klasztory, żeby pozyskać budulec. Fortecę zbudowano w około 3 lata, wnętrza przyozdobiono wyjątkową architekturą oraz ozdobnymi freskami. W Rocca Paolina znalazły się również pomieszczenia dla żołnierzy oraz zwierząt, magazyny oraz składnice broni.
Palazzo dei Priori
Palazzo dei Priori to bardzo ładny pałac, zbudowany na początku XIV wieku w stylu włoskiego gotyku. Pałac znajduje się w pobliżu Cattedrale di San Lorenzo, przy ulicy Corso Vennucci 19. Na parterze Palazzo możemy podziwiać zabytkowe drzwi, ławki oraz meble pochodzące z XV wieku. Z kolei na drugim piętrze ma swoją siedzibę Muzeum Narodowe Umbrii.
Romantyczne place w Perugii
Włoskie miasteczka mają niesamowity urok, między innymi dzięki historycznym placom. W Perugii na uwagę zasługuje plac Piazza Matteoti. To właśnie tutaj znajduje się uniwersytet w Perugii – najstarszy oraz 1 wolny uniwersytet we Włoszech. Na Piazza Matteoti znajduje się również budynek Palazzo of the Capitano del Popolo, w którym obecnie znajduje się siedziba prokuratury generalnej oraz sąd apelacyjny w Perugii. Warto również odwiedzić inne place. Spacer można rozpocząć na Rocca Paolina, przy placu Piazza Italia z niesamowitą, zabytkową zabudową z XIX wieku. Kolejne place warte uwagi to: Piazza Garibaldi, Piazza della Republica oraz Piazza IV Novembre, na której znajduje się Katedra pw. św. Wawrzyńca – Cattedrale di San Lorenzo.
Piazza IV Novembre to miejsce ze słynną fontanną Maggiore z XIII wieku. Fontannę zaprojektowali Giovanni oraz Nicola Pisano. Na placu tym znajduje się także Palazzo dei Priori z przełomu XIII oraz XIV wieku.
Niesamowita architektura sakralna
Katedra św. Wawrzyńca – Cattedrale di San Lorenzo
Cattedrale di San Lorenzo, znajdująca się przy ulicy Corso Vanucci, warto odwiedzić między innymi ze względu na ślubny pierścień Maryi, pomnik papieża Juliusza II oraz słynną ambonę znajdującą się przed wejściem do katedry, z której św. Bernard ze Sieny nawracał mieszkańców Perugii. Warto również zejść do podziemi Katedry św. Wawrzyńca i zobaczyć pozostałości świątyni etruskiej.
Bazylika San Domenico
Bazylika San Domenico to gotycka świątynia, uważana za największy obiekt sakralny w całej Umbrii. Została ona zbudowana w latach 1394-1458 w miejscu dawnego targu miejskiego na Corso Cavour. W Bazylice San Domenico zachowały się do dziś cenne dzieła, na przykład: ołtarz Różańca autorstwa Agostino di Duccio, 2 barokowe grobowce, renesansowy drewniany chór z XV wieku, grobowiec papieża Benedykta XI oraz organy z XVII wieku. Co ciekawe jedna z kaplic poświęcona jest Tomaszowi z Akwinu i znajdują się tam oryginalne freski, pokazujące męczennika św. Piotra oraz stygmatyzację św. Elżbiety. Nad całą Bazyliką „góruje” 126-metrowa wieża, którą zbudowano w latach 1464-1500. Do Bazyliki San Domenico przylega klasztor, w którym obecnie ma siedzibę Narodowe Muzeum Archeologiczne.
Kościół San Bevignate
Kościół San Bevignate wybudowany został w XIII wieku przez Templariuszy, natomiast patrona kościoła – Bevignate uznano za „tajemniczego świętego Perugii”. W San Bevignate znajduje się wiele interesujących malowideł ściennych, pokazujących codzienne życie zakonników. Wraz z kościołem można zwiedzać fragmenty krypt, murów oraz cel domu rzymskiego, znalezionego pod posadzką kościoła.
Perugia i okolica – atrakcje dla najmłodszych
Perugia i cały region Umbrii to doskonałe miejsce na wakacje z dziećmi. W mieście, jak i w okolicy Perugii, jest sporo miejsc, gdzie można spędzić dzień z dziećmi, począwszy od parków rozrywki, przez rafting, warsztaty kulturalne oraz artystyczne, po zwiedzanie wyżej wspomnianego Muzeum Czekolady.
Perugia jak dojechać?
Samolot
W Perugii znajduje się lotnisko, jednak nie obsługuje ono żadnego lotu z/do Polski. Natomiast możemy dolecieć do: Rzymu, Ankony oraz Florencji.
Dojazd autem
Do Perugii możemy dojechać samochodem, ponieważ miasto to wbrew pozorom, nie leży aż tak daleko Polski. Trasa z Krakowa do Perugii wynosi około 1400 km, jadąc przez Czechy oraz Austrię. Opcja szybsza i droższa prowadzi przez płatne autostrady. Jeśli natomiast wakacyjny budżet jest dość niski, to warto zjechać z płatnej autostrady w Wenecji, potem należy kierować się drogą krajową -E55, wzdłuż wybrzeża morza Adriatyckiego, w stronę miejscowości Ravenna. Następnie w Ravennie, należy wjechać na bezpłatną drogę – SS3 bis, która dawniej była drogą ekspresową. Odległości z Florencji do Perugii jest 164 km, z Ancony – 115 km oraz z Rzymu – 202 km.
Parkingi Perugia
Warto wiedzieć, że w Perugii Stare Miasto wyłączone jest z ruchu samochodowego. W pozostałych dzielnicach miasta możemy poruszać się autem. Zdecydowanie najwygodniejsze oraz najlepiej położone parkingi to: Piazza Partigiani oraz Mercato Coperto. Jednak warto mieć na uwadze, że parkowanie w Perugii może być niemałym wyzwaniem. Perugia objęta jest ZTL, czyli Strefą Ograniczonego Ruchu. Historyczne Centrum, które zostało objęte ZTL, to obszar ulic: via Masi, via Battisti, via Campo Battaglia, via della Sposa, via Appia oraz via San Sebastiano. Oznacza to, że kierowcy spoza Perugii nie powinni prowadzić aut w centrum, poza wyznaczonymi godzinami.
Kolej/Autobus
Miasto Perugia jest idealnym miejscem do zwiedzania całego regionu Umbria oraz sąsiedniej Toskanii i Rzymu. Z dworca kolejowego bezpośrednim pociągiem dotrzemy do Rzymu w około 2,5 godziny.
Perugia pogoda
Perugia jest uroczym miejscem wartym zobaczenia o każdej porze roku. Najlepszym czasem na podróżowanie do Perugii jest okres od maja aż do września, wtedy to temperatury są bardzo przyjemne i dni z opadami jest stosunkowo niewiele. Średnia roczna temperatura dla Perugii wynosi 8,4°C, średnia temperatura w sierpniu wynosi 30°C, natomiast w styczniu 8°C.
Miesiące wiosenne są ciepłe oraz suche, jest to doskonały czas na zwiedzanie miasta. Latem w Perugii bywa bardzo gorąco, aż do zmierzchu. Pogoda oraz klimat miasta idealnie nadaje się na słoneczne włoskie wakacje. Jesienią również jest pięknie, natomiast z dziećmi najlepiej do Perugii udać się zimą, kiedy to ma miejsce festiwal czekolady.
Perugia – gdzie można smacznie zjeść?
Warto wiedzieć, że w Perugii zdecydowanie króluje dziczyzna oraz trufle. Jest tu wiele miejsc, gdzie można dobrze zjeść. Jednym z tych miejsc jestAl Mangiar Bene. Jest to miejsce, gdzie możemy posmakować regionalnych smakołyków nie tylko Umbrii, ale i Toskanii. Jest to stosunkowo niedroga restauracja, która oferuje oprócz pizzy, bogate menu. Znajdziemy tam: soczyste steki, wegetariańskie tarty oraz np. makaron z truflami. Al Mangiar Bene znajduje się przy Corso Pietro Vannucci.
W Perugii i okolicy zjemy również wyśmienite pizze, które serwują na przykład: Pizzeria La Romantica przy ulicy Borgo XX Giugno 9oraz II Caldaro w Locazione Antognolla. Do tego miejsca trzeba kawałek dojechać, ponieważ restauracja ta znajduje się nieco poza miastem.
Kolejnym miejscem, gdzie dobrze zjemy to La Locanda del Cardinale w Assisi, Piazza del Vescovado 8.Jest to restauracja zachowana w typowo rustykalnym wystroju, z przeszkloną podłogą, pokazującą stare rzymskie domostwa. W restauracji tej można zjeść bardzo wykwintne dania, jak i proste i tradycyjne dania kuchni włoskiej.
Perugia hotele – Top 3
Perugia to jedno z tych włoskich miast, gdzie możemy spędzić bardzo luksusowe wakacje. Jednym z takich miejsc jest na przykład Hotel Brufani Palace, przy Piazza Italia 12, który jest jednym z najelegantszych hoteli w całej Perugii. Hotel oferuje przestronne pokoje o gustownym umeblowaniu, korytarze z freskami oraz zapewnia niesamowite widoki na wzgórza Umbrii oraz średniowieczne dachy Perugii. Ceny w tym hotelu zaczynają się od 650 zł za standardowy pokój i sięgają do nawet do 1800 zł za Apartament typu Suite.
Kolejnym wartym uwagi jest Hotel Sangallo Palace. Jest to czterogwiazdkowy hotel przy Via Luigi Massi 9, który znajduje się w spokojnej okolicy, blisko historycznego centrum miasta, około 50 metrów od twierdzy Rocca Paolina. Goście bardzo chwalą ten hotel ze względu na obsługę, czystość oraz obfite śniadania. Średnie ceny za pokój standardowy wynoszą od 455 zł do 869 zł za noc.
Locanda della Posta Boutique Hotel to również miejsce, które zasługuje na uwagę. Hotel położony jest w zabytkowym budynku z XVIII wieku, w centrum Perugii, tuż przy głównym deptaku – Corso Vannucci 97. Co ciekawe, gośćmi tego hotelu byli Johann Wolfgang von Goethe oraz Hans Christian Andersen. Ceny w tym hotelu zaczynają się od 660 zł za pokój typu Economy, po 1450 zł za noc za Apartament typu Suite.
Perugia to historyczne miasto we Włoszech, w regionie Umbria. Ma wiele do zaoferowania nawet najbardziej wymagającym podróżnikom, począwszy od zabytków, po niesamowite doznania smakowe kuchni umbryjskiej.
Autor: Magdalena Łydka