Piazza del Plebiscito – jeden z największych placów Europy

Tagi , , , , , ,

Piazza del Plebiscito jest jednym z największych placów w całej Europie. Jest to obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Włoch. Specjalnie dla szczytu G7, całość została przekształcona dla ruchu pieszych. W poniższym artykule dowiesz się, gdzie konkretnie znajduje się to miejsce. Sprawdź, co można tam zobaczyć, jakie wydarzenia kulturalne się tam odbywały oraz jego krótką historię i nie tylko.

Kempingi Włochy
Kempingi Włochy
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie się znajduje Piazza del Plebiscito?

W samym sercu Neapolu znajduje się Piazza del Plebiscito, kultowe miejsce, które naprawdę oddaje istotę tego włoskiego miasta. Ten plac znajduje się w pobliżu wspaniałej zatoki Neapolu i graniczy z Pałacem Królewskim od wschodu i kościołem San Francesco di Paola od zachodu. Wyraźne bliźniacze kolumnady kościoła rozciągają się po obu stronach, tworząc naprawdę wyjątkową i niezapomnianą scenę.

Zabytki i atrakcje na Piazza del Plebiscito w Neapolu

Pałac Królewski (Palazzo Reale)

Neapol szczyci się Pałacem Królewskim, wybitnym pomnikiem po wschodniej stronie Piazza del Plebiscito. Ten imponujący pałac, w którym niegdyś mieszkali królowie, dziś służy również jako muzeum. Podziwiaj urzekającą historię i kulturę regionu w jego murach. Wyrusz w ponadczasową eksplorację stylu życia włoskiej arystokracji podczas zwiedzania Pałacu Królewskiego.

Kościół San Francesco di Paola

Na zachodnim krańcu placu znajduje się kościół San Francesco di Paola. Zbudowany jako hołd dla cesarza dzięki uprzejmości króla Neapolu, Joachima Murata, który był szwagrem Napoleona, ten wspaniały kościół jest uderzająco podobny do rzymskiego Panteonu. Przed wejściem do kościoła wyróżnia się portyk, wsparty na zestawie sześciu kolumn i dwóch dodatkowych kolumn jońskich. Po wejściu do środka zwiedzających wita okrągłe wnętrze z parą bocznych kaplic. Szczyt kościoła, wysoka na 53 metry kopuła, wznosi się nad głową, pozostawiając niezatarty ślad na każdym, kto go zobaczy.

Palazzo Salerno i Palazzo della Prefettura

Po przeciwnych stronach kościoła San Francesco di Paola znajdują się dwa budynki, które zdecydowanie warto odwiedzić. Budynki te, znane ze swojego przepychu architektonicznego i znaczenia historycznego, to Palazzo Salerno i Palazzo della Prefettura. Palazzo Salerno wyróżnia się wykwintną fasadą i misternymi zdobieniami, stanowiąc doskonałe odzwierciedlenie wyjątkowego włoskiego stylu architektonicznego. Tymczasem Palazzo della Prefettura, odzwierciedlający Palazzo Salerno, przyciąga uwagę charakterystycznym projektem architektonicznym. W rezultacie obie budowle w dużym stopniu przyczyniają się do ogólnego uroku Piazza del Plebiscito.

Piazza del Plebiscito – serce kulturalne i społeczne Neapolu

Koncert dał na placu Bruce Springsteen i E-Street Band w maju 2013 roku. Występowali tam popularni włoscy i neapolitańscy artyści, tacy jak Franco Battiato i Pino Daniele, a także międzynarodowe gwiazdy, takie jak Elton John, Maroon 5 i Muse. Miejsce służy jako ważne centrum kulturalne i społeczne Neapolu, a także jest znane ze swojego historycznego i architektonicznego znaczenia. Na placu często odbywają się plenerowe koncerty. Mało tego, to mieszkańcy oraz turyści spotykają się tutaj, aby porozmawiać.

Historia Piazza del Plebiscito – co musisz wiedzieć o jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc Neapolu?

Włączenie Neapolu do zjednoczonego Królestwa Włoch pod panowaniem dynastii sabaudzkiej upamiętnia Piazza del Plebiscito. Jego nazwa pochodzi od plebiscytu, który odbył się 21 października 1860 r. Początkowo plac i budynek zaplanował król Neapolu Murata jako hołd dla cesarza. Nastąpiła jednak zmiana planów po wygnaniu Napoleona na Świętą Helenę i przywróceniu Burbonów do władzy. Król Ferdynand I kontynuował budowę, ale ostateczny rezultat przekształcił w dzisiejszy kościół. Kościół jest poświęcony św. Franciszkowi z Paoli, który w XV wieku rezydował w położonym w tym miejscu klasztorze.

W roku 1963, w wyniku nieuregulowanego wzrostu liczby samochodów w aglomeracji miejskiej, nastąpiła przemiana polegająca na przekształceniu placu w parking komunalny. Do 1994 r. plac był zdeformowany (w połączeniu ze wspomnianym parkingiem powstał także rozległy parking autobusowy zlokalizowany przy jezdni, a także spory plac budowy szybkiego tramwaju, który powstał w drugiej połowie 1994 r. lat 80.), kiedy plac został przebudowany na cześć szczytu G7. Najpierw asfalt jezdni za Pałacem Królewskim zastąpiono zwyczajową kostką brukową. Strefę całkowicie przekształcono w teren przeznaczony wyłącznie dla pieszych.

Każdy odwiedzający Neapol powinien zobaczyć Piazza del Plebiscito, plac o znaczącym znaczeniu historycznym, kulturowym i społecznym dla miasta. Ten rozległy plac jest nie tylko jednym z największych w Europie, ale oferuje również wyjątkowe wrażenia.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Polecane miejsca na noclegi w Toskanii – gdzie się zatrzymać?

Darmowe muzea w Rzymie, które warto zobaczyć

Następny

Dodaj komentarz