Piazza di Spagna i Schody Hiszpańskie w Rzymie

Tagi , , , , , ,

Piazza di Spagna i Schody Hiszpańskie w Rzymie to jeden z symboli stolicy Włoch i miejsce, które jest wyjątkowo oblegane przez turystów. Jeśli więc wybierasz się na wakacje do Wiecznego Miasta, to również powinieneś je odwiedzić. Poznajmy je nieco lepiej!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia Schodów Hiszpańskich i Piazza di Spagna w Rzymie

Monumentalne Schody Hiszpańskie są największą atrakcją turystyczną Rzymu. Łączą one Piazza di Spagna wraz ze znajdującym się na wzgórzu kościołem Trinita dei Monti. Łącznie mają one aż 135 stopni, a w górnej części schodów umieszczono rozległe tarasy. Ze szczytu schodów rozpościera się malowniczy widok na całą okolicę. Powstały w latach 1723-1726. Zaprojektował je Francesco De Sanctisa, a ostatnie renowacje dokonano w latach 2015-2016. Pomysł połączenie Placu Hiszpańskiego z kościołem Trinita dei Monti pojawił się jednak znacznie wcześniej – około drugiej połowy XVII wieku. Jednak brak zgody i środków finansowych nie pozwoliły na ówczesną realizację konstrukcji.

The famous Spanish Steps at Piazza di Spagna and Trinita dei Monti church at the top in Rome, Italy.
Słynne Schody Hiszpańskie na Piazza di Spagna i kościół Trinita dei Monti na szczycie w Rzymie, Włochy., licencja: shutterstock/By yasarcur

Jak dojść do Schodów Hiszpańskich w Rzymie?

Schody Hiszpańskie znajdują się dość blisko centrum miasta. Możesz dojechać do nich metrem – stacja Spagna lub dostać się tam na piechotą. Najlepiej będzie, jeśli swoje zwiedzanie schodów zaczniesz na Placu Hiszpańskim, gdzie będziesz mógł nimi zejść. Z drugiej zaś strony możesz do nich dojść od strony wzgórza, na którym znajduje się kościół Trinita dei Monti.

Czy na Schodach Hiszpańskich w Rzymie można siedzieć?

Niestety, od 2009 roku na Schodach Hiszpańskich w Rzymie nie wolno siadać. Zakaz ten budzi wiele wątpliwości zarówno wśród turystów, jak i wśród miejscowych. Niemniej jednak wprowadzenie podyktowane jest zasadami bezpieczeństwa i ochroną tego zabytku. Turyści często spożywali tam posiłki i brudzili stopnie schodów.

Ile wynosi kara za złamanie przepisu zakazu siadania na Hiszpańskich Schodach?

Kary za siadanie na Schodach Hiszpańskich są dość wysokie. Jeśli zdecydujesz się złamać ten zakaz, możesz zapłacić nawet 250 euro grzywny. Z kolei za brudzenie i niszczenie schodów zapłacisz aż 400 euro mandatu.

Kościół Trinita dei Monti – historia i zwiedzanie

Kościół Trinita dei Monti to rzymskokatolicka świątynia, która znajduje się tuż przy Schodach Hiszpańskich. Dawniej – aż do XVI wieku – w tym miejscu znajdowała się rozległa winnica. Została ona podarowana francuskiemu zakonowi, a następnie w 1502 roku rozpoczęto budowę kościoła. Wznosi się on na wzgórzu Pincio, stąd też jego specyficzna nazwa. Podczas zwiedzania koniecznie zwróć uwagę na fasadę kościoła, która zwieńczona jest malowniczą balustradą. Co więcej, tuż przed kościołem znajduje się słynny obelisk Sallustiano, wykonany w całości z czerwonego granitu. We wnętrzu świątyni możesz zaś znaleźć kaplice ozdobione różnymi dziełami sztuki.

Fontanna Barcaccia – historia i zwiedzanie

Fontanna Bracaccia znajduje się na Placu Hiszpańskim. Jest ona zaprojektowana z uwzględnieniem wczesnobarokowego stylu. Zamówił ją sam papież Urban III w 1623 roku. Ponadto Fontanna Bracaccia ma kształt łódki i nawiązuje do jednej z legend. Zgodnie z nią, samotna łódka w czasie powodzi dotarła z wód Tybru aż do Placu Hiszpańskiego. Jednocześnie Fontannca Braccia ma być również przesłaniem dla wiernych, od samego papieża, który wskazał na to, że kościół jest bezpieczny pod opieką rodu Barberini. Przy fontannie zawsze gromadzi się wielu turystów, więc miej to na uwadze, w momencie kiedy zechcesz ją odwiedzić.

Beautiful Piazza di Spagna in Rome
Piękne Schody Hiszpańskie w Rzymie, licencja: shutterstock/By oneinchpunch

Atrakcje blisko Schodów Hiszpańskich w Rzymie

Będąc w okolicy Schodów Hiszpańskich w Rzymie, zwróć także uwagę na Kolumnę Niepokalanego Poczęcia. Zgodnie ze źródłami, powstała ona w XIX wieku. Zdobi ją ogromna statua Maryi na samym szczycie. W podstawie zaś umieszczone są postacie z księgi Starego Testamentu takie jak Mojżesz czy Dawid. Kolejną atrakcją jest Palazzo di Propaganda Fide. To budynek zaprojektowany przez dwóch, znakomitych architektów – Gian Lorenzo Bernini i Francesco Borromini. Wyróżnia się on bogato zdobioną fasadą i charakterystycznymi pilastrami.

Czytaj także:

Kościół Matki Bożej Zwycięskiej – zwiedzanie, godziny otwarcia

Zamek Świętego Anioła w Rzymie – zwiedzanie, bilety, czy warto?

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Rzymie

Poprzedni

Noclegi i hotele w Rzymie w przystępnych cenach

Promy na wyspę Elba z Piombino, ceny biletów, czas rejsu

Następny

Dodaj komentarz