Piazza Navona i Fontanna Quatro Fumi – zwiedzanie, historia

Tagi , , , , , ,

Rzym – tętniąca życiem włoska metropolia, którą każdego roku odwiedzają tysiące turystów. Nie da się ukryć, że Rzym to miasto wyjątkowe – przepełnione zabytkami, obiektami sakralnymi i niesamowitymi placami. Jeśli wybierasz się do Wiecznego Miasta, to koniecznie musisz odwiedzić Piazza Navona i poznać historię znajdujących się na nim fontann.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Piazza Navona – historia, ciekawostki

Piazza Navona to plac miejski położony w dzielnicy – riona – Parione. Przyciąga on wielu turystów swoim niesamowitym układem, a także perełkami architektonicznymi, które go otaczają. Plac ten powstał z inicjatywy papieża – Innocentego X. Co jest jednak najciekawsze, w jego miejscu niegdyś znajdowały się ruiny stadionu Domicjana, najważniejszej areny w starożytności. Stadion zajmował większą część Pola Marsowego i jego powstanie datuje się na rok 86. Odbywały się na nim różne zawody atletyczne, które znane były z greckiej „agonii”. W momencie, kiedy stadion coraz bardziej popadał w ruinę, pojawił się pomysł ponownego zagospodarowania terenu. Jednocześnie ruiny dawnych trybun i inne fragmenty stadionu można podziwiać w piwnicach, które znajdują się bezpośrednio pod Piazza Navona.

Piazza Navona in Rome, Italy at twilight
Piazza Navona w Rzymie, Włochy o zmierzchu, licencja: shutterstock/By f11photo

Dopiero w roku 1477 papież Sykstus IV podjął decyzję o przeniesienie w to miejsce targu. Działał on aż do 1867 roku. Ciekawostką jest fakt, że targ stał się symbolem Piazza Navona, a obecnie tradycja ta podtrzymywana jest przez lokalnych handlarzy. Za aktualną zabudowę w okolicy odpowiada sam Francesco Borromini. Stworzył on projekt kościoła Sant’Agnese in Agone, który stał się naczelnym symbolem całego placu. Zastąpił on popadająca w ruinę, zabytkową kaplicę. Kilka lat przed pojawieniem się kościoła, na środku placu pojawiła się także Fontanna Czterech Rzek autorstwa Giovaniego Lorenzo Berniniego. W latach późniejszych pojawiły się tam kolejne fontanny, które miały wydźwięk symboliczny i nawiązały do historii i tradycji. Piazza Navona obecnie jest przestronnym i elegancko zaaranżowanym placem z licznymi zabytkami, które się wokół niego skupiają. Codziennie spotkasz tam tłumy turystów, którzy wrzucają symboliczną monetę do jednej z fontann i liczą na to, że ich życzenia się spełnią!

Gdzie znajduje się Piazza Navona, lokalizacja, jak dojechać?

Piazza Navona znajduje się w centralnej części historycznego centrum Rzymu. Zgodnie z tym co zostało wspomniane, zajmuje on część dzielnic Parione. Możesz dostać się tam spacerem, podróżując w kierunku zachodnim od Centro Storico. Możesz także dostać się tam za pośrednictwem komunikacji miejskiej. Najbliższymi przystankami są Senato oraz Rinascimiento, na których zatrzymuje się praktycznie każda linia autobusowa. Alternatywnie, do Twojej dyspozycji pozostają także taksówki, jednak może być to nieco droższe rozwiązanie.

Rome, Italy. Fountain of the Four Rivers (Fontana dei Quattro Fiumi) with an Egyptian obelisk in Piazza Navona.
Rzym, Włochy. Fontanna Czterech Rzek (Fontana dei Quattro Fiumi) ., licencja: shutterstock/By ecstk21

Fontanny na Piazza Navona, czyli: Fontanna Czterech Rzek, Fontanna Maura, Fontanna Neptuna

Piazza Navona jest popularnym placem głównie ze względu na obecność wyjątkowych fontann. Najważniejszą i najstarszą z nich jest Fontanna Czterech Rzek, znajdująca się na wprost kościoła św. Agnieszki. Ma ona symbolizować – jak sama nazwa wskazuje – największe rzeki świata, czyli Nil, Ganges, Dunaj i Rio del Plata. Fontanna jest ozdobiona figurkami czterech mężczyzn w ferworze chaosu. Każdy z nich uosabia inną z rzek. Następne fontanny pojawiły się – w obecnym kształcie – dopiero w XIX wieku. Fontanna Maura znajduje się w południowej części placu i ozdobiona jest potężną figurką samego Maura. Otaczają go delfiny i inne stworzenia morskie, które zostały dobudowane później. Fontanna Neptuna – jak możesz się domyślić – przedstawia sylwetkę Boga Mórz. Za jej projekt odpowiada Giacomo del Porta, który przygotował go już w XVI wieku. Jednocześnie sama figurka Neptuna, a także otaczające go nimfy morskie, zostały dobudowane dopiero w XIX wieku. Fontanna ta znajduje się w północnej części placu.

Piazza Navona, Rzym. Włochy
Piazza Navona, Rzym. Włochy, licencja: shutterstock/By yashkaru

Sprawdź także, jak tanio zwiedzić Rzym!

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Wzgórze Vomero – najpiękniejszy widok na Neapol

Neapolitańska moda – zakupy i stylizacje, gdzie na zakupy?

Następny

Dodaj komentarz