Piękne pałace we Włoszech, które musisz zobaczyć.

Tagi , , , , , ,

W XVI wieku po okresie wielkich odkryć geograficznych nastąpił znaczny rozwój handlu i rzemiosła, co przełożyło się na szybki wzrost zamożności mieszczaństwa. Powstały wówczas piękne pałace we Włoszech. które do dziś cieszą oczy turystów. Dobrobyt panujący w północnej i środkowej części Półwyspu Apenińskiego sprawił, iż Italia stała się przede wszystkim otwarta na przyjmowanie nowych sposobów myślenia, dzięki czemu przez lata przyciągała do siebie wolnomyślicieli oraz artystów z całego kontynentu. Zamożni obywatele, książęta i papieże, którzy chcieli nadać swojemu życiu nowy sens, zostawić po sobie pamiątkę, chętnie obejmowali patronatem utalentowanych, dobrze zapowiadających się artystów, których zadaniem było stworzenie dzieł upamiętniających ich dokonania.

Gdy Bizancjum zajmowane było przez Turków, do Włoch przybyło wielu uczonych, których nowe spojrzenie na formę dało początek epoce odrodzenia. Za symboliczny początek renesansu w architekturze uznaje się konkurs na kopułę Santa Maria de Fiore we Florencji, który wygrał znany wówczas Filippo Brunelleschi. To on jako pierwszy inspirując się stylem antycznym, stworzył logiczną, uporządkowaną i harmonijną konstrukcję, która do dziś urzeka przybyłych do miasta swoją lekkością i wielkością. Przemierzając Włochy podczas wakacyjnych wojaży warto choć na moment przystanąć i pochylić się nad misternym wykonaniem renesansowych pałaców i zamków, których we Włoszech jest więcej, aniżeli w innych krajach.

Kempingi Włochy
Kempingi Włochy
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Najpiękniejsze renesansowe pałace we Włoszech i jak je rozpoznać?

Renesansowe pałace cechuje zwartość planu, prostota i harmonia. Budynki przestają się wznosić ku górze, wyraźnie opierając się na ziemi. Związanie to podkreśla kompozycja, w której przeważają poziome linie. Rytm nadają im lekko wygięte w łuk schody, gzymsy oraz balustrady. Ostro zarysowane zwieńczenia zastępują formy półkoliste. Spacerując wzdłuż kamiennych włoskich uliczek rozpoznamy je po bryle zbliżonej do prostokąta i wszechobecnej powtarzalności. Każde wyraźnie zarysowane piętro posiada ciąg kolumn, portyków i arkad.


Palazzo Ducale w Mantui

Palazzo Ducale, czyli Pałac Książęcy to właściwie kompleks budynków wzniesionych pomiędzy XIV a XVI wiekiem, przez szlachecką rodzinę Gonzaga, jako ich królewska rezydencja w stolicy księstwa. Położony w północnej części Włoch liczy blisko 500 pokoi i zajmuje powierzchnię 34 000 metrów kwadratowych, co czyni go szóstym pod względem wielkości pałacem w Europie, zaraz po  pałacach Watykanu, Luwrze, pałacu w Wersalu, Pałacu Królewskim w Casercie i Zamku Fontainebleau. Palazzo Ducale otacza siedem ogromnych ogrodów i 8 zdobionych dziedzińców. Dlatego warto tu zajrzeć, będąc w tej okolicy. Rodzina Gonzagów mieszkała tu do wygaśnięcia linii rodowej. Następnie pałac zaczął popadać w ruinę. Na szczęście w XX wieku dzięki staraniom organizacji opiekujących się zabytkami, obiekt poddano renowacji, a także wytyczono w nim teren przyszłego muzeum. W 1998 roku badacze odkryli w jego wnętrzach nieznaną dotąd salę, która według nich była wykorzystywana do wykonywania muzyki Monteverdiego.

Pałace we Włoszech – Villa La Rotonda w Vicenza

Villa Rotonda to doskonały przykład architektury renesansu. Zaprojektowana przez wybitnego włoskiego architekta Andrea Palladia należała do księdza Paolo Almerico – kanonika i referendarza Kurii Rzymskiej w Watykanie, w okresie pontyfikatu papieży Piusa IV  i Piusa V. Andrea Palladia stworzył oryginalny projekt, w którym zainspirował się rzymskim Panteonem. Zastosował w niej pozamiejskie elementy architektury antycznej, która wcześniej zarezerwowana była dla świątyń i budynków publicznych.  Architekt stworzył konstrukcję  na rzucie kwadratu, z centralnym układem przestrzennym. Pośrodku Villa la Rotonda znajduje się okrągła sala pod płaską kopułą, a do jej wnętrza prowadzą z każdej z czterech stron portyki o porządku jońskim.

Renesansowe pałace we Włoszech – Basilica Palladiana w Vicenza

Basilica Palladiana wznosi się przy Piazza dei Signiori,  a jej nazwa jest związana z nazwiskiem wybitnego architekta Andrea Palladio. Ta monumentalna budowla przez wieki stanowiła centrum życia politycznego i gospodarczego.  Jej górną kondygnację zajmuje ogromna sala, będąca miejscem spotkań najwyższego organu władzy nad miastem tzw. Salon Rady Czterystu. Budowle warto podziwiać o zachodzie słońca, gdy dach i wieża zdają się płonąć, a wiązki marmurowych kolumn rozpływają się w błękitnej mgiełce.

 Palazzo della Libreria Sansoviniana w Wenecji

Nadrzędną funkcją Palazzo della Liberia Sansoviniana było pomieszczenie pokaźnego księgozbioru kardynała Bessarione i stanie się biblioteką publiczną państwa weneckiego. Oczyszczając teren ze sklepów i karczm, Sansovino (architekt) pragnął, aby jego projekt mógł równać się z Pałacem Dożów. Dzięki niemu biblioteka wygląda jak ciągła loggia, mocno osadzona na ziemi z doryckimi arkadami i ozdobnym belkowaniem. Spoglądając na górną loggie, warto zwrócić uwagę na cherubiny nieśmiało spoglądające na przechodniów, a także festony kwiatów i owoców.


Pałace we Włoszech – Palazzo Vendramin Venezia

Palazzo Vendramin to XV-wieczny pałac położony nad Canale Grande. Zamówiony przez Andrea Loredana z dynastii Loredan, a opłacony przez Doge Leonardo Loredana, w przeszłości był domem wielu wybitnych postaci historycznych, na przykład Richarda Wagnera. Obecnie mieści się w nim Kasyno Weneckie i Muzeum Wagnera, przechowujące pamiątki po kompozytorze. Biorąc pod uwagę dostępną wówczas technologię, 28-letni okres potrzebny na wzniesienie tej wyjątkowej konstrukcji wydaje się krótki. Palazzo Vendramin składa się z trzech kondygnacji, które posiadają dostęp do Kanału Grande. Klasyczne kolumny chętnie wykorzystywane przez architektów dzielą każdy poziom od strony kanału.

Palazzo dei Diamanti w Ferrarze

Palazzo dei Diamanti to wyjątkowe miejsce o międzynarodowym znaczeniu. To tutaj odbywają się wystawy organizowane przez Fondazione Ferrara Arte, Gallerie d’Arte Moderna e Contemporanea di Ferrara i Settore  Attivita Culturali z Comune di Ferrara. Ze względu na swój niezwykły kształt stworzony z ponad 8500 marmurowych bloków, Palazzo dei Diamanti jest jednym z najbardziej znanych renesansowych budynków na świecie. Jego budowę rozpoczęto w 1493 roku i należał do potomków hrabiego Sigismondo d’Este. Wykupiony przez miasto w XIX wieku, jest jednym z najchętniej odwiedzanych w Ferrarze miejsc.

 Palazzo Schifanoia w Ferrarze

Jest to pałac zbudowany dla rodziny Este. Jego nazwa Schifanoia pochodzi od sformułowania ,,schivar la noia’’, które w tłumaczeniu oznacza ,,ucieczkę od nudy’’. Jego kształt wywodzi się z jednokondygnacyjnej budowli, wzniesionej dla Alberta V d’Este. Budynek pełnił funkcje domu bankietowego z frontem miejskim i ogrodem. Najważniejszymi elementami jego dekoracji są liczne alegoryczne freski. Okazją do ich powstania była inwestytura Borso d’Este na księcia Ferrary w 1471 roku. Motywem poruszonym w tych pięknych malowidłach jest właściwe uporządkowanie ludzkości i natury pod rządami księcia, który miał stanowić gwarant pokoju i dobrobytu.

 Pałace we Włoszech – Palazzo della Pilotta w Parmie

Palazzo della Pilotta to kompleks gmachów położonych pomiędzy Piazzale delle Pace a Lungoparmą, w historycznym centrum Parmy. Jego nazwa wywodzi się od gry w pelotę, która była niegdyś popularna pośród hiszpańskich żołnierzy stacjonujących w mieście. Wzniesiony około 1583 roku, czyli w ostatnich latach panowania księcia Ottawio Farense. Dzisiejszy kompleks obejmuje trzy korty, z najsłynniejszym Cortile della Pilotta, w którym mieściła się duża sala, którą z czasem przekształcono na Teatro Farense, stajnie, pokoje stajennych i Aula Akademii.


Palazzo Pitti we Florencji

Palazzo Pitti to wspaniały gmach wybrany w 1550 roku przez Cosimo I de’Medici i jego żonę Eleanor z Toledo na nową rezydencję Wielkiego Księcia. To on stał się nowym symbolem władzy Medyceuszy nad Toskanią. Pomimo tego, iż na przestrzeni wieków pałac przechodził w ręce różnych dynastii, wciąż nosi nazwę upamiętniającą jego pierwszego właściciela –  bankiera Lucy Pittiego. Dzisiejszy Palazzo Pitti podzielony jest na cztery muzea: Skarbiec Wielkich książąt mieszczący się na parterze, Galerię Palatyńską i Apartamenty Cesarsko – Królewskie na piętrze, Galerię Sztuki Nowoczesnej oraz Muzeum Kostiumów i Mody.

 Palazzo Medici Riccardi we Florencji

Pałac został wzniesiony w I poł. XV przez Michelozza di Bartolomeo dla głowy rodu Medyceuszy, Cosimo de Medici. Jego trójstronna elewacja doskonale wyraża renesansowego ducha racjonalności i porządku. Wspomniany podział podkreślał poziome trakty dzielące budynek na kondygnacje o malejącej wysokości. Pomimo wielkości, ze względu na zastosowane rozwiązania architektoniczne, budynek wydaje się lżejszy i wyższy. Architekt w swoim projekcie inspirował się zarówno klasycznymi zasadami rzymskimi, jak i brunelleschowskimi.

 Palazzo Strozzi we Florencji

Palazzo Strozzi został wzniesiony dla Filippa Strozziego Starszego, który jak podają źródła, był rywalem Medyceuszy. Pałac miał za zadanie zapewnić jego rodzinie  ciągłą pozycję, a także polityczną deklarację własnego statusu.

Pałace we Włoszech – Villa Medicea w La Petraia

Villa Medicea La Petraia to jedna z kilku wspaniałych willi należących niegdyś do rodziny Medyceuszy. Położona w Castello, do dziś budzi zachwyt turystów. Po wygaśnięciu linii Medyceuszy przeszła w ręce Wielkich Książąt Habsburg-Lotaryngia. Leopold II na terenie willi założył wspaniały park ogrodowy w stylu romantycznym. W XIX wieku przeszła w posiadanie dynastii Sabaudzkiej, stając się jedną z ulubionych posiadłości Wiktora Emanuela II. To wtedy centralny dziedziniec pokryto przeszklonym dachem. Dziś można ją zwiedzać, kupując bilet wstępu do muzeum.


Villa Medicea w Poggio a Caiano

Villa Medicea w Poggio a Caiano podobnie jak Villa Medicea La Petraia należała do słynnego rodu Medyceuszy. Usytuowana pośrodku szczytu wzgórza, została zbudowana przez Lorenzo de Medici, który chciał ja ukształtować na wzór rezydencji szlacheckich. To właśnie Lorenzo był jednym z pierwszych, którzy wymyślili uporządkowaną przestrzeń rolniczą o uporządkowanym i harmonijnym charakterze. Pośród innowacyjnych rozwiązań, jakimi na ówczesne czasy były ganek na parterze, frontony na piętrze, a także brak centralnego dziedzińca. Oprócz budynku głównego, na terenie posiadłości znajduje się ośrodek działalności rolniczej, który stanowi idealną przeciwwagę w ogólnym projekcie zagospodarowania przestrzennego. Do śmierci Lorenza willa została ukończona w 1/3.

Palazzo Ducale w Urbino

Palazzo Ducale to jeden z najważniejszych budynków reprezentujących renesans we Włoszech. Powstał z myślą o księciu Federico III da Montefeltro, na fundamentach istniejącego wcześniej Pałacu Jole. Wzniesienie tej monumentalnej konstrukcji nie było łatwe, gdyż częściowo wyrasta ze zbocza z litej skały. Palazzo Ducale zawiera kilka pomieszczeń, które odzwierciedlają oddanie architekta sztuce klasycznej. Jego centralnym punktem jest studiolo, czyli niewielki gabinet do kontemplacji. Choć niewielki, gdyż mierzący około 10 metrów kwadratowych, zwrócony jest w kierunku wiejskich terenów należących do księcia. Bogate zdobienia na każdym kroku przypominają o wartościach klasycznych. Znalazły się na nich książki, instrumenty muzyczne, a także partytury.

Palazzo Piccolomini w Pienza – renesansowe pałace we Włoszech

Palzazzo Piccolomini został zbudowany według humanistycznego ,,miasta idealnego’’ wyobrażonego przez Eneę Silvio Piccolomini, znanego wszystkim jako papież Pius II. Bryłą tworzącą konstrukcję jest kwadrat z dwoma rzędami 23 okien z biegnącymi pod nimi ozdobnymi gzymsami. Monumentalne drzwi otwierają się na dziedziniec otoczony portykiem, który chronił mieszkańców przed niepogodą. Wędrując wzdłuż kamiennych włoskich uliczek, warto mieć na uwadze, iż większość renesansowych pałaców posiada rozwiązania, które po raz pierwszy wykorzystano podczas budowy Palazzo Piccolomini.

Villa Farnese w Capraroli

Villa Farnese położona jest zaledwie 50 kilometrów od Rzymu. W XVI nabył ją kardynał Alessandro Farnese, przyszły papież Paweł III. To on zlecił wykonanie projektu warownego zamku z powierzchnią pięciokąta pochyloną do wewnątrz, w kierunku środka.


Palazzo Farnese w Rzymie

Palazzo Farnese to obecnie budynek ambasady francuskiej. Podobnie jak Villa Farnese należał do papieża Pawła III. Na przestrzeni lat budynek znajdujący się w centrum Rzymu wielokrotnie przebudowywano, na przykład dodano dodatkową kondygnację. Po śmierci Farnese architektem Palazzo stał się słynny Michał Anioł.

Palazzo Venezia w Rzymie

Palazzo Venezia usytuowany jest w centrum miasta przy Placu Weneckim. Był jednym z pierwszych budynków renesansowych w Rzymie, a także rezydencją papieską. Na przestrzeni lat pełnił funkcje ambasady Republiki Weneckiej i Cesarstwa Austrii. Obecnie jest oddziałem Muzeum Narodowego.

Villa d’Este w Tivoli – piekne pałace we Włoszech

Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO została przebudowana na rozkaz Ippolito d’Este, czyli ówczesnego kardynała. Otoczona wspaniałymi tarasowymi ogrodami w stylu późnego renesansu, do dziś stanowi jedną z głównych atrakcji regionu.

Villa Mondragone w Monte Porzio Catone

Vila Mondragone leży na wzgórzu na wysokości 416 metrów n.p.m. na obszarze słynącym z wielu wspaniałych pałaców i nazwanym na ich część Castelli Romani. Jej budowę rozpoczął w 1573 roku kardynał Mark Sittich von Hohenems Altemps. Papież Grzegorz XIII, od którego znaku heraldycznego wzięła swoją nazwę, używał jej jako swojej letniej rezydencji. Ciekawostką jest, iż to właśnie Grzegorz ogłosił dokument, który zapoczątkował reformę obowiązującego obecnie kalendarza, zwanego kalendarzem gregoriańskim.

Poprzedni

Amelia – atrakcje, co zobaczyć, jak dojechać, hotele

Piękne plaże Apulii

Następny

Dodaj komentarz