Na Morzu Tyrreńskim znajduje się 10 najpiękniejszych włoskich wysp. Są to Elba, Ponza, San Domino, Ischia, Capri, Vulcano, Isola di San Pietro, La Maddalena, Pantelleria, Lampedusa. Każda ma do zaoferowania swój własny niepowtarzalny charakter. Poznaj bliżej piękne włoskie wyspy.

Kempingi Włochy
Kempingi Włochy
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Spis treści

Włoskie wyspy – Elba – słynna wyspa Napoleona

Wyspa Elba jest największą co do wielkości wyspą, wchodzącą w skład Archipelagu Wysp Toskańskich. Tutejsza historia osadnictwa sięga czasów Etrusków, Kartagińczyków i Rzymian. Po X wieku władzę przejmowała tutaj Piza, Piombino, Florencja, Hiszpania, Królestwo Etrurii, aż w XIX wieku trafiła pod zwierzchnictwo Francji. Warto jednak zaznaczyć, że w XVI wieku przez krótki czas Elba była niezależnym państwem. Pomimo tak bogatej historii, wyspa jest kojarzona głównie z postacią Napoleona Bonaparte, który został zesłany tutaj 3 maja 1814 roku w towarzystwie 600 żołnierzy Gwardii Cesarskiej, w tym Polaków ze szwadronu polskich lansjerów. Napoleon jest postrzegany przez miejscowych do dzisiaj jako dobry gospodarz, gdyż ufundował nowe budynki, drogi oraz wodociągi, a także zreformował system podatkowy. Ślady bytności słynnego Cesarza Francuzów znajdziemy na każdym kroku.

Zabytki Elby – co powinniśmy zwiedzić, będąc z wizytą na wyspie Napoleona?

Przede wszystkim zabytki związane z samym Cesarzem Francuzów, czyli dwie wille, które dla siebie zbudował podczas swojego wygnania. Pierwsza to Palazzina dei Mulini, druga to posiadłość wiejska pod nazwą Villa San Marino. Obie znajdują się w Portoferraio i można je zwiedzać. Wnętrza zamieniono na muzeum, czyniąc z nich jedną z najpopularniejszych atrakcji całej wyspy.

Samo Portoferraio jest jedną z największych miejscowości Elby. Nic więc dziwnego, że to właśnie tutaj tętni życie całej wyspy. Swoją nazwę miasto zawdzięcza żelazu, które tutaj wytapiano w czasach rzymskich. Obecnie Portoferraio słynie z ulicy Via Calata Italia, przy której znajdują się restauracje i kawiarnie, pełniące funkcję centrum dla życia towarzyskiego. Miasto przyciąga także miłośników jachtów oraz historii, gdyż prócz dwóch domów Napoleona zwiedzać można także XVI-wieczny fort ulokowany na skalistym wzgórzu. Zbudował go książę Toskanii Kosma I.

W Portoferraio zobaczyć można także Villę z okresu rzymskiego – Villa Romana delle Grotte. W 2014 roku dzięki mozolnej pracy archeologów stwierdzono, że Villa ta należała do rzymskiego polityka i mecenasa literatów Marcusa Valeriusa Messala Corvinusa. Za jego czasów Villa Romana delle Grotte była rozległą posiadłością z ogrodem i bezpośrednim wejściem do morza.

Będąc w Portoferraio, warto wybrać się na rejs, bo właśnie z morza najlepiej widać mury miejskie zbudowane przez Wielkiego Księcia Kosmę. Miały one chronić Elbę przed zagrożeniem ze strony Turków. Do zespołu murów miejskich należy także twierdza Stella oraz fortece Bastions dei Pagliai, del Maggiore i di San Cosimo.

Miłośnicy relaksu powinni udać się na miejską plażę La Ghiaie, która nie tylko zachwyca widokami, ale także rozbudowaną siecią barów – tutaj można ugasić nawet największe pragnienie.

Elba ma dużo do zaoferowania turystom

Równie dużą popularnością cieszy się miejscowość Marciana – najstarsza osada na wyspie. Według historyków pierwsze zabudowania postawiono na pobliskim wzgórzu już około 35 roku p.n.e. Więcej o samej historii Marciany można dowiedzieć się z miejscowego muzeum archeologicznego. Sama miejscowość również warta jest chwili uwagi. Typowo włoska ciasna zabudowa oraz duża ilość schodów przeniosą Was w czasy sprzed rewolucji francuskiej. Dodatkową atrakcją jest stacja kolejki linowej, dzięki której może dostać się na szczyt najwyższej góry na Elbie, czyli Monte Campanne o wysokości 1018 m n.p.m. Podczas podziwiania widoków można natknąć się tutaj na stado muflonów – dzikich owiec z zaokrąglonymi rogami, co z pewnością ucieszy najmłodszych zwiedzających.

Warto również poświęcić jeden dzień na wycieczkę na wyspę Pianosa, która znajduje się obok Elby. Warto przy tym pamiętać, że jest to obszar chroniony ze względu na siedliska wielu zwierząt. Zobaczyć tutaj można między innymi ponad 30 różnych gatunków ptaków, delfiny, żółwie karetta, a także koralowce i homary. Poza budynkiem starego więzienia znajduje się tutaj także Fort Teglia wzniesiony przez Napoleona, który miał chronić Elbę przed piratami.

Włoskie wyspy – najlepszy hotel na Elbie

W Sant’Andrea ulokowany jest Hotel Gallo Nero, otoczony przez prywatny park o powierzchni 15 000 m², z którego roztacza się widok na zatokę Sant’Andrea. Plaża znajduje się w odległości zaledwie 300 metrów, a prowadzi do niej prywatna ścieżka, otoczona przez winnice i zagajniki rozmarynu oraz lawendy – atmosfera jak z bajki. Swoim gościom Hotel Gallo Nero oferuje klimatyzowane pokoje wyposażone w minibar, telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych oraz łazienkę. Każdy pokój dysponuje także balkonem, tarasem lub wyjściem na ogród – z większości oferowanych pokoi roztacza się widok na morze.

Na terenie całego obiektu jest dostępne bezpłatne Wi-Fi. Hotel zapewnia także dostęp do basenu, tarasu słonecznego, wanny z hydromasażem, baru i restauracji. Za dodatkową opłatą można skorzystać z sauny, basenu termalnego oraz szerokiej oferty masaży. Śniadanie jest serwowane w formie bufetu w wersji kontynentalnej, włoskiej, wegetariańskiej lub bezglutenowej. Menu obejmuje szeroką gamę domowych ciast, serów oraz wędlin. Obiekt znajduje się w odległości 30 km od Portoferraio.

Wyspa Ponza – wyspa cudów i niesamowitej historii

Wyspa Ponza to największa wyspa Archipelagu Wysp Poncjańskich, której historia sięga aż czasów neolitu. Swój port handlowy mieli tutaj Fenicjanie, potem Grecy, w końcu i Rzymianie. Ci ostatni odcisnęli trwałe piętno na wyglądzie wyspy, pozostawiając po sobie liczne ruiny rzymskich willi, akweduktów oraz wraki statków, które czynią nurkowanie w tych regionach jeszcze ciekawszym. To jednak nie koniec historii wyspy. W okresie średniowiecza Ponza była znaczącym ośrodkiem religijnym. Wszystko za sprawą benedyktynów, a później cystersów, którzy założyli tutaj swoje opactwo. Następnie wyspa stała się ostoją dla piratów z powodu licznych jaskiń i grot. Jednym z najsłynniejszych był Czerwonobrody, który założył tutaj w XVI wieku swoją bazę wypadową.

Rzymskie pozostałości, wraki statków, opactwo cystersów, co jeszcze można zwiedzać na wyspie Ponza?

Na wyspie Ponza znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż w regionie – Chiaia di Luna. Dostać się można na nią jedynie wydrążonym w skale tunelem, który wykuli starożytni Grecy. Kamienna plaża ma około 150 metrów długości i słynie ze 100-metrowego klifu z białego wapienia, wznoszącego się bezpośrednio nad Chiaia di Luna. Odwiedziny w tym miejscu są niesamowitym przeżyciem, jednak trzeba mieć na uwadze, że plaża bywa zamknięta z powodu spadających kamieni.

Wyspę najlepiej zwiedza się za pomocą statku lub motorówki. Od strony morza widać wszystkie tutejsze atrakcje, czyli zabytki pozostawione tutaj przez starożytnych Rzymian, a także liczne groty oraz zatoczki. Najlepiej więc jest się odprężyć i podziwiać białe wapienne skały, samotne kolumny oraz groty służące piratom w XVI wieku za bazy wypadowe… Wystarczy popuścić nieco wodze fantazji, aby wyobrazić sobie ukryte w jaskiniach skarby. Jeśli skorzystamy z motorówki, śmiało możemy z bliska podziwiać morskie groty, labirynty podwodnych jaskiń, a także rozkoszować się widokiem klifów oraz raf.

Najlepszy hotel na wyspie Ponza – czyli jaki hotel wybrać na wymarzone wakacje?

Hotel Chiaia Di Lun jest ulokowany na klifach na wyspie Ponza i oferuje swoim gościom klimatyzowane pokoje wyposażone w telewizor oraz prywatną łazienkę. Część z pokoi oferuje także widok na zatokę Chiaia di Luna. Na terenie całego obiektu dostępne jest bezpłatne Wi-Fi. Hotel zapewnia także taras o powierzchni 2000 m², z którego roztacza się widok na port, zatokę Chiaia di Luna i wyspę Palmarola. Na gości czeka również basen, bar i restauracja, specjalizująca się w kuchni lokalnej, która działa tylko w okresie letnim. Obfite śniadanie serwowane jest w formie bufetu w stylu kontynentalnym, włoskim bądź bezglutenowym, w zależności od potrzeb gości. Na miejscu dostępny jest także bezpłatny parking. Hotel zapewnia także darmowy transfer z portu oraz w drugą stronę.

San Domino – wyspy Archipelagu Tremiti

San Domino to jedna z trzech wysp Archipelagu Tremiti, na który składają się jeszcze wyspy La Caprara i San Nicola. Bezkresny błękit Morza Adriatyckiego i piękna przyroda, sprawiają, że wakacje na San Domino to plan na wymarzone wakacje.

Co można zwiedzić na San Domino? Krótki przewodnik

Jeśli interesuje nas plażowanie, to warto zajrzeć na plaże Cala delle Arene lub Cala Matano. Obie są urokliwe i zaoferują nam wiele godzin relaksującego wypoczynku nad wodą.

San Domino słynie też ze swoich morskich grot takich jak np. Grotta del Sale, czy Grotta del Bue Marino. Przy tej drugiej znajduje się także latarnia morska, z której rozciąga się imponujący widok na wyspę oraz Morze Adriatyckie.

W celu zobaczenia tradycyjnie rozumianych zabytków trzeba wybrać się na sąsiednią wyspę – San Nicola. To właśnie tam znajduje się Castello dei Badiali, sporej wielkości fort wykorzystywany także jako nietypowe więzienie. To właśnie w nim Cesarz August uwięził swoją siostrzenicę Julię za grzech cudzołóstwa. Castello dei Badiali wykorzystywał też Karol Wielki, zamykając tutaj niechcianego teścia.

Na San Nicolo zobaczyć można także kościół Santa Maria al Mare. Według legendy został on zbudowany przez pustelnika, choć nie gołymi rękami. Zgodnie z przekazem Maryja wskazała pustelnikowi ukryty skarb, z którego pomocą ten zbudował kościół. W XI wieku przybyli tutaj benedyktyni z Monte Casino i rozbudowali Santa Maria al Mare do poziomu warownego opactwa. Dzięki temu byli w stanie skutecznie odpierać ataki okolicznych piratów, a nawet sułtana Sulejmana II. W XVIII wieku Król Neapolu i Sycylii Ferdynand IV Bourbon nakazał rozwiązać opactwo, a samą twierdzę przekształcił w więzienie.

Włoskie wyspy – gdzie spać w San Domino? Najlepszy hotel na wyciągnięcie ręki

Hotel Kyrie na San Domino znajduje się zaraz obok lasu sosnowego, co z pewnością ucieszy wszystkich wielbicieli spacerów w otoczeniu zieleni. Obiekt swoim gościom zapewnia klimatyzowane pokoje z minibarem, telewizorem oraz prywatną łazienką. Niektóre z pokoi dysponują także balkonem z widokiem na sosnowy bór. Ponadto Hotel Kyrie zapewnia także dostęp do odkrytego basenu, baru, restauracji serwującej tradycyjne dania z kuchni apuliańskiej i prywatnej plaży w zatoczce. Na miejscu można korzystać także z tarasu słonecznego. W odległości 800 metrów od obiektu znajduje się piaszczysta plaża i port, z którego wypływają rejsy wzdłuż wybrzeża. Na miejscu można także spróbować swoich sił w nurkowaniu lub wybrać się na wycieczkę połączoną z nurkowaniem z akwalungiem. Śniadanie kontynentalne podawane jest w formie bufetu.

Ischia, wulkaniczna wyspa o leczniczych właściwościach

Ischia to wyspa wulkaniczna na Morzu Tyrreńskim należąca do Archipelagu Wysp Flegrejskich. Miejsce to znane jest ze swoich term o leczniczych właściwościach, z których korzystali już starożytni Grecy oraz Rzymianie. Antyczni budowali tutaj uzdrowiska mające pomóc rannym, zwłaszcza żołnierzom. Po okresie rzymskim o termach zapomniano i ponownie zostały odkryte „na nowo” w dobie renesansu. Wiek XIX był początkiem największej popularności wyspy, który trwa do dzisiaj. Z tego powodu dobrze jest rezerwować nocleg na wyspie z odpowiednim wyprzedzeniem.

Co można zwiedzać na Ischii? Zabytki wulkanicznej wyspy

Największą atrakcją wyspy jest Castello Aragonese, czyli Zamek Aragoński, znajdujący się na niewielkiej skalistej wysepce wulkanicznej, która jest połączona z główną wyspą mostem Ponte Aragonese. Sama twierdza nie jest udostępniona do zwiedzania, ale przyległe zabudowania i mury owszem. Rozciąga się stąd niesamowity widok na wyspę Ischię oraz Morze Tyrreńskie. W drodze na sam zamek warto zajrzeć do parku Parco Pineta Mirtina, która zachwyca bujnością zieleni.

Wielbiciele przyrody powinni zajść także do Giardini La Mortella, słynnych ogrodów uznawanych za jedne z najpiękniejszych włoskich ogrodów. Tropikalna roślinność i widok na Zatokę Neapolitańską to niesamowite przeżycie dla wszystkich turystów. W Giardini La Mortella odbywają się również koncerty, trzeba jednak pamiętać, że ma to wpływ na cenę biletów, które są wtedy zauważalnie droższe.

Kościół Chiesa del Soccorso ulokowany jest na wychodzącym w morze cyplu, przez co nie sposób go przegapić. Wielokrotnie przebudowywana świątynia skrywa w sobie wiekowy krucyfiks, który ma szczególne znacznie dla mieszkańców wyspy. Największą atrakcją jest jednak samo wejście do kościoła. W tym celu trzeba wejść po schodach, tuż obok fal rozbijających się o sporej wielkości falochrony.

W poszukiwaniu najlepszej plaży warto wybrać się do Baia di Sorgeto (Zatoki Sorgeto). Można tam dojechać autobusem, taksówką lub wynajętym samochodem. Trzeba być też przygotowanym na pokonanie sporej ilości schodów, nim dotrze się do kamienistej plaży, jednak widok z zatoki jest jednak tego wart.

Najlepszy hotel na wyspie Ischia – gdzie zarezerwować najlepszy nocleg?

Zaledwie 300 metrów od Zatoki Sorgeto znajduje się Hotel Villa Miralisa. Swoim gościom zapewnia dostęp do trzech odkrytych basenów, łaźni termalnej, ogrodu, baru i restauracji. W pomieszczeniach ogólnodostępnych można korzystać z bezpłatnego Wi-Fi. Wszystkie pokoje dysponują balkonem i posiadają telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych, lodówkę oraz prywatną łazienkę. Co więcej, z niektórych pokoi roztacza się widok na morze.

Śniadanie serwowane jest w formie bufetu w stylu włoskim – obejmuje ono potrawy słodkie i słone. Na miejscu dostępny jest też bezpłatny parking. Obiekt oddalony jest o 20 minut jazdy samochodem od zatoki San Montano i źródeł termalnych Poseidon. Odległość od portu na wyspie Ischia wynosi 15 km, a zwierzęta domowe są mile widziane.

Baza handlowa starożytnych Greków, Fenicjan i Rzymian – włoska wyspa Capri

Capri należy do Archipelagu Wysp Kampańskich na Morzu Tyrreńskim. W czasach starożytnych stanowiła ważną bazę handlową dla starożytnych Greków i Fenicjan. Jej popularność wygasła dopiero pod panowaniem rzymskim, po śmierci Cesarza Tyberiusza, który swoje ostatnie dni życia spędził właśnie na Capri. O wyspie przypomniano sobie dopiero w X wieku. Wtedy to zbudowano mury obronne, a port odzyskał dawną świetność. Popularność Capri wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, chociaż nie ze względów handlowych czy strategicznych, dlatego wybierając się na wyspę w sezonie, trzeba się liczyć z tłumami turystów.

Zwiedzanie Capri – najważniejsze szlaki i zabytki

Rejs statkiem wokół Capri to pierwszy punkt programu zwiedzania wyspy. To właśnie podczas tej wycieczki zobaczyć można m.in. słynną Lazurową Grotę. Zwiedzanie można też zacząć od wyprawy na główny plac Capri, czyli Piazza Umberto I. Dostać się na niego można kolejką terenowo-linową o nazwie funicular. Z głównego placu rozchodzą się najważniejsze trasy turystyczne i widokowe po całej wyspie. Będąc w tym miejscu, warto wybrać szlak na górę Monte Tiberio. Znajdują się tam ruiny rzymskiej willi Jovis, a także świetny punkt widokowy na całą wyspę.

Kolejny ciekawy szlak zaczyna się przy skrzyżowaniu Via Tiberino z Via Matermania. Tutejsza trasa spacerowa zaprowadzi nas do Grotta di Matermania. Warto pamiętać, że obok tej jaskini znajduje się ścieżka do punktu widokowego, z którego można zobaczyć Arco Naturale, czyli naturalny „Łuk Triumfalny”. Dla amatorów niezwykłych widoków czeka również ścieżka spacerowa w stronę Faraglioni. Jest to najsłynniejsza formacja skalna na Capri, którą oczywiście można podziwiać z odpowiedniego punktu widokowego.

Miłośnicy natury koniecznie powinni zajrzeć do Giardini di Augusto (Ogrodów Augusta). Prócz podziwiania samego ogrodu, można stąd zobaczyć w pełnej okazałości historyczną brukowaną drogę o nazwie Via Krupp. W samym porcie – Marina Piccola – zbudowanym w miejscu rzymskiego portu, znajduje się Skała Syren. Jest to specyficzna z wyglądu formacja skalna, którą ciężko będzie przeoczyć. Ponoć tutaj mieszkały syreny, które kusiły Odyseusza swoją pieśnią.

Na koniec warto udać się na mierzącą 600 metrów wysokości górę Monte Solaro. Można na nią wyjechać kolejką linową, której stacja znajduje się przy placu Piazza Vittoria. Z samej góry rozpościera się piękny widok na Capri i okolicę.

Piękne włoskie wyspy – gdzie się zatrzymać na Capri? Dobry hotel kluczem do udanych wakacji!

Hotel La Minerva ulokowany jest w mieście Capri, a swoim gościom oferuje klimatyzowane pokoje wyposażone w telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych oraz prywatną łazienką wraz z suszarką do włosów i zestawem kosmetyków. Niektóre pokoje dysponują balkonem lub tarasem. Ponadto goście mogą korzystać także z całodobowej recepcji, odkrytego basenu, usług baru przekąskowego i restauracji. Na terenie całego obiektu dostępne jest bezpłatne Wi-Fi. Śniadanie kontynentalne lub włoskie podawane jest w formie bufetu. Odległość od międzynarodowego lotniska w Neapolu wynosi 37 km – chociaż należy pamiętać, że część z tej odległości musimy pokonać na pokładzie statku.

Wycieczka do aktywnego wulkanu, czyli spacer po wyspie Vulcano

Wulkaniczna wyspa Vulcano jest częścią Archipelagu Wysp Liparyjskich na Morzu Tyrreńskim. Pomimo ciągłej aktywności wulkanu, którą można doświadczyć na każdym kroku pod postacią licznych kraterów, wyziewów i lawy, mieszka na niej około 700 mieszkańców.

Zwiedzanie wyspy Vulcano – dwie najważniejsze atrakcje, czyli ogień… i błoto

Będąc na wyspie Vulcano, nie można odmówić sobie kąpieli błotnej w termach Vulcano. Wstęp jest płatny, jednak cena to około 3 euro więc warto się skusić i zadbać o swoje zdrowie. Bogate w minerały błoto świetnie robi na cerę, a także pomaga przy niektórych schorzeniach. Jeśli planuje się przyjemność takiej kąpieli, to koniecznie przygotujcie sobie wcześniej odpowiednie ubranie, najlepiej stary kostium kąpielowy. Tutejsze błoto ciężko się zmywa i dość skutecznie niszczy materiał, więc po kąpieli przyda się ubranie na zmianę.

Drugą atrakcją wyspy jest zwiedzanie krateru wulkanu. Znajduje się on na wysokości 385 metrów i warto pamiętać, że jest to wciąż aktywny wulkan! Trzeba więc być przygotowanym na siarkowe wyziewy, unoszące się w powietrzu. Widok z samego krateru zapiera dech w piersiach i rekompensuje 3-kilometrowe podejście.

Noc w cieniu aktywnego wulkanu! Najlepszy Hotel na wyspie Vulcano

Hotel Orsa Maggiore ulokowany jest w niewielkim lesie sosnowym, zaledwie kilometr od kąpieliska termalnego. Swoim gościom obiekt zapewnia klimatyzowane pokoje wyposażone w zestaw do parzenia kawy i herbaty, telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych oraz prywatną łazienkę. Każdy pokój ma zapewniony balkon lub patio. Ponadto goście mogą korzystać z bezpłatnego Wi-Fi, darmowego parkingu, basenu, baru i restauracji hotelowej specjalizującej się w kuchni liparyjskiej. Typowo włoskie śniadanie obejmuje lokalne produkty oraz świeżo wyciskany sok z sycylijskich pomarańczy. Można zamówić także bezglutenową wersję posiłku. Hotel Orsa Maggiore zapewnia także transfer z i do portu oddalonego o 1,5 km. Transfer jest bezpłatny w przypadku wcześniej rezerwacji usługi. Zwierzęta domowe są również mile widziane.

Kolonia sokoła skalnego, czyli wyspa Isola di San Pietro

Isola di San Pietro znajduje się na Morzu Śródziemnym, w pobliżu południowo-zachodniego wybrzeża Sardynii, dlatego jej zwiedzanie często jest połączone z wakacjami na wspomnianej wyspie. Sama wyspa zasłynęła przede wszystkim jako kolonia sokoła skalnego. Angielska nazwa tych ptaków – „Eleonora’s falcon” – związana jest z sardyńską bohaterką, Eleonorą d’Arborea, która jako pierwsza objęła gniazda ptaków prawną ochroną.

Co można zwiedzać na wyspie sokołów skalnych?

Jedynym miastem na wyspie jest Carloforte – nic więc dziwnego, że większość zabytków skupiona jest w jego granicach. Do najciekawszych należy kościół Novelli Innocenti, będący jednym z najstarszych budynków na wyspie. Podobno został zbudowany około 1000 roku n.e.

W mieście znajduje się także wieża strażnicza Torre di San Vittorio postawiona w XVIII wieku. W jej wnętrzu mieści się obecnie multimedialne muzeum oraz obserwatorium astronomiczne. Warto również zajrzeć do Cineteatro Giuseppe Cavallera, teatru, którego wnętrze zaprojektowanego w stylu secesyjnym – tym sposobem możemy odbyć błyskawiczną podróż poprzez wieki.

Jednym z najpiękniejszych miejsc na Isola di San Pietro jest klif Conca, który niezmiennie od lata przyciąga mieszkańców oraz turystów. Tutaj zrobicie także jedne z najlepszych zdjęć na wyspie.

Nocleg na Isola di San Pietro? Spróbuj w Nichotel!

Obiekt Nichotel znajduje się w samym centrum Carloforte i swoim gościom zapewnia  komfortowe pokoje urządzone w nowoczesnym stylu. Niektóre z pokoi dysponują widokiem na morze z tarasu. Dodatkowo goście mogą korzystać z bezpłatnego Wi-Fi i baru. Śniadanie serwowane jest w formie bufetu w wersji kontynentalnej, włoskiej lub bezglutenowej. Atutem jest także fakt, że zwierzęta domowe są mile widziane w hotelu.

Perła Archipelagu wysp della Maddalena, czyli wyspa La Maddalena

La Maddalena jest największą wyspą Archipelagu della Maddalena na Morzu Tyrreńskim, znajdującego się przy północno-wschodnim wybrzeżu Sardynii. Okolica słynie przede wszystkim z pięknych widoków i turkusowej wody, dlatego jest to świetne miejsce do wakacyjnego relaksu.

Atrakcje wyspy La Maddalena?

Oczywiście dobrym wyborem jest wycieczka do portu w celu wykupienia rejsu dookoła całego archipelagu. Podziwiać można wtedy piękne zatoczki oraz urodę tutejszych formacji skalnych. Kolejnym dobrym pomysłem na zwiedzanie jest Muzeum Marynarki Wojennej, jednak największą atrakcją wyspą jest dom Giuseppe Garibaldiego – włoskiego bohatera, który jako żołnierz i polityk przyczynił się do zjednoczenia Włoch w XIX wieku. Na La Maddalena ściągnął go niesamowity widok, który można podziwiać do dzisiaj. Dom Garibaldiego jest udostępniony do zwiedzania.

Hotel Villa Del Parco, czyli najlepszy hotel na La Maddalena

Hotel Villa Del Parco usytuowany na wyspie La Maddalena, zaledwie 400 metrów od plaży Punta Tegge. Swoim gościom ma do zaoferowania pokoje wyposażone w aneks kuchenny i w pełni umeblowany taras. Goście mają do dyspozycji bezpłatne Wi-Fi oraz prywatną łazienkę. Śniadanie podawane jest w formie bufetu w stylu włoskim lub bezglutenowym – na życzenie podawana jest również gorąca kawa. Hotel zapewnia także dostęp do bezpłatnego parkingu, baru oraz transfer na plażę, lotnisko lub do portu w Olbii. Zwierzęta domowe są mile widziane.

Wyspa z bogatą historią i własnym Akropolem – witajcie na Pantelleria

Pantelleria znajduje się na Morzu Śródziemnym, około 120 km od południowego wybrzeża Sycylii. Wyspa słynie przede wszystkim ze swoich gorących źródeł oraz bogatej historii. Warto również zauważyć, że jest Pantelleria jest pochodzenia wulkanicznego, więc wznoszące się opary nie są tutaj czymś zaskakującym.

Bogata historia wyspy Pantelleria, czyli co koniecznie musicie zobaczyć będąc na wakacjach

Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od wizyty w wygasłym kraterze wulkanu, czyli w Jeziorze Wenus (Specchio di Venere). Jezioro ma około 16 000 lat i otacza je piękny pejzaż górski. Powszechnie uważa się, że jest to najpiękniejsze miejsce na wyspie. Na południowym, brzegu Jeziora Wenus znajdują się źródła termalne bogate w siarkę.

Równie interesującą atrakcją jest Castello Barbacane di Pantelleria. Zamek został zbudowany w XIII wieku i miał spełniać funkcje obronne. Na szczycie wieży na znajduje się dzwon pochodzący z XVIII wieku, jednak najciekawszym elementem wystawy są cesarskie portrety, tzw. głowy Pantellerii. Są to trzy marmurowe posągi przedstawiające Juliusza Cezara, Agrypine i Cesarza Tytusa. Wszystkie pochodzą z I w. n.e.

W miasteczku Punta Spadilo można zajrzeć do muzeum wulkanologicznego, gdzie prezentowanych jest między innymi 50 próbek skał erupcyjnych – to gratka zwłaszcza dla osób, które docenią wulkaniczne pochodzenie wyspy.

Zwiedzając wyspę, nie można pominąć Akropolu, czyli pozostałości po starożytnym mieście, które znajdowało się na dwóch wzgórzach: S. Marco i Santa Teresa. To właśnie tam odnaleziono głowy Pantellerii, wystawione na Castello Barbacane di Pantelleria. Prowadzone tutaj wykopaliska pozwalają odkryć czasy punickie i rzymskie, a także fenickie, o czym świadczą trzy duże cysterny na wodę odkryte na obu wzgórzach.

Na Pantellerii znajduje się też Parco Archeologico delle Antiche Capitali di Pantelleria. Jest to park archeologiczny, w którym można zobaczyć między innymi ogromne budowle megalityczne, liczące sobie około 5000 lat. Największy z nich to grobowiec o nazwie Grande Sesi, w którym odnaleziono cztery sarkofagi.

Zwiedzając wyspę, można natknąć się także na pochówki bizantyjskie. Na całej Pantellerii jest wiele miejsc, w których można zobaczyć tego typu obiekty, gdyż przez długi czas wyspa była pod władaniem Bizancjum. Takie miejsca znaleźć można w regionie Piana della Ghirlanda lub w miejscowości Gibbiuna.

Obiekt Pantelleria Dream Resort – najlepszy hotel na Pantellerii!

Obiekt Pantelleria Dream Resort znajduje się w miejscowości Contrada Tracino Loc Kania. Swoim gościom zapewnia klimatyzowane pokoje urządzone w stylu arabskim z minibarem oraz prywatną łazienką z suszarką do włosów i bezpłatnym zestawem kosmetyków. Unikalną cechą tego obiektu jest fakt, iż pokoje znajdują się w tradycyjnych kamiennych domkach typu dammuso. Do dyspozycji gości pozostają także dwa odkryte baseny, taras słoneczny, bar z wyborem lokalnych win, restauracja oraz widok na Morze Śródziemne. Na terenie hotelu dostępne jest także bezpłatne Wi-Fi w pomieszczenia ogólnodostępnych oraz darmowy parking. Odległość od centrum miasta Pantelleria wynosi 14 km. Śniadanie podaje się w formie bufetu w stylu kontynentalnym lub bezglutenowym.

Włoskie wyspy – wyspa Lampedusa, klejnot Wysp Pelagijskich

Wyspa Lampedusa leży na Morzu Śródziemnym, pomiędzy Maltą a Tunezją. Jest uznawana za największą wśród Wysp Pelagijskich ze względu na niezwykle urokliwe krajobrazy, piękne plaże oraz obfitość fauny. Z bliska można tutaj obserwować wieloryby, delfiny, a nawet rekiny.

Najpiękniejsze plaże we Włoszech – Lampedusa oraz jej uroki

Lampedusa zasłużenie słynie ze swoich plaż. Za najpiękniejszą uznaje się Spiaggia dei Conigli, która zyskała status najpiękniejszej nie tylko na wyspie, ale również w całych Włoszech. Białe wapienne skały, idealnie turkusowe morze oraz złocisty piasek. Tym właśnie Spiaggia dei Conigli każdego roku przyciąga turystów z całego świata.

Warto również zajść do kościoła Madonny Porto Salvo, która jest patronką wyspy. Co ciekawe, spotkać można ją także pod wodą, gdyż statua Madonny znajduje się również w morzu na głębokości 46 stóp.

Chwila relaksu na słynnych plażach Lampedusy? Sprawdź który hotel będzie najlepszy

Obiekt Albergo Moschella znajduje się w miejscowości Lampedusa i swoim gościom oferuje pokoje wyposażone w biurko, telewizor oraz prywatną łazienkę. Wszystkie lokale posiadają także balkony z widokiem na miasto. Na terenie obiektu dostępne jest także bezpłatne Wi-Fi, natomiast śniadanie jest w formie bufetu.

Poprzedni

20 miejsc w Ligurii, które warto zobaczyć

Vipiteno – narty, atrakcje, co zobaczyć, jak dojechać, hotele

Następny

1 komentarz do wpisu “Piękne włoskie wyspy – top 10”

Dodaj komentarz