Pinakoteka Brera w Mediolanie – bilety, zwiedzanie, kolekcja

Tagi , , , , , ,

Brera – jedna z najbardziej artystycznych i najromantyczniejsza dzielnica Mediolanu. Wiele osób wskazuje, że życie toczy się tu zupełnie innym tempem. Brera zaskoczy Cię swoim spokojem, a także urokiem. Wąskie i kręte uliczki, a także niezliczona ilość markowych butików, to jej znaki rozpoznawcze. Musisz również wiedzieć, że na tej dzielnicy znajdziesz jedną z najważniejszych galerii obrazów w mieście – Pinakoteka Brera. Jak więc możesz ją zwiedzić i jaką kolekcją sztuki Cię ona zaskoczy?

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pinakoteka Brera (Pinacoteca di Brera) – historia, ciekawostki

Pinakotek Brera to galeria sztuki, która świetnie jest znana na całym świecie. Zna ją doskonale każdy miłośnik sztuki. W swojej kolekcji galeria zgromadziła głównie dzieła artystów włoskich, choć od tej reguły są pewne wyjątki. Muzeum znajduje się w budynku Palazzo di Brera, a właściwie zajmuje jedynie fragment olbrzymiego kompleksu. Sama historia tej budowli jest jednak znacznie dłuższa, niż może Ci się to wydawać. Poniekąd, jest ona związana z czasami pierwszych zakonników w Mediolanie. To oni rozpoczęli budowę świątyń i zamkniętych klasztorów. Finalnie jednak zdecydowano, że powinna się tam znaleźć Galeria Sztuki, która oficjalnie została po raz pierwszy otwarta w 1809 roku. Ciekawostką jest fakt, że Pinakoteka Brera nie powstałaby, gdyby nie francuski cesarz, który chciał stworzyć „coś” co przypominałoby mu Luwr. W ciągu kolejnych lat galeria gromadziła kolejne dzieła, które obejmowały już nie tylko malarstwo, ale także rzeźby.

Facade Palace of Brera in Milano
Fasada pałacu Brera w Mediolanie, licencja: shutterstock/By INTREEGUE Photography

Pinakoteka Brera – gdzie się znajduje, jak dojechać?

Pinakoteka Brera – jak sama nazwa wskazuje – znajduje się w dzielnicy Brera w Mediolanie. Obszar ten zaliczany jest do historycznego centrum miasta, więc z łatwością tam trafisz. Cały kompleks pałacowy, w którym znajduje się galeria sztuki znajduje się dokładnie przy ulicy Via Brera. Możesz dostać się tam bez większego problemu samochodem, rowerem lub piechotą. Jeśli z kolei zdecydujesz się na to, by skorzystać z komunikacji miejskiej, wówczas wysiądź na przystanku P.za S. Marco. Znajduje się on praktycznie na przeciwko Pinakoteki Brera.

Zwiedzanie Pinoteki

Zwiedzanie Pinoteki możesz rozpocząć od wejścia na dziedziniec. Jest on udostępniony dla turystów i możesz swobodnie się po nim poruszać. Następnie udaj się na plac wewnętrzny, gdzie już od progu przywita Cię rzeźba wykonana w całości z brązu, która przedstawia samego Napoleona. Zwiedzając krużganki i zaułki pokaźnego dziedzińca, możesz kolejno udać się do faktycznego muzeum. Znajduje się ono na drugim piętrze budynku. Pamiętaj jednak, by nie zapomnieć zajrzeć od Sali Teresy, która jest uważana za jedną z najpiękniejszych w całej Biblioteki Braindese. W muzeum czekają na Ciebie chronologicznie uporządkowane wystawy dzieł najwybitniejszych, włoskich artystów. Możesz podziwiać fenomenalne freski, dzieła malarzy, a także figurki i rzeźby. Takiej wycieczki z pewnością przez dłuższy czas nie będziesz mógł zapomnieć.

Milan, Italy. Entrance of the famous Brera University of Arts
Pinakoteka Brera , licencja: shutterstock/By

Kolekcja Pinakoteki Brera

Cała kolekcja Pinakoteki Brera podzielona została tematycznie na konkretne okresy malarstwa oraz szkoły. Wobec tego znajdziesz tam następujące działy:

  • sztuka średniowiecza;
  • malarstwo weneckie pochodzące z XIV – XVI wieku;
  • malarstwo lombardzkie oraz weneckie z XVI wieku;
  • malarstwo lombardzkie – dzieła artystów wzorujących się na słynnym Leonardo da Vinci;
  • freski z kaplic i kościołów w rejonie Lombardii;
  • malarstwo klasyczne i naturalistyczne;
  • barok – Rubens;
  • martwa natura oraz portrety;
  • sztuka sakralna;
  • malarstwo włoskie oraz weneckie.

Jak więc widzisz, Pinoteka zgromadziła wyjątkowo pokaźne zbiory i kolekcje, których z pewnością nie możesz przegapić.

Pinakoteka Brera – godziny otwarcia Pinoteki w Mediolanie

Jeśli wybierasz się na zwiedzanie Pinakoteki Brera, musisz pamiętać o tym, że jest ona otwarta w określonych godzinach i dniach. W poniedziałki galera sztuki pozostaje nieczynna. W pozostałych dniach jest ona otwarta od godziny 8:30 do godziny 19:15. Pamiętaj jednak, że kasa biletowa zamykana jest o 18:40.

Pinakoteka Brera – ceny biletów, gdzie kupić bilety

Ceny biletów do Pinakoteka Brera to 15 euro. Z kolei dla osób uprawnionych do korzystania ze zniżek cena ta została obniżona do 10 euro. Bilety możesz kupić zarówno w kasie biletowej w lokalu, jak i przez Internet.

Wycieczki z przewodnikiem po Pinakoteka Brera

Jeśli chcesz dokładniej poznać sekrety i kolekcje, jakie skrywa w sobie Pinakoteka Brera, wówczas zdecyduj się na zorganizowaną wycieczkę z przewodnikiem. Będzie ona trwała przez dwie godziny i zabierze Cię w pieszą podróż po najważniejszych dziełach włoskiej sztuki. Co więcej, w ramach takiej wycieczki możesz również kontynuować swój spacer po artystycznej dzielnicy Mediolanu. Taką wycieczkę możesz zarezerwować w niezwykle atrakcyjnej cenie np. na getyourguide.pl, a jeśli Twoje plany się zmienią, wówczas możesz z niej zrezygnować, nie ponosząc przy tym dodatkowych kosztów. Rozwiązanie to z pewnością będzie dla Ciebie korzystniejsze, szczególnie jeśli chcesz lepiej poznać Brerę i włoskich artystów.

Czytaj także:

Galeria Wiktora Emanuela II w Mediolanie – spacer i zwiedzanie

Spacer po dzielnicy Brera w Mediolanie

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Mediolanie

Poprzedni

Spacer po Parku Sempione i Porta Sempione

Zwiedzanie Stadionu San Siro w Mediolanie – bilety, godziny otwarcia

Następny

Dodaj komentarz