Pistoia – przewodnik po mieście, zwiedzanie, parkingi, noclegi

Tagi , , , ,

Włochy są jednym z najatrakcyjniejszych turystycznie państw na świecie. Można wymienić choćby wiele mórz, góry, wyjątkową kuchnię, bogatą kulturę oraz wspaniałe podejście mieszkańców tego kraju do życia. W ramach tego artykułu przedstawimy praktyczne informacje, które mogą pomóc osobom zainteresowanym wycieczką do toskańskiego miasta Pistoia. Sam region znany jest z palącego słońca (co zresztą zostało dobrze przedstawione w filmie „Pod słońcem Toskanii”), wspaniałego wina i renesansowych miast takich jak m.in. Florencja nazywana czasem muzeum pod gołym niebem. Przedstawmy praktyczne informacje o zwiedzaniu włoskiej Pistoi.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pistoia – lokalizacja oraz jak dojechać

Już wcześniej wspomnieliśmy, że Pistoia zlokalizowana jest w słonecznej Toskanii. Florencja jest najważniejszym miastem regionu i znajduje się ona zaledwie mniej niż 45 km na południowy zachód. Z tego powodu zaleca się połączenie zwiedzania obu tych pięknych miejscowości. Oprócz tego Pistoia znajduje się 65 km od Pizy oraz mniej niż 120 km od Bolonii. Chcąc odbyć drogę z Warszawy do Pistoi, musimy pokonać około 1500 km. Trasa prowadzi m.in. przez Słowenię, Austrię i Czechy. Oczywiście samochód nie jest jedynym środkiem transportu, który pozwoli dotrzeć do Pistoi.

Najbliższy port lotniczy zlokalizowany jest we Florencji. To wartościowa informacja, ponieważ można w łatwy sposób połączyć zwiedzanie obu miast. Oprócz tego jest to zaledwie 26 km odległości (od lotniska). Nieco dalszymi lotniskami, ale takimi, których odległość nadal nie jest wykluczająca, są te umiejscowione w słynnej włoskiej Pizie oraz w Bolonii. Miasta są dobrze skomunikowane, a więc nie będzie problemu, żeby korzystając z połączeń autobusowych poruszać się pomiędzy tymi miastami. Warto dodać, że Pistoia sprawdzi się świetnie jako miejsce docelowe, w którym spędzimy cały czas urlopu i nie będziemy chcieli z niej wyjeżdżać. Bardzo dobrze nadaje się jednak również w kontekście jednodniowego wyjazdu z uwzględnieniem najciekawszych obiektów miejscowości.

Atrakcje Pistoi, czyli coś więcej niż „młodsza siostra” Florencji

Dlaczego jednak spośród tak wielu włoskich propozycji wybrać akurat Pistoię? Przede wszystkim warto zauważyć, że we Włoszech najważniejsza jest kultura, klimat (nie tylko pogoda, ale po prostu atmosfera) oraz piękno natury. Każde miasto jest wspaniałym przeżyciem i każde jest na swój sposób wyjątkowe. Pistoia nazywana bywa Florencją w miniaturze i to jest dokładne określenie tego miejsca. Będąc w mieście, z pewnością należy spędzić trochę czasu na placu Piazza del Duomo u podnóża Katedry św. Zenona. Obowiązkiem jest połączenie gotyckich fresków ze sztuką współczesną na Palazzo del Tau.

Wyjątkowym miejscem są również termy Monsummano i Montecatini, które są krainą Spa o luksusowym charakterze. Pistoia jest miastem, które zawiera wiele placów, które idealnie nadają się do zjedzenia pizzy lub wypicia kieliszka wina. Villa La Magia czy Farmhouse of Celle to architektoniczne dzieła sztuki, które emanują wyjątkowym klimatem. Tradycyjnie dla włoskich miast Pistoia zawiera kościoły stworzone z wielkim skupieniem na detalach. Najważniejszy jest jednak klimat, który sprawia, że łatwo się relaksować i chłonąć kulturę pięknego kraju oraz słonecznego regionu. W dalszej części artykułu przedstawimy również atrakcje z punktu widzenia dzieci.

Gdzie zjeść, czyli kuchnia włoska w najlepszym wydaniu

Włochy nie byłyby tak monumentalnym krajem, gdyby nie kuchnia, która uznawana jest za najlepszą na świecie. Pistoia stanowi ważny element na kulinarnej mapie tego kraju. Które restauracje zasługują na szczególną uwagę? Zwiedzając dane państwo, powinniśmy w jak największym stopniu chłonąć kulturę danego kraju, a kuchnia stanowi jeden z elementów. Bisteccatoscana to ciekawa propozycja, ponieważ łączy wysoką jakość dań z tradycją do kuchni toskańskiej. Oznacza to możliwość spróbowania zupy aquacotta czy befsztyka bistecca alla fiorentina.

Ciekawą alternatywą jest Ristorante Rafanelli, czyli miejsce o wyjątkowym charakterze, reprezentujące przede wszystkim włoskie spojrzenie na dania mięsne. Listę warto uzupełnić restauracją Happy Piadina, gdzie króluje oczywiście, znana przede wszystkim z regionu Emilia-Romania, piadina. Trudno wyobrazić sobie pobyt we Włoszech bez pizzy i dlatego listę warto uzupełnić przez Lo Sciompanze.

Pistoia przyjazna dzieciom, czyli atrakcje dla najmłodszych

Pistoia jest miastem, które świetnie sprawdzi się zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jakie ciekawe atrakcje dla najmłodszych nie pozwolą zapomnieć o tym mieście? Do tej kategorii z pewnością można zaliczyć ogród zoologiczny, który nie tylko zawiera bogatą ofertę zwierząt, ale również sam w sobie jest malowniczy. Oprócz tego malowniczo położone place będą tak samo cenną atrakcją dla dorosłych, jak i dla dzieci. Typowym miejscem zabaw najmłodszych jest Wonder Park. Obiekt dostosowany jest do wymagań dzieci, zapewniając udaną rozrywkę. Uzupełnieniem atrakcji z punktu widzenia dziecka mogą być pachnące i wyróżniające się kolorami place rynkowe.

Parkingi w Pistoi

Podróż do Pistoi samochodem nie powinna być problematyczna, a w mieście zazwyczaj nie ma problemów, żeby znaleźć miejsce postojowe. Cellini to parking zlokalizowany w pobliżu Piazza d’Armi, gdzie pojazd można zostawić za darmo. Najbardziej znanymi miejscami postojowymi jest Parcheggio Pistoia. Alternatywą może być też Pertini zlokalizowany niedaleko poprzedniego. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w Pistoi większość parkingów funkcjonuje całodobowo. Oczywiście ciekawą alternatywą jest wybranie miejsca noclegowego, które będzie posiadać dedykowane miejsce postojowe. Jednocześnie do centrum miasta bez problemu można dojechać, korzystając z komunikacji miejskiej.

Na jaką pogodę się nastawiać, wybierając Pistoię jako cel podróży?

Śródziemnomorski klimat jest jednym z głównych czynników, które sprawiają, że Polacy tak często wybierają ten kraj. Jak odnosi się to jednak do analizowanej Pistoi? Klimat klasyfikowany jest jako umiarkowany ciepły. Średnia temperatura w styczniu wynosi lekko ponad 4 °C, podczas gdy w najcieplejszym miesiącu, którym jest lipiec, jest to średnio 28,5 °C. Pamiętajmy, że Pistoia nie jest zlokalizowana na południu Włoch. Ostatecznie temperatura nie jest wysoka, co akurat w krajach śródziemnomorskich jest cenne, szczególnie jeśli to zwiedzanie stawiane jest na pierwszym planie. Do plażowania we Włoszech znajdziemy inne miejsca. Nawet w najsuchszych miesiącach zdarzają się opady deszczu, ale nie jest to wartość, która powinna odstraszać potencjalnego turystę.

Top 3 miejsc noclegowych w Pistoi

Turystyczne nastawienie Włoch sprawia, że każde znaczące miasto odznacza się bogatą ofertą turystyczną. Nic dziwnego, że sytuacja prezentuje się podobnie w przypadku Pistoi, która sama w sobie jest piękna, a dodatkowo może stanowić świetną bazę wypadową do innych włoskich miejscowości. Które z hoteli zasługują na szczególną uwagę z racji poziomu świadczonych usług oraz dostarczanego komfortu?

Do tej grupy z pewnością można zaliczyć hotel Patria. Właścicielom powiodło się uzyskanie eleganckiego wystroju z dostarczaniem wspaniałych włoskich śniadań. Ciekawą alternatywą jest Dimora Storica Palazzo Puccini, czyli nocleg o iście pałacowym charakterze. Wielką zaletą tego rozwiązania jest możliwość zamieszkania w samym centrum miasta. To z kolei pozwoli lepiej poznać jego charakter, ponieważ lokalizacja ułatwia spacery o dowolnej godzinie. Sam wystrój został zaprojektowany z myślą o najbardziej wymagających, którzy marzą o królewskim komforcie. Trzecią propozycją wartą uwagi jest Forteguerriana. W tym przypadku mamy do czynienia z bardziej nowoczesnym wystrojem, który według innej grupy docelowej może okazać się bardziej wartościowy. W tym przypadku również mieszkanie zlokalizowane jest w ścisłym centrum miasta. Pamiętajmy, że jest to zaledwie kilka spośród wielu propozycji, które tworzy Pistoia.

Możliwość stworzenia kompleksowej wycieczki

Jeszcze raz odnieśmy się do lokalizacji Pistoi, która jest dodatkowym czynnikiem, który świadczy na korzyść miasta. Florencja jest unikatem na skalę światową. Przez wielu uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miast świata. Pistoia nazywana bywa „młodszą siostrą” stolicy Toskanii z racji podobnego charakteru, ale również stosunkowo niewielkiej odległości. Warto więc połączyć te dwa miasta w ramach jednej wycieczki. Pistoia jest miejscowością, która ma wystarczająco do zaoferowania, żeby nie pozwolić nawet na chwilę nudy. Nie zmienia to faktu, że warto uatrakcyjnić swój wyjazd poprzez eksplorację również Pizy czy nadmorskiego Livorno.

Podsumowanie

Włochy nie byłyby tak wyjątkowym krajem, gdyby nie to, że każda miejscowość ma inny charakter, a poszczególne regiony różnią się między sobą nawet kuchnią. Toskania jest z kolei jednym z najbardziej promowanych regionów i nikogo nie powinno to dziwić. Pistoia stanowi miasto, które warto odwiedzić, ponieważ wyróżnia się unikalnym charakterem oraz ciekawymi atrakcjami. Place tego miasta wraz z pobliskim budownictwem to nie tylko perły architektoniczne, ale również idealne miejsce na delektowanie się pizzą i chłonięcie klimatu tego państwa. Ponadto jest to dla turysty wartościowe miasto również z praktycznego punktu widzenia. Dzieci z pewnością będą zadowolone z tego, co Pistoia ma do zaoferowania.

Oprócz tego w mieście znajdują się wyborne restauracje, które w dużej mierze opierają swoją działalność o kuchnię włoską oraz toskańską (które nie są w pełni tożsame). Jednocześnie do Pistoi można stosunkowo łatwo dotrzeć za sprawą samochodu lub niedaleko zlokalizowanego lotniska we Florencji. Miasto wyróżnia się możliwością połączenia pobytu w nim z eksploracją pobliskich terenów. Mowa nie tylko o urokliwych włoskich małych miejscowościach, ale również perłach takie kalibru jak Florencja, Bolonia czy Livorno. Pistoia nie jest taką marką jak stolica Toskanii, ale z pewnością jest miastem, w którym warto spędzić w swoim życiu przynajmniej kilka dni.

Wycieczki po florencja

Poprzedni

Narni – atrakcje, co zobaczyć, jak dojechać, hotele

Cesenatico – przewodnik po mieście, zwiedzanie, plaże, parkingi

Następny

Dodaj komentarz