Pitigliano – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, zwiedzanie

Tagi , , , , , ,

Pitigliano – maleńka, urokliwa miejscowość we włoskim regionie Toskania, która wciąż jest niedoceniana przez turystów. Miasteczko znajduje się w pobliżu Termi i oferuje malownicze widoki, zabytki oraz szereg innych atrakcji. Sprawdźmy więc wspólnie, gdzie warto nocować oraz co należy zobaczyć.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co zwiedzić w Pitigliano? – zabytki, muzea, atrakcje

Pitigliano jest kameralną miejscowością. Na co dzień zamieszkuje ją około 4 tysiące osób. Wielu podróżnych pomija to miasteczko w drodze do Termi lub nad morskie wybrzeże. Okazuje się jednak, że w Pitigliano możesz znaleźć nieskończenie wiele atrakcji i zabytków, które na długo zapadną Ci w pamięć.

Pitigliano, Toscana, Italia, Borghi più belli d'Italia
Pitigliano, Toskania, Włochy, Borghi più belli d’Italia, licencja: shutterstock/By pixelshop

Miasteczko ulokowane jest na jednym ze wzgórz, a nocami jest romantycznie podświetlone. Kreuje w ten sposób niesamowitą atmosferę. Jednak co jeszcze musisz zobaczyć w Pitigliano? Otóż:

  • Vie Cave – jeśli jesteś miłośnikiem przyrody, to zwiedzanie jaskini Vie Cave będzie dla Ciebie niezapomnianym przeżyciem. Znajduje się ona jedynie kilka minut drogi od ścisłego centrum Pitigliano;
  • Parco Archeologico Citta del Tufo – stanowisko archeologiczne pozwoli Ci zapoznać się z ruinami antycznej metropolii, które jest zachowana w świetnym stanie;
  • Fontana delle Sette Cannelle – to z kolei pozostałości po jednym z akweduktów, którym dawniej doprowadzano do miasta czystą wodę;
  • Chiesa Di San Rocco – ten obiekt sakralny jest swoistą wizytówką Pitigliano. Wyróżnia się on fasadą zdobioną płaskorzeźbami, a także niezwykle bogatym ołtarzem;
  • Katedra Pitigliano – to główna katedra znajdująca się w mieście. Reprezentuje ona późnorenesansowy styl architektoniczny i zachwyci Cię wyjątkowo ciekawymi zdobieniami.
Pitigliano, rural village in Tuscany built on the rocks
Pitigliano, wiejska wioska w Toskanii zbudowana na skałach, licencja: shutterstock/By davide69

Wybierz się także na spacer po Centro Storico. Znajdziesz tam wiele ciekawych obiektów architektonicznych, a także restauracje i kawiarenki.

Gdzie zaparkować w Pitigliano?

W Pitigliano ilość parkingów jest mocno ograniczona. Ciężko znaleźć parking na wiele godzin. W tym wypadku lepiej będzie, jeśli zarezerwujesz hotel, który oferuje Ci parking w cenie noclegu. Jeśli zaś chodzi o parkingi krótkoterminowe, to są one bezpłatne. Możesz pozostawić samochód na 2-3 godziny np. na Parcheggio di Via Cardella.

Narrow street on a spring day in small town Pitigliano, Tuscany
Wąska ulica w wiosenny dzień w małym miasteczku Pitigliano w Toskanii, licencja: shutterstock/By Giama22

Kiedy jechać do Pitigliano? – klimat, pogoda i temperatura w ciągu roku

Pitigliano znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego, ciepłego. Lata nie są zbyt upalne, zaś zimy nie są nadto mroźne. W sezonie letnim temperatury sięgają około 25 stopni Celsjusza. Praktycznie nie występują opady. Zimą termometry pokazują około 5-6 stopni Celsjusza. Znacznie jednak nasilają się opady deszczu ze śniegiem. Oznacza to, że najlepszym okresem na wyjazd do Pitigliano jest więc lato. Będziesz mógł cieszyć się niesamowitą pogodą, a także korzystać z długich, słonecznych dni.

Czytaj także: TOP 10 najpiękniejszych miasteczek Toskanii

Gdzie zjeść w Pitigliano? – lista rekomendowanych restauracji

Mimo niewielkich rozmiarów miasteczka znajdziesz tu dobrze rozwiniętą bazę gastronomiczną. Do najlepszych restauracji zaliczają się:

  • La Rocca Restaurant – jest to typowa restauracja specjalizująca się w kuchni toskańskiej i włoskiej;
  • IL TUFO ALLEGRO di Pichini Domenico – jest to pizzeria, a także restauracja, która zaoferuje Ci dania kuchni włoskiej;
  • Osteria di Fuori Porta – to z kolei ekskluzywna restauracja z kuchnią włoską.

TOP 3 noclegi w Pitigliano w przystępnej cenie

Baza noclegowa jest ograniczona. Jednak jeśli poszukuje dobrego i taniego hotelu, wówczas możesz zatrzymać się w:

Czytaj także:

Najlepsze spa w Toskanii – rekomendowane hotele

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Toskanii

Poprzedni

Chianale – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, zwiedzanie

Ortigia – przewodnik, co zobaczyć i zwiedzić, noclegi, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz