Plac na Kapitolu (Piazza del Campidoglio)- zaplanuj zwiedzanie

Tagi , , , , ,

Plac na Kapitolu – wł. Piazza del Campidoglio to jeden z najpiękniejszych placów w Rzymie, który co roku przyciąga miliony turystów. Jego popularność wynika również z bliskości Muzeum Kapitolińskiego i legendarnej rzeźby Wilczycy Kapitolińskiej, która znajduje się pomiędzy Palazzo Senatorio oraz Palazzo Nuovo. Obiekt ten znajduje się na szczycie Kapitolu – jednego z siedmiu wzgórz Rzymu. Ten piękny plac zaprojektował Michał Anioł. Na placu znajdują się także Palazzo Senatorio, Palazzo Nuovo oraz Palazzo dei Conservatori. Co jeszcze warto zobaczyć na Piazza del Campidoglio?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Plac na Kapitolu w Rzymie – historia i ciekawostki

Od czasów starożytnych Kapitol jest jednym z najważniejszych miejsc w Rzymie. Początkowo było to miejsce kultu, z czasem natomiast stało się centrum władzy w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Z kolei, budynki otaczające Plac na Kapitolu są świadectwem wydarzeń historycznych i świeckich związanych z miastem. Podczas wykopalisk na wzgórzu znaleziono ślady osad pochodzących z epoki żelaza (około V wiek p.n.e.). W trakcie budowania fundamentów pod Świątynię Jowisza znaleziono głowę (wł.caput) etruskiego wojownika o imieniu Tolus lub Olus. Stąd też wzięła się pierwsza nazwa wzgórza „Caput Toli”, następnie „Capitolium” i w konsekwencji powstała nazwa Kapitol.

Projekt Michała Anioła

Plac powstał, ponieważ Papież Paweł III zaprosił Cesarza rzymskiego Karol V na specjalną wizytę w Rzymie. Papież chciał, aby majestatyczny obraz przywrócił wielkość Rzymu i zaimponował Cesarzowi. Aby nadać wydarzeniu odpowiednią rangę, zdecydował się na przebudowę całego kompleksu i budowę monumentalnego placu. Powierzył on ten projekt i prace największemu artyście włoskiego renesansu – Michałowi Aniołowi.

Piazza del Campidoglio in Capitoline Hill, Rome, Italy
Piazza del Campidoglio na szczycie Kapitolu z fasadą Palazzo Senatorio, Rzym, Włochy, licencja: shutterstock/By adisaMichał Anioł chciał, aby plac był skierowany w stronę Bazyliki Świętego Piotra, zamiast w stronę Forum Romanum. Zaproponował również budowę kolejnego pałacu – Palazzo Nuovo, który stałby naprzeciwko Palazzo dei Conservatori. Pałac ten z kolei miał mieć nową fasadę. Front Palazzo Senatorio również miał zostać przeprojektowany, tak by wszystkie budynki i plac harmonijnie ze sobą współgrały.

Na środku placu pierwotnie wzniesiono imponujący posąg konny Marka Aureliusza z brązu, który obecnie znajduje się on w Palazzo dei Conservatori. Zamiast oryginału na placu stoi replika rzymskiego Cesarza. Realizacja planów trwała tak długo, że Michał Anioł nie dożył ukończenia swojego dzieła. Niemniej jednak jego projekty skrupulatnie wykonano oraz ukończono kilka wieków później.

Gdzie znajduje się Plac na Kapitolu?

Plac na Kapitolu to publiczny plac (wł. piazza), który znajduje się na szczycie wzgórza Kapitol, między Forum Romanum oraz Campus Martius w Rzymie. W pobliżu znajdują się takie atrakcje jak na przykład:

Atrakcje przy Placu na Kapitolu

Cordonata

Duże schody tak zwane „Cordonata” zaprojektował Michał Anioł w XVI wieku na zlecenie papieża Pawła III. Ich budowa była powolna, po śmierci Michała Anioła prace były kontynuowane zgodnie z jego planami i zostały ukończone w XVII wieku.

Posąg Marka Aureliusza

Pierwotny posąg konny Marka Aureliusza usytuowany był pomiędzy dwoma pałacami i zbudowano go w 166 r. n.e. Początkowo znajdował się on w centrum całego kompleksu architektonicznego. Obecnie znajduje się on w Palazzo dei Conservatori, a zamiast niego na placu stoi replika rzymskiego Cesarza.

Palazzo Nuovo

Budowa Palazzo Nuovo rozpoczęła się w 1603 r. i była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Papieża Klemensa VIII. Pałac zaprojektował Michał Anioł, który był odpowiedzialny także za budowę Placu Kapitolińskiego. Otwarcie nastąpiło w 1734 roku, za pontyfikatu Papieża Klemensa XII. Co ciekawe, jest to pierwsze publiczne muzeum na świecie, które posiada jedną z najstarszych kolekcji sztuki klasycznej, wśród których znajduje się cenna kolekcja antyków albańskich, składająca się z ponad 400 rzeźb.

Palazzo Senatorio

Na pozostałościach Tabularium (rzymskiego archiwum) zbudowano ufortyfikowaną rezydencję szlacheckiej rodziny. W miejsce to 1143 r. stało się siedzibą odtworzonego Senatu Narodu Rzymskiego, zwanego Palazzo Senatorio – Pałac Senatorów.

Piazza del Campidoglio on the top of Capitoline Hill with the facade of Palazzo Senatorio, Rome, Italy
Piazza del Campidoglio na szczycie Kapitolu z fasadą Palazzo Senatorio, Rzym, Włochy, licencja: shutterstock/By martinmolcan

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Najlepsze noclegi i hotele w Bergamo

Montalcino – atrakcje, co zobaczyć, jak dojechać, hotele

Następny

Dodaj komentarz