Plac świętego Marka (Piazza San Marco) w Wenecji – zwiedzanie

Tagi , , , , ,

Wenecja z pewnością jest jednym z wyjątkowych miast we Włoszech. Co ciekawe, nie chodzi tu jedynie o jej specyficzną lokalizację i sieć kanałów, które skutecznie zastępują drogi asfaltowe. Wenecja słynie przede wszystkim ze swoich unikalnych zabytków. Jednym z ciekawszych miejsc jest Plac św. Marka. Poznajmy go nieco bliżej.

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Plac św. Marka w Wenecji – historia, ciekawostki

Plac św. Marka w Wenecji znajduje się w historycznej i najważniejszej części miasta. Co ciekawe, to właśnie ten plac jest jednym z najważniejszych w Wenecji i skupiają się przy nim nie tylko najważniejsze obiekty sakralne, ale także i wiele innych zabytków. Historia placu św. Marka zaczyna się już w IX wieku, kiedy to w tym miejscu pojawiła się słynna bazylika. Jednocześnie ten plac na samym początku był niewielki bardzo ograniczony. Co ciekawe, przez cały jego teren dawniej przebiegał kanał wenecki, który dzielił go na dwie, niesymetryczne części. Z uwagi na lokalizację placu – w historycznej części miasta – podjęto decyzję o jego rozbudowie.

Sunrise on Saint Mark's Square
Wschód słońca na Placu Świętego Marka, licencja: shutterstock/By Englishrose

Już w XII wieku Plac św. Marka został powiększony do rozmiarów, które ma obecnie. Od momentu rozbudowy stał się również miejscem ważnych wydarzeń i uroczystości. Co więcej, musisz wiedzieć, że to właśnie na tym placu skupia się obecnie życie kulturalne, religijne, a także towarzyskie. Zwiedzając go nie zapomnij wstąpić do Bazylki, szeregu muzeów, a także wielu innych budynków, które reprezentują sobą różnorodne style architektoniczne. Plac ten z pewnością będzie mógł Cię zaskoczyć w wyjątkowo pozytywny sposób.

Plac św. Marka w Wenecji – gdzie się znajduje, jak dojechać

Zgodnie z tym, co już zostało wspomniane, Plac św. Marka w Wenecji jest jednym z najważniejszych punktów w całym mieście. Prowadzą do niego wszystkie kanały i drogi, więc z pewnością nie będziesz mieć większych problemów z tym, by do niego trafić. Co ciekawe, plac ten znajduje się przy ulicy, która została nazwana na jego cześć – Piazza San Marco. Zlokalizowana jest ona w historycznej części Starej Wenecji. Z uwagi na to, że w bezpośredniej okolicy znajduje się Bazylika św. Marka, a także słynna dzwonnica – najwyższa budowla Wenecji, z pewnością nie będziesz miał większych problemów z tym, by dostać się na plac. Możesz zdecydować się na krótki spacer w kierunku wschodniego wybrzeża miasta, ale równie dobrze możesz się zdecydować na skorzystanie z wodnego autobusu. Najbliższym przystankiem będzie Fermata San Marco. Z tego portu na plac jest mniej więcej 100 metrów.

Doge's Palace, Library of Saint Mark and the Columns of Saint Mark and Saint Theodore, panorama of Venice, Italy
Pałac Dożów, Biblioteka Świętego Marka i Kolumny Świętego Marka i Świętego Teodora, panorama Wenecji, Włochy, licencja: shutterstock/By AlexAnton

Powodzie i zalania na Placu św. Marka

Z pewnością jesteś świadomy tego, że Wenecja regularnie mierzy się z ryzykiem powodzi. Wynika to z wysoko rozwiniętej sieci kanałów, a także niskiej wysokości miasta nad poziomem morza. Ostatnie, ogromne zalanie placu miało miejsce rok temu – dokładnie w listopadzie. Wówczas woda wdarła się nie tylko do samego przedsionka bazylki, ale także i do krypty z relikwiami ewangelisty. Ta powódź doprowadziła do wielu uszkodzeń i zniszczeń.

Jednocześnie w kontekście ochrony zabytków umocowane zostały specjalne bariery, które zatrzymują wdzierającą się do wnętrza bazyliki wodę. Dawniej, takie powodzie zdarzały się nawet sto razy w ciągu roku. Mimo wszystko, Plac św. Marka zlokalizowany jest w takim punkcie, że tych powodzi i zalewań po prostu nie da się uniknąć. Co za tym idzie, mieszkańcy i administracja zdążyła się już do tego przyzwyczaić. Pojawiająca się woda bardzo szybko rozlewa się po całej powierzchni placu. W tym momencie dla pieszych układane są niskie platformy, które łączą się w ciągu. Na szczęście, woda podczas odpływu znika równie szybko, jak zdążyła się pojawić.

Co zobaczyć na Placu św. Marka w Wenecji?

Plac św. Marka w Wenecji znajduje się w historycznej i zabytkowej części miasta. W jego okolicy znajduje się szereg, najważniejszych zabytków. Tak więc, co możesz zobaczyć na tym słynnym placu? Otóż:

  • Bazylika św. Marka – to chyba jeden z najważniejszych obiektów sakralnych w całej Wenecji. Koniecznie musisz więc się do niego udać!
  • Piazzetta San Marco – to z kolei fenomenalny Pałac Wenecki, który z jednej strony stawowi granicę Placu św. Marka;
  • Pałac Dożów – to kolejny pałac, który dawniej spełniał funkcję obronną. Obecnie znajduje się w nim także muzeum;
  • Wieża Zegarowa – ten zabytek przylega do budynku Nowej Prokuracji, na Placu św. Marka.
  • Dzwonnica św. Marka – to z kolei najwyższa budowla i jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w całej Wenecji.
  • Piazzetta dei Leonici – to niewielki pałacyk, który jest siedzibą kurii biskupiej.
Aerial drone photo of iconic Saint Mark's square or Piazza San Marco featuring Doge's Palace, Basilica and Campanile, Venice, Italy
Zdjęcie lotnicze z drona kultowego placu Świętego Marka lub Piazza San Marco z Pałacem Dożów, Bazyliką i Campanile, Wenecja, Włochy, licencja: shutterstock/By Aerial-motion

Również w okolicy placu św. Marka w Wenecji znajduje się wiele obiektów gastronomicznych, więc możesz również zdecydować się na włoski posiłek!

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Wenecji

Poprzedni

Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci i Bazylika Santa Maria delle Grazie – co musisz o nich wiedzieć?

Dzwonnica św. Marka w Wenecji (Campanile di San Marco) – historia, ciekawostki, zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz