Plac Wenecki w Rzymie – poznaj miejsce poświęcone Vittorio Emmanuelle II

Tagi , , , ,

Rzym, czyli Wieczne Miasto to największa, włoska metropolia, którą na co dzień zamieszkuje prawie 3 miliony mieszkańców. Każdego roku do Rzymu zjeżdża tysiące turystów z całego świata. W mieście możesz znaleźć wiele, unikalnych zabytków. Jeśli więc wybierasz się tam na wakacje lub dłuższy weekend, wówczas koniecznie udaj się na Plac Wenecki. Lecz przed wyjazdem warto go lepiej poznać. Czytaj zatem nasz tekst, a żadna informacja Ci nie umknie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Plac Wenecki w Rzymie – historia i ciekawostki

Plac Wenecki w Rzymie, choć znajduje się praktycznie w samym centrum miasta, to jednak bardzo często pomijany jest przez przechodzących w pośpiechu turystów. Miejsce to ma niezwykle bogatą historię. Sięga ona – mniej więcej – drugiej połowy XV wieku. Wówczas w miejscu obecnego Placu Weneckiego rozpoczęła się budowa rezydencji kardynała Pietro Barbo, która obecnie znana jest jako Pałac Wenecki. Budynek ten, zgodnie z pierwotnymi zamysłami, miał pełnić funkcję rezydencji kardynalskiej, bo jego architektura i rozmiary były wyjątkowo skromne. Jednocześnie rok 1464 przyniósł ogromne zmiany, a sam Barbo został wybrany na papieża. Wobec tego pośpiesznie podjął on decyzję o rozbudowie swojej rezydencji. Jak postanowił, tak też uczyniono.

Venetian Square and the Altar of the Fatherland in Rome
Plac Wenecki i Ołtarz Ojczyzny w Rzymie, licencja: shutterstock/By DK-ART

Dlatego też w tym momencie Pałac Wenecki stał się monumentalną i pokaźną twierdzą, zaś tuż przy nim wytyczono nieco skromniejszy Plac Wenecki, który stanowił jedno z piękniejszych zakończeń zatłoczonej ulicy Via del Corso. Plac i rezydencja zostały zaaranżowane w stylu renesansowym i były jednym z większych tego typu projektów, które powstały w ówczesnym Rzymie. Jednocześnie Plac Wenecki przechodził przez dalsze zmiany, a kształt i architektura, którą możesz podziwiać obecnie, jest wynikiem decyzji podjętych już w XX wieku. Wówczas zakończyły się prace związane z tworzeniem pomnika Vittorio Emanuelle II – obecnie znajdziesz go pod nazwą „Ołtarz Ojczyzny”. W momencie, kiedy pomnik został ukończony, podjęta została decyzja o zmianie aranżacji Placu Weneckiego.

Niestety, kilka zabytkowych budynków zostało całkowicie zrównanych z ziemią – nawet ten, w którym mieszkał, tworzył i zmarł sam Michał Anioł. Okazuje się jednak, że projektanci chcieli zachować pierwotny wydźwięk Placu Weneckiego. W jednej z jego części utworzona została replika dawnej, kardynalskiej rezydencji. Obecnie jest to siedziba towarzystwa ubezpieczeniowego. Plac Wenecki często jest przez turystów niedostrzegany, jednak Ty powinieneś go odwiedzić i sprawdzić, co może Ci on zaoferować!

Gdzie znajduje się Plac Wenecki w Rzymie?

Plac Wenecki w Rzymie znajduje w samym sercu miasta. Znajdziesz go w drodze z Panteonu do Forum Romanum w historycznej części miasta. Możesz dostać się tam bez większych problemów piechotą, taksówką, a także i komunikacją miejską. Najbliższymi przystankami są:

  • Piazza Venezia;
  • Piazza San Marco – zatrzymuje się tu linia 119;
  • Capolinea – zatrzymuje się tu linia 46;
  • Fori Imperiali/Campidoglio – zatrzymują się tu linie 51,87, 85 i 118.

Przystanki te zlokalizowane są dookoła Placu Weneckiego.

A long walk around the Eternal City, attractions of Rome, Altar of the Fatherland in Venetian Square
atrakcje Rzymu, Ołtarz Ojczyzny na Placu Weneckim, licencja: shutterstock/By EmagaTravels

Pałac Wenecki i Pałac Bonapartego

Pałac Wenecki i Pałac Bonapartego to dwa, najważniejsze zabytki, jakie znajdziesz przy Piazza Venezia. A zatem Pałac Wenecki to renesansowa rezydencja, w której obecnie znajduje się muzeum. W jego wnętrzu będziesz mógł podziwiać przepiękne sale balowe, wyroby ceramiczne, a także wyroby z brązu. Co ciekawe, w Pałacu Weneckim kolekcja ceramiki obejmuje nie tylko dzieła z włoskich manufaktur, ale także z najbardziej znanych fabryk europejskich. Z kolei Pałac Bonapartego to wolnostojąca, samodzielna budowla w północno-zachodniej części Placu Weneckiego. Zgodnie ze źródłami, został on wzniesiony w XVII wieku. Podobno, mieszkała w nim matka samego Napoleona, dzięki której pałac zawdzięcza swoją nazwę. Wchodząc do tego pałacu, możesz podziwiać oryginalne i świetnie zachowane freski czy malowidła sufitowe. Poniekąd, pełni on również funkcje muzeum z czasowymi wystawami. Ich listę znajdziesz na oficjalnej stronie zabytku.

Poznaj inne ciekawe miejsca w Rzymie:

Zatybrze (Trastevere) – najstarsza i najpiękniejsza część Rzymu

Zwiedzanie Palatynu – wzgórza cesarzy Rzymu – jak planować?

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Rzymie

Poprzedni

Farmy i agroturystyka w Toskanii – gdzie zamówić nocleg?

Źródła termalne w Toskanii – gdzie się zrelaksować w gorącej wodzie?

Następny

Dodaj komentarz