Plac Wszystkich Ludzi (Piazza del Popolo) – zwiedzanie

Tagi , , , , ,

Rzym – malownicza i tętniąca życiem metropolia we Włoszech. W Rzymie możesz liczyć na spotkanie z antycznymi ruinami, a także tym, co wyróżnia to miasto na tle innych – niezliczoną ilością placów miejskich. Zlokalizowane są one nie tylko w centrum, ale także na każdej, innej dzielnicy. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej znanych jest Piazza del Popolo. Co więc musisz o nim wiedzieć i jak możesz się do niego dostać? Sprawdźmy zatem!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Plac Wszystkich Ludzi – historia i ciekawostki

Plac Wszystkich Ludzi to jeden z najpopularniejszych placów miejskich w Rzymie, z którym związana jest długa historia. Znajduje się tam mnóstwo zabytków, a co ważniejsze, plac ten tętni życiem o każdej porze dnia. Piazza del Popolo to plac, który istniał już w okresie Cesarstwa Rzymskiego. Wówczas był on zlokalizowany przy północnej bramie, znajdującej się w słynnym Murze Aureliana. Niestety, z tego okresu plac ten zapisał się na kartach historii w dość niechlubnym znaczeniu. Okazuje się, że był on miejscem publicznych egzekucji przez powieszenie. Ostatni wyrok śmierci na Piazza del Popolo wykonano w 1826 roku.

Piazza del Popolo, Rome, Italy
Piazza del Popolo, Rzym, Włochy, licencja: shutterstock/By Constantin+Mihai

Co ciekawe, za sprawą papieża Sykstusa V, na samym środku placu stanął egipski obelisk. Został on – pierwotnie – wzniesiony przez samego Ramzesa i mierzył on aż 24 metry wysokości. W 1818 roku u podstawy obelisku zamontowana rzeźby lwów, których symbolika do dziś dnia nie została do końca poznana. Plac Wszystkich Ludzi został zaprojektowany z uwzględnieniem zasad stylu neoklasycznego. Choć wielokrotnie go odnawiano i remontowano, to jednak jego pierwotny układ architektoniczny udało się zachować do dziś. Tuż przy jego północnej stronie znajduje się zabytkowa świątynia – Santa Maria del Popolo, która wzniesiona została w 1099 roku. Znajdziesz nim zaprojektowaną przez samego Rafaela kaplicę Chigi.

Z kolei w południowej stronie Placu Wszystkich Ludzi możesz podziwiać dwie, bliźniacze świątynie, które są zadedykowane sylwetce Matki Boskiej. Kościoły Santa Maria dei Miracoli oraz Santa Maria in Montesanto wyróżniają się surową architekturą z zewnątrz, zaś wyjątkowo bogato zdobionymi wnętrzami. Koniecznie musisz je zobaczyć!

Gdzie znajdują się Plac Wszystkich Ludzi (Piazza del Popolo) w Rzymie?

Piazza del Popolo, czyli Plac Wszystkich Ludzi, znajduje się w centralnej części miasta. Z jednej strony jego granicę wyznacza rzeka Tybr, z drugiej zaś Ogrody Borghese. Jak więc łatwo możesz się domyślić, do Piazza del Popolo możesz dostać się w prosty sposób – spacerując w kierunku zachodnim od Ogrodów Borghese. Niestety, nie dojedziesz tam wypożyczonym samochodem, aczkolwiek możesz alternatywnie skorzystać z taksówki. Co więcej, możesz także zdecydować się na podróż komunikacją miejską. Najbliższym przystankiem jest Babuino/Fontanela, który znajduje się tuż przed wejściem na Piazza del Popolo. Na tym przystanku zatrzymują się linie takie jak chociażby 119.

Piazza del Popolo (People's Square), Rome, Italy. Churches of Santa Maria in Montesanto and Santa Maria dei Miracoli. Egyptian obelisk of Ramesses II. Rome architecture and landmark.
Piazza del Popolo (Plac Ludowy), Rzym, Włochy. Kościoły Santa Maria in Montesanto i Santa Maria dei Miracoli. Egipski obelisk Ramzesa II. Architektura i zabytki Rzymu. , licencja: shutterstock/By sazonoff

Atrakcje przy Placu Wszystkich Ludzi

Przy Piazza del Popolo możesz znaleźć wiele zabytków i atrakcji, których niw możesz pominąć. Wspomniane już zostało o kościołach: Santa Maria del Miracoli oraz Santa Maria in Montesanyo, oraz o bazylice z kaplicą Rafaela – Sant Maria del Popolo. Dodatkową atrakcją, która możesz podziwiać na Placu Wszystkich Ludzi jest także Fontanna del Neptuno. Jest to ogromna fontanna z fenomenalną rzeźbą boga mórz – Neptuna i otaczającymi go nimfami wodnymi. Tuż poza placem znajdziesz także nowoczesne Muzeum Leonardo Da Vinci. Jest to interaktywny obiekt, który pozwoli Ci przeżyć niesamowite doświadczenie i bliżej zapoznać się z twórczością jednego z najbardziej znanych artystów epoki renesansu. Co więcej, w okolicy Piazza del Popoplo znajdziesz także szereg restauracji, knajpek i barów, w których możesz bliżej poznać smakowitą, włoską kuchnię i delektować się posiłkiem w otoczeniu niesamowitych widoków.

Czytaj także:

Bazylika Santa Maria in Cosmedin – zwiedzanie i historia

Plac Wenecki w Rzymie – poznaj miejsce poświęcone Vittorio Emmanuelle II

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Rzymie

Poprzedni

Palazzo Reale w Neapolu – historia i architektura

Lotnisko Rzym Ciampino – jak dojechać do centrum?

Następny

Dodaj komentarz