Plaże nudystów we Włoszech. Gdzie się znajdują?

Tagi , ,

Plaże nudystów we Włoszech do 2006 roku nie były uregulowane prawnie. Policja mogła tym samym ukarać tych mieszkańców Półwyspu Apenińskiego, którzy opalali się nago i mogli być posądzeni o obnażanie w miejscach publicznych. Na szczęście za sprawą zmian wprowadzonych w przepisach, dziś do włoskiego stowarzyszenia naturystów zapisanych jest przeszło 600 000 członków. Mogą oni korzystać z kąpieli słonecznych na 30 dedykowanym im plażach.

Chcąc opalać się we Włoszech, warto pamiętać, że istnieje tam rozróżnienie pomiędzy opalaniem topless, a nago. Włosi lubią czerpać przyjemność z plażowania bez górnej części stroju kąpielowego i jest to powszechnie akceptowane i nie wzbudza żadnych emocji. Natomiast opalanie nago w zależności od wybranego regionu jest różnie odbierane, przez co lepiej korzystać z miejsc stworzonych z myślą o naturystach.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Plaże nudystów we Włoszech

Szacuje się, iż we Włoszech znajduje się blisko 30 oficjalnych ośrodków naturystów. Spośród nich na wyróżnienie zasługują te miejsca, które oprócz przepięknej plaży posiadają urozmaiconą rzeźbę terenu i krystalicznie czystą wodę, w której z łatwością można dostrzec kolorowe ryby i ciekawe formacje skalne tworzące dno.

Przepiękna Marina di Camerota

Jedna z najbardziej popularnych plaż dla nudystów na Półwyspie Apenińskim znajduje się w prowincji Salerno, nad zatoką Morza Tyrreńskiego. Położona w Parku Narodowym Cilento i Valle di Diano, Marina di Camerota posiada blisko czterysta metrów piaszczystej linii brzegowej. Wzdłuż niej znajdują się trzy miejsca dedykowane naturystom. Dwie otoczone zielenią zatoczki są stosunkowo niewielkie. Dlatego właśnie w poszukiwaniu dogodnego miejsca do opalania, warto udać się w kierunku trzeciej, znacznie większej plaży.

Spaggia di Aquarilli i plaże nudystów we Włoszech

Położona na Elbie Spaggia di Aquarilli jest jedną z najpiękniejszych plaż na wyspie. Jej wysokie i postrzępione wybrzeże, a także wyjątkowo stroma ścieżka prowadząca nad brzeg morza sprawiają, iż od lat jest chętnie odwiedzana przez Włochów i przybywających tutaj naturystów z Polski i Niemiec. W 2015 roku władze gminne w odpowiedzi na zapotrzebowanie turystów postanowiły uregulować statut Spaggia di Aquarilli. Od tego czasu jest to plaża zarezerwowana wyłącznie dla naturystów.

Powierzchnię Aquarilli pokrywa drobny, czarny piasek, który dodaje jej niepowtarzalnego uroku. Niemniej jednak ze względu na szybkość, z jaką się nagrzewa, chcąc plażować na Spaggia di Aquarilli dla bezpieczeństwa warto zabrać ze sobą parasol i krem z wysokim filtrem. Podczas wakacji we Włoszech, nie ma nic bardziej niebezpiecznego, niż udar słoneczny.  Warto wspomnieć, iż wybrzeże, nad którym położona jest Aquarilli odznacza się imponującą przejrzystością wody. Można w niej z łatwości dostrzec dno.

Nido dell’Aquila i historia naturyzmu nad Morzem Tyrreńskim

Wybrzeże Etrusków jest synonimem wakacji na plaży w Toskanii. To tutaj znajdują się jedne z największych wykopalisk archeologicznych, które sięgają czasów Etrusków. Wspaniały widok rozciągający się stąd na Morze Tyrreńskie, a także szerokie piaszczyste plaże sprawiają, że Nido dell’Aquila w Livorno jest jedną z najczęściej odwiedzanych dzikich plaż w regionie. Niewielu wie, iż pierwsi naturyści pojawili się na niej już w latach 70. XX wieku. Dziś za sprawą doskonałych warunków do opalania, tygodniowo przybywa tu nawet 500 plażowiczów.

Sistiana – Trieste

Spaggia Sistiana to dowód na to, iż plaże dla naturystów rozlokowane są na całym Półwyspie Apenińskim. Położona w Friuli-Venezia Giuliam, to jedno z głównych miejsc, w którym uprawia się naturyzm. Żwirowe piaski i zapierające dech w piersiach widoki zachęcają do plażowania. Wysokie ciągi klifów i zielona roślinność porastająca zbocza, charakteryzują to niezwykłe miejsce. Aby móc w pełni zachwycić się ich urodą, warto choć raz przespacerować się wzdłuż szlaku Rilke. Jest to promenada łącząca Sistianę z Duino, nazwanej na cześć wybitnego Austriaka.

Focene i zaledwie 15 kilometrów do stolicy Włoch

Focene to niewielka, klimatyczna, nadmorska miejscowość, oddalona zaledwie o 15 kilometrów od stolicy kraju – Rzymu. Dzięki temu znajdująca się na jej terenie plaża dla nudystów, od lat gości spragnionych prywatności mieszkańców stolicy Włoch. Doskonale skomunikowana, za sprawą rozwiniętej linii kolejowej pozwala bez przeszkód zatrzymać się tutaj na kilka godzin, a następnie wrócić do zatłoczonego miasta.

Capocotta i doskonale rozwinięta infrastruktura turystyczna

Spaggia Capocotta wchodzi w skład rezerwatu przyrody Castel Porziano, dzięki czemu miejsce to zachowało swój dziewiczy charakter. Oprócz spełniającego wymogi plaży dla naturystów kąpieliska, oferuje przybyłym wygodne leżaki. Do tego chroniące przed słońcem kolorowe parasole, a także serwującą regionalne specjały restaurację, która latem posiada w ofercie również kolorowe drinki. Położona zaledwie 5 kilometrów od Ostii, stanowi atrakcyjny punkt na mapie ośrodków naturystycznych w kraju. Aby się tutaj dostać, należy kierować się znakami prowadzącymi do Porto d’Enea.

Piscinas i największe wydmy w Europie

Spaggia Piscinas rozciąga się wzdłuż plaży Costa Verde. Jest miejscem, w którym przeszłość styka się z teraźniejszością. W sąsiedztwie kilometrów złotego piasku, znajdują się ruiny dawnej kopalni i porzuconych przez górników narzędzi. Zestawienie tych dwóch skrajności tworzy coś w rodzaju postapokaliptycznego krajobrazu zapożyczonego z filmu. Schodząc w kierunku plaży, z daleka da się zobaczyć wysokie na 100 metrów wydmy piaskowe. Kształtują je wiatry mistralne i są jednymi z najwyższych w Europie.

Plaże nudystów we WłoszechBuca Rossa – Piombino

Boca Rossa to niewielka, acz klimatyczna plaża o zróżnicowanym krajobrazie i interesującej rzeźbie terenu. Położona pośród wysokich klifów Wybrzeża Etrusków, charakteryzuje się piaskiem o niespotykanym czerwonym zabarwieniu. Do Buca Rossa można dotrzeć długą, wąską ścieżką, przebijając się po drodze przez gęste zarośla. Wijąca się między skałami serpentyna, prowadzi wprost nad skąpany w słońcu brzeg.

Poprzedni

Co zwiedzić w regionie Salento – 10 propozycji na udane wakacje

Parghelia – co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Następny

Dodaj komentarz