Plaże w Toskanii – gdzie odpocząć nad morzem?

Tagi , , , , ,

Toskania, kraina geograficzna w środkowych Włoszech, przyciąga turystów nie tylko swoją przyrodą i zabytkami, ale także atrakcyjnym położeniem na wybrzeżu Morza Śródziemnym. Toskańskie plaże, które postanowiliśmy opisać w poniższym artykule są odpowiednie dla każdego: młodych ludzi szukających przygód na łonie natury, rodzin z dziećmi oraz osób wolących spokój i ciszę. Niektóre są znakomicie wyposażone w infrastrukturę turystyczną, a inne z kolei są trudno dostępne i odizolowane od większych skupisk ludzkich. Miejsc takich w Toskanii nie brakuje, a nasz wybór jest zupełnie subiektywny i ma na celu jedynie zaproponowanie kilku rozwiązań – do rozważenia i sprawdzenia w boju przez każdego plażowicza. A zatem spróbujmy wspólnie odpowiedzieć sobie na pytanie, które plaże w Toskanii są najpiękniejsze i najlepiej się nadają na słoneczne i relaksujące wakacje?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pogoda i warunki do kąpieli na plażach w Toskanii 

Jako że Toskania leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, można tutaj liczyć na całkiem niezłe warunki pogodowe przez większość roku. Lata są ciepłe, choć rzadko upalne i panuje wówczas komfort termiczny. Najwyższa temperatura przypada na typowo wakacyjne miesiące, a zatem lipiec i sierpień i oscyluje w granicach 24 stopni Celsjusza. Dni słonecznych jest przez cały rok znacznie więcej niż pochmurnych. Nawet zimy są wyjątkowo łagodne i temperatura spada rzadko poniżej zera.   

To co z pewnością najbardziej interesuje plażowiczów to warunki do kąpieli. I tutaj także mamy doskonałe informacje. W ciepłych wodach morza Liguryjskiego i Tyrreńskiego (składowe Morza Śródziemnego) panuje bardzo komfortowa temperatura do pławienia się w falach. We wspomnianych miesiącach wakacyjnych rzadko spada poniżej 23 stopni. Dla porównania w najchłodniejszym lutym temperatura wody to około 11 stopni – może być ciut za wysoka dla morsów.   

Wybrane plaże i kąpieliska Toskanii

Tak jak zaznaczyliśmy na wstępie, staraliśmy się wybrać takie miejscówki, które zadowolą jak największą liczbę turystów. Znajdą się tutaj wobec tego zarówno popularne miejsca, na których można spotkać prawdziwe tłumy ludzi, jak i zaciszne przybytki idealne do samotnej kąpieli w ciszy. 

Urokliwe plaże Piombino

Zaczynamy ten przegląd od gminy Piombino, ponieważ to właśnie tutaj znajduje się najwięcej plaż – niektóre są malutkie, inne z kolei przyciągają wielu plażowiczów. Do tych drugich należy bez wątpienia plaża Torre Mozza. Góruje nad nią zabytkowa, szesnastowieczna wieża, a woda jest dosłownie przezroczysta! Ta toskańska plaża z pewnością zachęca do nurkowania z rurką – snorkeling. Tym bardziej że dno kryje tutaj wiele niespodzianek. Jedną z nich jest bardzo długi podwodny klif, który rozciąga się na setki metrów wzdłuż wybrzeża. Kojarzy się ze starożytną rzymską drogą. Można liczyć nawet na bliskie spotkanie z ośmiornicą! Inne plaże położone w gminie Piombino, a warte wspomnienia, to Calamoresca i Buca delle Fate.

Etruskowie nie gęsi i swoje plaże mają…   

Mowa oczywiście o starożytnym ludzie, którego już nie ma, ale zostały urocze plaże na wybrzeżu etruskim (Morze Liguryjskie) w prowincji Livorno. Zdumiewa wręcz różnorodność miejsc przeznaczonych do kąpieli. Z jednej strony mamy białe plaże w iście karaibskim stylu (vide plaża Bibbona z ciągnącym się przy niej laskiem piniowym), plaże z czerwonymi klifami (warto odwiedzić „perłę Morza Tyrreńskiego” Castiglioncello) oraz rafy koralowe na plażach w Antignano czy Rosignano. Jest zatem w czym wybierać w tej części wybrzeża toskańskiego. Miłośnicy sportów wodnych też nie będą zawiedzeni.   

Plaża Sansone na historycznej Elbie 

Można sobie wyobrazić taką scenkę, jak Napoleon Bonaparte, w leniwy letni poranek wychodzi na piaszczystą plażę i zastanawia się nad swoją przyszłością, wpatrując się z nadzieją w morską toń. Plaża Sansone to bez wątpienia najpiękniejszy skrawek na historycznej wyspie Elbie. Wody są tutaj odpowiednie dla miłośników snorkelingu (nic nie wiemy o tym, by cesarz Francuzów był fanem nurkowania). Podczas podwodnych wojaży można niedaleko brzegu  znaleźć jaskinie, wąwozy i rzadkie ryby. Choć plaża nie jest największa, przyciąga spore grono turystów swoim złotym piaskiem i czystą wodą. 

Plaża Rocchette – idealna dla rodziny

W naszym artykule nie możemy nie wspomnieć o Castiglione della Pescaia, uroczym i popularnym nadmorskim kurorcie ochrzczonym przez turystów mianem „Szwajcarii Maremmy”. Maleńka miejscowość wypoczynkowa w prowincji Grosetto ma do zaoferowania kilka strzeżonych kąpielisk. Jest to wspaniały odcinek wybrzeża, idealny dla rodzin z dziećmi, ze względu na płytkie wody z miękkim piaskiem i dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną – na miejscu można zjeść (wyborne owoce morza) i wypożyczyć sprzęt do pływania lub nurkowania. Wyróżnia się tutaj plaża Rocchette, położona u stóp historycznego fortu o tej samej nazwie. 

Jak co roku w Chałupach…

Jeżeli są między nami naturyści, to znajdą oni na wybrzeżu Toskanii miejsce idealne dla siebie! Plaża La Lecciona, piaszczysta i dostępna dla każdego bezpłatnie, znajduje się pomiędzy Viareggio i Torre del Lago w prowincji Lukka. Teren należy do Parku Regionalnego Migliarino i w związku z tym można liczyć na niezłą infrastrukturę turystyczną na miejscu. I owszem… można się wylegiwać na słońcu, tak jak nas pan Bóg stworzył. Nikt się nie będzie czepiał. Złote wydmy zanurzone w krystalicznym morzu zachęcają do orzeźwiających kąpieli i długich spacerów. Sprawdź również nasz wpis o innych plażach dla nudystów we Włoszech!

Ukryty skarb Monte Argentario – Cala del Gesso

Wreszcie na zakończenie naszego subiektywnego przeglądu najpiękniejszych plaż w Toskanii coś wyjątkowego dla osób kochających ciszę i spokój. Nie bez kozery plażę Casa del Gosso nazywa się „ukrytym skarbem Monte Argentario”, małego miasteczka nadmorskiego w prowincji Grosseto. To skrawek raju, opluskiwany leniwie falami szmaragdowego morza, z zatoczką i sąsiednią wysepką Argentarola. Jeżeli nie dysponujemy łódką, czeka nas nie lada wyzwanie, by pieszo dotrzeć do tego pięknego azylu. Marsz wynagrodzą oczywiście piękne okoliczności przyrody. Plaża jest malutka i pokryta żwirem, całkowicie dzika, ale jakże przyjemna. 

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk

Poprzedni

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Neapolu, zwiedzanie, bilety

Szpitale w Wenecji – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Następny

Dodaj komentarz