Napoli Sotterranea, czyli tajemnicze podziemia Neapolu – miejsce, które fascynuje, zachwyca i z pewnością jest warte odwiedzenia. Co kryje się pod powierzchnią ziemi tego urokliwego miasta i jaka jest historia podziemnych labiryntów?
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Podziemia Neapolu: zaginione miasto pod miastem, historia i ciekawostki
Podziemny Neapol, czyli Napoli Sotterranea, zyskał miano „miasta pod miastem”. Właśnie tutaj, pod powierzchnią ziemi, skrywa się antyczna przeszłość Neapolu. Budowę podziemnego miasta rozpoczęli Grecy już w VI wieku p.n.e., ich pracę kontynuowali później Rzymianie, którzy podziemnych tuneli używali jako akweduktów i miejsca pochówku zmarłych. Podczas II wojny światowej podziemia służyły mieszkańcom za schrony, dziś są udostępnione do zwiedzania i stały się jedną z najciekawszych atrakcji Neapolu.
Na głębokości około 40 metrów, pod niemal całym historycznym Starym Miastem skrywają się labirynty podziemnych korytarzy o łącznej długości niemal 450 kilometrów. W ukrytym, podziemnym mieście stworzono nie tylko drogi, tunele czy jaskinie, ale też akwedukty i cysterny na wodę, katakumby, hipogea, a nawet teatr. Podziemny Neapol to nie tylko atrakcja turystyczna, ale też niezwykłe dziedzictwo historyczne i kulturowe miasta.
Grecko-rzymski akwedukt dostarczał wodę mieszkańcom Neapolu przez blisko 23 stulecia, podziemne zbiorniki nieco straciły na znaczeniu w momencie wybuchu epidemii cholery w 1885 roku. Po wojnie neapolitańskie podziemia, nieco zapomniane i zaniedbane, służyły za składowiska śmieci. Eksplorowanie podziemi miasta wraz z ukrytymi w nich artefaktami rozpoczęło się w latach 60. XX wieku i trwa do dziś.
Odkryj tajemnice Podziemi Neapolu: Przewodnik po podziemnych labiryntach
Wejść prowadzących do podziemi miasta jest wiele, ale oficjalne wejście do podziemi Neapolu znajduje się pod adresem Piazza San Gaetano 68 i trudno go nie zauważyć – pod ziemię prowadzi kamienna brama opatrzona napisem „Napoli Sotterranea”. Atrakcja znajduje się samym sercu Neapolu – naprzeciwko Piazza del Plebiscito i Pałacu Królewskiego, zaledwie kilka kroków od słynnego Teatru San Carlo.
Galleria Borbonica
Galleria Borbonica, czyli tzw. „tunel burboński”, to fragment podziemi, którego stworzenie zlecił Ferdynand II Burbon. Niedokończony tunel, który miał łączyć Pałac Królewski z wojskowymi koszarami na wybrzeżu powstał w połowie XIX wieku. Wejście do tego miejsca mieści się przy Via del Grottone, a wewnątrz można podziwiać np. sale z zabytkowymi pojazdami i motocyklami.
Hypogeum Gardens
Podziemne ogrody, czyli Hypogeum Gardens, powstały na potrzeby wystawy Expo 2015. To miejsce o niepowtarzalnym klimacie, stworzone w celu badań naukowych i śledzone nawet przez NASA. W odizolowanych podziemnych, wulkanicznych skałach wykuto pomieszczenia, gdzie bez wody, światła i zewnętrznych zanieczyszczeń można zobaczyć eksperymentalne uprawy roślin.
Katakumby w Neapolu
Sporą część podziemnego Neapolu zajmują katakumby, czyli kompleks trzech cmentarzysk: San Gaudioso, San Gennaro oraz San Severo z Bazyliką. Najpopularniejsze i najchętniej odwiedzane są katakumby San Gennaro. Całe katakumby to dwupoziomowe, przestronne i doskonale oświetlone cmentarzysko, na którym można odwiedzić między innymi groby św. Agrippinusa oraz św. Januarego, a także zobaczyć basen chrzcielny i zabytkową bazylikę. Miejscem wartym odwiedzenie jest również Cimitero delle Fontanelle – cmentarz anonimowych ofiar, na który trafiały szczątki ofiar cholery z początku XIX wieku.
Muzeum II Wojny Światowej
Część podziemnych pomieszczeń służy dziś za muzeum upamiętniające Neapolitańczyków poległych w czasie czterodniowej, bohaterskiej obrony miasta podczas niemieckiej inwazji. W ramach wystaw muzealnych udostępnionych zostało wiele przedmiotów z tego okresu, które przybliżają historię Quattro Giornate di Napol.
Teatr Nerona i bazylika Lorenzo Maggiore
Po opuszczeniu podziemnego miasta, już z poziomu ulicy, można odwiedzić pozostałości starożytnego grecko-rzymskiego teatru, znanego jako Teatr Nerona. Starożytny teatr obejmuje ulice Via Anticaglia, Vico Cinquesanti i Via S. Paolo. Miejscem wartym zwiedzenia jest także kompleks Lorenzo Maggiore – dwupoziomowy klasztor, w którego podziemiach znajdują się pozostałości starożytnego targu i miejskiego placu, gdzie można podziwiać między innymi pomieszczenia służące niegdyś za sklepy czy karczmy.
Podziemia Neapolu – Ceny biletów i godziny otwarcia
Napoli Sotterranea można odwiedzać codziennie od 10:00 do 18:00 po wcześniejszej rezerwacji. Dodatkowo, w czwartki o godzinie 21:00 organizowane jest nocne zwiedzanie podziemi dla grup powyżej 10 osób. Wszystkie wycieczki do podziemnego miasta odbywają się jedynie w towarzystwie przewodnika.
Zwiedzanie podziemnych korytarzy zostało podzielone na kilka etapów podzielonych tematycznie oraz zróżnicowanych pod względem trudności i długości. Na przejście najkrótszej trasy wystarczy niecała godzina, na najdłuższą trzeba poświęcić około 2,5 godziny.
Zwiedzanie podziemnego miasta jest płatne, bilety wstępu do podziemi kosztuje i można je kupić w kasie tuż przy wejściu. Alternatywą są bilety online, które można nabyć bez kolejek we wcześniejszym terminie np. za pośrednictwem www.tiqets.com.
Autor: Agnieszka Muczyn