Pogoda i temperatura w Tropea w ciągu roku

Tagi , , ,

Planując wakacje w Tropea, wiele osób myśli o pięknych widokach, kolorowych koktajlach, rajskich plażach i atrakcjach. Tworzymy plan zwiedzania  i zastanawiamy się, co spakować, żeby było wygodnie i praktycznie. O pogodzie myślimy zdecydowanie rzadziej. Niejednokrotnie doświadczamy rozczarowania – za zimno, za ciepło, pada. A można tego uniknąć, wybierając odpowiedni czas podróży. Pogoda w Tropea nas nie zawiedzie. Sprawdź temperatury letnich miesięcy w Tropei i zaplanuj idealny urlop.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Czy pogodę w Tropei da się określić?

Warunki atmosferyczne podlegają nieustannym pomiarom. Bazując na wieloletnich wynikach i obserwacjach, dysponujemy rzetelną bazą danych, która dotyczy (prawie) każdego zakątka świata.

Nie bez znaczenia jest też klimat. Tropea leży w strefie umiarkowanego i łagodnego klimatu śródziemnomorskiego. Lata są ciepłe, a zimy łagodne i deszczowe. Teraz przejdziemy do konkretów.

Pogoda w Tropea przyjemna wiosna 

Miesiące wiosenne – marzec, kwiecień i maj – cechują się dobrą pogodą. Temperatura nie spada poniżej 10oC i nie wzrasta powyżej 25oC. Bywa deszczowo, średnia ilość opadów wynosi 216 mm i rozkłada się na ok. 22 dni – stanowi to jednak zaledwie 23% całego okresu. Istnieje więc duża szansa, że trafimy na wspaniałą pogodę. Średnia temperatura wody również jest zadowalająca i oscyluje w granicach 15oC. Spójrzmy na tabelę:

 temperatura powietrzawodaśrednia ilość opadów
marzec14,2oC13,5oC100 mm
kwiecień16,9oC14,2oC63 mm
maj20,8oC16,6oC54 mm

Pogoda w Tropea upalne lato

Lato (czerwiec, lipiec i sierpień) cechuje się wysoką temperaturą, która sięga na nawet 32oC (przy minimalnej ok. 21oC) i dużą liczbą godzin słonecznych – ok. 15 dziennie. Ilość opadów wynosi tylko 54 mm i rozkłada się na ok. 5 dni, co oznacza, że mamy 94% szans na bezdeszczową pogodę w czasie wakacji. Woda w morzu jest ciepła i przyjemna o średniej temperaturze na poziomie 23,5oC. Dla zobrazowania mamy tabelkę:

 średnia temperatura powietrzatemperatura wodyśrednia ilość opadów
czerwiec24,7oC20,2oC21 mm
lipiec27,2oC24,3oC13 mm
sierpień27,9oC25,9oC20 mm

Kapryśna jesień

Jesień to połączenie wiosny i lata. Cechuje się dużą różnorodnością temperatur – najwyższa (we wrześniu) to nawet 29oC, najniższa (w listopadzie) wynosi zaledwie 13,7oC. Spada liczba godzin słonecznych (do około 11 dziennie) i wzrasta ilość opadów – do 273 mm (podzielona na ok. 20 dni). Ryzyko deszczowej pogody? Tylko 22%. Temperatura wody jest bardzo przyjemna, osiąga nawet 23oC. Poniżej tabelka z dokładnymi wartościami:

 średnia temperatura powietrzatemperatura wodyśrednia ilość opadów
wrzesień24,5oC23,2oC61 mm
październik21,7oC20,7oC75 mm
listopad17,6oC17,8oC137 mm

Najlepszy czas na wakacje w Tropei?

Odpowiedź nie powinna zaskoczyć – to zależy. Aby uniknąć nieprzyjemnego rozczarowania, z pewnością warto wziąć pod uwagę plany i oczekiwania co do urlopu. Dla uproszczenia kilka podpowiedzi…

Idealne połączenie temperatury powietrza, wody i (niewielkiej) ilości opadów cechuje przede wszystkim okres letni. Dlatego właśnie lipiec jest najgorętszym miesiącem z najmniejszą ilością deszczu, ale to w sierpniu morze jest najcieplejsze. Jest to doskonały czas, by wakacje spędzić na plaży. Jeśli natomiast preferujemy niższe temperatury z dużą ilością godzin słonecznych, warto wybrać jeden z wiosennych miesięcy. Wtedy pogoda sprawdzi się idealnie w przypadku aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, ale uwaga na marzec – bywa chłodny. 

Optymalne i przyjemnie temperatury występują jesienią. To właśnie wtedy jest słonecznie i ciepło, ale pogoda bywa kapryśna i zdarzają się deszcze – najczęściej w listopadzie. Pewną opcją wydaje się natomiast wrzesień, szczególnie jeśli planujemy intensywne zwiedzanie miasta i innych atrakcji.

Tak naprawdę nie ma złego czasu na wizytę w Tropea. Pogoda dopisuje przez cały sezon wakacyjny – jest ciepło i słonecznie, a temperatura wody zawsze jest przyjemna. Wybór odpowiedniego miesiąca i jego specyfiki powinien być podyktowany osobistymi preferencjami. I choć nigdy nie zyskamy pewności co do temperatury czy opadów, nie ma się czym przejmować, bo przecież po burzy zawsze wychodzi słońce.  

Poprzedni

Jak dojechać z lotniska w Wenecji do centrum?

Savona, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Następny

Dodaj komentarz