Nie od dziś wiadomo, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Wieczne Miasto, które na przestrzeni lat pojawiło się wielu hollywoodzkich produkcjach, jest nie tylko stolicą kraju, ale i największym miastem we Włoszech. Posiadające długą i bogatą historię, każdego roku odwiedzane jest przez miliony turystów przybywających tutaj z całego świata. Szacuje się, iż w 2019 roku Rzym odwiedziło blisko dziesięć milionów osób. Do miasta zjeżdżają zarówno miłośnicy historii, fascynaci sztuki, jak i zakochani, którzy marzą o przeżyciu przygody pośród antycznych budowli i niewielkich, klimatycznych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie kawiarni.
Rzym zachwyca swym pięknem przez cały rok. Imponujących rozmiarów Koloseum, Panteon, czy Forum Romanum na zawsze wpisały się w architektoniczną przestrzeń miasta, doskonale prezentując się w słońcu, jak i pod cienką warstwą śniegu. Planując wakacje w tym wyjątkowym zakątku Europy, warto ustalić, jaki charakter ma mieć nasza podróż. Czy zależy nam na plaży i ciepłym morzu, czy zwiedzaniu? Posiłkach spożywanych na świeżym powietrzu, czy niskimi cenami?
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Rzym wiosną
Wiele osób sądzi, iż sezon turystyczny w Rzymie przypada na czerwiec, lipiec i sierpień. Nic bardziej mylnego, gdyż idealną porą roku sprzyjającą podróży do Włoch jest wiosna. To właśnie wtedy panują najlepsze warunki pogodowe, które znacznie ułatwiają zwiedzanie. Do tego ceny biletów lotniczych w marcu oraz kwietniu są znacznie niższe niż latem.
Wiosną Rzym jest świeży i skąpany w promieniach słońca. Średnie temperatury utrzymują się na poziomie dwudziestu stopni, a delikatny wiatr wiejący od morza, powoli zapowiada nadejście lata. Co więcej, wiosną nie spotkamy tłumu głośnych turystów, dla których Rzym jest jedynie przystankiem w drodze nad ciepłe morze i piaszczyste plaże.
Rzym latem
Latem w Rzymie trwa pełnia sezonu turystycznego. Wysoka temperatura przekraczająca często trzydzieści pięć stopni sprawia, iż miasto zaczyna przypominać rozgrzaną patelnię. Tłum turystów przepychający się na ulicach i stojący w kolejkach do muzeów, znacznie utrudnia wypoczynek i rozkoszowanie się klimatem miasta.
Warto pamiętać, iż w sierpniu większość Włochów bierze urlop w pracy. To skutkuje zamknięciem wielu obiektów, w tym restauracji lub skróceniem godzin pracy w muzeach i hotelach. Z drugiej strony Rzym latem prezentuje się w pełnej krasie. Skąpane w słońcu Koloseum zaprasza do środka, a słynna na całym świecie Fontanna di Trevi przynosi ulgę strudzonym wędrowcom.
Rzym jesienią
Jesienią w Rzymie warto skierować kroki ku parkom miejskim. Bujna, dojrzała roślinność różni się od tej spotykanej w naszym kraju. Łagodny śródziemnomorski klimat sprzyja szybkiemu wzrostowi roślin, a umiarkowane temperatury spacerom. Villa Ada, Villa Borghese czy Villa Doria Pamphili oprócz kolorowych kwiatowych girland i majestatycznych drzew, mogą zaoferować turystom przejażdżki na koniu, rowerze, kąpiel w basenach, a także wynajem kajaków.
Rzym zimą
Rzym zimą odwiedzany jest przez niewielki odsetek turystów, jaki przybywa tutaj latem. W listopadzie Rzym nawiedzają obfite opady deszczu. Wlutym natomiast jest chłodno i wietrznie. Pora deszczowa, która trwa od połowy listopada sprawia, iż deszcz w Rzymie pada całymi dniami i nocami. Temperatura w tym czasie może spaść nawet poniżej pięciu stopni.
Niemniej jednak to właśnie zimą zaoszczędzimy na biletach lotniczych i pokoju hotelowym (więcej tutaj: ). W porównaniu ze szczytem sezonu ceny mogą być niższe nawet o pięćdziesiąt procent. W tym czasie bez stania w długich kolejkach zobaczymy najbardziej znane i wartościowe muzea w kraju. Bez trudu zakupimy bilet do teatru, a także zjemy obiad w niemalże pustych restauracjach. To również w tym czasie rodowici mieszkańcy Rzymu chętniej nawiążą rozmowę z turystami, opowiadając im o miejscach, których nie znajdziemy w opisie przewodnika.
Oddalone o godzinę drogi Morze Tyrreńskie nawet zimą jest znacznie cieplejsze od Morza Bałtyckiego. Jego średnia temperatura w tym czasie wynosi czternaście stopni. Dla porównania latem jego temperatura wzrasta do dwudziestu stopni.