Pompeje – starożytne miasto zniszczone przez wulkan Wezuwiusz

, Tagi , , , , ,

Pompeje to bez wątpienia jedno z tych, włoskich miast, które może poszczycić się najbardziej burzliwą i tragiczną historią, o jakiej mogliśmy słyszeć. Niemniej jednak to właśnie ta historia, przyciąga do miasteczka turystów jak prawdziwy magnes. Obecne miasto w niczym nie przypomina tego, które w starożytności zostało całkowicie zrujnowane i zniszczone przez wulkan Wezuwiusz. Pompeje w dzisiejszych czasach stanowią jedną z największych atrakcji turystycznych Włoch, która znajduje się w aglomeracji miejskiej Neapolu. Nie da się ukryć, że z pewnością miasto to ma do zaoferowania wiele. Podróżni znajdą w nim ślady po czasach Cesarstwa Rzymskiego, a także po niszczycielskiej erupcji Wezuwiusza. Wobec tego, co warto wiedzieć, przed podróżą do tego owianego sławą miasta?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pompeje i ich historia- dlaczego miasto to stało się tak popularne?

Pompeje to miasto, o którym każdy z nas uczy się na lekcjach historii. Dlaczego? Wszystko za sprawą wulkanu Wezuwiusz, a także strategicznej lokalizacji miasta. Zaczynając jednak od samego początku, warto podkreślić, że Pompeje były najprężniej rozwijającym się miastem w czasach starożytnych. To właśnie tam skupiały się najważniejsze dzieje Cesarstwa Rzymskiego. Pompeje przeżywały więc dynamiczny wzrost i rozwój. Były ważnym punktem handlowym i komunikacyjnym w tej części Włoch. Pompeje rozwijały się nad Zatoką Neapolitańską, co czyniło je jednocześnie jednym z ważniejszych portów morskich.

Słynne zabytkowe miejsce Pompei, niedaleko Neapolu. Został całkowicie zniszczony przez erupcję Wezuwiusza. Jedna z głównych atrakcji turystycznych we Włoszech.
Słynne zabytkowe miejsce Pompei, niedaleko Neapolu. Jedna z głównych atrakcji turystycznych we Włoszech., licencja: shutterstock/By Romas_Photo

Niemniej jednak historia miasta zakończyła się w roku 79 przed naszą erą. Dokładnie dnia 24 sierpnia nastąpiła potężna i nieoczekiwana erupcja wulkanu Wezuwiusz. To właśnie u jego stóp zlokalizowane były Pompeje. Wybuch wulkanu jednocześnie położył kres dynamicznie rozwijającej się cywilizacji. Lawa i wulkaniczny pył pokryły dosłownie całe miasto, zabijając jednocześnie jego mieszkańców. Jednocześnie warto zauważyć, że nie położyło to całkowitego kresu istnienia miasta. Choć zajęło to kilkadziesiąt lat, Pompeje próbowały się sukcesywnie odbudowywać. Obecnie miasto to jest prężnie działającą metropolią, która ma za sobą burzliwą historię. Z pewnością miasto to warto odwiedzić, by zapoznać się z jego dziejami od przysłowiowej podszewki.

Sprawdź także: TOP 18 rzeczy do zobaczenia w Kampanii

Jak dostać się do miasta Pompeje?- sposoby i wskazówki dla podróżnych

Pompeje nie są obsługiwane przez port lotniczy. Jednocześnie turyści powinni wiedzieć, że Pompeje znajdują się w obszarze aglomeracyjnym Neapolu. To właśnie w tym mieście zlokalizowany jest jeden z największych i najbardziej ruchliwych portów lotniczych w całych Włoszech. Wobec tego chcąc dostać się do Pompejów, turyści będą musieli się na samym początku dostać do Neapolu. Nie powinno to jednak sprawiać większego problemu. Do Neapolu z Polski można dostać się z następującymi liniami lotniczymi:

  • LOT;
  • WizzAir;

Co więcej, loty realizowane są z następujących portów lotniczych:

  • Warszawa- zarówno lotnisko Warszawa-Modlin, jak i Warszawa-Okęcie;
  • Kraków- z lotniska Kraków-Balice;
  • Gdańsk- z lotniska im. Lecha Wałęsy;
  • Katowice- z lotniska Katowice Pyrzowice;
  • Poznania- lotnisko Poznań-Ławica;
  • Rzeszów- z lotniska Rzeszów-Jasionka.

Oczywiście chcąc skorzystać z jak najlepszych cen biletów lotniczych, warto zarezerwować przeloty z odpowiednim wyprzedzeniem.

Pompei, Italy. Ancient sculptures and ruins in summer season
Pompei, Włochy – starożytne rzeźby i ruiny, licencja: shutterstock/By GagliardiPhotography

Jak dostać się z Neapolu do Pompejów?

Jeśli turystom udało się już dotrzeć do Neapolu, to muszą oni jeszcze dostać się do samych Pompejów. W tym zakresie również jest wiele możliwości. Pompeje od Neapolu oddziela jedynie 25 kilometrów. Turyści mogą więc postawić na dwie możliwości.

Skorzystanie z wypożyczalni samochodów

Wówczas pokonają oni całą trasę w około 30 minut. Z lotniska w Neapolu do Pompejów prowadzi prosta droga E45. Jest to droga szybkiego ruchu, która można dostać się praktycznie do samego centrum Pompejów.

Skorzystanie z komunikacji miejskiej

W tym zakresie można podróżować zarówno pociągiem, jak i autobusami. W pierwszym przypadku z głównego dworca w Neapolu odjeżdża do Pompejów pociąg oznaczony jako MET. Cała podróż zajmie również około 30 minut. W przypadku zdecydowania się na podróż autobusami można zdecydować się na autobus linii 5000, który odjeżdża bezpośrednio z lotniska w Neapolu. Drugą alternatywą jest autobus numer 1, który również odjeżdża bezpośrednio z lotniska. Niemniej jednak dojeżdża on jedynie na obrzeża Pompejów. Wówczas by dostać się do samego centrum, wymagana jest przesiadka w autobus linii 050.

Jak dostać się z Pompejów do Neapolu?

Droga powrotna z Pompejów do Neapolu praktycznie niczym się nie różni. Do Neapolu dojeżdża ten sam pociąg oraz te same linie autobusowe. Wobec tego z trasą powrotną również nie powinno być najmniejszych problemów. Turyści powinni jednak pamiętać, że mogą oni zdecydować się na zakup elektronicznego biletu, jeszcze przed podróżą komunikacją miejską. Dzięki temu nie tylko zakupią bilet o wiele taniej, ale jednocześnie unikną długich kolejek przy kioskach biletowych i kasach.

Sprawdź także: Najpiękniejsze plaże w Kampanii (Neapol i okolice)

Co warto zwiedzać w Pompejach? Poznaj najważniejsze atrakcje!

Pompeje to miasto, które może pochwalić się niezwykle bogatą i burzliwą historią. Wybuch wulkanu Wezuwiusz, który obecnie góruje nad miastem, całkowicie „zmiótł” je z powierzchni ziemi. Niemniej jednak Pompeje krok po kroku zdołały się odbudować. Najlepszym dowodem na to, są pozostałe w mieście zabytki, ruiny i stanowiska archeologiczne, które jednocześnie są jego największą atrakcją. Wobec tego, jak zaplanować zwiedzanie Pompejów i czego nie można przegapić, będąc w mieście?

Foro Civile di Pompei

To jeden z tych zabytków, którzy znajduje się na terenie starożytnego kompleksu archeologicznego w Pompejach. Wejście na teren tego stanowiska jest oczywiście płatne i najlepiej wypożyczyć sobie autioprzewodnik. Niemniej jednak Forum to pierwszy zabytek, na jaki natkniemy się po wejściu na teren kompleksu. Mieściły się tu niegdyś najważniejsze świątynie i urzędy. To właśnie przy tym Forum toczyło się również życie publiczne.

Classical ruins and columns of Roman city with Memorial Arch. Stone-paved Via del Foro street view and arch Arco di Nerone in the distance. Archaeological Areas of Pompeii. Naples, Campania, Italy.
Wyłożona kamieniem ulica Via del Foro i łuk Arco di Nerone w oddali. Tereny archeologiczne Pompejów, Włochy, licencja: shutterstock/By LifeCollectionPhotography

Tempio di Apollo

To świątynia Apollina, a raczej to, co z niej pozostało. Pompeje były miastem, które wierzyły w dawne, greckie bóstwa. Z tego też powodu, jedna z najważniejszych świątyń w mieście, została w całości poświęcona Apollinowi. Świątynia otoczona była kolumnadą, z której niewiele już dziś pozostało.

Teatro Grande

To Wielki Teatr w Pompejach. Pozostały z niego- podobnie jak z wielu innych budowli- już obecnie tylko ruiny. Dawniej teatr ten mógł pomieścić nawet 5 tysięcy widzów. Zgodnie ze źródłami, został on wzniesiony w III wieku przed naszą erą. Jest to jednocześnie fragment najstarszego, rzymskiego teatru, który zachował się do czasów obecnych.

The ruins of a huge theater in Pompeii -Teatro Grande
Teatro Grande w Pompejach , licencja: shutterstock/By Elya Martseva

Odeon

Są to z kolei ruiny Małego Teatru w Pompejach. Mógł on pomieścić około 1800 widzów i wzniesiono go dokładnie w 80 roku przed naszą erą. Na uwagę zasługuje jednak niezwykle specyficzny układ teatru.

Tempio di Iside

To świątynia, a raczej jej ruiny, która poświęcona była bogini Izydzie. Znajduje się ona tuż obok teatrów. Zgodnie ze źródłami wzniesiono ją w II wieku przed naszą erą. Warto podkreślić, że jest to jedna z najlepiej zachowanych budowli na całym stanowisku archeologicznym w Pompejach.

Anfiteatro di Pompei

Ruiny starożytnego amfiteatru w Pompejach. To najstarszy, zachowany amfiteatr na całym świecie. Warto zwrócić na niego szczególną uwagę, gdyż został on w całości wzniesiony z kamienia. Rzymskie Koloseum- dla porównania- powstało 100 lat później. Budowa amfiteatru w Pompejach zakończyła się w roku 80 przed naszą erą, czyli na rok przed wybuchem Wezuwiusza. Mógł on pomieścić ponad 20 tysięcy widzów. Odbywały się w nim przedstawienia, walki gladiatorów, a także i zawody sportowe.

Porta Marina

Jedna z bram prowadzących do miasta. To właśnie ona jest również głównym wejściem do stanowiska archeologicznego.

Dom Fauna

Casa di Fauno to również jedna z większych atrakcji starożytnych Pompejów. Znaleźć tam można posąg tańczącego Fauna, a co więcej, do tej pory nie wyjaśniono do końca jego symboliki.

Panoramiczny widok starożytnego miasta Pompeje z domami i ulicami. Pompeje to starożytne rzymskie miasto zmarło z powodu erupcji Wezuwiusza w I wieku. Neapol, Włochy.
Panoramiczny widok starożytnego miasta Pompeje z domami i ulicami. Włochy., licencja: shutterstock/By lara-sh

W Pompejach, w okolicy stanowiska archeologicznego znajdziemy wiele więcej domów do zwiedzania, a także znajdziemy muzeum, w którym zostały zachowane szczątki mieszkańców pokrytych lawą. Co więcej, na uwagę zasługują także łaźnie parowe, które stanowiły główną atrakcję dla starożytnych Rzymian.

Ile kosztuje wejście do stanowiska archeologicznego w Pompejach?

Wejście na stanowisko archeologiczne w Pompejach jest oczywiście płatne. Warto zauważyć, że Włosi traktują je jako jedno z najważniejszych muzeów i swoiste dobro narodowe. Jakie koszty będą więc musieli ponieść turyści, chcący zwiedzić starożytne Pompeje? Otóż:

  • bilet pojedynczy- obejmuje on wejście jedynie do jednej z części stanowiska archeologicznego. Kosztuje on 16 euro, bez względu na sezon.
  • bilet ulgowy- mogą z niego skorzystać osoby w wieku od 18 do 24 lat. Jego cena to z kolei jedynie 2 euro, bez względu na sezon.
  • karnet, który umożliwia wejście na trzy stanowiska archeologiczne w Pompejach, Oplontis i Boscoreale- to z kolei koszt 18 euro, przy czym warto zaznaczyć, że karnet ten jest ważny przez trzy dni.
Ancient Roman city of Pompeii on the background Vesuvius volcano
Pompeje z Wezuwiuszem w tle, licencja: shutterstock/By muratart

Jeśli turyści jednak planują zwiedzić w Pompejach znacznie więcej i planują poruszać się po mieście głównie komunikacją miejską, wówczas mogą oni rozważyć zakup karty Campania ArteCard. Jest to ciekawe rozwiązanie, gdyż pozwala na zwiedzenie dwóch atrakcji całkowicie za darmo, zaś na wejście do kolejnych obowiązuje zniżka. Koszt takiej karty to 32 euro, z kolei dla uczniów i studentów obowiązuje cena 25 euro. Co więcej, z tą kartą możemy bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej w Neapolu oraz Pompejach. 32 euro to koszt karty, która ważna jest przez 3 dni. Dopłacając 2 euro więcej, czyli 34 euro, otrzymujemy z kolei karnet na cały tydzień. Wraz z nim można za darmo zwiedzić aż 5 atrakcji, jednocześnie nie uprawnia on do darmowych przejazdów komunikacją miejską. Warto więc rozważyć zakup takiej karty, szczególnie jeśli zależy nam na tym, by zredukować koszty zwiedzania lub poruszania się po mieście.

Gdzie spać w Pompejach? Oto najlepsze obiekty noclegowe w mieście!

Pompeje obecnie to przede wszystkim prężnie i dynamicznie rozwijające się miasto, które poniekąd zaczyna wychodzić z cienia Neapolu. Co więcej, miasto to świetnie przygotowało się na napływ turystów. Można to zauważyć zarówno pod kątem rozwijającej się bazy gastronomicznej, jak i bazy noclegowej. W Pompejach turyści mogą skorzystać z wielu, różnych opcji zakwaterowania. Wobec tego, jakie są najlepsze obiekty noclegowe w mieście?

Hotel del Sole

Ten obiekt noclegowy może pochwalić się czterema gwiazdkami. Niemniej jednak jest on świetnym rozwiązaniem dla turystów, którzy chcą nocować jak najbliżej starożytnego centrum archeologicznego. Znajduje się on bowiem jedynie 400 metrów od niego. Hotel ten oferuje wysoki standard zakwaterowania. Podróżni mogą cieszyć się nowoczesnym i klimatyzowanymi pokojami, ze standardowym umeblowaniem. Co więcej, w obiekcie działa restauracja, a śniadanie serwowane jest codziennie rano w formie bufetu. Dodatkowo można relaksować się w hotelowym basenie lub jaccuzzi. Pobyt w tym hotelu z pewnością będzie można zaliczyć do udanych.

Hotel Ristorante Vittoria

Czterogwiazdkowy hotel w Pompejach. Co prawda, oddalony jest on o około 1,3 kilometra od centrum. Niemniej jednak obiekt znajduje się w świetnie skomunikowanej części miasta, więc nie będzie problemu z dojazdem do każdego miejsca w Pompejach. Jest to hotel, który oferuje wysoki standard zakwaterowania. Nowocześnie urządzone pokoje są klimatyzowane i świetnie wyposażone. W obiekcie działa restauracja oraz basen z ogrodem wypoczynkowym. Goście mogą także korzystać z pakietu SPA. Warto więc rozważyć pobyt w tym hotelu, gdyż zapewnia on wysoki standard.

Hotel Forum

Kolejny czterogwiazdkowy obiekt noclegowy w Pompejach. Co najważniejsze, znajduje się on jedynie 300 metrów od stanowiska archeologicznego w mieście. Ten hotel oferuje prawdziwie luksusowe zakwaterowanie w nowoczesnych i klimatyzowanych pokojach. Do dyspozycji gości w dalszym ciągu pozostaje kryty basen oraz hotelowa restauracja z barem. Hotel ten cieszy się bardzo dobrymi opiniami wśród turystów.

Poprzedni

Wyspa Pantelleria — nieoczywisty kierunek wakacyjny, przewodnik

Florencja – poznaj wyjątkowe miasto Toskanii

Następny

Dodaj komentarz