Pozzuoli to niewielkie, włoskie miasteczko położone nad samym brzegiem Morza Śródziemnego, nieopodal Neapolu. Miejscowość przeżywała swój złoty wiek w czasach rzymskich, później zniszczyła je działalność wulkanu, lecz nadal ma wiele do zaoferowania. Jakie są największe atrakcje Pozzuoli i co warto zobaczyć w wulkanicznym mieście?
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Zabytki i atrakcje: co warto zobaczyć w Pozzuoli?
Niewielka, nadmorska miejscowość Puzzuoli była dawniej miastem portowym i ważnym ośrodkiem handlu – to właśnie tutaj cumowały statki z Aleksandrii i docierały transporty rozmaitych towarów z całego basenu Morza Śródziemnego. Dziś to urocze, nadmorskie miasteczko stało się popularnym kurortem turystycznym, który warto odwiedzić przynajmniej przejazdem. Będąc w pobliskim Neapolu, można dojechać do Pozzuoli pociągiem lub metrem.
Cumae i Anfiteatro Flavio Neroniano – pamiątki po czasach starożytnych
Miasteczko Pozzuoli istniało już w czasach starożytnych. Zostało założone około V wieku p.n.e. i nosiło wówczas nazwę Puteoli, było jednym z najważniejszych portów na południu Włoch. Pozostałości antycznego miasta można zobaczyć na stanowisku archeologicznym Cumae. W tym samym miejscu mieści się Jaskinia Sybilli z ponad 100-metrowym korytarzem. Według legendy zamieszkiwała ją kapłanka wyroczni Apollina i w niej miała wypowiadać swoje przepowiednie.
Jedną z największych atrakcji Pozzuoli jest stanowisko archeologiczne Anfiteatro Flavio Neroniano na obrzeżach miasta. To ruiny starożytnego amfiteatru Flawiuszy z przełomu I i II wieku. Był to trzeci pod względem wielkości rzymski amfiteatr we Włoszech i jeden z największych w Europie. Monumentalny amfiteatr prawdopodobnie został wzniesiony przez tych samym architektów. Budowali oni rzymskie Koloseum i w czasach swojej świetności mógł pomieścić nawet 40 tysięcy widzów. Choć obecnie pozostały po nim jedynie ruiny, to budowla wciąż zachwyca. Zwiedzającym udostępnione zostały nie tylko trybuny czy scena, ale także doskonale zachowane podziemia teatru. Wykorzystano je jako scenografię w filmach „Ben-Hur” Williama Wylera oraz „Gladiator” Ridleya Scotta.
Spacer po zabytkowym Starym Mieście z widokiem na wybrzeże
Po odwiedzeniu pozostałości po czasach starożytnych warto udać się do centrum miasta malowniczo rozciągającego się wzdłuż wybrzeża. To właśnie tutaj, nad brzegiem morza znajduje się najstarsza część Pozzuoli z uroczym rynkiem i labiryntem wąskich, brukowanych uliczek otoczonych kolorowymi kamienicami, które pamiętają czasy Starożytnych Rzymian. W centrum znajdują się pozostałości drugiego, nieco mniejszego, amfiteatru, jego łuki można zobaczyć na ulicach Via Solfatara i Via Vigna. Rzymskie pozostałości skrywają się też w wielu innych punktach miasta, więc warto rozglądać się podczas spaceru. Rozległe wykopaliska z kolumnami w centrum, których nie sposób nie dostrzec, to pozostałości rzymskiego targu
Na wybrzeżu mieści się również niewielka przystań pełna łodzi i kutrów rybackich, z której można wypłynąć w rejs w kierunku pobliskich wysp Ischia i Procida oraz na Półwysep Miseno.
Zwiedzanie starożytnej świątyni i katedry Duomo di Pozzuoli
Na wielbicieli sztuki i architektury sakralnej czeka zabytkowa katedra Duomo di Pozzuoli stojąca po drugiej stronie miasta. Budowla została wzniesiona na szczycie Rione Terra, w miejscu starożytnej rzymskiej świątyni. Na terenie kompleksu można podziwiać zabudowania pochodzących z dwóch odległych epok. Są to oryginalna Świątynia Augusta pochodzącą z 78 roku p.n.e. oraz barokowa katedra z drugiej połowy XVII wieku.
Rzut okiem na krater uśpionego wulkanu i zejście do Hadesu
Na miejscu nie brakuje atrakcji przyrodniczych. Leżący w sąsiedztwie Neapol słynie z obecności Wezuwiusza – najsłynniejszego europejskiego wulkanu. W Pozzuoli mieści się Monte Nuovo z Solfatara di Pozzuoli – jeden ze stożków wulkanicznych wchodzących w skład Campi Flegeri. Miejscowość leży tak zwanych Polach Flegrejskich, czyli kalderze uśpionego superwulkanu – pod powierzchnią ziemi skrywa się morze lawy. Z niewielkiego krateru ukrytego pod miastem wydobywa się para i gorące powietrze, a w pobliżu znajdują się pozostałości antycznych saun.
Wielbiciele pieszych wędrówek mogą się wybrać nad jedno z pobliskich jezioro – Lago d’Averno lub Lago di Lucrino. W pierwszym podobno ukryte było zejście do Hadesu – według mitologii podziemnego świata umarłych.
Zapoznaj się także z naszym wpisem o historycznych podziemiach Neapolu!
Autor: Agnieszka Muczyn