Procida – jednodniowa wycieczka, jak zorganizować?

, Tagi , , , ,

Włochy od zawsze cieszyły się ogromną popularnością wśród turystów. Nie da się bowiem ukryć, że słoneczna Italia ma wszystko to, co jest niezbędne do tego, by można było cieszyć się udanym i niezapomnianym wypoczynkiem. Przepiękne, kolorowe i zabytkowe miasta z pewnością zachęcają do długich i nostalgicznych pieszych wędrówek. Dają także niesamowitą możliwość zapoznania się z nietuzinkową architekturą, która często jest mieszanką różnorodnych stylów. Co więcej, we Włoszech nie brakuje również plaż, a także przepięknych linii brzegowych, gdzie można wygrzewać się w promieniach słońca, a także kąpać w przejrzystych, morskich wodach. Polscy turyści za swoje ulubione miasto wybrali Neapol. To właśnie na jego ulicach w sezonie wakacyjnym można usłyszeć rodzimy język. Niemniej jednak u wybrzeży Neapolu znajduje się jedna z najbardziej kolorowych, włoskich wysp – Procida. Jak więc dopłynąć na tę urokliwą wyspę i jak zorganizować jednodniową wycieczkę?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dopłynąć na malowniczą wyspę Procida?

Procida (Italy) - Vivara Island, a nature reserve and protected oasis in Procida, Phlegrean Fields
Szlak w Procida, Włochy, licencja: shutterstock/By Francesca Sciarra

Wyspa Procida znajduje się u wybrzeży słynnego miasta, jakim jest Neapol. W pierwszej kolejności więc turyści muszą dostać się właśnie do Neapolu. Nie jest to ogromnym wyzwaniem, gdyż z uwagi na niezwykłą popularność tego wakacyjnego kierunku, tanie linie lotnicze jak np. Ryanair czy Wizzair przygotowały stałe połączenia właśnie na tej trasie. Bilety można nabyć więc w naprawdę okazyjnych cenach, o ile tylko odpowiednio wcześniej je zarezerwujemy. Z Neapolu droga na wyspę Procida jest niezwykle prosta. Wystarczy bowiem dostać się do portu w mieście.

W tym celu z lotniska najlepiej dostać się na dworzec główny, skąd bez problemu znajdziemy autobus dowożący turystów do portu, z którego około 6 razy dziennie odpływają statki na wyspę Procida. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że bilety na przeprawę promową również warto zarezerwować wcześniej. Szczególnie jeśli turyści chcą dostać się na wyspę wraz z własnym samochodem. Promy odpływają z Neapolu od godziny 7 rano, aż do godziny 18:00. Bilety wahają się w granicach około 15-30 euro w zależności od pory, w której zdecydujemy się na podróż. Przeprawa promem trwa zwykle około 2-3 godziny, a wówczas można podziwiać malowniczą linię brzegową Neapolu i całego wybrzeża. 

Co zwiedzić na wyspie Procida? – najlepsze miejsca i atrakcje turystyczne

Procida jest jedną z najmniejszych wysp włoskich. Jest ona jednak zgodnie uważana za jedną z najbardziej kolorowych i atrakcyjnych, która skrywa w sobie całą masę ciekawych miejsc i zabytków. Jest to również jedna z najmniejszych wysp, która jest stale zamieszkana. Niezwykłą zaletą tej wyspy jest jej atmosfera. Jest ona bowiem nieśpieszna, powolna i można odnieść wrażenie, że nawet nieco senna. Co najważniejsze, wciąż brak tam turystyki masowej. Co za tym idzie, można zapoznać się z prawdziwą włoską kulturą, a także rodzinnymi mieszkańcami, którzy nie zostali zdominowani przez podróżnych.

Jest to wyspa wulkaniczna, a jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa, które w wolnym tłumaczeniu na nasz język oznacza tyle co wypchnięty. Niemniej jednak wyspa Procida ma swój niezaprzeczalny i niepodważalny urok. Chociażby ze względu na rzędy tradycyjnych i kolorowych włoskich domków, które ciągną się praktycznie wzdłuż jej całego wybrzeża. Turyści często wskazują na to, że to właśnie na wyspie Procida mają możliwość zapoznania się i zasmakowania w niezwykle świeżych owocach morza, które nie są spotykane w żadnej innej części Włoch. Jednak to, co jest dla podróżnych najważniejsze, to z pewnością to, co można na tej wyspie zwiedzić. Tak więc, które miejsca są obowiązkowe do zobaczenia na wyspie Procida?

Marina Grande

Procida island, Naples, Italy, colorful houses in Marina di Corricella harbour in dramatic sunrise light

Port w Procida, Włochy, licencja: shutterstock/By Boris Stroujko

Jest to port, do którego z pewnością przypłyniecie z Neapolu. To również najważniejszy i największy port na całej wyspie. W porcie znajdziecie długą na około 700 metrów ulicę Via Romana, która jest jednocześnie przepiękną, nadmorską promenadą. To właśnie przy niej znajdują się urokliwe domki mieniące się pastelowymi kolorami. Są one niezaprzeczalnie jedną z charakterystycznych cech Procidy.

Plac Męczenników

To główny plac portowego miasteczka na Procidzie. To właśnie tam możecie zatrzymać się na krótki odpoczynek czy nawet na kawę lub herbatę w jednej z popularnych knajpek. Na środku placu znajduje się fontanna, a także niewielki kościółek. Z racji tego, że wyspa posiada pagórkowate ukształtowanie terenu, to właśnie na Placu Męczenników będziecie mogli znaleźć pierwszy z punktów widokowych – Marina di Corricella.

Kościół Santuario S Marie delle Grazie Incoronata

To pierwszy z ważniejszych zabytków na wyspie. Jest to niewielki kościół w barokowym stylu, który idealnie odzwierciedla wszystkie najważniejsze wytyczne barokowej architektury.

Dawny kościół Santa Margherita Nuova

Tak naprawdę jest to budynek z około 1800 roku, przy wejściu którego stoją dwa potężne działa, pochodzące najprawdopodobniej od brytyjskiej floty morskiej z 1779 roku. Niemniej jednak w murach dawnego kościoła często organizowane są różnorodne wystawy. Mają one uświadomić turystom, jak dawniej toczyło się życie na tej niewielkiej wyspie i jak radzili sobie mieszkańcy pod dominacją Francuzów.

Terra Murata

Procida, Italy-August 18, 2016: Porto Corricella in Procida Island, Italy
Uliczki w Procida, Włochy, licencja: shutterstock/By Stefano Guidi

To niewielkie, zamieszkane miasteczko ulokowane na jednym ze wzgórz na wyspie. Jest to tym samym jeden z najstarszych obszarów wyspy, który był i jest zamieszkany. Miasteczko Terra Murata zostało wzniesione na 90-metrowym klifie. Można powiedzieć, że pełniło rolę miasta obronnego, czego dowodzą świetnie zachowane fortyfikacje. Historia Terra Murata sięga czasów średniowiecznych, a samo miasteczko jest zabytkiem samym w sobie.

Pałac d’Avalos

Jest to bez wątpienia główny punkt miasteczka Terra Murata. Ten monumentalny pałac został wzniesiony prawdopodobnie w XVI wieku, jeszcze za czasów najazdu muzułmańskich piratów. Później został on przekształcony na jedno z najcięższych więzień, które funkcjonowało aż do 1988 roku.

Opactwo św. Michała Archanioła

Jest to jedno z najstarszych opactw na całej wyspie. Szacuje się, że to właśnie w tym miejscu już w XI wieku istniał pierwszy klasztor benedyktynów. Wchodząc do wnętrza przepięknej świątyni z pewnością pierwsze, co rzuci się w oczy, to mnogość różnego rodzaju zdobień i bogactwo wykorzystywanych materiałów. Na największą uwagę bez wątpienia zasługuje kasetonowe sklepienie, a także stała szopka bożonarodzeniowa, która wykonana jest z muszli i innych morskich przedmiotów. Kościół ten bez wątpienia wyróżnia się nie tylko rozmiarem, ale także bogactwem zdobień, które nie tak łatwo znaleźć na tej niewielkiej wysepce.

Trasa widokowa Via Borgio

Spacerując uliczkami urokliwego miasteczka Terra Murata, nie sposób pominąć przepięknej trasy widokowej przy Via Borgio. To właśnie z niej możecie podziwiać widoki na ogromny i majestatyczny klif spokojnie wchodzący do morza, na którym znajduje się wspomniany już wcześniej Pałac d’Avalos.

Osada Casale Vascello

To również jedna z najstarszych i w pełni ufortyfikowanych osad na wyspie. Ten obszar po raz pierwszy został zasiedlony w XV wieku. Część mieszkańców wyspy do tej pory utrzymuje tam swoje posiadłości. Niektórzy twierdzą, że osada ta obecnie spełnia rolę przedmieść wspomnianego już miasteczka Terra Murata. Po dotarciu do osady wielu może odnieść wrażenie, że jest to nic innego jak niezwykle długi dziedziniec, otoczony budynkami mieszkalnymi. Osada ta z pewnością pozwoli się nam zapoznać z tradycyjną, włoską architekturą i kulturą wznoszenia budowli.

Belvedere Elsa Morante

To kolejny na wyspie punkt widokowy, który bez wątpienia warty jest odwiedzenia. Możecie z niego podziwiać nie tylko pastelowe fasady. Chociaż sama trasa na punkt widokowy nie należy do najbardziej atrakcyjnych, to z pewnością widoki, które czekają na turystów na jego szczycie, są warte około 20-minutowego spaceru.

Plaże Procida

Niewątpliwą atrakcją wyspy są jej urokliwe i spokojne plaże. Na wyspie znajdziemy kilka piaszczystych miejsc, na których nie tylko można wygrzewać się w promieniach słońca, ale co najważniejsze można zażyć spokojnej kąpieli w lazurowych wodach morza. Plaże Procidy nie są tłumnie oblegane przez turystów, jak np. plaże świetnie nam znane z miasta Neapol. Najbliżej turystycznego centrum wyspy znajduje się plaża Chiaia, która cieszy się niezwykle spokojnym i łagodnym zejściem do morza, a w dodatku znajdują się na niej wszystkie niezbędne udogodnienia w postaci pryszniców i mini barów.

Jednodniowa wycieczka na wyspę Procida – jak zorganizować?

Jeden dzień na zwiedzenie wszystkich atrakcji na wyspie Procida jest z pewnością wystarczający. Tak naprawdę już około 5 godzin wystarczy, by turyści mogli zapoznać się z najważniejszymi miejscami i budynkami, a także zażyć błogiego relaksu na jednej z plaż. Jak zorganizować więc jednodniową wycieczkę? Otóż najważniejsze jest zarezerwowanie biletu na przeprawę promową. Warto wybrać się na wyspę około godziny 9:00 lub 10:00. Najlepiej będzie także, jeśli turyści zdecydują się na wypożyczenie samochodu w Neapolu i dostanie się wraz z autem na wyspę. Znacznie ułatwi to zwiedzanie, biorąc pod uwagę chociażby to, że wyspa ma górzyste ukształtowanie terenu. Co więcej, podróżując własnym samochodem, możemy liczyć na to, że dotarcie do każdego z zabytków będzie o wiele łatwiejsze i po prostu szybsze. Niezwykłym ułatwieniem jest także to, że całe turystyczne centrum wyspy znajduje się właśnie w okolicy portu, do którego podróżni przypłyną z Neapolu.

Wynajmij samochód wcześniej

Na wyspie nie ma wypożyczalni samochodów, za to bez problemu można znaleźć miejsca parkingowe przy najważniejszych punktach dla zwiedzających. Wspomniana powyżej lista zabytków i najważniejszych miejsc została uporządkowana chronologicznie. Każdy z nich znajduje się przy głównej trasie dla podróżnych. Warto więc zapamiętać tę listę, a następnie wraz z nią udać się na malowniczą wyspę Procida. Każdy z nich znajduje się praktycznie przy tej samej trasie, która nie przekracza około 30 kilometrów.

Warto jednak zwiedzanie podzielić na dwie części i turystyczne centrum wyspy zwiedzić ranem, a następnie udać się na prawdziwy włoski posiłek w jednej z restauracji na wyspie. Drugą część zwiedzania warto poświęcić na atrakcje, które są nieco oddalone od turystycznego centrum wyspy. Całą jednodniową wycieczkę warto zakończyć relaksem na wspomnianej już plaży w centrum wyspy i powrócić do portu na prom. Warto pamiętać, że do niektórych atrakcji na wyspie konieczne jest wcześniejsze zarezerwowanie biletu wstępu, co można zrobić z pośrednictwem strony online. Turyści powinni również odpowiednio wcześnie zarezerwować sobie bilety na prom, gdyż z uwagi na rosnącą popularność wyspy, może być problem ze znalezieniem wolnych miejsc na przeprawę promową w dogodnym dla podróżnych terminie.

Gdzie dobrze zjeść na wyspie Procida?

Lunch w Procida, Włochy, fot. shutterstock.com

Lunch w Procida, Włochy, fot. shutterstock.com

Procida jest wysepką niewielkich rozmiarów i chociaż wciąż nie jest ona tak popularna wśród turystów, to z uwagi na rosnące nią zainteresowanie świetnie rozwinęła sobie bazę gastronomiczną. To właśnie owoce morza stanowią podstawę tamtejszej kuchni, a sposoby na ich przygotowanie znacznie różnią się od tych, które można spotkać w kontynentalnej części Włoch. Na wyspie Procida z pewnością Wasze kubki smakowe zostaną odpowiednio potraktowane, a doznania smakowe na długo pozostaną w Waszej pamięci. Jednak gdzie można dobrze zjeść na wyspie Procida? Otóż warto wstąpić do następujących lokali:

La Lampara – to restauracja znajdująca się w turystycznym centrum wyspy, blisko portu. Serwuje ona owoce morza przyrządzane we włoskim stylu, który charakterystyczny jest właśnie dla wyspy Procida. Warto wspomnieć, że specjalnością lokalu są pasty właśnie ze świeżymi i pysznymi owocami morza.
Ristorante Gorgonia – to również lokal w turystycznym centrum wyspy, który cieszy się ogromną popularnością. Serwuje on dania mięsne, ale nie brakuje tam także owoców morza, dla których stworzono osobne menu. Warto dodać, że weganie i wegetarianie są oczywiście mile widziani.
Caracale – to lokal zlokalizowany podobnie jak poprzednie, w turystycznej części miasta. Znajdziecie tam codziennie inne menu, które zależy do tego, co lokalni rybacy zdołają dostarczyć o poranku.

Poprzedni

Agrigento – zwiedzanie Valle dei Templi, atrakcje, poradnik

Najlepszy przewodnik po Neapolu, zwiedzanie, noclegi

Następny

Dodaj komentarz