Przewodnik po Trydencie – co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

, Tagi , , , , , , ,

Trydent jest popularnym wśród turystów miastem we Włoszech o powierzchni ponad stu pięćdziesięciu kilometrów kwadratowych. Jest stolicą włoskiej prowincji regionu Trentino. Położony jest między Alpami i nizinami wenecką oraz padańską. Graniczy z Austrią oraz Szwajcarią. Przenikające tu kultura i tradycja włoska, niemiecka i ladyńska wpłynęły na wyjątkowość regionu. Co warto zobaczyć w Trydencie? Gdzie zatrzymać się na nocleg? Przeczytaj nasz przewodnik po Trydencie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Krótka historia Trydentu

Niektórzy uczeni uważają, że Trydent był kiedyś osadą celtycką. W pierwszym wieku przed naszą erą terytorium Trydentu zostało podbite przez Rzymian. Juliusz Cezar założył tam rzymską gminę, którą nazwał Tridentum, co jest hołdem dla rzymskiego boga mórz Neptuna (Tri Dentum oznacza trzy zęby).

Po upadku cesarstwa rzymskiego Tridentum zostało podbite przez Franków, Longobardów, Bizantyjczyków i Ostrogotów, stając się jednocześnie częścią Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W szesnastym wieku Trydent zasłynął z Soboru Trydenckiego, który zapoczątkował kontrreformację. W tym okresie Trydent również był znaną siedzibą żydowskiej prasy drukarskiej. Region został silnie dotknięty wojnami światowymi. W 2020 roku Trydent znalazł się na liście najbardziej zrównoważonych miast we Włoszech według Smart City Index.

Jak dojechać do Trydentu? – Przewodnik po Trydencie

Do Trydentu można dotrzeć zarówno samochodem, jak i pociągiem lub samolotem. Jadąc samochodem można skorzystać z autostrady numer A22, która łączy przełęcz Brenner z Modeną. A22 stanowi fragment drogi międzynarodowej E45, która wiedzie przez Włochy, Austrię, Niemcy oraz Danię. Podróż samochodem z Warszawy do Trydentu trwa około trzynastu godzin. Wybierając podróż samochodem, warto wybrać hotel z garażem, ponieważ w mieście trudno jest znaleźć wolne miejsce do parkowania.

Dojazd koleją jest równie komfortowy. Wszystkie włoskie i europejskie pociągi dalekobieżne zatrzymują się na głównych trydenckich stacjach – Trento i Rovereto. Z Warszawy do Trydentu pociągiem można dojechać w ciągu dziewiętnastu godzin.

Samolotem można dolecieć do Werony, Bergamo, Mediolanu, Wenecji, Bolonii, Monaco lub do Innsbrucku i wynająć samochód, aby dotrzeć do Trydentu. Samolot do tych miejsc dolatuje w czasie jednej lub dwóch godzin.

Warto również wspomnieć, że miasto oplata gęsta sieć komunikacji miejskiej, więc poruszanie się po Trydencie nie stanowi żadnego problemu. Miasto znajduje się dwieście czternaście kilometrów od Wenecji, dwieście dwadzieścia sześć kilometrów od Mediolanu, sto jeden kilometrów od Werony i pięćdziesiąt osiem kilometrów od Bolzano.

Warunki pogodowe w Trydencie

Trydent znajduje się w strefie klimatu umiarkowanie ciepłego. W mieście często pada. Roczna suma opadów przekracza dziewięćset milimetrów. Najmniej opadów jest w styczniu a najwięcej w listopadzie. W lipcu odnotowywane są najwyższe temperatury – średnio prawie dwadzieścia trzy stopnie Celsjusza. W zimę temperatura osiąga średnio nieco ponad jeden stopień Celsjusza.

Co warto zobaczyć w Trydencie? – Przewodnik po Trydencie

Plac Duomo

Jest to przepiękny rynek otoczony malowniczymi kamienicami, które ozdobione są freskami. Jedną z najpiękniejszych kamienic jest Casa Cazuffi i Casa Realia. Na placu znajduje się również romańska katedra zbudowana w stylu romańsko-lombardzkim oraz Fontanna z Neptunem, która pochodzi z połowy dwudziestego wieku.

Lago di Caldonazzo

Lago di Caldonazzo to jezioro znajdujące się około dwudziestu kilometrów od Trydentu. Lokacja jest idealna dla miłośników relaksu na plaży, sportów wodnych i wędrówek w kontakcie z przyrodą. W 2020 roku jezioro otrzymało Błękitną Flagę. Z jeziora wypływa rzeka Brenta. W obrębie jeziora w sierpniu organizowane są wyścigi łodzi przypominających swoim kształtem smoka.

Buonconsiglio Castle Museum

Zamek został wzniesiony w trzynastym wieku. Do 1803 roku zamek był siedzibą księcia biskupów. Następnie był używany przez Austriaków jako koszary wojskowe i więzienie. W latach dwudziestych dwudziestego wieku stał się siedzibą Muzeum Narodowego. Od 1922 roku mieści się tam Wojewódzka Galeria Sztuki.

W środku zamku znajdują się między innymi cenne freski, które są sztandarowym przykładem europejskiej sztuki gotyckiej, piękne ogrody, a z okien rozpościera się widok na panoramę miasta.

MuSe

Jest to muzeum nauki znajdujące się w budynku zaprojektowanym przez włoskiego architekta Renzo Piano. Kształt budynku przypomina góry. MuSe jest najpopularniejszym muzeum nauki we Włoszech. W ciągu roku odwiedza je sześćset tysięcy osób. Jedną ze stałych ekspozycji jest wystawa prezentująca historię życia na Ziemi. Popularną atrakcją MuSe jest tropikalna szklarnia, w której znajdują się sto trzydzieści dwa gatunki roślin.

Zaleca się zwiedzanie od tarasu widokowego na piątym piętrze. Piętro czwarte jest poświęcone lodowcom, piętro trzecie zwierzętom Alp, piętro trzecie historii gór, a pierwsze prehistorii.

Orrido di Ponte Alto

Są to dwa niesamowite wodospady w wąskim kanionie. Kanion został wyrzeźbiony przez burzliwe wody strumienia Fersina. Na miejsce dojeżdża autobus podmiejski.

Riva Del Garda

Jest to malownicza miejscowość znajdująca się zaledwie czterdzieści minut od centrum Trydentu. W Riva Del Garda można zobaczyć strome górskie szczyty, które bezpośrednio schodzą do błękitnej wody otoczonej palmami. W okolicy znajduje się wiele knajp. Warto wybrać się na rejs statkiem płynącym do Limone. Riva Del Garda jest ulubionym miejscem windsurferów z całej Europy.

Museo dell’Aeronautica Gianni Caproni

Muzeum Sił Powietrznych w Trydencie zostało założone przez pioniera lotnictwa – Gianniego Caproniego, który gromadzi oraz prezentuje kolekcję oryginalnych, historycznych samolotów o światowym znaczeniu.

Mausoleum of Cesare Battisti

Mausoleum of Cesare Battisti znajduje się na szczycie Doss Trento, niewielkiego wzgórza z widokiem na stolicę prowincji. W mauzoleum jest pomnik najsłynniejszy irredentysty z Trydentu – Cesare Battisti. Budynek otoczony jest pięknym parkiem i jest pozostałością wczesnochrześcijańskiej bazyliki.

Giardino dei Ciucioi – Przewodnik po Trydencie

Giardino dei Ciucioi to kompleks niezwykłych wiszących ogrodów. Ruiny wraz z roślinnością stwarzają niesamowitą atmosferę. Jest to przykład architektury romantycznej. Ogród rozwija się w formie spiralnej rampy. Na szczycie znajduje się Casa del Giardiniere, w którym znajdują się takie konstrukcje jak:

 • renesansowa loggia,
 • mauretańskie iglice,
 • fasada neogotyckich kościołów,
 • niedokończony zamek z portykiem.

W okresie największej świetności w dużej szklarni rosły palmy, cytryny, magnolie, pomarańcze oraz drzewa oliwne.

Albere Palace

Jest to renesansowa willa z szesnastego wieku. Budynek ma plan kwadratu, z czterema narożnymi wieżami o szerokości sześciu metrów i wysokości dwudziestu metrów.

Została zbudowana przez książąt-biskupów Trydentu Madruzzo. Willa określana jest Pałacem Drzew, dzięki rzędom topoli, które kiedyś prowadziły do zamku. W Wielkiej Sali na drugim piętrze znajdują się zabytkowe freski z czasów cesarza Karola V. Na trzecim piętrze znajdują się renesansowe freski przedstawiające krajobrazy z ruinami i zamkami, a także siedem sztuk wyzwolonych, cztery cnoty katedralne i trzy cnoty teologiczne.

Według legendy willa była połączona z tunelem z katedrą miejską, z której korzystali książęta-biskupi przemieszczający się pomiędzy lokacjami.

W latach 1987-2011 willa była siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej Trydentu i Roverto.

Pomnik Dantego Alighieri – Przewodnik po Trydencie

Jest to pomnik poświęcony Dantemu Alighieri. Dante był włoskim poetą, który zyskał sławę dzięki poematowi “Boska komedia”. Poemat jest uważany za arcydzieło literatury światowej i szczytowe osiągnięcie literatury średniowiecznej.

Museo dell’Aeronautica Gianni Caproni można zwiedzić z przewodnikiem. Oprócz ekspozycji w muzeum znajdują się również sala konferencyjna, w której może się zmieścić sto osób oraz księgarnia, w której dostępne są gadżety lotnicze, modele samolotów i helikopterów oraz książki.

Santa Maria Maggiore

Santa Maria Maggiore to kościół uznawany za miejsce, w którym rozpoczęto kontrreformację. W tym kościele kardynałowie podczas Soboru Trydenckiego postanowił wytępić herezję panosząca się w Europie.

Lokalna kuchnia w Trydencie – Przewodnik po Trydencie

W Trydencie mieszają się smaki weneckie ze smakami alpejskimi. Często podawaną potrawą jest makaron z dziczyzną oraz leśnymi grzybami. Mieszkańcy Trydentu uwielbiają tak jak Polacy kiszoną kapustę oraz nadziewane wątróbką pyzy. Lokalnym przysmakiem jest suszony boczek z serem Grana Trentina. Wśród lokalnych deserów można znaleźć struclę z jabłkiem, a wśród trunków czerwone wino Schiava.

Godna polecenia jest restauracja Forsterbräu Trento, która znajduje się przy Via Santa Trinità. W menu znajdują się między innymi risotto z gorgonzolą, tortelloni i pennette.

Można również dobrze zjeść w Osteria San Rocco. Restauracja znajduje się przy ulicy Via L. De Balzani 2. Osteria San Rocco to typowo rodzinna restauracja. W lokalu znajduje się również bar.

Kolejnym doskonałym lokalem, w którym można zjeść dobry obiad i nie tylko jest Uva e Menta. Restauracja znajduje się przy ulicy Via Mura A 35. Lokal słynie z fantastycznej pizzy.

Najlepsze szlaki trekkingowe w mieście i w okolicach

Trentino jest niezwykle bogatym miejscem pod względem krajobrazu i ukształtowania. W trakcie wypraw trekkingowych można obserwować gaje oliwne, rozległe płaskowyże, gęste lasy oraz pionowe skały. Oto najlepsze szlaki trekkingowe w okolicy:

 • Rovereto – Monte Altissimo – Rif. Damiano Chiesa,
 • Valsugana – Trekking Cima Vezzena,
 • Trento – Monte Calisio trek,
 • Dosso di Costalta,
 • Giudicarie – Monte Cengledino,
 • Ledro – Senter da Stigol,
 • Alpie Cimbra – Lavarone Trekking,
 • Garda Lake – Percorso alle Cavre,
 • Valsugana – Natural Reserve Fontanazzo.

Miejsca parkingowe w Trydencie – Przewodnik po Trydencie

W Trydencie nie jest łatwo o miejsce parkingowe. Warto szukać miejsca do zaparkowania na jednym z poniższych parkingów:

 • Parking Lot Piazza Fiera,
 • Parcheggio Einaudi,
 • Parcheggio Gratuito,
 • Parking Center Europe,
 • Parcheggio Libero,
 • Parcheggio Sartori,
 • Bus Parking,
 • Parcheggio Duomo P5,
 • Parcheggio Sanseverino.

Najlepsze kempingi w Trydencie

Trydent ze względu na wyjątkową faunę i florę jest doskonałym miejscem na kemping. Jednym z najpopularniejszych kempingów jest Camping Village Spa.

TOP 3 najlepszych miejsc na nocleg w Trydencie

Grand Hotel Trento

Grand Hotel Trento jest czterogwiazdkowym hotelem znajdującym się przy ulicy Pizza Dante 20 w centrum miasta. Hotel dysponuje restauracją oraz eleganckimi meblami z drewnianymi meblami. W hotelu znajduje się bezpłatne centrum fitness i WiFi. Restauracja serwuje śniadania w stylu kontynentalnym.

Każdy pokój jest dźwiękoszczelny i ma podłogę wyłożoną miękką wykładziną. Hotel akceptuje zwierzęta domowe.

Be Place

Be Place to czterogwiazdkowy hotel, który znajduje się przy ulicy Via delle Laste 79. Hotel znajduje się nieco ponad dwa kilometry od MuSe. W pobliżu znajduje się również Uniwersytet w Trydencie oraz plac Duomo.

W pokojach znajduje się łazienka oraz telewizor z płaskim ekranem.

Codziennie w bufecie serwowane są śniadania w formie szwedzkiego stołu. Z sali śniadaniowej rozpościera się widok na góry. Jest możliwość wypożyczenia roweru lub samochodu.

Be Place akceptuje zwierzęta oraz dysponuje udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych.

Hotel Aquila D’Oro

Czterogwiazdkowy hotel znajduje się przy ulicy Via Belenzani 76. Położony jest przy mieście placu Duomo. 100 od hotelu znajduje się katedra. W hotelu dostępne są pokoje z zapleczem odnowy biologicznej.

Codziennie rano serwowane jest śniadanie w formie słodkiej i słonej.

Hotel akceptuje zwierzęta domowe i dysponuje udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych.

Wśród fauny i flory Trydentu można wyróżnić: orły przednie, sępy brodaty, jelenie, sarny, kozy, koziorożce alpejskie, lis rudy, gronostaje, świstakiem, głuszce, modrzewie, sosny, alpeny, borówki czarne, jarzębiny, zielone olchy, sosny górskie, arniki, białe bawełniane trawy.

Reasumując, Trydent jest doskonałym miejscem na wycieczkę w góry. Atrakcje mogą tu odnaleźć zarówno rodziny z dziećmi, pary, jak i paczki znajomych.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link. Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wycieczki po przewodnik-po-trydencie

Poprzedni

Najlepsze miejsca na wakacje w Ligurii

Sirmione – perła w koronie jeziora Garda. Co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Następny

Dodaj komentarz