Regaty w Wenecji, czyli Regata Storica, ciekawostki

Tagi , , , , ,

Regaty – popularne zawody sportowe rozgrywające się na wodzie. Zawodnicy ścigają się na żaglówkach i próbują jednocześnie osiągnąć jak najlepszych czas. Jednak regaty w Wenecji to całkiem inne doświadczenie. Okazuje się, że zawody te mają tam wydźwięk nie tylko sportowy, ale także i historyczny. Wielu turystów przyjeżdża do miasta właśnie po to, by móc być świadkiem niesamowitego wyścigu. Wobec tego, kiedy odbywają się regaty w Wenecji i co musisz o nich wiedzieć? Sprawdźmy!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kiedy odbywają się regaty w Wenecji?

Regaty w Wenecji, czyli Regaty Storica, to wielkie święto żeglarstwa. Odbywają się one dokładnie w pierwszą niedzielę września. Jest to jedna z najbardziej spektakularnych i wyczekiwanych imprez. Przygotuj się na to, że właśnie w tym dniu w mieście jest o wiele więcej turystów, a dodatkowo, w ciągu dnia nie kursują tramwaje wodne. Jest to podyktowane bezpieczeństwem uczestników regat. Jeśli w tym dniu będziesz się chciał dostać w inne zakątki Wenecji, wówczas możesz liczyć jedynie na własne nogi. Tłumy turystów podziwiają niesamowite łodzie i wioślarzy, którzy rywalizują o miano najszybszych i najlepszych. Wydarzenie to jest warte tego, byś zobaczył je na własne oczy.

Regaty w Wenecji – zarys historyczny i ciekawostki

Regaty w Wenecji mogą pochwalić się wyjątkowo długą i barwną historią. Co więcej, Regata Storica jest uważana za najważniejszy wyścig w historii całego, weneckiego żeglarstwa. Ciekawostką jest fakt, że regaty były dawniej formą zachęcenia gondolierów do tego, by pielęgnowali oni swoje umiejętności i talenty. Regata Storica przez wiele lat finansowana była przez prywatnych sponsorów, którzy w ten sposób zapewniali sobie i mieszkańcom rozrywkę. Znacząca zmiana nastąpiła w momencie, kiedy to Wenecja została wcielona do Królestwa Włoch. Wówczas regaty były sposobem na celebrowanie Republiki Weneckiej. Znacznie zmienił się także sposób ich finansowania – sponsoringiem zajęła się bowiem administracja publiczna.

Fabulous morning cityscape of Venice with famous Canal Grande and Basilica di Santa Maria della Salute church. Location: Venice, Veneto region, Italy, Europe
Wspaniały poranny pejzaż Wenecji ze słynnym Canal Grande i Bazyliką di Santa Maria della Salute. Lokalizacja: Wenecja, region Veneto, Włochy, Europa , licencja: shutterstock/By Vadym Lavra

Z powstaniem Regata Storica związanych jest wiele legend. Jedna z nich głosi, że pierwsze wyścigi odbyły się podczas treningów na wyspie Lido w XIII wieku. Niektórzy jednak zakładają, że rozpoczęły się one o wiele wcześniej. Jedna z najbardziej prawdopodobnych wersji wskazuje na to, że pierwsze regaty w Wenecji odbyły się około 1300 roku. Wówczas wioślarze, czekając na swoich panów z San Marco, spędzali czas na wyścigach. Była więc to forma rozrywki i produktywnego wykorzystania wolnego czasu. Jednak w 1315 roku Wenecji groziła wojna. Wobec tego jedna z wersji wydarzeń zakład, że regaty zostały zorganizowane w święto Maryi przez rząd. Ich celem było głównie zwerbowanie najemników, którzy mogą w czasie wojny bronić Wenecji.

Co ciekawe, odbywały się również regaty kobiet. Po raz pierwszy miały one miejsce w 1493 roku. Ich zorganizowanie miało honorować żonę księcia Mediolanu. Niestety, rok 1797 przyniósł całkowity upadek Republiki Weneckiej, a co za tym idzie, regaty również zostały przerwane. Dopiero 44 lata później odbyły się one ponownie. W roku 1841 austriacki rząd wyraził zgodę na zorganizowanie zawodów żeglarskich na Canal Grande. Regaty miały poniekąd wydźwięk artystyczny. Sceny z zawodów pojawiały się na obrazach wielu, słynnych malarzy.

Panoramic view of famous Canal Grande and Basilica di Santa Maria della Salute at sunset in Venice, Italy
Panoramiczny widok na słynny Canal Grande i Bazylikę Santa Maria della Salute o zachodzie słońca w Wenecji, Włochyy, licencja: shutterstock/By canadastock

Jak aktualnie wyglądają regaty?

Obecna Regata Storico znacznie różni się od tej, która organizowana była kilkaset lat temu. Całe wydarzenie rozpoczyna się od hucznej parady, która ma upamiętnić powitanie w Wenecji żony króla Cypru. Wioślarze przebierają się w regionalne, bogato zdobione kostiumy i prezentują swoje łodzie. Na samym początku ścigają się dzieci i młodzież. Cała Regata Storico trwa jednak do późnego wieczora. Głównym punktem imprezy są wyścigi dorosłych. Odbywają się one na całym basenie wyspy San Marco oraz Canal Grande. Władze miasta ustawiają w tym czasie specjalną trybunę na Campo San Vito, która zapewnia najlepsze widoki na Regata Storico. Jeśli chcesz się tam dostać, musisz odpowiednio wcześnie zakupić bilet wstępu. Zwykle kosztuj on 60 euro i pozostaje ważny przez cały czas trwania regat.

Czytaj także:

Murano – urokliwa wyspa Laguny Weneckiej

Rejsy po Canal Grande w Wenecji – wszystko, co warto wiedzieć

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Wenecji

Poprzedni

Rejsy po Canal Grande w Wenecji – wszystko, co warto wiedzieć

Fondaco dei Tedeschi – punkt widokowy w Wenecji, bilety

Następny

Dodaj komentarz