Rejsy po Canal Grande w Wenecji – wszystko, co warto wiedzieć

Tagi , , , , ,

Wenecja to jedno z najpiękniejszych miast w północnych Włoszech. Wyróżnia się ona nie tylko swoją ponadczasową architekturą, która łączy w sobie różnorodne epoki, ale także siecią malowniczych kanałów. Jednym z najpopularniejszych jest Canal Grande, po którym regularnie odbywają się rejsy dla turystów. Kanał ten ma kształt litery „S”. Ponadto to właśnie przy nim zlokalizowane są najważniejsze zabytki w mieście. Sprawdźmy więc, co musisz wiedzieć o Canal Grande w Wenecji.

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Canal Grande w Wenecji – historia, ciekawostki

Canal Grande w Wenecji to popularna cieśnina, która wije się pomiędzy dzielnicami miasta w kształcie litery „S”. Przepływa on dokładnie przez sam środek Wenecji i dzieli miasto na dwie części. Co ciekawe, zarówno po jednej, jak i drugiej stronie kanału znajdują się dokładnie trzy dzielnice, są to: Cannaregio, San Marco i Castello, oraz Santa Croce, San Polo i Dorsoduro. Szerokość Canal Grande wynosi między 30 a 60 metrów.

Ponadto miejscami cieśnina ta osiąga głębokość 6 metrów. Co ciekawe, brzegi kanału są połączone czterema, słynnymi i zabytkowymi mostami. Kanał ten został zbudowany – zgodnie ze źródłami – w XV wieku. Łączy on obszerną część weneckiej laguny wraz z kanałem św. Marka. Canal Grande jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Wenecji. Rejsy gondolą pozwalają na podziwianie najważniejszych zabytków i budowli w mieście. Przy Canal Grande zlokalizowanych jest ponad 170 budynków o znaczeniu historycznym, architektonicznym oraz kulturalnym. Fasady wszystkich budynków skierowane są właśnie w stronę Canal Grande. Większość budowli pochodzi jeszcze z okresu pomiędzy wiekiem XIII a XVII. Po Canal Grande regularnie kursują gondole – stanowiące najlepszą atrakcję turystyczną, a także wodne autobusy oraz tramwaje, które spełniają funkcję środka komunikacji.

Venice, Italy. Canal Grande and old red roofs, panoramic view from above
Wenecja, Włochy. Canal Grande i stare czerwone dachy, panoramiczny widok z góry, licencja: shutterstock/By Maria_Usp

Zabytki przy Canal Grande, które trzeba zobaczyć

Zgodnie z tym, co zostało wspomniane, przy Canal Grande znajduje się aż 170 zabytkowych budowli, nie wspominając o słynnych, czterech mostach, które łączą jego brzegi. Podczas rejsu kanałem będziesz mieć więc możliwość podziwiania najważniejszych zabytków w mieście. Jednocześnie istnieje kilka z nich, na które powinieneś zwrócić znacznie większą uwagę. Zaliczają się do nich:

  • Bazylika Santa Maria della Salute – jest to jeden z najważniejszych obiektów sakralnych w Wenecji. Miała ona pomóc mieszkańcom miasta przezwyciężyć epidemię dżumy w 1630 roku. Bazylika ta jest wiernym reprezentantem barokowego stylu w architekturze.
  • Ca’ Dario – jest to „przeklęty” pałac i prawdopodobnie jedno a najstraszniejszych miejsc przy Canal Grande. Każdy, dotychczasowy właściciel pałacu zginął tragiczną śmiercią. Ostatni mieszkaniec pałacu zmarł na atak serca w 2002 roku. Od tego momentu pałac jest niezamieszkany.
  • Palazzo Balbi – jest to kolejny pałac znajdujący się tuż przy Canal Grande. Obecnie jest to siedziba prezydenta regionu Veneto. Budowla ta wzniesiona została w roku 1582 i posiada ona dwie kondygnacje.
  • Ca d’Oro – Złoty Dom to kolejna budowla pałacowa, która została wzniesiona w latach 1421 – 1440 na zamówienie weneckiego kupca. Obecnie to właśnie w Złotym Domu znajduje się muzeum sztuki.
  • Targ Rybny Rialto – to jedno z najważniejszych miejsc targowych w Wenecji. Sam targ rybny został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miejsce to jest wiecznie zatłoczone, a Ty sam możesz kupić tam nie tylko świeże ryby i owoce morza, ale także warzywa.
  • Ca’ Pescaro – to jedna z lepiej znanych galerii sztuki, która zlokalizowana jest w budynku pałacowym. Jego budowla rozpoczęła się w XVI wieku. Dodatkowo warto wiedzieć, że pałac został wzniesiony w stylu barokowym.

Jak więc widzisz czeka na Ciebie wiele, nietuzinkowych zabytków! Możesz je zobaczyć podczas jednego rejsu gondolą.

Czytaj także:

Murano – urokliwa wyspa Laguny Weneckiej

Rejs po Canal Grande tramwajem wodnym

Rejs tramwajem wodnym po Canal Grande może być niesamowitą przygodą. Taka podróż pozwoli Ci zobaczyć Wenecję z całkiem innej strony. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się tramwaj numer 2, który zatacza pętle i płynie przez całą długość Canal Grande. Niemniej jednak po kanale kursuje także linia numer 1. Tramwaj numer 2 wypływa z przystanku S. Marco (Giardinetti). Z kolei tramwaj numer 1 wypływa z przystanku zlokalizowanego na wyspie Lido.

Wycieczki gondolą po Canal Grande w Wenecji – ceny

Kolejną opcją, by zobaczyć Wenecję z poziomu wody, jest rejs gondolą po Canal Grande. Jest to jednocześnie jedna z największych atrakcji turystycznych w mieście. Taki rejs jest jednak nieco droższy niż w przypadku tramwajów wodnych. Będziesz musiał zapłacić za niego koło 150 złotych. Sam rejs trwa od 20 do 30 minut. Początkowym przystankiem jest Bazylika Santa Maria delle Salute. Pamiętaj, że istnieje również możliwość wykupienia prywatnego rejsu gondolą po Canal Grande. Jest to popularne rozwiązanie szczególnie wśród par, które liczą na romantyczne chwile w otoczeniu przepięknych widoków.

Beautiful view of traditional Gondolas on Canal Grande with historic Basilica di Santa Maria della Salute in the background on a sunny day in Venice, Italy
piękny widok na tradycyjne gondole na Canal Grande z zabytkową Bazyliką Santa Maria della Salute w tle w słoneczny dzień w Wenecjie, Italy, licencja: shutterstock/By canadastock

Najpopularniejsze mosty na Canal Grande

Wspomniane już zostało, że brzegi Canal Grande są połączone czterema mostami. Każdy z nich ma ogromną wartość historyczną. Do najpopularniejszych mostów na Canal Grande należą:

  • Most Rialto – jest to jeden z najstarszych mostów, jaki powstał w Wenecji na Canal Grande. Do czasu wybudowania Mostu Akademii był to jedyny most łączący brzegi kanału. Cechuje się on zamkniętą konstrukcją z wytyczonymi uliczkami we wnętrzu. Ma on długość 48 metrów.
  • Most Akademii – to z kolei most drewniano – żelazny, który również łączy brzegi Canal Grande. Ponadto łączy on dzielnice Dorsoduro i San Marco. Jest to symbol Wenecji. Rocznie przez ten most przechodzi około 8 milionów pieszych.
  • Most Bosych – jest to kamienny most na Canal Grande. Został on zbudowany w latach 1932- 1934. Łączy dzielnice Cannaregio i San Polo.
  • Most Konstytucji – to stalowy most na Canal Grande, który został wzniesiony w latach 2003- 2007. Jest to najmłodszy most na kanale.
Fabulous morning cityscape of Venice with famous Canal Grande and Basilica di Santa Maria della Salute church. Location: Venice, Veneto region, Italy, Europe
Wspaniały poranny pejzaż Wenecji ze słynnym Canal Grande i Bazyliką di Santa Maria della Salute. Lokalizacja: Wenecja, region Veneto, Włochy, Europa, licencja: shutterstock/By Vadym Lavra

Wyżej wymienione mosty uznaje się za symbole Wenecji, a dodatkowo mają ogromną wartość historyczną oraz kulturową. Dlatego koniecznie musisz je zobaczyć!

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Wenecji

Poprzedni

Lotnisko Mediolan-Bergamo (Orio al Serio)

Regaty w Wenecji, czyli Regata Storica, ciekawostki

Następny

Dodaj komentarz