Samochodem do Cinque Terre, parkingi i porady

, Tagi , , , ,

Powiedzieć, że Cinque Terre to piękne miejsce, to jakby nie powiedzieć nic. Tych pięć nadmorskich, liguryjskich miasteczek to unikatowa – na skalę nie tylko europejską, ale i światową – widokowa perła i ozdoba każdej pocztówki – czy wręcz żywa pocztówka. Wszystkie te hasła to wcale nie przesada i przekona się o tym każdy, kto choć raz uda się do tego magicznego miejsca.

Można pokusić się wręcz o stwierdzenie, że wizyta w bajkowym Cinque Terre to punkt obowiązkowy każdej wycieczki objazdowej po środkowych i północnych Włoszech. Po samym obszarze Cinque Terre najwygodniej jest przemieszczać się pociągami, które odjeżdżają co parę minut i mają stacje we wszystkich miasteczkach. Jednak jeśli decydujemy się na podróż własnym autem, poniżej znajdują się wskazówki, gdzie znajdują się parkingi w Cinque Terre. Wbrew pozorom nie jest to sprawa tak oczywista. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać do Cinque Terre?

Do cudu natury, jakim jest niewątpliwie Cinque Terre, dojedziemy samochodem z kilku kierunków. Trasy w to miejsce prowadzą zarówno od południowego wschodu – od strony La Spezi, z północno-zachodniego – od miejscowości Levanto. Z kolei od północy prowadzi tutaj górska droga z Pignone. Lokalizacja ta jest więc dobrze skomunikowana z resztą kraju, ale należy pamiętać, że drogi w tym obszarze są bardzo niebezpieczne. Prowadzą one przez wzgórza, są bardzo kręte, dużo tu stromizn. Jazda drogami do Cinque Terre i po samym obszarze tych nadmorskich miasteczek nie należy do bezpiecznych.    

Parkingi Cinque Terre – Riomaggiore

Riomaggiore to pierwsza miejscowość z pięciu tworzących Cinque Terre, patrząc od strony La Spezii. Do samego miasteczka nie możemy wjechać autem – obowiązuje zakaz ruchu dla wszystkich oprócz mieszkańców. Przed wjazdem do Riomaggiore znajduje się za to dość pojemny parking na około 170-180 miejsc. Jednak ceny są tu dość pokaźne – za godzinę postoju zapłacimy co najmniej 4 euro.

Parking Manarola

Druga miejscowość Cinque Terre to niezwykle urokliwa Manarola – tu również napotkamy na zakaz ruchu, który uniemożliwia wjazd do miasteczka. Przed wjazdem do miasta znajduje się parking, aczkolwiek znacznie mniejszy niż ten w Riomaggiore. Zmieści się na nim jedynie 80 samochodów i niestety możemy być niemal pewni, że w sezonie letnim, ale i wiosną wszystkie miejsca będą już dawno zajęte. Jazda do tej miejscowości samochodem wiąże się więc ze sporym ryzykiem. Cena parkingu w Manaroli to 3 euro za godzinę.

Parking Corniglia Cinque Terre

Parking w Cornigli należy do najmniej polecanych spośród wszystkich parkingów na terenie miasteczek Cinque Terre. Jest to bardzo wąski obszar, na jedynie 60 miejsc (2,50 euro za godzinę zatrzymania) i w dodatku położony w samym środku najbardziej niebezpiecznego fragmentu odcinka trasy drogowej po obszarze Cinque Terre, tzn. odcinka łączącego Manarolę z Vernazzą (przez Corniglię właśnie).  

Jeśli już zdecydujemy się na zatrzymanie przy tej miejscowości, to wspomniany parking znajduje się przy drodze wyjazdowej w kierunku północnym – na Vernazzę. Jednak raz jeszcze podkreślić należy, że jest to bardzo ryzykowny i nie do końca rozsądny pomysł – jeżeli nie musimy, to wybierzmy pociąg jako środek transportu po Cinque Terre.   

Parking Vernazza

Vernazza to według wielu najpiękniejsza miejscowość Cinque Terre. Warto tu przyjechać, ale znów – tak jak w pozostałych miejscowościach nie wjedziemy do centrum. Auto musimy zostawić na parkingu (na 90 pojazdów), który znajduje się aż kilometr przed miasteczkiem. Dalej trzeba pokonać dystans pieszo.

Koszt parkingu w Vernazzie to 3 euro za godzinny postój.

Parkingi Cinque Terre – Monterosso

Monterosso to w zasadzie jedyne z miasteczek Cinque Terre, w którym możemy w miarę rozsądnie pozostawić auto. „W miarę” jest tu jednak kluczowym zwrotem, bo co prawda w miasteczku znajdziemy dwa parkingi, ale są one zwykle zupełnie zapełnione samochodami. O wolnym miejscu w zasadzie trudno tu marzyć, możemy liczyć tylko na szczęśliwy traf od losu.

Pierwszy parking nosi nazwę Fegina i znajduje się tuż nad brzegiem morza. Jest też najbardziej obszerny ze wszystkich parkingów Cinque Terre – mieści około 300 aut. Jednak to właśnie bliskość plaży sprawia, że jest tak szczelnie zapełniony. Cena: 2 euro za godzinę.

Drugi parking to Loreto, w tej samej cenie. Jest mniejszy od Feginy, bo zaparkuje tam tylko 100 samochodów.  

Więcej o wakacjach w Ligurii przeczytacie tutaj.

Poprzedni

Bagnoregio – co zwiedzić, atrakcje, jak dojechać, noclegi

Wynajem samochodu w Lamezia Terme

Następny

Dodaj komentarz