Sassari – przewodnik, co zobaczyć i zwiedzić, noclegi, atrakcje

Tagi , , , , , , , ,

Podobno „wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”, ale Włochy mają przecież o wiele więcej do zaoferowania. Coraz częściej ulubionym miejscem docelowym turystycznych peregrynacji staje się wyspiarska Sardynia, kusząca słońcem i historycznymi lokacjami. Do najciekawszych ośrodków miejskich tego obszaru Italii należy Sassari z jego malowniczym centrum, bogatym w szerokie spektrum architektury: średniowiecznej, romańskiej, gotyckiej, renesansowej i barokowej. To prawdziwa uczta duchowa dla miłośników historii, a że jeszcze przy okazji można w okolicy dobrze zjeść… Zapraszamy do wędrówki po tym mieście. Przedstawimy główne zabytki, wskażemy także na przydatne informacje dotyczące infrastruktury turystycznej. W artykule znajdą się też wytyczne na temat pogody i temperatury w ciągu roku – podpowiemy, kiedy najlepiej jechać do Sassari.  

Kempingi Włochy
Kempingi Włochy
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Sassari – nie tylko winem i oliwkami bogate…

Jest to drugie co do wielkości miasto wyspiarskiej Sardynii, przegrywa w tym względzie tylko ze stolicą regionu Cagliari. Sassari może się poszczycić całkiem długa już historią. Powstało w okolicach X wieku, to tutaj właśnie swojego schronienia przed atakami Saracenów szukali pobliscy mieszkańcy. Historyczne losy rzucały miasteczko w objęcia różnych panujących: rządzili tu władcy Pizy i Genui, w XV wieku wkroczyli Hiszpanie (pod ich panowaniem otworzono uniwersytet) i dopiero trzy wieki później pojawiła się dynastia sabaudzka. Rok 1861 to ważna cezura w dziejach Sassari – znalazło się ono wówczas w granicach zjednoczonych Włoch.    

Obecnie jest to jeden z lepiej rozwiniętych ośrodków gospodarczych i przemysłowych w skali nie tylko Sardynii, ale całego kraju Wino i oliwki, gospodarcze opus magnum regionu, to jedno… Prężnie rozwija się tutaj przemysł maszynowy i wydobywczy (złoża żelaza, cynku i ołowiu), kwitnie transport kolejowy i drogowy. Całkiem łatwo tam również dotrzeć. Sassari jest dobrze skomunikowane z Włochami dzięki lotnisku Alghero, które znajduje się zaledwie 30 kilometrów od centrum miasta. Można tam dolecieć właściwie z każdego miejsca w Europie. 

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Sassari? 

Miasteczko jest niezwykle bogate w budowle o charakterze sakralnym, a spacerując jego uroczymi uliczkami, wśród kolorowych budynków mieszkalnych (niesamowite wrażenie!) co krok mijamy zabytkowe obiekty. Wśród nich zdecydowanie wyróżnia się katedra San Nicola pod wezwaniem św. Mikołaja. Znajduje się ona w  samym historycznym centrum miasta, czyli przy Piazza del Duomo i dzisiaj jest siedzibą tutejszego arcybiskupa. Jej historia sięga XII wieku, a źródła dowodzą, iż powstała na bazie jeszcze starszej świątyni – pozostałości widać w historycznej absydzie.  

Wart odwiedzenia jest także kościół Santa Maria di Betlemme, dar od franciszkanów, którzy osiedlili się tutaj w XIII wieku. Szczególne wrażenie robi dzisiaj kilka kaplic w stylu późnogotyckim oraz ogromne sklepienie krzyżowe w prezbiterium kościoła. Pod koniec XVI wieku działał tutaj Francesco Zirano, męczennik, a później błogosławiony franciszkanin (jego pomnik można podziwiać w pobliskim klasztorze). Niestety nie zachowała się do dzisiejszych czasów wyniosła dzwonnica z XIX wieku, która uległa zawaleniu. 

Sassari szczyci się również eleganckimi budynkami komunalnymi, w tym rzadkimi przykładami sardyńskiej architektury renesansowej. Głównym placem jest monumentalny Piazza Italia, otoczony malowniczo palmami, a nieopodal znajduje się neogotycki Palazzo Giordano (XIX wiek) z charakterystyczną pomarańczową nadbudową – dawniej była tutaj siedziba gazety, dzisiaj jest bank. Interesująca jest także Fonte Rosello, marmurowa fontanna zbudowana na początku XVII wieku i ozdobiona posągami. 

Będąc w tym miasteczku nie wolno pominąć Muzeum Narodowego im. Giovanniego Antonio Sanny – obiekt działa od 1931 roku i można tutaj zobaczyć bogatą kolekcję obrazów oraz różnych artefaktów archeologicznych.

TOP 3 noclegi w Sassari w przystępnej cenie 

Turyści przybywający do Sassari mają szczęście. Po pierwsze, na pewno nie jest to tak oblegane miejsce jak Rzym, Wenecja czy Florencja, więc nie ma większych problemów ze znalezieniem tutaj noclegu. Po drugie, infrastruktura turystyczna stoi na naprawdę wysokim poziomie – oto trzy hotele warte uwagi, wszystkie trzygwiazdkowe. 

Hotel Carlo Felice

Obiekt położony jest niecałe 3 kilometry od centrum Sassari. Kierowcy będą zadowoleni, gdyż hotel i oferuje bezpłatne miejsca parkingowe. Pokoje są klimatyzowane, wszystkie posiadają płaski telewizor na stanie. Dodatkowo można liczyć na restaurację z międzynarodową kuchnią i minibar – tutaj drinki i słynne wino. Do najbliższej plaży można dojechać samochodem w zaledwie 30 minut.

Hotel Vittorio Emanuele

Hotel mieści się w zabytkowym budynku, więc przy okazji można podziwiać architekturę z początku XX wieku. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się sklepy z upominkami i pamiątkami, kawiarnie serwujące „prawdziwą włoską kawę”, a także teatr. Na pokładzie 45 dźwiękoszczelnych, komfortowo urządzonych pokoi. 

Hotel Leonardo Da Vinci

Obiekt położony jest w samym sercu miasta Sassari, więc stąd wszędzie jest blisko. Klimatyzowane pokoje wyposażone są w minibar i telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych. Po przebudzeniu można liczyć na śniadanie włoskie serwowane do łóżka, ale w barze można zjeść także bardziej urozmaicone śniadanie kontynentalne. W przypadku wyjazdów zorganizowanych do dyspozycji gości jest obszerna sala konferencyjna.

Gdzie zjeść smacznie i tanio w Sassari? 

Oczywiście poza stołowaniem się w przyhotelowych restauracjach, warto ruszyć w miasto po uciechy kulinarne. Na ulicy Via Sant’Apollinare można natknąć się na bar szybkiej obsługi pod nazwą Faine Da Benito. I faktycznie u tego całego Benito można zjeść całkiem „fajnie’. Nie jest to fast food w amerykańskim rozumieniu, ale pyszne i pożywne placki cebulowe z ciecierzycy. 

Pomijając pizzerie, których oczywiście na włoskiej ziemi zabraknąć nie może, to warto trafić do Sassari z dniem 14 sierpnia. Wtedy odbywa się doroczna Farrada, czyli święto religijne miasta, okraszone jednak wielką wyżerką – mamy do czynienia tutaj z masowym grillowaniem popularnych dań na wszystkich głównych placach miasteczka.  

O atencję głodnego turysty ubiega się także ciekawy, nieco oldschoolowy lokal pod nazwą Taberna Santona. Specjalnościa szefa kuchni są tutaj, co ciekawe, grzyby po grecku, ale nie brakuje też typowych sardyńskich przysmaków – ryb i makaronów, popijanych dobrym winkiem. Nic, tylko wybrać się na Piazza Tola 21.

Pogoda w Sassari – kiedy jechać?

Miejsce warte jest odwiedzenia o każdej porze roku, ale turyści raczej celują w ciepłe miesiące. Kolorowo robi się już od kwietnia, wtedy przyroda pięknie rozkwita. Sezon kąpielowy w okolicy zaczyna się już od maja. Wysokie temperatury panują aż do końca sierpnia, natomiast szczyt sezonu turystycznego to przełom lipca i sierpnia – to także warto brać pod uwagę.

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk

Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Castelfiorentino – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, zwiedzanie

Bertinoro – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz