Savona, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Tagi , , , ,

Savona – nie brzmi zbyt znajomo, prawda? Spokojnie, wielu turystów nie kojarzy tego małego miasta. I pora to zmienić. A powodów jest przynajmniej kilka – doskonałe położenie, ogromne dziedzictwo historyczne i kulturowe, ciekawa kuchnia i mała liczba odwiedzających. Region jest naprawdę atrakcyjny i dostępny (póki co tylko dla wtajemniczonych). Czy to nie najlepszy moment, by wybrać się tam na wakacje? Poznaj największe atrakcje Savony. 

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Savona – położenie i kilka znaków szczególnych 

Savona znajduje się we włoskiej Ligurii, na Riviera di Ponte – jednej z najpiękniejszych części morza Liguryjskiego. Ślady pierwszych mieszkańców na terenie miasta pochodzą z epoki brązu. Wielokrotnie podbijane, niszczone i budowane na nowo – historia nie oszczędzała miasta. A wszystko przez port i jego ogromne znaczenie strategiczne i handlowe. Savona zwana jest Miastem Papieży. Z lokalnego rodu Della Rovere wywodzili się dwaj papieże – Sykstus IV i Juliusz II – a to raczej niespotykana sytuacja. Ale jest jeszcze jedno oblicze miasta. Savona to kraina… mydła. Według popularnych opowieści słynne mydło Savona powstało zupełnie przypadkiem w rondlu żony rybaka. Ile w tym prawdy, nie wiadomo, ale nadal jest produkowane i cieszy się dużą popularnością.

Savona – jak tam dojechać? Wakacje na dwa sposoby

Savona znajduje się w północnej części Włoch. Posiada dobrze skomunikowaną stację kolejową i świetnie prosperujący port – ale to w ramach ciekawostki, bo przecież tam nie popłyniemy. Na szczęście są inne sposoby.

Samolotem do Genui,  pociągiem do Savony

Najbliższy port lotniczy, czyli Genua oddalony jest od Savony o zaledwie 55 km. Wiadomo więc, że to najlepsza opcja dla podróżujących samolotem. Loty bezpośrednie odbywają się z Warszawy i Krakowa (2,5 godziny). Jedna przesiadka czeka przy wylocie z Katowic, Poznania, Gdańska i Wrocławia. Czas podróży jest dłuższy (ok. 5 godzin), ale nadal całkiem dobry. Druga część podróży rozpoczyna się już w Genui, gdzie trzeba przesiąść się na pociąg. Ale to nie problem, bo mamy bezpośrednie połączenie – 13 przystanków i 75 minut wypełnionych widokami (trasa prowadzi wzdłuż wybrzeża). 

Samochodem nie tylko przez Włochy

Samochód to też dobre, a w wielu sytuacjach nawet lepsze rozwiązanie. Najkrótsza trasa prowadzi przez jedne z najpiękniejszych krajów w Europie – Niemcy (Drezno), Austrię (Dornbirn), Liechtenstein (Vaduz), Szwajcarię (Naturpark Beverin, Lugano) i Włochy (Como, Genua). Trasa obejmuje bardzo ciekawe punkty, ale najlepszy odcinek czeka jednak pod koniec. Włoska autostrada A10 (Genua – Nicea) biegnie wzdłuż wybrzeża morza Liguryjskiego. Podróż powinna zająć ok. 18 godzin.

Savona- największe atrakcje miasta. Co zwiedzić?

Jedną z największych zalet Savony jest możliwość przemierzania miasta pieszo. To naprawdę rozsądne – wszędzie znajdują się zabytkowe kamienice i piękne portale, wąskie uliczki i ich niesamowite historie. Miasto pachnie morską bryzą i domowym jedzeniem. Tego nie można przegapić. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Architektura sakralna miasta Savona…i historia wielkiego objawienia

Cattedrale di Nostra Signora Assunta, czyli Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny powstała na zgliszczach starożytnej świątyni. Ślady historii można dostrzec w doskonale zachowanych elementach – chrzcielnicy, ambonie i marmurowym krzyżu. Wysoki ołtarz skrywa jeszcze jeden ważny skarb – relikwie św. Valentino di Terni – patrona zakochanych.

Budowa Santuario di Nostra Signora della Misericordia ukończona została w 1610 roku w miejscu, w którym wedle opowieści doszło do kilkukrotnego objawienia Matki Boskiej Miłosierdzia (dzisiejszej patronki miasta). Prócz niezwykłej historii znajdziemy też doskonały przykład architektury barokowej, jaki stanowi świątynia. Wnętrze skrywa piękny ołtarz autorstwa Gian Lorenzo Bernini i obrazy Domenichino.

Oratorio di Nostra Signora do Castello uznane zostało za pomnik narodowy. I chociaż oratorium z zewnątrz wydaje się dosyć niepozorne, wnętrze jest bardzo zdobne. Na uwagę zasługuje szczególnie majestatyczny poliptyk z 1490 roku stworzony przez Vincenzo Foppa i Ludvico Brea. Savona ma także swoją własną… kaplicę Sykstyńską, naprawdę. Może nie jest tak monumentalna, jak ta w Watykanie, ale i tak warto ją zobaczyć. Obie świątynie łączy przede wszystkim pomysłodawca. Cappella Sistina (jedna i druga) powstała na zamówienie papieża Sykstusa IV. Ta w Savonie jest pomnikiem grobowym rodziny papieża.

Chiesa e Conventa di San Giacomo z XV wieku to kompleks, który składa się z kościoła i klasztoru. Wznosi się na wzgórzu z widokiem na centrum miasta i port. To jedyny zachowany późnośredniowieczny obiekt w mieście i jeden z nielicznych w kraju. I jest to zabytek trochę nietypowy, bo grozi mu zawalenie. Chociaż nie można wejść do środka, warto obejrzeć budynek, bo nie wiadomo jak długo będzie to jeszcze możliwe. Obiektów sakralnych w mieście jest oczywiście dużo więcej. Licząc tylko te ważniejsze, będzie prawie trzydzieści! A przecież są jeszcze inne atrakcje…

Savona i niezwykła architektura cywilna – atrakcje na każdym kroku

Palazzo della Rovere (lub też Palazzo Santa Chiara) to historyczny budynek, który znajduje się w centrum miasta. Swój obecny wygląd zawdzięcza wielkiej tęsknocie za Rzymem. Pałac stworzony został na zlecenie wygnanego kardynała Giuliano delle Rovere, który pragnął stworzyć posiadłość, nawiązującą do stolicy Włoch, którą tak umiłował. Historia ma jednak szczęśliwe zakończenie – kardynał został papieżem (Juliusz II), a Savona zyskała oryginalny budynek.

Villa Cambiaso z pewnością nie zachwyca – ani wyglądem, ani architekturą. Stan posiadłości pozostawia wiele do życzenia, ale ze względu na swoją historyczną wartość uważana jest za wielkie dziedzictwo Włoch. Dlaczego? To właśnie tam mieszkali Napoleon Bonaparte i papież Pius VII podczas częstych wizyt w mieście. Casa dei Colombo to jeden z domów Krzysztofa Kolumba, gdzie mieszkał jako młody chłopiec, wtedy jeszcze parający się handlem, tak jak reszta rodziny. Czy to właśnie tam, w tym portowym mieście narodziła się jego pasja do podróży? Tego się nie dowiemy, ale dom warto zobaczyć.

Palazzo delle Piane to wspaniały i zdobny budynek. Fantazyjne wykończenia przywodzą na myśl najpiękniejsze baśnie. Ale nie tylko to jest ważne. W latach 1910-1911 inżynier i architekt Alessandro Martinengo stworzył niezwykłą instalację, uważaną za jeden z najważniejszych symboli włoskiego stylu Art Nouveau. Jest to sześć miedzianych kul, umieszczonych na dachu w specjalnych, ozdobnych konstrukcjach. Niby nic, a robi wrażenie.

Czy to wszystko? Oczywiście, że nie. Są jeszcze pałace – Palazzo Imperiale z XVI wieku i Palazzo Gavotti z XII wieku oraz jeden most Filippo Maria Visconti z 1434 roku, łączący Vado Ligure i Quiliano.

Savona- zabytki architektury wojskowej 

Wieża Torre Leon Pancaldo to symbol miasta, nie da się jej przeoczyć. Usytuowana samotnie nad brzegiem morza, widocznie odstaje od panoramy miasta. Kiedyś służyła ochronie, dziś stanowi siedzibę Krajowego Stowarzyszenia Żeglarzy Włoskich. Można ją zwiedzić i przy okazji obejrzeć stare relikwie marynarki wojennej.

Torri Riario e Corsi to pozostałości po dawnych fortyfikacjach wojskowych. I może nie byłoby w nich nic szczególnego, gdyby nie fakt, że po bombardowaniu w czasie II wojny światowej doszczętnie zniszczonych zostało wiele pobliskich budynków, a wieże przetrwały. Według mieszkańców pokazują siłę i odwagę miasta.

Kultura i sztuka w Savona – zabytki i muzea

Najważniejszym teatrem miasta jest Teatro Gabriello Chiabrera, który zainaugurowany został w 1978 roku. Stworzony w stylu nawiązującym do neoklasycyzmu jest niezwykle ozdobny, tak na zewnątrz, jak i w środku. Teatro Sacco to najstarsza placówka kulturalna w mieście – otwarta w 1785 roku. Wielbiciele sztuki mogą odwiedzić także Teatro Don Bosco lub Teatro- Cinema Nuovofilmstudio, który mieści się w dawnym budynku przemysłowym.

Museo d’arte di Palazzo Gavotti

Jest to galeria sztuki, która znajduje się w samym sercu miasta i stanowi świadectwo rozwoju artystycznego Savony. Podzielona jest na trzy oddzielne sekcje:

 • Pinacoteca civica di Savona – to część, która zawiera jedną z najważniejszych kolekcji dzieł sztuki północnej części Włoch. W jej skład wchodzą obrazy, rzeźby i mozaiki
 • Museo della Ceramica posiada bogatą kolekcję ceramiki liguryjskiej. Najstarsze eksponaty pochodzą z XV wieku
 • zbiór dzieł poświęconych pamięci Mileny Milani i Carlo Cardazzo. W skład kolekcji wchodzą dzieła słynnych mistrzów pędzla – Picasso, Fontana, De Chirico czy Dubuffet.

Koszt biletu (do każdego muzeum osobno) jest symboliczny i wynosi 5€ dla osób powyżej 18 roku życia. Jeśli jednak interesują nas wszystkie muzea, warto nabyć bilet łączony w cenie 8€ dla dorosłych, dla dzieci wstęp jest bezpłatny.

Fortezza del Priamar

Jest to dawny kompleks wojskowy, znajdujący się w centrum miasta i jednocześnie przy porcie. Zbudowany w XVI wieku na najwyższym wzniesieniu Savony, oferuje widok na morze. Jest to najważniejsza fortyfikacja zachodniej Ligurii. 20 lat prac naprawczych i renowacyjnych przyniosło efekty i dziś kompleks jest w świetnym stanie. Stanowi siedzibę lokalnej kultury i sztuki. Muzeum podzielone jest na dwie sekcje.

Pierwsza część – Muzeum Archeologiczne i Miejskie znajduje się na parterze i I piętrze. Znajdziemy tam obszar archeologiczny z fragmentami nekropolii bizantyjskiej i wczesnośredniowiecznymi fasadami osadniczymi, prehistoryczne znaleziska, czy ekspozycję dotyczącą historii miasta i dziedzictwa artystycznego. Bilety wstępu do muzeum to koszt:

 • 5€ dla osób powyżej 25 roku życia
 • 3€ dla osób w wieku 18- 25
 • poniżej 18 roku życia wstęp jest bezpłatny.

Godziny otwarcia muzeum są inne o każdej porze roku. I tak:

 • wiosna (07.04 – 14.06)
  • czwartki 15.00 – 18.00
  • soboty i niedziele 10.00 – 14.00 i 16.00 – 18.00
 • lato (15.06 – 16.09)
  • czwartki 16.30 – 19.30
  • soboty i niedziele 10.00 – 14.00 i 17.00 – 19.00
 • jesień (26.09 – 30.11)
  • piątki 10.00 – 13.00
  • soboty i niedziele 10.00 – 14.00 i 16.00 – 18.00
 • zima (01.12 – 06.03)
  • czwartki i piątki 10.00 – 13.00
  • soboty 10.00 – 14.00 i 16.00 – 18.00
  • niedziele 15.00 – 18.00

Druga część – Muzeum Sztuki Sandro Pertini i Renata Cuneo znajduje się na II piętrze kompleksu. W skład kolekcji wchodzi wiele eksponatów, głównie obrazy i rzeźby. Ceny biletów wynoszą:

 • 2,50€ dla osób powyżej 25 roku życia
 • 1,50 dla osób w wieku 18- 25
 • poniżej 18 roku życia wstęp jest bezpłatny

Muzeum czynne jest przez cały rok we wtorki (10.00 – 13.00) i czwartki (15.00-18.00).

All About Apple

Jest jeszcze jedno, zupełnie nietypowe muzeum, które nosi nazwę All About Apple. Tak, skojarzenia są jednoznaczne i słuszne. W Savonie znajdziemy najlepiej zaopatrzone muzeum produktów Apple na świecie (od 1976 roku do dziś). Ale jak – historia, zabytki i komputery? W 2002 roku w nieużywanym magazynie należącym do Briano Computers znaleziono pokaźną kolekcję komputerów Apple. Przekazano je bezpłatnie Alessio Ferrari, który wraz z przyjacielem postanowił stworzyć publiczne muzeum. Obecnie liczy ponad 1000 produktów różnych marek (jak popularne Commodore czy Atari). Ceny biletów to koszt:

 • 7€ dla osób powyżej 18 roku życia
 • 5€ dla młodzieży w wieku 12-18 lat
 • 3€ dla dzieci w wieku 6- 12 lat
 • poniżej 6 roku życia wstęp jest bezpłatny

Można też nabyć bilet rodzinny – 2 osoby dorosłe + 2 dzieci do 12 roku życia za 15€

Dzień bez zwiedzania, ale z atrakcjami. Savona na złoto i zielono

Spiaggia delle Fronaci to miejska plaża. Morze jest bardzo czyste, dzięki czemu woda przybiera piękne odcienie błękitu. Jako że cieszy się dużą popularnością, może być nieco zatłoczona. Spiaggia Libera Lo Scaletto dei Pescatori to duża plaża, która dzieli się na kilka odcinków – piaszczyste i żwirowe. Woda jest bardzo spokojna i czysta. W pobliżu znajduje się wiele restauracji, kawiarni i lodziarni.

Prolungamento to ciekawa fuzja – miejskie ogrody połączone z plażą. Idealne na spacer, dzień odpoczynku na łonie natury i więcej – znajdziemy tam również plac zabaw dla dzieci. Teren jest duży i zadbany. Pozostając w temacie zieleni, warto wspomnieć o Giardini di Zinola – parku, który mieści się tuż przy promenadzie. Kilka lat temu przeszedł gruntowną renowację, dzięki której dziś znajduje się tam ścieżka rowerowa, plac zabaw dla dzieci i strefa piknikowa.

Punktem obowiązkowym wycieczki po mieście jest oczywiście port turystyczny Vecchia Darsena. Po pierwsze dla widoków, małych rybackich łódek kołyszących się na tle morza i luksusowych jachtów zacumowanych w przystani. Po drugie, dla niezwykłego znaczenia – to właśnie stamtąd wywodzi się większość tradycji miasta. 

Savona, chinotto i flaki – gdzie zjeść? Atrakcje kulinarne 

Tradycyjne dania Savony nie są zbyt wyszukane. I choć dziś królują wspaniałe owoce morza, warto spróbować którejś z historycznych potraw. Do wyboru jest farinata bianca – pikantne ciasto przygotowywane z mąki pszennej i zupa maccheroni con la tripa, czyli w wolnym tłumaczeniu…makaron z flakami (i kiełbasą) – może nie brzmi zachęcająco, ale smakuje wyśmienicie. 

I oczywiście kultowy napój Made in Italy – chinotto. Lekko gazowany, kolorem przypomina colę i ma słodko- gorzki smak pomarańczy. Występuje także w wersji alkoholowej – jako likier. 

Restauracja Il Cantuccio zlokalizowana jest przy Via dei Cassari. Znajdziemy tam najsłynniejsze potrawy liguryjskie i owoce morza. Najlepsze lokalne składniki i wielką staranność w przygotowywaniu potraw da się bez trudu zobaczyć i poczuć. Restaurację wyróżnia ciepły, włoski i bardzo rodzinny klimat. Carletto Home Restaurant mieści się przy Via Pia. Serwuje najlepsze dania kuchni włoskiej i owoce morza. Posiłki są doskonale przyrządzone i gustownie podane.

Menu jest bardzo różnorodne, a każda pozycja to pewniak. Lokal jest bardzo przytulny, chociaż urządzony stylowo i elegancko. Ristorante A Spurcacciuna znajduje się przy Via Nizza (w hotelu Mare). Specjalnością kucharzy są dania kuchni śródziemnomorskiej i owoce morza. Restauracja słynie z kreatywnych potraw i zaskakujących połączeń smakowych. Do posiłków serwowane są lokalne wina. Warto wspomnieć, że lokal otrzymał wyróżnienie Michelin.

Jeśli chodzi o deser, to warto spróbować kandyzowanych owoców chinotto, które uzyskuje się dzięki tradycyjnym, ludowym metodom. Niech nikogo nie skusi owoc w naturalnej formie – jest bardzo gorzki i raczej nie uchodzi za przysmak. 

Savona to też wspaniały wypoczynek

Co decyduje o tym, czy hotel jest dobry? Wygoda i komfort, piękne wnętrza czy udogodnienia? Najlepsze hotele mają to wszystko. Poznaj najciekawsze obiekty w Savona.

Idea Hotel Plus Savona

Ten nowoczesny obiekt zwraca uwagę swoją niezwykłą fasadą, która wykonana jest z kolorowego szkła. W budynku znajduje się wiele sklepów, elegancki bar i włoska restauracja. Goście mogą skorzystać z bezpłatnego parkingu. Rezerwując nocleg, można otrzymać kupon zniżkowy do popularnego centrum odnowy biologicznej i siłowni. Dźwiękoszczelne pokoje są przestronne, urządzone nowocześnie i funkcjonalnie.

Hotel NH Savona Darsena

Obiekt znajduje się w centrum miasta i pobliżu zabytkowej dzielnicy portowej. Hotel dysponuje otwartym barem, elegancką restauracją i prywatnym parkingiem. Goście mogą skorzystać z pobliskiego pola golfowego i usług wykwalifikowanych opiekunów dla dzieci (za dodatkową opłatą). Pokoje są bardzo przestronne, urządzone w nowoczesnym stylu.

Mare Hotel Savona

Hotel ma fantastyczną lokalizację – położony jest nad morzem. Oferuje prywatną plażę, umeblowany ogród, duży taras słoneczny i odkryty basen. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt plażowy (parasole, leżaki i ręczniki). Hotelowa restauracja specjalizuje się w potrawach kuchni włoskiej i domowych makaronach. Pokoje są ciepłe i przyjemne – wykończono je w stonowanych kolorach ziemi, wyposażenie stanowią kontrastujące, nowoczesne meble.

Savona w stopniach, czyli trochę o wakacyjnym klimacie

Klimat można określić jako umiarkowany typu śródziemnomorskiego. Lata są ciepłe (ale nie gorące), a zimy łagodne. W głębi lądu można jednak odczuć wpływy klimatu kontynentalnego, który cechuje się dużymi wahaniami temperatur między porami roku, co oznacza wyższą temperaturę w lecie i niższą w zimie. A wygląda to mniej więcej tak: pierwszym miesiącem, w którym robi się przyjemnie, jest kwiecień. Średnia temperatura powietrza wynosi 16 stopni i tyle samo ma woda. Maj to już 19 stopni w ciągu dnia i woda w temperaturze 21 stopni.

Początek wakacji przynosi już 23 stopni średniej temperatury i ciepłą wodę mającą aż 26 stopni! Lipiec i sierpień to najgorętsze miesiące, z temperaturami przewyższającymi często 30 stopni. Woda cały czas jest bardzo gorąca. Jesień to dobry pomysł w Savonie, ponieważ wrzesień i październik mają przyjemne 20-25 stopni średniej temperatury. Największa ilość opadów przypada na wiosnę (średnio 20 dni deszczowych) i jesień (średnio 19 dni deszczowych). Reszta roku jest zazwyczaj pogodna i stosunkowo sucha.

Nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać do wizyty w Savonie, bo miasto doskonale broni się samo. Ma wspaniały klimat, ciekawe zabytki i bogatą historię. Jeśli jednak idealne wakacje to synonim odpoczynku i relaksu, są też piękne plaże i tereny zielone. Wszystko w towarzystwie wspaniałej kuchni, morza i słońca. Wszechobecny spokój Savony jest naprawdę niespotykany i może nie potrwać długo. Nasuwa się więc jeden wniosek – jak nie teraz, to kiedy?

Wycieczki po savona

Poprzedni

Pogoda i temperatura w Tropea w ciągu roku

Lago di Garda z dziećmi – atrakcje

Następny

Dodaj komentarz