Scala Contarini del Bovolo – kręcone schody renesansu, bilety

Tagi , , , , , ,

Wenecja jest jednym z tych miast, którego architektura reprezentuje sobą style z różnorodnych epok. Miasto to przyciąga turystów jak prawdziwy magnes. Chcą oni bowiem zgłębić tajemnice malowniczych kanałów, mostów, a także szeregu innych miejsc, które inspirują. Podczas swojego pobytu w Wenecji nie zapomnij odwiedzić Scala Contrarini del Bovolo, czyli słynnych schodów renesansu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Scala Contarini del Bovolo?

Scala Contrarini del Bovolo to jedna z bardziej nieoczywistych atrakcji turystycznych w Wenecji. Są to wyjątkowe schody, które znane są szerszemu gronu turystów jako schody renesansu. Prawdopodobnie, jest to również najsłynniejsza klatka schodowa w całej Wenecji. Znajdują się one w Palazzo Contrarini del Bovolo. Jest to pałac, który dawniej należał do rodziny Contrarini. Słynne schody znajdują się w dzielnicy San Marco, a dokładniej przy ulicy Campo Manin. Możesz dostać się do nich piechotą, aczkolwiek możesz skorzystać także z wodnych autobusów. Najbliższym przystankiem jest Rialto (Palazzo Cavali). Przystanek ten jest oddalony od Scala Contrariri del Bovolo o około 600 metrów.

The spiral staircase most impressive and valuable in Venice. Scala Contarini del Bovolo
Spiralne schody najbardziej imponujące i cenne w Wenecji, licencja: shutterstock/By Evgeny Popov

Scala Contarini del Bovolo – historia i ciekawostki

Scala Contrarini del Bovolo to jedna z mniej znanych atrakcji w Wenecji. Co znaczy ich nazwa? Otóż „Scala” w języku włoskim oznacza po prostu „schody” zaś „bovolo” to nic innego jak określenie „ślimaka”. To właśnie to zwierzę najlepiej oddaje kształt najbardziej kręconych schodów w całym mieście. „Contrarini” odnosi się do nazwiska rodziny, która dawniej zamieszkiwała niewielki pałacyk. Sama klatka schodowa stała się wyjątkową atrakcją, którą turyści dopiero co odkrywają. Być może wynika to z faktu, że schody te były przez bardzo długi czas zamknięte dla publiczności.

The famous spiral staircase of Palazzo Contarini del Bovolo, Venice, Italy
Słynne spiralne schody Palazzo Contarini del Bovolo, Wenecja, Włochy, licencja: shutterstock/By Francesco Bonino

Warto też wiedzieć, że Scala Contrarini del Bovolo to klatka schodowa zaprojektowana i wybudowana w roku 1499. Za ich konstrukcję odpowiada architekt Giovanni Candi, który wykonał zadanie zlecone mu przez Pietro Contrarini’ego. Legendy głoszą, że Contrarini chciał w ten sposób ożywić i urozmaicić niezbyt ciekawą fasadę swojego pałacyku. Co ciekawe, wysokie i zewnętrzne schody były jednym z głównych wyznaczników średniowiecznych miast. Scala Contrarini del Bovolo to również najlepszy przykład lekko ekstrawaganckiej architektury weneckiej, która łączyła w sobie elementy renesansu i gotyku. Co ciekawe, same schody prowadzą na niewielki balkon, z którego można podziwiać przepiękna panoramę całej Wenecji.

Scala Contarini del Bovolo – zwiedzanie

Zwiedzanie Scala Contrarini del Bovolo nie jest wymagające. Okazuje się, że w pierwszej kolejności powinieneś zwrócić uwagę na ich niesamowitą formę. Są one wyjątkowo kręte, a także bogato zdobione – zarówno z zewnątrz jak od wewnątrz. Mimo wszystko w fasadzie schodów powinieneś dostrzec także surowość, która była charakterystyczną dla stylu gotyckiego w architekturze. Całe zwiedzanie Scala Contrarini del Bovolo sprowadza się do wejścia na sam szczyt. To właśnie tam znajduje się wspomniany już balkon. Możesz z niego podziwiać panoramę całej Wenecji oraz dachy innych zabytków jak np. kopułę bazyliki św. Marka i przylegającą do niej dzwonnicę.

Scala Contarini del Bovolo is a hidden gem of Venice famous for its spiral staircase, Italy
ukryty klejnot Wenecji słynący ze spiralnych schodów we Włoszech, licencja: shutterstock/By Francesco Bonino

Scala Contarini del Bovolo – Ceny biletów i godziny otwarcia

Scala Contrarini del Bovolo to zabytek otwarty dla turystów. Wejście możliwe jest tylko w określonych godzinach, a samo przebywanie na balkonie również jest ograniczone czasowo. Schody te otwarte są dla zwiedzających od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00. Ostatnie wejście odbywa się o godzinie 17:30. Na szczycie możesz przebywać przez 30 minut. Będziesz także potrzebował biletu wstępu. Możesz zakupić go na stronie: www.tiqets.com. Koszt biletu wynosi około 52 złotych. Jednocześnie wspomniany bilet upoważnia Cię nie tylko do wejścia na Scala Contrarini del Bovolo. Dzięki niemu będziesz mógł również wejść do sali Tintoretto w pałacu, a także do Oratorio dei Crociferi – jeśli w danym okresie jest czynne.

Czytaj także:

Teatr La Scala w Mediolanie – zwiedzanie, koncerty, ceny biletów

Zielona Wenecja, czyli Ogrody Królewskie w Wenecji – zwiedzanie

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Wenecji

Poprzedni

Fondaco dei Tedeschi – punkt widokowy w Wenecji, bilety

Zwiedzanie Palazzo Pisani w Wenecji

Następny

Dodaj komentarz