Siena – zwiedzanie, praktyczny przewodnik po mieście

Tagi , , , , , , ,

Region Toskanii wielu osobom kojarzy się szczególnie z Florencją, a także wieloma urokliwymi miasteczkami i miastami. Niesamowite widoki, piękna sceneria i zapierające dech w piersiach zabytki. Taka jest Toskania, a jednym z popularniejszych miast jest również Siena. Oto miasto położone na szczycie nie jednego, ale trzech wzgórz. Sporą atrakcją jest tutaj starożytne centrum, które łączy się pośrodku, tworząc wspaniały „Piazza del Campo”, średniowieczny plac miejski, nad którym góruje imponująca wieża Mangia. Co jeszcze warto wiedzieć o mieście? Przekonajmy się razem!

Siena – krótki powiew historii

Piazza del Campo jest miejscem, gdzie odbywa się „Il Palio di Siena”, historyczny wyścig konny we Włoszech, który ma miejsce każdego roku w lecie. Piazza del Campo jest wspaniale nachylonym, rozległym placem publicznym, który ma kształt muszli konchy. Wraz z Katedrą w Sienie jest to najbardziej charakterystyczne miejsce w tym niewielkim mieście.

Siena panoramę miasta, krajobrazy i wzgórza w mglisty dzień. Toskania, Włochy, Europa.
krajobrazy i wzgórza w mglisty dzień. Toskania, Włochy, Europa., licencja: shutterstock/By StevanZZ

To miejsce przesiąknięte historią, w Sienie z dumą kultywuje się tradycje. Jedną z takich tradycji jest wspomniany już wyścig konny Palio, który odbywa się dwa razy w roku, 2 lipca i 16 sierpnia. Wyścig Palio, którego początki sięgają 1633 r., jest związany z siedemnastoma dzielnicami Sieny i stanowi przedmiot ostrej rywalizacji między nimi.

Wśród wielkiej pompy i widowiskowości dziesięć koni, dosiadanych przez dżokejów na gołych grzbietach, pokonuje trzy śmiałe okrążenia wokół Piazzo del Campo. Dziwnym zrządzeniem losu koń może wygrać wyścig nawet bez dżokeja, pod warunkiem, że w momencie przekroczenia linii mety zachowa na głowie barwy swojego kontradmirała w postaci małego piórka. Zakręty toru są bardzo ostre, a dżokeje często rozstają się ze swoimi rumakami podczas ich pokonywania.

Niezwykłe dziedzictwo miasta

Mając to na uwadze, można zacząć rozumieć wyjątkowość, która przenika Sienę. Dzięki wielowiekowym tradycjom, które wciąż są powodem do dumy mieszkańców, Sieneńczycy są dumnymi strażnikami szczególnego dziedzictwa kulturowego swojego miasta.

Tradycje te sięgają nawet poziomu dzielnicy – każda z siedemnastu dzielnic Sieny ma swoje własne flagi, maskotki i tradycje. Nie sposób nie zauważyć, jak dumnie prezentują swoje barwy, gdy przemierzasz Sienę pieszo i odkrywasz jej labirynt miejskich uliczek.

The medieval old town in Tuscany, Italy
Toskania, Włochy, licencja: shutterstock/By Jarek Pawlak

Dzięki temu przewodnikowi dowiesz się, jak spędzić jeden dzień w Sienie i nauczysz się, jak zajrzeć pod powierzchnię tej wyjątkowej, średniowiecznej metropolii. A kto wie, może pod koniec zachęcę Cię, byś spędził tu trochę więcej czasu, gdyż jest to miasto, które jest tak bardzo warte Twojego czasu.

Dlaczego warto odwiedzić Sienę?

Siena to niezwykłe miasto, które jest przesiąknięte średniowieczną historią, wyjątkowymi tradycjami, rustykalnym urokiem i jest otoczone absolutnie wspaniałymi krajobrazami.

Różnica Siena a Florencja – co warto wiedzieć?

Siena różni się od Florencji tym, że podczas gdy Florencja rozkwitała w okresie renesansu, Siena zaczęła podupadać, a większość jej najbardziej płodnych prac budowlanych zakończyła się w XVI wieku.

W wiekach poprzedzających ten okres Siena przeżywała okres rozkwitu, w którym Sieneńczycy podejmowali wielkie inwestycje budowlane, upiększając swoje miasto katedrami, pałacami i wspaniałymi budynkami publicznymi. Można więc powiedzieć, że Siena miała swój dzień przed Florencją.

Old medieval streets of Siena, Tuscany, Italy. Siena architecture and landmark.
ulica w Sienie, licencja: shutterstock/By Vladimir Sazonov

To, co pozostało ze Sieny do dziś, to wyraźnie średniowieczne miasto, które jest doskonale zachowane – w rzeczywistości niektóre jego części wydają się wręcz zatrzymane w czasie – dzięki czemu jest to jedno z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych miast we Włoszech. Jest też o wiele spokojniejsza niż Florencja, co sprawia, że kręte uliczki są nieodpartą propozycją dla tych, którzy mają skłonność do wędrowania po miastach i sprawdzania, dokąd zaprowadzą ich stopy.

Wyjątkowa gotycka katedra – Duomo di Siena

Siena może się również poszczycić jedną z najpiękniejszych katedr w całych Włoszech. Spektakularna, gotycka katedra Il Duomo di Siena zapiera dech w piersiach. Jej wnętrza trzeba obejrzeć osobiście, aby w pełni zrozumieć ich splendor. Jest to pierwsze miejsce, do którego wysłałbym każdego, kto spędza w Sienie 24 godziny.

Katedra w Sienie (Duomo di Siena) — średniowieczny kościół, obecnie poświęcony Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ukończony w latach 1215 - 1263, Siena, Włochy
Katedra w Sienie (Duomo di Siena) — średniowieczny kościół, obecnie poświęcony Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ukończony w latach 1215 – 1263, Siena, Włochy, licencja: shutterstock/By RRasto SK

Smakowita kuchnia

Siena ma także swoje własne tradycje kulinarne i winiarskie, a makaron „pici” jest podstawą sieneńskiego menu. Ręcznie zwijany i wyrabiany z mąki i wody, pici jest grubszą wersją spaghetti.

Niezwykłe krajobrazy

Wreszcie położenie Sieny w sercu pięknych krajobrazów regionu Sieny i na północnym skraju wspaniałej doliny Val d’Orcia oznacza. Wszystko to sprawia, że ona idealną bazą wypadową do zwiedzania najpiękniejszych scenerii Toskanii. Stąd również można łatwo i szybko odwiedzić regiony winiarskie Chianti na północy oraz Montepulciano i Montalcino na południu!

Siena – co warto zwiedzać?

Wypad do Sieny już zaraz i pewnie zastanawiasz się, jak zaplanować swój dzień, a może dni. Chcesz wiedzieć, co warto zobaczyć, co robić? Oczywiście przygotowaliśmy dla Ciebie zbiór inspiracji, które z pewnością ułatwia Ci Twoje zwiedzanie. Gotowy? Zatem zaczynamy!

Zacznij rano od kawy

Postaw na espresso we włoskim stylu! Włosi mają wspaniałą kulturę picia kawy, dlatego warto to poczuć na własnej skórze.

Jednym z miejsc, na które się natknęliśmy, była zatłoczona i tętniąca życiem Caffè Fiorella – wspaniały rodzinny bar espresso. Położenie w historycznym centrum Sieny, tuż za Piazza del Campo, to spora zaleta miejsca. Pamiętaj także, że ceny kawy przy barze, a przy stoliku będą się od siebie różnić!

Sprawdź także: Cappuccino z widokiem na 20 najpiękniejszych włoskich placów

Zachwyć się wspaniałością kompleksu katedralnego w Sienie

(Wymagany czas łączny: 2 godz. 45 min – 3 godz. 45 min, aby zobaczyć cały kompleks. Czas na poszczególne punkty zwiedzania podano poniżej)

Pierwszym punktem programu zwiedzania Sieny powinna być bez wątpienia wspaniała Duomo, czyli Katedra Santa Maria Assunta. Jest to absolutny must see w Sienie we Włoszech!

Jest to jeden z najlepszych włoskich przykładów architektury romańsko-gotyckiej. Zewnętrzna część katedry pokryta jest uderzającym, biało-zielono-czarnym marmurem w „paski”, który lśni i oślepia, gdy pada na niego światło. Faktem, który może nieco zaskoczyć, jest to, że katedra została zbudowana w swojej obecnej formie w 1229 roku, a kopułę ukończono około 35 lat później, w 1264 roku.

Sama katedra to nie wszystko, co znajduje się w tym kompleksie. Warto również zobaczyć bibliotekę Piccolomini, chrzcielnicę, Museo dell’Opera del Duomo (czyli muzeum katedralne), kryptę oraz taras widokowy Facciatone.

Panorama Piazza del Campo (Plac Campo), Palazzo Publico i Torre del Mangia (wieża Mangia) w Siena, Toskania, Włochy
Panorama Piazza del Campo (Plac Campo), Palazzo Publico i Torre del Mangia (wieża Mangia) w Siena, Toskania, Włochy, licencja: shutterstock/By DDelpixel

Skup się na detalach katedry

Zewnętrzna część Katedry w Sienie zachwyca misternymi rzeźbami, mnóstwem gargulców i niesamowitą kamieniarką. Z pewnością można tu spędzić trochę czasu i podziwiać każdy detal. A co czeka Cię w środku?

Po pierwsze, wzrok od razu kieruje się ku górze. Mamy tam wysadzaną gwiazdami kopułę i bajecznie skomplikowane sklepienia. Uderzy Cię także biel i ciemna zieleń marmuru. Jeśli jednak spojrzysz w dół, odkryjesz niesamowite podłogi, inkrustowane marmurowymi panelami przedstawiającymi sceny ze starożytnych historii biblijnych.

Dzieła sztuki w katedrze

Kolekcja bezcennych dzieł sztuki znajdujących się w murach katedry w Sienie jest niewiarygodna. Jana Chrzciciela”, cztery rzeźby autorstwa młodego Michała Anioła oraz imponującą ambonę wyrzeźbioną przez Pisano, uważaną za jego najważniejsze dzieło.

W połowie nawy głównej znajdują się drzwi do zapierającej dech w piersiach Biblioteki Piccolomini. Choć pierwotnie miała ona służyć do przechowywania rękopisów, stała się hołdem złożonym papieżowi Piusowi II, pochodzącemu z Sieny. Drzwi pokrywają najbardziej wyraziste freski wykonane przez Pinturicchia i jego warsztat, do którego należał także młody Rafael.

Wspaniałe średniowieczne miasto Siena w regionie Toskanii, Włochy
Wspaniałe średniowieczne miasto Siena w regionie Toskanii, Włochy, licencja: shutterstock/By Sabino Parente

Zobacz Bibliotekę Piccolomini

Cokolwiek zrobisz, pamiętaj, aby nie pominąć Biblioteki Piccolomini, ponieważ jest to jedna z najbardziej imponujących części katedry. Sam się o tym przekonasz!

Baptysterium i krypta

(Wymagany czas: 45 minut)

Pod katedrą znajduje się Krypta, w której zachowały się niesamowite freski przedstawiające sceny biblijne. Za to dzieło odpowiada słynna szkoła sieneńska w XIII wieku. Freski te ujrzały światło dzienne dopiero w ostatnich kilkudziesięciu latach.

W chrzcielnicy znajduje się bardzo szczególna rzeźba, która była dziełem jednych z najbardziej płodnych rzeźbiarzy epoki renesansu: Donatella, Ghibertiego i Jacopa della Quercia. Wnętrze chrzcielnicy zdobią również fantastyczne freski, pochodzące z okresu renesansu. Cykle fresków są jednym z najbardziej reprezentatywnych przykładów XV-wiecznej sztuki sieneńskiej.

Museo dell’Opera del Duomo i taras widokowy Facciatone

(Wymagany czas: 1 – 1,5 godziny)

Przed wejściem do katedry, stojąc na Piazza del Duomo, prawdopodobnie zauważysz coś nieoczekiwanego. Będzie to bardzo staro wyglądającą, niedokończoną konstrukcję, która przylega do katedry. Obecnie mieści się w niej Muzeum Katedralne i Panorama dal Facciatone, punkt widokowy, na który można wejść, by podziwiać wspaniałą panoramę Sieny.

Narrow medieval street in Siena, Italy ,
ulica w Sienie, Włochy , licencja: shutterstock/By UUgis Riba

W XIV wieku istniały wielkie ambicje, by rozpocząć budowę „Duomo Nuovo”, która miała powiększyć katedrę i uczynić ją największą katedrą w Toskanii, rywalizującą z katedrą we Florencji. Niestety, Czarna Śmierć położyła kres tak wspaniałym wizjom i obecnie pozostała jedynie skorupa w miejscu, gdzie miała znajdować się nowa nawa, która obecnie tworzy Facciatone (strukturę, która stała się znana jako „brzydka fasada”).

Dziś jednak mieści się tu jedno z najstarszych włoskich muzeów prywatnych. Kolekcja zawiera wiele wspaniałych dzieł sztuki, w tym oryginalne posągi z fasady katedry i niektóre dzieła Duccio da Buoninsegna, w tym jedno z największych dzieł powstałych na początku XIV wieku – „Arcydzieło Majestatu”. Muzeum jest otwierane o 10 rano, 30 minut wcześniej niż katedra, warto więc rozważyć odwiedzenie go jako pierwszego, aby uniknąć późniejszych kolejek.

Zakończ dzień w Sienie posiłkiem w jednej z sieneńskich restauracji

Niemożliwe jest spędzenie jednego dnia w Sienie we Włoszech i niezjedzenie tam nic! Dobrą wiadomością jest to, że w Sienie jest kilka fantastycznych restauracji. Poniżej znajdują się propozycje miejsc, w których warto zjeść w Sienie podczas pobytu w mieście.

Najlepsze miejsca do jedzenia w Sienie

Antica Osteria da Divo – Siena Włochy

Zjedz tu długą, luksusową kolację i wypij wyjątkową butelkę Brunello di Montalico. Ta piękna restauracja, mieszcząca się w szeregu jaskiń i oświetlona blaskiem świec, jest wspaniałym miejscem na wyjątkowy lub romantyczny posiłek, a ponadto można tu znaleźć jedne z najlepszych potraw.

Osteria le Logge – Siena Włochy

Ta restauracja w Sienie, mieszcząca się w starym sklepie spożywczym, w którym zachowały się stare lady sklepowe i szafki, ma wspaniały urok starego świata, oferuje toskańskie dania, które są wykończone z polotem i ciepłą, gościnną obsługą. Kiedy skończyliśmy, pokazano nam obszerne piwnice z winami, mieszczące się w labiryncie etruskich jaskiń. Przy rezerwacji należy poprosić o stolik na dole.

The famous Italian ice cream gelato against the backdrop of a crowd of tourists in Florence, Tuscany, Italy
smaczne lody, Siena, Toskania, Włochy, licencja: shutterstock/By thekovtun

Gelateria Bar Il Camerleng

Jeśli szukacie najlepszych gelato w Sienie, ta mała gelateria jest schowana po prawej stronie Palazzo Pubblico na placu Il Campo w Sienie. Lokalizacja na głównym placu Sieny może zniechęcać, ale to nie jest pułapka na turystów – ceny są świetne, podobnie jak gelato. Lokalizacja jest idealna, aby złapać rożek i ochłodzić się w przerwie między zwiedzaniem, ponieważ prawdopodobnie będziesz przechodzić przez plac w ciągu dnia!

Skoro mowa o Toskanii, to może podczas planowania wyjazdu zainteresują Cię również inne miejsca. Czyta także:

San Gimignano — zwiedzanie miasteczka, atrakcje, gdzie zjeść lody?

Pistoia – przewodnik po mieście, zwiedzanie, parkingi, noclegi

Wycieczki po siena

Poprzedni

Wakacje w Alghero – atrakcje, przewodnik, hotele, plaże

Parma – jednodniowa wycieczka, zwiedzanie, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz