Spacer po Parku Sempione i Porta Sempione

Tagi , , , , , , ,

Park Sempione to jeden z największych i najstarszych parków miejskich w Mediolanie. Znajduje się on w samym centrum włoskiej metropolii i skutecznie przyciąga turystów. Spacer po Parku Sempione i Porta Sempione może być dla Ciebie jednym z ciekawszych doświadczeń. Zanim jednak się tam wybierzesz, powinieneś poznać historię tego parku, a także wiedzieć, w jakich godzinach jest on otwarty.

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Park Sempione i Porta Sempione – historia, ciekawostki

Park Sempione (z wł. Parco Sempione) i Porta Sempione to jedno z najważniejszych miejsc w Mediolanie. Został on zaprojektowany w 1888 roku przez włoskiego artystę Emilio Alemagnę. Park ten rozciąga się na powierzchni 47 hektarów, dzięki czemu jest to największy park centralny, jaki tylko znajduje się w Mediolanie. Co ciekawe, zanim park ten faktycznie pojawił się w centrum Mediolanu, teren był przeznaczony w całości dla ogrodu książęcego. Parco Sempione został zaprojektowany w stylu angielskim. W jego centralnej części rozciąga się zielona łąka, zaś jej granice wyznaczają romantyczne ścieżki oraz niewielkie laski. Na północnym i południowym krańcu parku znajdują się odpowiednio dwa, wyjątkowe zabytki – Castello oraz l’Arco della Pace. Jednak to nie wszystko, co powinieneś wiedzieć o Parco Sempione.

Beautiful view of Parco Sempione in Milan.
Beautiful view of Parco Sempione in Milan., licencja: shutterstock/By k_samurkas

Dokładnie w połowie drogi, pomiędzy jego punktami krańcowymi znajdziesz niewielkie jeziorko oraz most, nazywany Ponte delle Sirenette. Co ciekawe, mostek ten przeniesiono w momencie, kiedy odkryto dodatkowe kanały i cieki wodne. Ponte delle Sirentte ozdobione jest „żelaznymi siostrami”, czyli rzeźbami artysty działającego pod pseudonimem Tettamanti. W centralnej części parku znajdziesz także fontannę oraz Porta Sempione, czyli zabytkową bramę do miasta. Ponadto Porta Sempione stanowiła część murów obronnych, jakimi otoczony był Mediolan.

Park Sempione – gdzie się znajduje, jak dojechać?

Parco Sempione znajduje się z centralnej części Mediolanu, a dokładniej w Zona 1 Centro Storico, San Vittore oraz Chinatown. Z dojazdem na miejsce nie będziesz mieć większego problemu. Jeśli zdecydujesz się na przejazd własnym samochodem, to pamiętaj, że do historycznego centrum Mediolanu nie będziesz mógł wjechać. Rozwiązaniem będzie więc pozostawienie samochodu w nieco dalszych dzielnicach, a następnie dotarcie do Parku Sempione piechotą. Wydawać by się mogło, że nieco korzystniejsze będzie dla Ciebie dojechanie na miejsce komunikacją miejską. Wokół Parco Sempione znajduje się wiele przystanków komunikacji miejskiej jak np. Via Pagano Via Canova, Milano Cadorna czy Via Ricasoli. Jeśli zdecydujesz się wysiąść na wspomnianych przystankach, wówczas do Parco Sempione będziesz miał jedynie kilka metrów. Alternatywnie, możesz również skorzystać z wypożyczonego roweru, którym będziesz mógł także wjechać do samego parku.

Beautiful urban garden located in Parco Sempione (meaning: Sempione Park) in Milan, Italy. Colorful flowers, trees and white clouds reflecting in the water.
Piękny miejski ogród położony w Parco Sempione (czyli: Sempione Park) w Mediolanie we Włoszech. Kolorowe kwiaty, drzewa i białe chmury odbijające się w wodzie, licencja: shutterstock/By Travelling Jack

Godziny otwarcia Parku Sempione

Park Sempione, wraz z szeregiem zabytków jest dostępny dla wszystkich. Musisz jednak mieć na uwadze to, że samo zwiedzanie parku nie jest możliwe dosłownie przez cały dzień. Choć Parco Sempione otwarty jest codziennie, to jednak godziny otwarcia zmieniają się w zależności od sezonu. Zasadniczo w okresie od października do kwietnia Park Sempione czynny jest dla zwiedzających w godzinach od 6:30 aż do godziny 21:30. Z kolei w Maju, czas zamknięcia parku został przesunięty na godzinę 22:00.

Milan, Lombardy, Italy: the Sempione park in November
Mediolan, Lombardia, Włochy: park Sempione w listopadzie, licencja: shutterstock/By Claudio Giovanni Colombo

W szczycie sezonu turystycznego park otwiera się od 6:00, a zamykany o 22:30. W pozostałych miesiącach obowiązują standardowe godziny otwarcia Parco Sempione. Oznacza to, że na spacer po nim możesz wybrać się od godziny 6:30, aż do godziny 21:00. Pamiętaj również, że Park Sempione jest czynny w niedziele oraz dni świąteczne. Wejście do Parku Sempione jest całkowicie darmowe.

Czytaj także:

Jak dojechać do Werony z Mediolanu, Bergamo lub Wenecji?

Jak dojechać z Mediolanu i Bergamo nad Jezioro Garda

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Mediolanie

Poprzedni

Kościół świętego Maurycego w Mediolanie – najważniejsze informacje

Pinakoteka Brera w Mediolanie – bilety, zwiedzanie, kolekcja

Następny

Dodaj komentarz