Spello – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, zwiedzanie

Tagi , , , , , ,

Spello to jedno z miasteczek, które znajduje się w regionie Umbria we Włoszech. Wyróżnia się ono przede wszystkim niezwykle ciekawą architekturą, a także wyjątkowym klimatem. Nic więc dziwnego, że obecnie coraz więcej podróżnych decyduje się na to, by zatrzymać się w Spello chociażby na jeden dzień i nacieszyć się panującą tam atmosferą. Jeśli Ty również planujesz podróż do tego miejsca, to koniecznie musisz poznać nasz krótki poradnik!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co zobaczyć w Spello? – muzea, atrakcje zabytki

Spello to miasteczko, które na co dzień zamieszkiwane jest przez około 8 tysięcy osób. Z pewnością nie jest to największa metropolia w Umbrii, aczkolwiek miejsce to warte jest tego, by je odwiedzić. Miasteczko jest wielobarwne, zabytkowe, a także niesamowite pod względem architektury i panującego tam klimatu.

Aerial view of Italian town Spello.
Widok z lotu ptaka na włoskie miasto Spello., licencja: shutterstock/By pavel+dudek

Może się ono także pochwalić szeregiem zabytków oraz atrakcji, które są oferowane turystom. Oto one:

  • Porta Consolare – jest to zabytkowy obiekt historyczny, który dawniej pełnił funkcję twierdzy obronnej. Samo Porta Consolare to nazwa odnosząca się do jedynej bramy, która pozostała w obiekcie, spośród sześciu, które niegdyś były tam obecne;
  • Baglioni Chapel – to jedna z większych atrakcji turystycznych w Spello. Jest to kaplica, która wyróżnia się pięknymi malowidłami sufitowymi i oryginalnym sklepieniem;
  • Venus Gate – to jedna z bram miejskich, przy której wzniesiony był pomnik bogini Venus. Obecnie pomnik, jak i sama brama popadają w ruinę, aczkolwiek warto, żebyś je zobaczył;
  • Villa Fidelia – to malownicza, renesansowa willa, która otoczona jest pięknym, zielonym ogrodem;
  • Santa Maria Maggiore in Spello – to jeden z piękniejszych obiektów sakralnych. Wyróżnia się on bogato zdobionym wnętrzem.
The Porta di Venere, from the Roman era, made of white travertine, with its three arches and the two towers of Properzio. In Spello, province of Perugia, Umbria, Italy.
Porta di Venere z czasów rzymskich, wykonana z białego trawertynu, z trzema łukami i dwiema wieżami Properzio, licencja: shutterstock/By Ragemax

Oczywiście wyżej wymienione zabytki i atrakcje to tylko namiastka tego, co możesz znaleźć w mieście. Najlepszym rozwiązaniem będzie spacer malowniczymi uliczkami i podziwianie tego, co miasto może zaoferować!

Gdzie zaparkować w Spello?

Nie brakuje tu miejsc parkingowych. Możesz skorzystać zarówno z parkingów krótko- jak i długoterminowych. Parkingi krótkoterminowe są całkowicie bezpłatne i możesz pozostawić na nich samochód na około 2-3 godziny. Z kolei za postój długoterminowy będziesz musiał już uregulować odpowiednią opłatę. Jeśli zaś chodzi o parkingi krótkoterminowe, to do największych z nich zaliczają się: Parcheggio, Park Free Spello oraz Parcheggio Auto. Dodatkowo możesz także pozostawić auto wzdłuż drogi na miejscach oznaczonych białymi liniami.

Kiedy jechać do Spello? – klimat, pogoda i temperatura w ciągu roku

W Spello panuje klimat umiarkowany, ciepły. Oznacza to, że lata są pogodne, bezchmurne, bezdeszczowe, a temperatury sięgają nawet 28 stopni Celsjusza. Zimy zaś są względnie łagodne, a termometry rzadko kiedy pokazują wartości niższe niż 5 stopni Celsjusza. Niestety sezon zimowy wiąże się z intensywnymi opadami. Najlepszą porą na odwiedzenie miasteczka jest więc sezon letni.

Urocza stara ulica średniowiecznych miast Włoch, region Umbrii
Urocza stara ulica średniowiecznych miast Włoch, region Umbrii, licencja: shutterstock/By leoks

Gdzie zjeść w Spello? – lista rekomendowanych restauracji

Warto sprawdzić menu następujących lokali:

  • Gusto’ Bistrot Spello – to lokal serwujący głównie dania kuchni włoskiej;
  • Ristorante La Cantina Di Spello – to z kolei restauracja specjalizująca się głównie w kuchni regionalnej;
  • Ristorante II Pinturicchio –  jest to lokal z daniami kuchni włoskiej, a także z bogatą kartą win do wyboru.

TOP 3 noclegi w Spello w przystępnej cenie

Jeśli szukasz noclegu w przystępnej cenie, to możesz zatrzymać się w:

Możesz więc śmiało korzystać z różnych opcji zakwaterowania, a dzięki temu dopasujesz je do własnych potrzeb.

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Umbrii i Perugii

Poprzedni

Pontremoli – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, zwiedzanie

Marettimo – przewodnik, co zobaczyć i zwiedzić, noclegi, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz