Spoleto – atrakcje, co zobaczyć, jak dojechać, hotele

, Tagi , , , ,

Spoleto jest miastem, które znajduje się w regionie Umbria i w prowincji Perugia. Włoska miejscowość charakteryzuje się długą historią, która sięga jeszcze czasów Etrusków. Przede wszystkim stanowi ona jednak istotny ośrodek turystyczny, patrząc z perspektywy współczesnego odkrywcy kraju o kształcie buta. Sama Umbria kojarzona jest jako sielska kraina, która pomaga dobrze zrozumieć „włoskość” i to nie tę wielokulturową, którą możemy poznać choćby w Rzymie. To właśnie tutaj można podziwiać piękno winnic czy gajów oliwnych. W takiej sytuacji każda miejscowość zasługuje na odkrycie, a Spoleto stanowi jedną z pereł tego regionu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać do Spoleto? (lokalizacja, dojazd, parkingi)

Lokalizacja

Spoleto znajduje się w centralnej części Włoch. W praktyce miejscowość zlokalizowana jest około 130 km na północny wschód od Rzymu oraz około 210 km na południowy wschód od Florencji. Jest to piąte największe miasto w Umbrii. Największa na tym obszarze Perugia znajduje się zaledwie 60 km na północ.

Spoleto — jak dojechać samochodem?

Jeśli zdecydujemy się na podróż samochodem, powinniśmy brać pod uwagę, że od Krakowa będziemy musieli pokonać trasę prawie 1500 km, a z Warszawy ponad 1700 km. Zdecydowaną większość tej trasy pokonamy, korzystając z autostrad, a optymalny jest wybór drogi przez Czechy i Austrię. Ilość parkingów nie powinna stanowić utrudnienia dla zwiedzających, gdyż są one dość licznie rozlokowane wzdłuż ulic (najczęściej są to parkingi płatne). Przykładowo Parcheggio della Posterna znajduje się w ścisłym centrum miejscowości.

Inne rozwiązania

Samochód jest wygodnym środkiem transportu, ale istnieją również inne możliwości. Do Spoleto można dotrzeć pociągiem bezpośrednio z Rzymu, a trasa trwa w tym przypadku około 90 minut. Można to połączyć z wizytą w stolicy Włoch (do którego najłatwiej dostać się samolotem). Istnieją również połączenia autobusowe, ale są one mniej komfortowe przez dłuższy czas przejazdu. Spoleto można również łatwo połączyć ze zwiedzaniem Perugii. W tej sytuacji najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na dojazd autobusem.

Najciekawsze atrakcje Spoleto

Jedną z najważniejszych atrakcji miasta jest katedra Duomo di Spoleto. Budowa tego obiektu rozpoczęła się już w XII wieku. Największe wrażenie robi fasada budynku. Jednocześnie wyróżnia się ona wyjątkowym klimatem budowanym choćby przez dzieła Lippiego i jego uczniów. Również sam plac, który znajduje się przed katedrą stanowi atrakcję i jest to dobre miejsce do chwili odpoczynku. Obowiązkową atrakcją jest również Ponte delle Torri, czyli średniowieczny akwedukt. Wyróżnia się on imponującymi rozmiarami, gdyż jest to 80 m wysokości i 260 m szerokości. Obecnie akwedukt jest nazywany „mostem samobójców”, co tylko dodaje mu tajemniczości. Kolejnym elementem, którego nie możemy przeoczyć podczas pobytu w Spoleto, jest zamek Rocca. Oczywiście warto łączyć zwiedzanie Spoleto z odkrywaniem pobliskich miejscowości (jak choćby Perugia czy Asyż).

Atrakcje dla dzieci, czyli Spoleto w wersji dla najmłodszych

Spoleto stanowi również miejscowość, która powinna spodobać się dzieciom. Można tutaj wymienić choćby teatro romano, czyli budowlę, która robi wrażenie niezależnie od wieku obserwatorów. Wcześniej wymienione budowle również imponują swoją wielkością, potęgą oraz dokładnością wykonania. W mieście znajdują się również fontanny, które mogą zaciekawić dzieci (m.in. del Mercato i del Mascherone). Przede wszystkim jednak miasto roztacza typowo włoską aurę, która będzie kojarzyć się dzieciom z sielskością i smakiem pizzy.

Gastronomia, czyli gdzie zjeść w Spoleto

Włosi uwielbiają jeść, a ich kuchnia jest jedną z najpopularniejszych na całym świecie. Występuje w tym przypadku duże zróżnicowanie w zależności choćby od regionu. Spoleto oczywiście wpisuje się w kuchnię regionu, czyli Umbrii.

Najlepsze dania

W przypadku Umbrii koniecznie trzeba spróbować choćby torta al testo (jest to rodzaj focacci przyrządzanej na żeliwnej lub kamionkowej płycie), pasta alla norcina (makaron z ricottą i kiełbasą), pasta al tartufo (makaron z sosem truflowym) lub piccione arrosto, czyli pieczony gołąb. Jak to zwykle bywa w przypadku kuchni włoskiej, jest to zaledwie czubek góry lodowej, a kuchnia umbryjska jest znacznie bardziej zróżnicowana. Ze słodkości można choćby wymienić rocciatę (ciasto francuskie z miodem, orzechami i likierem) czy ciaramicolę (pączek z korzennym likierem kojarzony głównie z Wielkanocą).

Które lokale w Spoleto wybrać?

Wiele restauracji w tym mieście odznacza się daniami wysokiej jakości, więc (jak to często bywa w przypadku Włoch) trudno tutaj o jednoznaczne rekomendacje. Niektóre z wcześniej wymienionych dań można spróbować, korzystając z oferty Rosticceria da Moreno e Moira czy La Taverna del Pescatore. Decydując się na pizzę, ciekawym rozwiązaniem jest postawienie na Silver Spuleti czy Pandemonlo. La Toretta jest jednym z najbardziej polecanych miejsc do tego, żeby spróbować słodkości włoskich deserów. Oferta gastronomiczna Spoleto jest imponująca w stosunku do wielkości tego miasta i wymaga dużo czasu do poznania całego bogactwa smaków miejscowości.

Który hotel w Spoleto wybrać?

W Spoleto mieszka ponad 35000 osób. Nie jest to więc duże miasto, ale pomimo tego można znaleźć w nim co najmniej kilka ciekawych propozycji mieszkaniowych. Najbardziej wymagający powinni skorzystać z usług Antica Dimora alla Rocca. Nie jest to hotel, który znajduje się w samym Spoleto, ale zaledwie 15 km od niego. Jednocześnie wyróżnia się komfortem i elegancją (znajduje się w budynku z XVII wieku).

Również niedaleko od Spoleto znajduje się San Gemini Palace, który jest ciekawą opcją dla osób, które marzą o królewskim komforcie. Na szczególną uwagę zasługują w tym miejscu piękne balkony oraz dostępność luksusowej restauracji. Jest to hotel pięciogwiazdkowy.

Z kolei Relais Paradiso Resort & Spa to hotel, który wyróżnia się pięknym ogrodem, basenem oraz pokojami z prywatną wanną. Oczywiście mniej wymagający również będą mogli w Spoleto znaleźć coś dla siebie. Często są to niezwykle urokliwe miejsca, które niejednokrotnie znajdują się blisko centrum miasta.

Spoleto idealna na wakacje samochodem

Spoleto jest ciągle niedocenianą, a piękną miejscowością, która roztacza klimat włoskiej sielanki. Jest to miasto, które powinno być znane osobom, uważającym się za fanów tamtejszej kuchni oraz klimatu. Spoleto można osiągnąć różnymi środkami transportu, ale najwygodniejszy jest dojazd samochodem. Miasto charakteryzuje się bogatą ofertą turystyczną dla dorosłych oraz dla dzieci. Jednocześnie posiada wiele restauracji o wysokiej renomie oraz bogatą ofertę noclegową. Najlepiej samemu poznać piękno tego miasta i jeszcze lepiej zrozumieć Włochy.

Najlepsze hotele w Umbrii i Perugii

Poprzedni

Manarola – przewodnik. Co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Wakacje w Rapallo – atrakcje, co zobaczyć, jak dojechać, hotele, plaże

Następny

Dodaj komentarz