Stacja metra Toledo w Neapolu: Perła sztuki w podziemiu miasta

Tagi , , , , , , ,

Stacja metra Toledo w Neapolu to lśniąca wielokolorowa stacja, która znajduje się głęboko pod Neapolem. Jest ona uważana za najpiękniejszą we Włoszech, a także jedną z najpiękniejszych w Europie. Dlaczego warto odwiedzić tę jedną z najgłębszych stacji metra w Neapolu? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Stacja metra Toledo w Neapolu – podstawowe informacje

Stacja metra Toledo jest jedną z najgłębszych na całej linii metra (50 metrów). Jej motywem przewodnim jest woda oraz światło. Toledo to jedna z artystycznych stacji metra w Neapolu, uznana za najpiękniejszą w Europie przez Daily Telegraph i CNN. Zaprojektował ją hiszpański architekt Oscar Tusquet. Jest to niezwykle interesująca przestrzeń, ponieważ współczesna sztuka łączy się z pozostałościami starożytnych murów aragońskich znalezionych podczas wykopalisk archeologicznych. Dodatkowo na murach znajdują się dwie duże mozaiki wykonane w stylu pompejańskim. Po zjechaniu ruchomymi schodami w dół znajdziesz się w tak zwanej „Galerii Morskiej”. Korytarze ozdobiono mozaikami o tematyce wodnej, a w długim korytarzu znajdują się panele prezentujące ruch fal.

Stacja metra Toledo w Neapolu – historia

Stacja znajduje się przy Via Roma – tętniącej życiem ulicy handlowej, która nosiła kiedyś nazwę Via Toledo (dla niektórych mieszkańców nadal ją nosi). Stację nazwano na cześć pierwszego hiszpańskiego wicekróla Neapolu (1532 – 1552) – Pedro Álvarez de Toledo y Zúñiga. Zlecił on budowę Via Toledo w 1536 roku, aby połączyć Piazza Dante oraz Piazza Trieste e Trento. Po drugiej stronie stacji znajduje się Quartieri Spagnoli – słynna Dzielnica Hiszpańska w Neapolu. Dzielnica ta powstała w XVI wieku i miała na celu pomieścić hiszpańskie wojska stacjonujące w Neapolu.

Szesnasta stacja na linii metra nr 1 w Neapolu to kolejny przykład wspólnego projektu angażującego architektów, artystów, projektantów i rzemieślników z całej Europy. Wraz z czterema stacjami na linii metra nr 6 i stacją Università na Piazza Bovio, która została otwarta na linii nr 1 w maju 2011 r. jest to 13. „Stacja Sztuki” metra w Neapolu.

Projekt „Stacje Sztuki” (Stazioni dell’Arte) ma na celu powierzenie dekoracji miejskich stacji transportu publicznego współczesnym artystom i architektom, aby wnieść sztukę do codziennego życia mieszkańców Neapolu. Olśniewająca stacja metra Toledo wyróżnia się na tle innych, a nawet nominowano ją jako najpiękniejszą stację tranzytową w Europie.

Stacja metra Toledo w Neapolu – ciekawostki

Stację metra Toledo otwarto po wielu opóźnieniach we wrześniu 2012 r., podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności. Została ona zaprojektowana przez hiszpańską firmę architektoniczną Oscar Tusquets Blanca. Każdy poziom stacji posiada inny kolor, który reprezentuje inny temat związany z miastem. Ściany i podłoga atrium na pierwszym poziomie są czarne. Pozostałości murów aragońskich są również zintegrowane z atrium, które zdobią mozaiki inspirowane historią Neapolu.

W miarę zjeżdżania w dół ruchomymi schodami, ściany stają się ochrowe i żółte, nawiązując do kolorów neapolitańskiego tufu oraz słońca. Dalej w dół, na najgłębszym poziomie, kolorystyka staje się niebieska oraz zielona jak morze. W korytarzu prowadzącym do nabrzeża znajduje się 80-metrowa instalacja z dwoma kasetonami świetlnymi LED, które odtwarzają obraz morza, falującego w wyniku ciągłego ruchu fal.

Duży stożek zwany „Crater de Luz” przecina wszystkie piętra stacji. Tworzy otwór nad pięknymi schodami ruchomymi, które prowadzą do nabrzeża, emitując światło. Na zewnątrz stacji znajdują się trzy sześciokątne piramidy. Jednego z wejść strzeże posąg ze stali Corten o nazwie „Rycerz z Toledo”. Winda znajduje się też w pobliżu schodów ruchomych z falistym dachem. Za nią znajduje się również chodnik utworzony z dużych pomarańczowych okręgów.

Co ciekawe, firma Schindler dostarczyła 18 schodów ruchomych. W tym dwa o różnicy wysokości 30 metrów oraz 4 ruchome chodniki i 4 windy do tej stacji metra w Neapolu.

Jak dojechać do stacji metra Toledo w Neapolu?

Stacja metra Toledo znajduje się przy słynnej ulicy Via Toledo w hiszpańskiej dzielnicy Neapolu. Do stacji tej można dojechać linią metra nr 1, wyjście TOLEDO.

Sprawdź również kompletny przewodnik turystyczny po Neapolu!

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Narodowa Galeria Sztuki Nowoczesnej w Rzymie – zaplanuj wizytę

Północne wybrzeże Elby – co warto zobaczyć?

Następny

Dodaj komentarz